Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

Nie wiem, jak to się ma do rodzaju gruntu, ale napiszę jak było u nas - właśnie ławy lane w rowki, bez szalunków, bez chudziaka. Ale wykop za to wyłożony folią. Grunt piaszczysty. W opinii wykonawców i kierownika, nie trzeba szalunków, jeśli się nie obsypuje - i już. Po co komplikować proste sprawy. A wanna z folii załatwia sprawę ewentualnego wsiąkania mleczka w grunt, czyli zastępuje chudziak.

Aha, oczywiście środek trzeba zasypać pospółką i zagęścić.

u mnie było dokładnie tak samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pomozcie - tyczy sie lania law.

Teren glinasty.

Wykonawca chce wylac beton B20 na lawy bez szalunkow, tylko w rowki - bez zadnego chudziaka. Pospolka wtedy idzie na wierzch (wewntatrz budynku).

Z opinii np. koparkowego to powinno sie wybrac caly srodek, zrobic szalunki, podsypac piaskiem pod chudziak, wylac chudziak a potem lawy dopiero. Srodek w calosci zagescic pospolka.

Ktora wersja popieracie?

Dodam ze widzialem interesujaca dyskusje na muratorze, gdzie byly opinie ze zageszczajac srodek pospolka tworzy sie "wanne" gdzie bedzie stala woda:(

 

pozdr

rafus

 

Z tego co wiem to w glinie piasek pod ławą działa zabezpieczająco, ale przed czym to nie wiem ;), ja osobiście był dał. U mnie nie glina tylko piasek i beton był lany prosto w wykopy, całość wybrana do górnej powierzchni ław -chciałem zdjąć tylko humus ale byłoby za dużo kopania ręcznego. Na koniec wszystko wsypałem(poza humusem) z powrotem i dołożyłem piachu.

Co do pospółki to najlepsza ale też droga (koparkowy nie chce Ci jej sprzedać :) )

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa rozpoczęta. Myslałam, ze mnie nic nie zaskoczy, że przerobilam wszystko, ale ten widok mnie lekko wmurował w ziemię:jawdrop:

 

trafil ci sie artysta :) lepsze w sumie to nizby mial sztalugi porozstawiac i sie zabrac za malowanie :) fajnie, ja bym z gosciem znalazl wspolny jezyk ;) a kto wie czy bym go na kierownika ekipy nie awansowal :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name=Tomasz fajnie' date=' ja bym z gosciem znalazl wspolny jezyk ;) a kto wie czy bym go na kierownika ekipy nie awansowal :D[/quote] on juz jest kierownikiem ich ekipy:D mąż się smial, ze nawet jak spiepszą, to odbra aure zostawią. Na razie to mi sie nei chce na budowe jedzic, bo gamonie przez 4 dni humus sciagaja:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomozcie - tyczy sie lania law.

Teren glinasty.

Wykonawca chce wylac beton B20 na lawy bez szalunkow, tylko w rowki - bez zadnego chudziaka. Pospolka wtedy idzie na wierzch (wewntatrz budynku).

Z opinii np. koparkowego to powinno sie wybrac caly srodek, zrobic szalunki, podsypac piaskiem pod chudziak, wylac chudziak a potem lawy dopiero. Srodek w calosci zagescic pospolka.

Ktora wersja popieracie?

Dodam ze widzialem interesujaca dyskusje na muratorze, gdzie byly opinie ze zageszczajac srodek pospolka tworzy sie "wanne" gdzie bedzie stala woda:(

 

pozdr

rafus

 

U mnie teren jest teren gliniasty i wylewałem ławy bezpośrednio w wykopy, bez szalunków, pod ławami podsypka z chudziaka,, na zewnątrz obsypane glina wymieszna z ziemią, w środku piasek, myślę że ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to samo miałem, chudziaka nie było, wymiana gruntu za to, ława: do połowy szalunek poniżej wykop w gruncie zebrany łopatą do twardego gruntu.

Na ławę daje się izolację w moim przypadku papę ICOPAL do izolacji w podmokłym gruncie (nie pamiętam dokładnie jak ta papa się nazywała), skoro na ławę daje się izolację to nie rozumiem po co pod ławę niektórzy dają folię, nie wiem co to ma dać, moje majstry też nie wiedzą a na rzeczy się znają.

Skoro jest teren gliniasty trzeba dać drenaż wokól ławy, najlepiej francuzki, i nie będzie żadnej wanny, lecz sucha zimia pod chudziakiem. Trzeba tylko pilnować żeby pospólka była dobrzez zagęszczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest drenaz francuzki na lawy?:confused:

 

po wylaniu ławy, a najlepiej i po wymurowaniu fundamentów wokól ławy mniejwięcej n jej górnej wysokości robisz obsybkę z kamyka nie pamiętam jakiej frakcji była u mnie na to układasz rurę drenarską owiniętą w geowłukninę, to przysypujesz tym samym żwirem z lekka ,a to sypiesz ze 20 cm kamyka następnuie układasz pas geowłukniny o szerokosci ok. 60 - 70 cm i dalej kamyk ze 20 cm, Następnie obsypujesz fundamenty pospółką , lub żwirem i tyle.

Warunek jest taki że robiąc wykop trzeba zrobić ok 1 m szerzej w kolo aby dało się wykonać drenaż.

Tak wykonany drenaż łączysz ze studnią chłonną i tyle. Nie ma wanny z wodą tylko suchy teren.

A ta nazwa to nie wiem czy fachowa, ale co tam budowlańców mam po rodzinie to tak go nazywali.;)

Ta geowłuknina na dwa razy to po to żeby dodatkowo zabezpieczyć rurę drenarską przed ewentualnym zamulaniem, zwłaszcza że teren gliniasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny warunek że MOŻESZ zrobić studnię chłonną, czyli masz grunt przepuszczalny pod gliną do którego się dokopiesz. Ja np nie mogę, i u mnie woda by stała w studni chłonnej lub wylewała się z niej.

 

A ja wylewam gorycz, poszło już chyba ze 20 tys w błoto- prawie wszystko jest do zasypania,a wybrano 19 ogromnych wywrotek ziemi+koparki, które to kopały.

Musimy posadowić dom w nowym miejscu po pomyłce geotechnicznej firmy [a właścicwie to przysłali jakiegoś świdrowego].

Wszystkie mapki projektowe, mapka zagospodarowania terenu, warunki przyłączy, geodeta -do wyrzucenia.

:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wylewam gorycz, poszło już chyba ze 20 tys w błoto- prawie wszystko jest do zasypania,a wybrano 19 ogromnych wywrotek ziemi+koparki, które to kopały.

Musimy posadowić dom w nowym miejscu po pomyłce geotechnicznej firmy [a właścicwie to przysłali jakiegoś świdrowego].

Wszystkie mapki projektowe, mapka zagospodarowania terenu, warunki przyłączy, geodeta -do wyrzucenia.

:bash:

:o:o:o jak to ? wspołczuje bardzo, pozwolenie tez nowe na budowe???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...