Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

No i właśnie dlatego wentylacja mechaniczna wydaje mi się*podejrzana:

1. W prasie budowlanej po prostu nie ma dla niej innej alternatywy.

2. Wychodzi ona tak tanio, że praktycznie za darmo, jeśli nie lepiej.

3. Mieszkanie w domach z wentylacją grawitacyjną jest "niemożliwe" bo się*człowiek udusi zaraz jak wejdzie.

4. Entuzjaści WM propagują ją zacieklej niż entuzjaści "Strażnicy" swoją*wiarę.

 

Jak dla mnie to jakiś obłęd. Mało przekonujący są dla mnie ludzie, który na mnie krzyczą.

Krzyczą jak krzyczą;-) wmawiaja Ci że jestes blondynką i nie masz prawa do wyrażania własnego zdania, odnosnie odczuwanego komfortu, to jest kuriozum. Nie masz mechanicznej jestes głupia/głupi, koniec kropka. A ja mam cały czas przed nosem swojego szwagra z super duper wm i jego minę przy 300 zł miesiecznie za prąd. Za taka kase to ja jeszcze bardziej ochoczo bede okna otwierała. Ale charakterystyczne jest dla FM, ze jak ktos da ciała, to sie juz nigdy do tego nie przyzna. Dzwinie milką Ci, którzy płaca za naprawe elektroniki w pompie ciepła 1500 zl itd itd. Cóż taka natura ludzka, ale z wymiana doświadczeń nie ma to co tutaj zaobserwowalismy nic wspólnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam mały a może duży problem pan fachowiec oznajmił mi że przy pracy dachu może on się kołysać że miał już kilka takich przypadków czy to możliwe bo boje się ja mam otwartą przestrzeń nad salonem ale z drugiej strony to jest projekt INDYWIDUALNY więc osoba która go robiła chyba zna się a może się myle :mad:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uch ale się niemiło zrobiło i to na wątku dla bocianków.

Może trochę zdrowego rozsądku?

Zaraz zaczniemy dzielić się na tych "nowoczesnych" i "tradycjonalistów" z odpowiednimi przymiotnikami. Każdy sam wie czego oczekuje od swojego domu (a jeśli nie wie to ostatnia chwila żeby się nad tym zastanowić) i tak buduje. Ja do swojej koncepcji dochodziłam rok i przez ten czas dokształcałam się i obmyślałam co potrzebuję a czego nie. Ale nie zamierzam twierdzić że jest to jedyna słuszna koncepcja. A jak już się wybuduję i zamieszkam to wtedy się okaże czy miałam rację.

Teraz to pusta dyskusja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam mały a może duży problem pan fachowiec oznajmił mi że przy pracy dachu może on się kołysać że miał już kilka takich przypadków czy to możliwe bo boje się ja mam otwartą przestrzeń nad salonem ale z drugiej strony to jest projekt INDYWIDUALNY więc osoba która go robiła chyba zna się a może się myle :mad:

jak to kolysać:(????zadzwon do architekta swojego i zapytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto posłuchać kogoś kto zbudował i wie o czym pisze ?

Może ten wątek jest właśnie po to ?

 

Ja nie krzyczę i nie krzyczałem jeszcze w tym wątku .

 

Próbuję coś wyjaśnić a odpisujecie w stylu :

 

"wmawiaja Ci że jestes blondynką i nie masz prawa do wyrażania własnego zdania"

"Nie masz mechanicznej jestes głupia/głupi, koniec kropka"

"Mieszkanie w domach z wentylacją grawitacyjną jest "niemożliwe" bo się*człowiek udusi zaraz jak wejdzie"

 

 

Troszkę więcej powagi i szacunku dla kogoś kto włożył wiele czasu i serca w to forum .

 

Trzymam kciuki za Was wszystkich, budowa domu to ogromne wyzwanie.

Jestem do dyspozycji, chętnie pomogę w sprawie wentylacji grawitacyjnej, ja WIEM jak ja obsługiwać.

Wiem jak sprawić żeby dała się lubić, nie wyziębiała nadmiernie domu podczas mrozów, nie nawiewała zamiast wywiewać .

To na prawdę trudny temat, niestety często pomijany .

Nie wystarczy zbudować 3 kominów !

Kominy te nie są do ozdoby !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może warto posłuchać kogoś kto zbudował i wie o czym pisze ?

Może ten wątek jest właśnie po to ?

 

 

Trzymam kciuki za Was wszystkich, budowa domu to ogromne wyzwanie.

Jestem do dyspozycji, chętnie pomogę w sprawie wentylacji grawitacyjnej, ja WIEM jak ja obsługiwać.

Wiem jak sprawić żeby dała się lubić, nie wyziębiała nadmiernie domu podczas mrozów, nie nawiewała zamiast wywiewać .

To na prawdę trudny temat, niestety często pomijany .

Nie wystarczy zbudować 3 kominów !

Kominy te nie są do ozdoby !

a nie mozna tak bylo od razu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlanta, jesteśmy z Łodzi, budujemy się w Rąbieniu AB. A Ty?

 

Co do rekuperacji, to mnie przerażają koszty zakupu i zastanawiam się, czy to rzeczywiście "będzie działało". Jednak gdy teraz mieszkam w 15-letnim domku moich rodziców, gdzie zimą dosłownie wiatr wieje w kominie wentylacyjnym w kuchni, a w pokojach dzieci mam cały czas albo za gorąco, albo za zimno, powietrze okropnie suche - i, niestety, nawilżacz działający non stop nie załatwia sprawy - to cóż, chcę mieć WM i mam nadzieję, że zgodnie z tym co mówi mój mąż, komfort życia w takim domu będzie wyższy. No jasne, nasz dom będzie nowy, lepsze rozwiązania niż w tym rodziców itp. Ale mimo wszystko.

Co do kosztów eksploatacji - to się okaże. Na razie "widzę" tylko ile ciepła tracimy przez WG. Ale nie widzę ile tracimy pieniędzy.. Mnie osobiście przekonują obrazki w "Pakiecie Energooszczędnym" Muratora (kto ma projekt Muratora, ten pewnie widział i czytał) pokazujące ile ciepła ucieka z domu. Dlatego postaramy się zbudować dom jak najbardziej ciepły (w sensie szczelności), i rekuperator wydaje się sensownym tego uzupełnieniem. Szkoda tylko, że nie wiem jak go zrobic samemu - gdyby ktos mógł podsunąć jakieś rozwiązania partyzanckie, to ja chętnie sie z nimi zapoznam ;)

 

A co do wszystkich super rozwiązań energooszczędnych, to wniosek jaki mi się nasuwa jest taki: im cieplejszy dom, tym bardziej nieopłacalne są wszystkie energooszczędne technologie. Im cieplejszy dom tym mniej ciepła musi wytworzyc pompa ciepła do jego ogrzania, więc dłużej sie będzie amortyzować jej zakup. Instalowanie w jednym, energooszczędnym domu wielu energooszczędnych technologii (pompa, rekuperator, solary) mija sie z celem z ekonomicznego punktu widzenia. To jak inwestycja na początku budowy (gdy akurat kasy brakuje), z której zyski będziemy czerpać tak długo, że może nigdy nie zdąrzymy ich "wyczerpać" - czyli nigdy się nam nie zwróci. Po prostu dobrze ocieplony dom kosztuje, rekuperator, pompa itp - też. A dom tani w obsłudze to jak spłacanie rat - wychodzi ostatecznie drożej, ale płacisz powiedzmy 400zł miesięcznie, a nie 40 tys jednorazowo... Być może więc taniej byłoby wybudować zimny dom i opalać go węglem? ;)

Choć może się mylę?

 

P.S. Powiedzcie co trzeba zrobić żeby wstawiać emotikonki w tekście? Wiem, śmieszne pytanie, ale jakoś nie widzę ich w oknie odpowiedzi, więc pytam i z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może więc taniej byłoby wybudować zimny dom i opalać go węglem? ;)

Choć może się mylę?

 

Kiedyś tak było, ale wtedy węgiel był po 300 zł.

Nikt się nie przejmował głupotami typu okna 3-szybowa czy odzysk ciepła z wentylacji .

Realia się zmieniają, przepisy i technologie budowanie też .

trzeba się dopasować .

Można też robić wszystko po swojemu ale wychodzą babole .

 

Co do samej wentylacji to WM to bardzo duży skok, daje na prawdę fajne zyski ( nie tylko ekonomiczne) .

Podliczcie sobie WSZYSTKIE koszty budowy kominów.

W niektórych projektach wyjdzie tak że rekuperacja wyniesie tyle samo.

Nie zawsze i nie wszędzie oczywiście.

Ale na prawdę warto ją założyć.

Co do kosztów użytkowania to moja centrala pobiera 40-70 W .

W większym domu będzie to 60-120 W .

To są koszty rzędu 250-400 zł rocznie .

W domu opalanym nawet paliwem stałym te pieniądze wracają do nas dzięki wymiennikowi co pozwala nam na wentylowanie cały rok niezależnie od temp. zewnętrznych .

 

Trzeba zachować zdrowy rozsądek jak ze wszystkim, koszt takiej instalacji w moim wykonaniu to nieco ponad 10 tyś zł .

Wiem że można wydać 20 i 30 tyś ale czy warto inwestować w centrale wentylacyjne z pięknymi wyświetlaczami ?

 

Widziałem domy za 0,5 miliona z 4-5 kominami .

Aż mnie skręca na ten widok .

Edytowane przez Piczman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów użytkowania to moja centrala pobiera 40-70 W .

W większym domu będzie to 60-120 W .

Czy to aż tak dużo ?

 

A co z kominkiem? jakie masz koszty pradu miesięcznie?

 

Doczytałam 350-400 zł rocznie :o to jakim cudem ten moj szwagier płaci miesiecznie 300 zł???hmm

Edytowane przez gosia@
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek to kominek, zakładam że planujesz z zamkniętą komorą spalania.

Dopływ powietrza z zewnątrz też .

Nie ma przeciwwskazań .

 

Płacę 120 zł miesięcznie za prąd, nie mam gazu, gotujemy na indukcji .

Wentylacja chodzi całodobowo, pompa do podłogówki też 6 miesięcy w roku non stop .

Moi rodzice płacą tyle samo mimo że gotują na gazie a dom tradycyjny, bez energooszczędnych nowinek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Powiedzcie co trzeba zrobić żeby wstawiać emotikonki w tekście? Wiem, śmieszne pytanie, ale jakoś nie widzę ich w oknie odpowiedzi, więc pytam i z góry dzięki za odpowiedź :)

 

Dołączam się, od kiedy zmienili forum nie mam nigdzie tych fajnych ikonek :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek to kominek, zakładam że planujesz z zamkniętą komorą spalania.

Dopływ powietrza z zewnątrz też .

Nie ma przeciwwskazań .

 

Płacę 120 zł miesięcznie za prąd, nie mam gazu, gotujemy na indukcji .

Wentylacja chodzi całodobowo, pompa do podłogówki też 6 miesięcy w roku non stop .

Moi rodzice płacą tyle samo mimo że gotują na gazie a dom tradycyjny, bez energooszczędnych nowinek .

nadal mnie fascynuje skad tak ogromne roznice w kosztach pradu, hmm

Dołączam się, od kiedy zmienili forum nie mam nigdzie tych fajnych ikonek :(

 

na dole masz szybka odpowiedz i ikonki, dajesz więcej ikon i macie :-)emotikony, albo zmieniasz ustawienia na zaawansowane ustawienia tekstu, a nie tekst zwykły

Edytowane przez gosia@
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma czarów .

Centrala wentylacyjna na wydatku średnim 150 m5/h pobiera 50-100 W .

Bywają i takie które biorą więcej, zależy jakie wentylatory .

Płacąc 300 zł miesięcznie musi mieć centralę która pobiera średnio 740 Watt a to nie jest możliwe .

Może tyle płaci za całość ?

Wtedy mogło by się zgadzać.

Za WM nie płaci więcej niż 50 zł /miesiąc zakładając że ma duży dom i energożerną centralę .

 

PS> Ja nie mam emo ikonek w szybkiej odpowiedzi :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...