Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no i dziękuję bardzo. to mi wystarczy. jak jeszcze trochę poczytam waszą wymianę zdań odnośnie WM to może się też przekonam :) czy musiałabym coś zmieniać w projekcie? albo gdzieś to zgłaszać?

 

Zapraszam do siebie na PW lub GG, odpowiem na każde pytanie .

Zmieniać ani zgłaszać nie musisz,.

Powiedział bym nawet że nie powinnaś bo taki burdel jest teraz odnośnie WM w urzędach że lepiej sobie nie komplikować Życia !

Zmiana z WG na WM to zmiana nieistotna dla prawa budowlanego w domku jednorodzinnym.

Wpis kierownika załatwia wszystko .

Projekt może przejść przez pozwolenie z kominami a odbiór robisz z WM .

Bo jak widać wielu się nawraca , niektórzy dopiero w połowie budowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czymkolwiek aby nie betonem komórkowym .

Zapytaj o silkę, Konrad też się orientuje .

 

bloczek z Grupy Silikaty 25x22x12 kosztuje w granicach 1,4 za sztukę

silka jest bardzo twarda i ma dobre parametry izolacji akustycznej (najlepsze ze wszystkich materiałów)

można wieszać ciężkie szafki , dodatkowo akumuluje ciepło i jest w 100% naturalna

 

co do tego co wcześniej pisał Paweł - dla znacznej większości taki przepis jak podał jest idealna alternatywa do tzw budownictwa tradycyjnego

dodał bym jeszcze okna 3 szybowe - teraz wiele firm 3 szybę daje za "1 PLN"

podstawa to izolacja! każdy budujący wyda na swoja inwestycję od 250 do 450 tys zł

standardem w projektach jest 10-15 cm styropianu na ścianie , 15-20 cm wełny na dachu wydając 5-8 tys więcej na izolacje uzyskuje się SUPER parametry - wielu powie Wam ze to się nie opłaca - tylko te 5-8 tys w skali całej inwestycji to promile

i jeszcze jedno - osobiście jeśli już to tylko szedł bym w podłogowe - żadnych kaloryferów - potrzebują 2x wyższej temperatury podgrzewania wody w piecu

 

pamiętajcie - budowa domu nie może być "przypadkowa" - dom należy budować w sposób przemyślany technologicznie

nie można iść do składu budowlanego i brać ten czy inny materiał / produkt bo jest tani ...

jak to mówią co jest tanie to jest drogie ... zawsze przeliczajcie stosunek ceny do jakości

 

 

 

moja budowa i dom jak również podejście do tzw budowania przemyslanego technologicznie dla wielu może być skrajne i niezrozumiałe na 1 rzut oka

 

1. płyta fundamentowa by odciąć się od gruntu, ograniczyć straty ciepła i akumulować ciepło

2. silka by tłumić dzwięki i akumulować ciepło - materiał jest tani i bardzo dobry - ma nieco gorsze parametry izolacyjne - ale to rekompensuje warstwą ocieplenia

3. bardzo dobra izolacja 30 cm styropianu na ściany 40 cm wełny (wydałem 10 tyś więcej niż gdybym budował tradycyjnie)

4. wentylacja mechaniczna z GWC - nie wybudowałem 4 kominów - zaoszczędziłem ok 12-16 tys które wydałem na WM

5. nie buduje klasycznej kotłowni - piec + ogrzewanie czy to podłogowe czy kaloryfery - oszczędność ok 20-30 tyś

6. brak przyłącza gazu - oszczędność 6-8 tyś zł

7. okna - u mnie z najwyższej półki z montażem w warstwie ocieplenia - wydałem więcej o jakieś 5 tyś zł

8. moja "kotłownia" to kable grzewcze ze sterownikami na które wydałem 7,5 tys zł

 

czy po przeanalizowaniu oszczędności jakie poczyniłem i większych wydatków na niektóre rzeczy nadal ktoś uważa że budowanie domu technologicznie zaawansowanego jest kosztowne ??

 

domy takie jak Pawła, Artura, Aksamitki czy mój charakteryzują się bardzo małym zapotrzebowaniem na ciepło a roczny koszt ogrzewania jest na poziomie 1200-1500 zł (w zależności jeszcze od wielkości domu)

 

nie namawiam nikogo by budował dokładnie tak jak ja , bo jestem budowlanym ekstremistą , ale to co napisał Paweł - jest bardzo dobrym pomysłem dla każdego ... pod warunkiem że buduje sie w sposób przemyślany od początku do końca - bo gdy stawia się dom i wrzuca się do niego przypadkowe róznie dobrane lub nawet nie pasujace wyposażenia/ technologie to wychodzi różnie - a na pewno nie tanio !

widziałem kiedyś dom (nowobudowany) z kominami wentylacyjnymi i rekuperatorem - tylko dlatego że inwestor bał się o odbiory kominiarskie i wydał kase na kominy by mieć tzw "swiety spokój"

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znowu z innej bajki...

dziś postanowiłam - korzystając z wolnego czasu - przygotować się chociaż na dalsze zakupy, a dokładnie materiał na ścianki działowe - w projekcie mam ścianki z "cegły kratówki 12cm" więc dzwonie i pytam w hurtowniach i szooook porotherm 11,5 cm droższy niż 25cm :(( 5,10 zł.

co to właściwie ta cegła kratówka? i czym ten porotherm drooogi zastąpić. ktoś może oświeci budowlaną blondynkę (mam nadzieje, że tylko budowlaną)

 

Zmień na ytonga lub silkę 11,5 cena 3-4 zł/szt., a kierbud to opisze w DB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętajcie - budowa domu nie może być "przypadkowa" - dom należy budować w sposób przemyślany technologicznie

nie można iść do składu budowlanego i brać ten czy inny materiał / produkt bo jest tani ...

jak to mówią co jest tanie to jest drogie ... zawsze przeliczajcie stosunek ceny do jakości

 

Choć zgadzam się z tobą w 99% to akurat w kwestii wyboru materiału uważam że można dać sobie więcej luzu :)

I nie dlatego że nie lubię silki, też uważam że jest niedoceniana. Ale np w moim wypadku to czy wezmę silkę czy beton komórkowy, nie ma żadnego znaczenia, mimo ich diametralnie różnych parametrów. Moja działka ma normalny grunt, żadne torfy czy szkody górnicze, jest cicha.

Jak powiedziałeś za izolację odpowiada ocieplenie, wytrzymałość też nie jest mi niezbędna (choć betonu kom. 400 nie zaryzykowałabym przy piętrowym domu),z akumulacji mogę zrezygnować skoro przez 10 godzin nie ma nas w domu, wolę by szybko się nagrzał jak wrócimy (zresztą chyba nie ma tańszych godzin w gazie?), izolacji akustycznej też nie potrzebuję bo nie mam ruchliwej ulicy w pobliżu.

Ale gdybym miała działkę na terenach nazwijmy to niepewnych, zrobiłabym monolityczne fundamenty i strop a ściany z silki.

Ja więc zobaczę co w mojej okolicy będzie tańsze i łatwiej dostępne i z tego będę budować (silka lub beton) :) i jest to podejście gruntownie przemyślane.

Ps. za to napewno nie biorę pod uwagę ceramiki, kompletnie do mnie nie przemawia ;)

A i napewno mówiąc "tani" nie mam na myśli "no name'ów" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co ja naprawde nie wiem z czego budować w projekcie mam cegłe i styropian 12 a chciałabym żeby wydane pieniądze nie były rzucone w błoto przysłowiowe co byście mi radzili jest to dom 210m z antresola nad salonem chciałabym zeby ściany tłumiły dzwięki w miarę możliwości
sama antresola spowoduje ze dom bedzie "tubą" miałam i teraz juz nie robię. TUtaj żadna izolacja nie pomoze, nie ma znaczenia czy silka czy beton. CHyba ze chodzi o sciany miedzy pokojami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na wiosnę rozpoczynam budowę domu APS 105 + 2G pod Warszawą. Teraz jestem na etapie podjęcia decyzji z czego budować. Waham się pomiędzy pustakiem max a betonem komórkowym.

pozdrawiam

 

Zapytaj tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?102666-APS-105-2G

Oni już wybudowali. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie, czy ma ktoś z Was problem z drzewami na działce? Przez naszą biegnie rów melioracyjny i dzięki temu wyrósł nam kawałek lasu... Mamy do wycięcia ponad 20 drzew, wszystkie ponad 30cm obwodu w "pierśnicy". Niby pozwolenie na wycięcie jest bezpłatne gdy jest się osobą fizyczną, ale trzeba czekać aż przyjdą, zobaczą, zatwierdzą... Miałam już ten wniosek o zgodę na wycinkę prawie gotowy (tylko brak mi mapki(!) obrazującej rozmieszczenie drzew), ale wciąż go nie zaniosłam. Czy MUSZĘ to robić? Nie pytam od strony prawnej ;) Problem polega na tym, że inne działki obok naszej są prawie "gołe", więc jeśli usuniemy tyle drzew to nie da się tego nie zauważyć... A z drugiej strony boję się, że oczekiwanie na decyzję opóźni moment rozpoczęcia budowy. Z góry dzięki za odpowiedź. :)

drzewa to naprawdę przerąbane, z tego co sie orientuje to nawet na wycinkę jednego drzewka trzeba mieć pozwolenie, u nas było tak że na mapach mieliśmy drzewa, a na działce tak na prawdę nie byłą ani jednego drzewa, mimo to musieliśmy je wykarcować (nie obchodziło ich to co tak naprawdę mamy wycinać, no bo niby co jak tam nie rosnie zadne drzewo) i oczywiscie musialo byc pozwolenie na wycinkę tych "narysowanych" na mapce drzew, oczywiscie za odpowiednia calkiem nie mala oplate, wiec powodzenia;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

córki stwierdziły, że jestem forumoholiczką :)

czytam i czytam i ciągle coś zmieniam :) ale chyba na lepsze

póki co:

1. ocieplenie - styropian 18cm

2. dach - wełna 20 cm

3. okna - najlepsze (dzięki wam) będą od jareko - tylko mąż jeszcze o tym nie wie :) ale popracuję nad tym

 

4.CHCĘ WM - ale to ciężka batalia - na moim terenie - oczy wszyscy wywracają do góry "a cóz to takiego i pocóz wam to", łącznie z rodziną - bliższą (czytaj mąż) i dalszą (cała reszta) i nawet kierbuda mam przeciw, nie mówiąc o ekipie budującej - "my szefowo za cóś takiego się nie bierzemy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekipa budująca ma swoją robotę a Ty im tu jakieś fanaberie :D

 

Głosami z zewnątrz na "NIE" się nie przejmuj.

Głosy te zamilknął jak zamieszkasz, temat się urwie !

 

Trochę dziwne ale niestety prawdziwe .

 

Co Ja się osłuchałem, o mały włos bym sobie zbudował dom tradycyjny i teraz bulił za ogrzewanie ok. 1 tyś rocznie więcej + miał bym sporo problemów z wilgocią latem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

córki stwierdziły, że jestem forumoholiczką :)

czytam i czytam i ciągle coś zmieniam :) ale chyba na lepsze

póki co:

1. ocieplenie - styropian 18cm

2. dach - wełna 20 cm

3. okna - najlepsze (dzięki wam) będą od jareko - tylko mąż jeszcze o tym nie wie :) ale popracuję nad tym

 

1. przy 18-20 cm styropianu poszedł bym w grafitowy i bedzie OK

2. wełny na dachu stanowczo za mało - lepiej kupic tansza wełnę 035 albo 038 i dac 30-40 cm niż 20 cm 030 czy 033

3. przy takiej izolacji nie ma sensy pchać się w najlepsze okna - oczywiście profil Schuco tak - ale nie SI 82 czy 82+ tylko CAVA - cena do jakości będzie adekwatna do pkt 1 i 2, - zaoszczędzone kilka tyś zł wydasz na lepsza izolacje poddasza lub WM

 

nie wiem gdzie budujecie - ale ja te same okna kupiłem lokalnie znacznie taniej ... tyle że z małymi przejściami ... ale kupiłem

 

4. WM musi być!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwyczajnie .

 

Wilgotność względna za oknem w upały jest bardzo wysoka, nawet przy intensywnym wentylowaniu ciężko jest utrzymać w domu wynik poniżej 70 % .

Ratuje jedynie wietrzenie przez otwarte okna co skutkuje nagrzewaniem się wnętrz, nie wspominając już o procesie schładzania powietrza a więc i wkraplania się wody . Sytuacja często obserwowana w piwnicach .

 

Na kominy bym nie liczył ,,

 

A tak w ogóle to nie wiem dlaczego wszyscy myślą że problem z wilgocią skutkujący czarnym nalotem na ścianie za szafką występuje zimą .

Jest dokładnie odwrotnie !

Tyle że zamiast myśleć wiele osób postępuje zupełnie odwrotnie !

 

Wpuszczanie wilgoci latem i zatrzymywanie jej zimą :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, dzień człowieka nie ma, i trzy strony do tyłu! ;) Wybaczcie więc, że będzie trochę przydługo w związku z tym.

 

policzcie ile was koszyowac bedzie inwestycyjnie pomapa ciepla

 

ponizej 200m2 oplaca sie inwestowac w izolacje

dodatkowe dzieciec (10 cm) styripinu na elewacji to koszt ok 3 tys zl!!!!!

 

R&K dom ma prawie 200m, pompa ciepła powietrze-woda, więc bez odwiertów i DUŻO taniej. A ostatniej linijki nie zrozumiałam: mam inwestować w dodatkowe dzieci?! Mi już wystarczy dzieci!:rotfl:

 

pamiętajcie - budowa domu nie może być "przypadkowa" - dom należy budować w sposób przemyślany technologicznie

nie można iść do składu budowlanego i brać ten czy inny materiał / produkt bo jest tani ...

jak to mówią co jest tanie to jest drogie ... zawsze przeliczajcie stosunek ceny do jakości

 

1. płyta fundamentowa by odciąć się od gruntu, ograniczyć straty ciepła i akumulować ciepło

2. silka by tłumić dzwięki i akumulować ciepło - materiał jest tani i bardzo dobry - ma nieco gorsze parametry izolacyjne - ale to rekompensuje warstwą ocieplenia

3. bardzo dobra izolacja 30 cm styropianu na ściany 40 cm wełny (wydałem 10 tyś więcej niż gdybym budował tradycyjnie)

4. wentylacja mechaniczna z GWC - nie wybudowałem 4 kominów - zaoszczędziłem ok 12-16 tys które wydałem na WM

5. nie buduje klasycznej kotłowni - piec + ogrzewanie czy to podłogowe czy kaloryfery - oszczędność ok 20-30 tyś

6. brak przyłącza gazu - oszczędność 6-8 tyś zł

7. okna - u mnie z najwyższej półki z montażem w warstwie ocieplenia - wydałem więcej o jakieś 5 tyś zł

8. moja "kotłownia" to kable grzewcze ze sterownikami na które wydałem 7,5 tys zł

 

1. Ja nadal nie rozumiem czym ogrzewasz dom? Masz legalett czy co? Co to są "kable grzewcze"?

2. Czy warto akumulować ciepło w ścianach jeśli - jak napisała któraś koleżanka (przepraszam, juz nie wiem która!)- przez większość dnia nie ma nas w domu?

3. I czy sądzisz, że przy mocno podmokłej działce płyta fundamentowa jest lepszym rozwiązaniem, a jeśli tak, to dlaczego? Z góry dzięki!

 

 

Oj, drzewa na działce! na nas to hasło działa jak płachta na byka!!!!!! my mamy drzewa na całej długości działki, mieliśmy problem z projektem zjadzu/wjazdu na działkę ( robiliśmy go dwa razy ) mamy problem żeby uzyskać zgodę na wycinkę chociaż jednego drzewa, żeby nie wjeżdżać do bramy i garażu po skosie. Pozostaje zagadką jak płot postawimy, drzewa są po części w naszej granicy a po części miasta.... Temat rzeka, słabo mi się na samą myśl o tych drzewach robi!!!

 

drzewa to naprawdę przerąbane, z tego co sie orientuje to nawet na wycinkę jednego drzewka trzeba mieć pozwolenie, u nas było tak że na mapach mieliśmy drzewa, a na działce tak na prawdę nie byłą ani jednego drzewa, mimo to musieliśmy je wykarcować (nie obchodziło ich to co tak naprawdę mamy wycinać, no bo niby co jak tam nie rosnie zadne drzewo) i oczywiscie musialo byc pozwolenie na wycinkę tych "narysowanych" na mapce drzew, oczywiscie za odpowiednia calkiem nie mala oplate, wiec powodzenia;)

 

Czegoś tu nie rozumiem. Za wycinkę drzew się nie płaci. Trzeba tylko mieć na to pozwolenie! Sprawdzałam (kilka razy) przespisy odpowiedniej ustawy, dzwoniłam do urzędu. Ja na mapie nie mam żadnych drzew, to może nie muszę nic zgłaszać? Nie ma na mapie = nie ma?

 

Witam wszystkich, Za 1-1,5 miesiąca ruszamy z budową drewninanego domu szkieletowego w okolicach Trojmiasta.

 

Witaj! :) Szkieletowy dom to było moje marzenie - niestety nie udało mi się namówić męża. Zostanie tylko "norweska" kolorystyka elewacji... Powodzenia w budowie

 

 

Jeszcze mam na koniec nowe pytanie odnośnie prądu na działce. Dostaliśmy warunki przyłacza i tam jest napisane, że mają czas na realizację przyłącza do lipca 2013 :eek: Myslałam, że to żart ;), niestety dzwoniłam dziś do elektrowni i okazało się, że nie, wręcz przeciwnie - może to trwać nawet dłużej. Chodzi o przyłącze docelowe, o prąd budowlany w ogóle nie występowaliśmy - czytałam na forum, że to podwójny wydatek i nie warto itd. No ale w tej sytuacji to chyba nie ma wyjścia! Samo przyłaczenie prądu budowlanego jest tanie (mniej niż 200zł), ale trzeba samemu zbudować całą "infrastrukturę". Proszę, jeśli wiecie, napiszcie mi co dokładnie trzeba zbudować i ile to kosztuje. I jak wybrnąć z tej sytuacji..? :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman Ale to właśnie o to chodzi, o ten śpiew ptaków i zapach powietrza przy otwartym oknie, nic tego nie zastąpi, a otwarte okno od północnej strony latem daje wspaniały chłodek. Zawsze latem otwieram przed zaśnięciem okna od zachodniej strony a wschodnią zasłaniam i zamykam. Rano wpada cudowne powietrze, chłodne pachnące trawą i kwiatami. Dla mnie to jest urok domu. A wilgoci jak słowo daję w życiu w domu nie uświadczyłam a naloty to już wogóle nie do pomyślenia. Kominy działały jak należy. Ale oczywiście każdy ma swoje sympatie i przekonania. Mnie WM absolutnie nie przekonuje. Dom bez prawdziwego kominka z żywym ogniem nie wchodzi w rachubę absolutnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...