Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

Arturo 72 - widzę, że całkowicie nie zrozumiałeś o czym napisałem, więc napiszę Ci prościej. Ściana ocieplana styropianem nie oddycha, dlatego często pod styropianami rosną grzyby. To po pierwsze, a po drugie czy Niemiec jest głupi, że zamiast styropianu daje warstwę powietrza między ścianami już od czasów Adolfa do teraz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gosia ja jestem jedyną wśród znajomych i rodziny, która planuje dom energooszczędny, patrzą się na mnie z politowaniem. Już nawet im nie mówię co będzie bo jak słyszę, że podłogówka nie dogrzeje, że went. mech to fikcja, że gaz będzie mnie kosztował krocie , a jak to BEZ kominka ?!?! a płaski dach to już w ogóle porażka ....

No i trudno, zrobię po swojemu a pogadamy za parę lat jaki kto ma komfort i rachunki :)

 

A tak z ciekawostek to pan w wydziale budownictwa uraczył mnie ostatnio informacją że luksfery to są cieplejsze od ścian i okien , bo są z powietrzem :) (mam jedną ścianę ślepą, i poradził mi żebym tam ściankę z luksferów zrobiła).

Ja dzisiaj wysłuchałam ze WM jest jak klima daje specyficzny zapach powietrza i zimno Ci w skóre ( sic)!

 

Przy okazji ile osztuje m2 lanego stropu? mam specyficzny układ. Mała góra duzy dół i dumam z czego lać stropy nad np naszą sypialnią. Nigdzie nie mogę znalezć cen:-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo 72 - pochwała, zrozumiałeś połowę mojej wypowiedzi, że powietrze robi za izolator. A teraz trochę o wentylacji, bo tego jeszcze nie zrozumiałeś. Styropian jest dobry z braku laku do ocieplania starych domów, bo inaczej nie można, ale jeśli budujemy nowy dom możemy budować według zdrowych zasad, bez styropianu. Teoretycznie masz rację, że kratki nawiewu i mikrouchyły mają wentylować, ale jest zasadnicze ale. W mroźne dni ludzie zatykają wszystkie uchyły wentylacyjne bo im wieje po nogach a wtedy z braku wentylacji robi się w chacie termos, idealne warunki dla grzyba. U nas nie ma tradycji dobrego budowania, dlatego jak czytam na forum, ludzie prześcigają się w grubościach styropianu nie mając pojęcia, że to z gruntu chore założenie. To tak jakby zamiast bawełnianej koszulki zakładać ortalion, tyle że nie na ciało a na cały dom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Blechert.pl....po części masz rację czego doświadczyłem we własnym domu, gdy zatkałem część kratek wentylacyjnych po dwóch dniach na szybach zaczęłą mi się pojawiać woda, po czym wszytko z powrotem odetkałem i na następny dzień wszystko wróciło do normy. Co do styro to nie jest on taki zły jak powiadasz. Za oddychanie domu odpowiada dobrze wykonana wentylacja w domu a nie sama izolacja. Powiadasz jak mój znajomek: gdy miał kasę na styro to twierdził, że nie ma nic lepszego, gdy w następnym miesiącu okazało się że jednak rodzice mu pożyczą kasę i będzie ocieplał wełną z miejsca stał się przodującym orędownikiem wełny.

Na pewno masz rację, że dawanie 25 cm lub więcej styro to paranoja. Ja u siebie dałem 15 cm i jak narazie na nic nie narzekam. A ha i jeszcze jedna rzecz co do wełny: izolację ze styropianu położy dużo ekip, co do wełny kolega miał problem ze znalezieniem dobrej ekipy ( kilka odrazu zrezygnowało gdy dowiedzieli się, że mają ocieplać wełną - czym zyskali mój szacun :)). Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz przyklad z Arturo 72, da sie kulturalnie i spokojnie wytlumaczyc co i jak. Takim CHOLEROWANIEM nikogo do zmiany zdania nie namowisz, przynajmniej mnie, jedyne co mialam ochote zrobic po przeczytaniu Twojego postu to wylaczyc laptop, a po przeczytaniu postu Arturo 72 zaczynam sie zastanawiac czy nie zmienic zdania ale to musze jeszcze przedyskutowac z ludzmi, ktorzy beda nam ocieplac dom, skoro robia to kilkanascie lat to maja o tym pojecie .

 

spokojnie, mamy zamiar na dniach wyliczać to OZC :) wstępnie tylko napisałam że na pewno nie dam 12 bo wydaje mi się to za mało. Ale zobaczymy co nam wyjdzie po obliczeniu OZC.

 

i wątek czytałam od początku dlatego o OZC wiem i wyliczac będe

 

 

 

ja nikogo do niczego nie namawiam - To Twoj dom i Twoja kasa - robisz z nia co chcesz

nie interesuje mnie co o mnie myślisz - nie dbam oto - TY wylaczysz komputer a ktos inny wyciagnie właściwe wnioski co widac po poście maliny

 

dla wszystkich dla których audytor OZC wyda się za trudny kolega kbab przygotował prosta wersje kalkulatora liczącego zapotrzebowanie oto link >>>

 

spróbuj w moim kalkulatorze ze stopki, krótka instrukcja jest tu

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907

Jest tam przystępny arkusz "OZC dla laika"

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem 2 warswy na przekładkę (10 + 12 grafitowego ) i sobie chwalę , w największe mrozy przy okazyjnym grzaniu wyłącznie grzałką 2 kw 3-4 h codziennie lub co 2 dni temp. najnizsza była 0- -1 C . Dom w stanie surowym zamkniętym ( z jedną warstwą ocieplnia dachu - druga w trakcie ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo 72 - widzę, że całkowicie nie zrozumiałeś o czym napisałem, więc napiszę Ci prościej. Ściana ocieplana styropianem nie oddycha, dlatego często pod styropianami rosną grzyby. To po pierwsze, a po drugie czy Niemiec jest głupi, że zamiast styropianu daje warstwę powietrza między ścianami już od czasów Adolfa do teraz?

 

zapytaj fachowca budowlanego ile procent powietrza paruje przez sciany,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo 72 napisz cos wiecej o tych oknach, nam tez powiedzieli ok 30 tys za 3 szybowe, zdecydowalismy sie na dwuszybowe, pieciokomorowe, ciepla ramka itd, U=1,0 (dodam, ze mam 24 okna):)

 

Okna dwuszybowe pięciokomorowe realnie mogą mieć wspólczynnik U od 1,45 do 1,6 w zaleznosci od wymiarów. Wsp U=1,0 lub mniejszy ma wiekszośc okien 3-szybowych,

niektóre mają wsp. U powyzej 1,0

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebao2 - nie chodzi o ilość, ale czy w ogóle taka ściana oddycha. Za kilka lat postawisz chatę i będzie Cię stać na chodzenie do sklepów z odzieżą sportową, wtedy zrozumiesz co to znaczy materiał oddychający a co ortalion. Albo zapytaj żony jaka jest różnica między bawełną a ortalionem.

 

Arturo72 - dla Ciebie cytat z netu:

"Ze względu na funkcjonowanie wentylację dzielimy na:

naturalną – działającą dzięki czynnikom naturalnym, zależnym od pogody i ukształtowania otoczenia obiektu. Jej intensywność „napędzają” dwa zjawiska naturalne tj. różnica gęstości powietrza – spowodowana różnicą temperatur powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, oraz różnica ciśnień spowodowana oddziaływaniem wiatru. Kontrola nad działaniem wentylacji naturalnej jest niedostateczna. Jej intensywność zmienia się zależnie od pogody, a nie ze względu na zmiany zapotrzebowania ze strony użytkowników.

mechaniczną – działającą niezależnie od pogody, dającą się kontrolować w 100%, umożliwiającą dostosowanie zmian wydajności od chwilowego zapotrzebowania użytykowników. W zależności od konfiguracji dzielimy wentylację mechaniczną na:

a) nawiewną

b) wywiewną

c) nawiewno-wywiewną

d) nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła

Źródło: Wikipedia "

 

Mój komentarz jest tylko taki, że nie ważne jak wentylujesz chatę, to jeżeli jest ona obłożona styropianem, to tak jakbyś Ty siedział w prezerwatywie w kliatyzowanym pomieszczeniu i udawał, że Ci dobrze. Dokładnie tak funkcjonuje Twoja chata, jak Ty czujesz się, gdy jesteś owinięty w gumę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna dwuszybowe pięciokomorowe realnie mogą mieć wspólczynnik U od 1,45 do 1,6 w zaleznosci od wymiarów. Wsp U=1,0 lub mniejszy ma wiekszośc okien 3-szybowych,

niektóre mają wsp. U powyzej 1,0

 

Mam okna avante royal, caly czas bylam pewna, ze wspolczynnik U mam 1,0 ale teraz przyznam, ze zglupialam. Sprawdze i dam znac jaki jest ten wspolczynnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziuby sniegu juz prawie nie ma, ale nasza droga nadal pokryta lodem :mad: udalo sie dzis wjechać ale ledwo ledwo.

 

byłam dziś zamawiać więźbę, cena poszła w gore :mad::bash:

 

Mimo że w sumie niedaleko mieszkamy u nas na szczeście po śniegu już nie ma śladu ale w zamian zaczyna robić się niezłe błotko...

A jaka konkretnie cena tej więźby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 - piszemy o różnych rzeczach. Ty wierzysz, że wentylacja załatwia sprawę wilgoci w chacie, a ja o tym że jak mur nie oddycha to źle, bo sprzyja grzybowi. To tak jakbyś powiedział, że skoro człowiek oddycha nosem to się nie poci. Dwie różne rzeczy. Powiązane, ale różne. Twoje racje są prawdziwe tylko w sterylnych, laboratoryjnych warunkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...