Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

Nawet jak się ma wszystko zaplanowane to to tylko teoria, zawsze w trakcie budowy coś wychodzi, u nas np. zabrakło porothermów a przeliczenia robiły 3 składy i oczywiście my chyba z 10 razy ( kupione już były w październiku 2011 ), na etapie parteru w trakcie stawiania ścian też pozmienialiśmy kilka rzeczy a gdzie tam jeszcze piętro ;) dzień przed planowaną robotą koparkowy zadzwonił i powiedział, że nie przyjedzie ( wogóle fajnie, że zadzwonił!!!) to na wariata żeśmy szukali innego. Ekipa zdenerowowana my wkur...ni, to tak niestety jest, nie da się wszystkiego i wszystkich dograć. Trzeba by się zwolnić z pracy i być na budowie podczas całego jej trwania... a tak się nie da :) Także życzę salowych nerwów, dopiero rozpoczynamy budowę więc pomyślcie ile nas jeszcze stresu czeka bo przecież gdzie tam dach :) :) :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

1) Planujemy WM - tylko bez GWC - czy to mozna pozniej dolozyc?

zalezy jakie GWC rozważasz - jesli GGWC to dobrze jet zostawic przepusty w PG i przewidziec miejsce na nagrzewnice i otwor w ścianie do czerpni w tym miejscu - sama centrala moze byc w innym miejscu

 

2) Na sciany w projekcie mamy BK 24cm. Mysle ze tak zostawie, bedzie Solbet 24 + styropian 15-20. Czy to dobry wybor na sciany?

jesli chcesz grzac gazem to dobry wybor - zrob OZC i bedziesz wiedzial czy dac 15 czy 20 styropianu

 

3) W moim projekcie sa 4 kominy - 2 musza zostac: piec gazowy + kominek- dobrze mysle?

jesli klasyczny kominek to tak - pamietaj o czerpni powietrza z zewnatrz

jesli biokominek to nie musisz miec komina

jedenm lub oba kominy mozesz tez zrobic z rury po zewnętrznej stronie domu

 

4) Czy zglaszac blaszak? Jak daleko od granicy musze go postawic?

 

tu Ci ie powiem bo nie znam przepisow nie stawialem blaszaka

 

5) Ktos tu straszyl mandatem za postawienie slawojki. Czy jesli bede mial pod nia beczke to tez jest be? A gdzie mozna kupic kibelek - zestaw dla majsterkowicza?

obiekty male tymczasowe do 6 miesiecy stawia sie bez pozwolenia - mozliwe ze wymagane jest zgloszenie

 

6) Czy podniesienie scianki kolankowej to problem? Arch adaptujacy powiedzial ze OK jesli kierbud wyrazi zgode a nikt przy odbiorze sie nawet nie fatyguje na miejsce. Nie wiem co o tym myslec.

podniesienie ścianki kolankowej to zadnen problem - nie rob tego na etapie adaptacji bo zaplacisz niepotrzebnie za to - tak samo nie zmienia sie wymiarow i ulozenia okien jesli nie jest to konieczne - wszytsko robi na miejscu podczas budowy kierownik , odnotowujac w DB - a tak naprawde robi sie pozniej renament powykonawczy zmian nieistotnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, myślicie nze zdjecie humusu 3 mc przed budowa to jakis problem? rzutuje na cos pozniej ? No i jak z tym blaszkiem trzeba zglaszac czy nie a do tego pisezcie cos ze jeszcze wychodek trzeba zglosic/

Pozdrawiam

 

Myślę że jeżeli nie masz glinastego podłoża i wykopu zalanego wodą to nie ma problemu, a blaszaka postawiłem i dookoła sąsiedzi też i nie słyszałem żeby ktoś zgłoszenie robił... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się zaczęło, zamiast się cieszyć to jest mega stres. Dziś pan kopacz miał wykopać ziemie, pracował 12 h(od 9 do 18 to jest dla mnie 9 ale pan policzył 12h) i wykopał połowę czyli 6 wywrotek:( Dom o wymiarach 9X10,5!!! Stawka za godzinę 100 zł i miał być transport od km za wywóz ziemi, ale znaleźliśmy sąsiada 500 m dalej i zgodził się przyjąć ziemię to Pan kopacz doliczył sobie plus 70 zł/h czyli w sumie 170 zł/h. Dziś 12 h a jutro około 10 to jest 22 h czyli 3740 zł przecież to jest jakaś porażka!!!!! On chyba zwariował. Napiszcie proszę jak u was było z wykopami?

 

Ja dziś zacząłem kopać 90 zł za godzinę kopanie, spychanie, wywożenie itp. itd. Ktos Cię naciaga. Ale czasami to człowiek chce żeby robota była zrobiona na czas niż się urzerać z ludzmi. Tak mam z własnego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady!

R&K, mam pytanka - musze sie doksztalcic:

1) przepusty w PG - co to jest PG i po co przepusty?

2) "klasyczny kominek - pamietaj o czerpni powietrza z zewnatrz" - czy to jest jakies doprowadzenie swiezego powietrza do kominka z zewnatrz? Gdzie ten kanal najczesciej wchodzi do domu i po co sie to robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rady!

R&K, mam pytanka - musze sie doksztalcic:

1) przepusty w PG - co to jest PG i po co przepusty?

2) "klasyczny kominek - pamietaj o czerpni powietrza z zewnatrz" - czy to jest jakies doprowadzenie swiezego powietrza do kominka z zewnatrz? Gdzie ten kanal najczesciej wchodzi do domu i po co sie to robi?

 

nt pkt 2 odpowiedz już masz od bitter

a PG to pomieszczenie gospodarcze (może też w gre wchodzić np kotłownia)

przepusty to miejsca w ławach fundamentowych / w płycie fundamentowej / w ścianach / w stropie przez które później puszczasz instalacje bez przekuwania się - do tego idealnie nadają się rury kanalizacyjne 150-200-300 w zależności od potrzeb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wita.

3.5 godziny i humus prawdopodobnie ma w najpłytszym miejscu tak jak pisalem 50 cm caly wykop z kazdej strony wiecej ponad 1,5 m, jakie błędy ? dom mam nie podpiwniczony i teraz( w czerwcu) geodeta naniesie dom na oczyszczonym z humusu terenie i wtedy budowlancy wykopia lawy a przeciez i tak musi byc podsypka tak wiec mysle ze wszystko OK.

Dzis nawet udalo mi sie zrobic polowe otworo pod tymczasow slupki do ogrodzenia wszystko robilem recznym swidrem do gleby naprawde super sprawa wstawic pale i ubic, siatka lesna i ogrodzenie tymczasowe za 600 zl -150 m -siatki zakupilem 200m, pale fi 14 na 2,5 m no i w cenie także swider.

Pozdrawiam

Edytowane przez peter12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam my tez mamy zamiar zacząc budowac sie w tym roku. Dwa miesiace temu mieliśmy mieć projekt gotowy ale ma byc dopiero w następnym tygodniu:mad:. myśle ze jak dobrze pojdzie zaczniemy w polowie maja. Bedziemy w tym roku najprawdopodobniej robic tylko stan 0. Potem bedziemy starali sie zalatwic kredyt ale w naszym przypadku to nie jest proste;/ Do ttych co już postawili stan 0. Ile orientacyjnie was wyszedł?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam my tez mamy zamiar zacząc budowac sie w tym roku. Dwa miesiace temu mieliśmy mieć projekt gotowy ale ma byc dopiero w następnym tygodniu:mad:. myśle ze jak dobrze pojdzie zaczniemy w polowie maja. Bedziemy w tym roku najprawdopodobniej robic tylko stan 0. Potem bedziemy starali sie zalatwic kredyt ale w naszym przypadku to nie jest proste;/ Do ttych co już postawili stan 0. Ile orientacyjnie was wyszedł?

Pozdrawiam

 

Dom wg projektu "Szpak" biura MTM domy w stylu ok 20k materiły i 10k robocizna, fundament na ławach 40 cm szer na 50 wys., ścianka fundamentowa i na niej wieniec. Fundament ocieplony styropianem 10 cm, siatka i klej.

Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...