Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

wiecie co?? jestem na etapie załatwiania papierzysk i juz mam DOŚĆ. ta cholerna adaptacja mnie wykończy, mój tata pracuje na budowach co prawda jako hydraulik ale pierwsze słyszy o adaptacjach.... bo mówi, że wystarczy uzgodnić wszystko z kier. budowy. Kolega z pracy budował dom i tez u żadnego projektanta nie robił adaptacji projektu gotowego, za to koleżanka zapłaciła tylko 600 zł za zmiane paliwa grzewczego. a jak wy tu piszecie po kilka tysięcy to mnie już głowa rozbolała

my zaczynając z papierami, też nie mieliśmy za dużo pojęcia co i gdzie załatwiać. znajomy podpowiedział, żeby zrzucić to wszystko na projektanta, który będzie robił adaptacje. no i tak zrobiliśmy. sami załatwiliśmy tylko warunki zabudowy w gminie i kupiliśmy mapki. pozostałe uzgodnienia załatwiał już projektant. nawet projekt kupił za nas (od razu wystąpił o zgodę na zmiany). za to wszystko wraz ze zmianami w projekcie zapłaciliśmy 3000,-. chyba było warto, bo wszystko poszło całkiem sprawnie. zaczęliśmy na początku lutego, a w piątek najprawdopodobniej złożymy wniosek o pnb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam jestem tu nowa i nie wiem czy w odpowiednim dziale pisze. Zaczynamy w tym roku budowe choc pozwolenie mamy juz dawno ale troche zwlekalismy. W przyszlym tygodniu pierwsze poczynania tzn. sciagniecie hamusa i wytyczenie. I mam pytanie? Czy hamus trzeba koniecznie sciagac? Jakie sa konsekwencje nie sciagniecia hamusa? i jezeli trzeba sciagac to czy 15 cm wystarczy?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

droga sasiadko - było kilka stron temu to wałkowane

konsekwencja nie ściagnięcia humusu moze byc osiadanie podłogi i jej pękanie

standardowo przyjmuje sie ze jest to 15 cm

ale czasami wymagane jest sciagnięcie grubszej warstwy

niejednokrotnie też - gdy byduje się np płytę fundamentowa wymiania się cały grunt rodzimy go głęgokości nawet 70-120 cm

 

widziałem niejednokrotnie kopanie ław bez ściągania humusu - i zasypywanie ław gruba warstwa piasku - jeśli dom jest mocno wyciagnięty ponad grunt i wastwa piachu jest bardzo gruba i odpowiednio zageszczona - jest to wystarczajace rozwiazanie

 

każdy przypadek jest inny

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 215 netto za m3, do tego 150 zł za transport jednej gruchy, do tego 250 za pompę ale nie wiem jak liczone bo fachowiec powiedział że bez pompy da radę.

 

Humusu ok 70 cm a pod spodem glina.

 

W moim zacofanym mieście/wsi mało kto ściąga humus. Mało kto wie co to forum muratora :lol2: Z bardziej przyziemnych-bez zdjęcia humusu możesz mieć smrodek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Dzięki Sąsiedzie za odpowiedz. Jeżeli mógłbyś mi doradzic to ile Twoim zdaniem powinnam ściągną tej pierwszej warstwy gleby urodzajnej ?

I mam tez jeszcze jedno pytanie czy sciągac z calej dzialki czy tylko w miejscu gdzie bedzie stal dom? Zastanawiam sie nad tym bo niektórzy mówią że lepiej ściągnąc z całej dzialki bo ziemia urodzajna moze sie pozniej przydac np. do ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się budować tanio i szukam niskich cen lub sposobu na tanie budowanie ;)

Moja cena jest z 8% VAT jako usługa wylewania elementu betonowego,nie wszystkie betoniarnie tak mogą robić :)

Ceny betonu w okolicy są na podobnym poziomie ale różnią się znacząco transportem lub ceną pompy i dlatego trzeba się dopytywać o szczegóły.

 

Masz to szczęście, że nie mieszkasz w budowlanym eldorado jak ja. Tu się cała Polska fachowców zjeżdża bo można przyciąć na budowlance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T

I dobra rada,przed zakupem projektu należy z gminy pobrać MPZP a jak nie ma to poprosić o WZ bo może się okazać,że kupiony projekt możemy wyrzucić do kosza :)

Arturo72

mógłbyś rozwinąć temat ;) Na co zwrócić szczególną uwagę, by nie kupić czasem złego projektu?

 

A, co do humusu, to skąd mam wiedzieć, ile go ściągnąć? Jeżeli budowa będzie na szkodach górniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72

 

A, co do humusu, to skąd mam wiedzieć, ile go ściągnąć? Jeżeli budowa będzie na szkodach górniczych.

 

Jeśli chcesz wiedzieć w przybliżeniu-idziesz na działkę, kopiesz dołek, póki jest żyzna, czarna ziemia z korzonkami-jest humus. Kiedy zacznie się inna warstwa-koniec humusu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z MPZP bywa różnie,przy okazji poszukiwań działki spotkałem się w jednej z gmin,że był nakaz budowy domu z dachem dwuspadowym,czterospadowy odpadał i dlatego też działka w tej gminie także odpadła ;)Następne kwiatki to zakaz budowy domu parterowego,nakaz jedynie słusznego koloru dachówki czyli tylko czerwona lub podobna,dalej,każda gmina ma inny procent koniecznej powierzchni "zielonej" na działce,konieczność zachowania odpowiedniej odległości od drogi,tutaj także może być różnie i inne takie ;)Oczywiście o normowych odległościach od granicy działki to chyba każdy wie :)

Co do humusu to pasowałoby zrobić badania geologiczne gruntu,u mnie wyszło ok.40cm.

Dzięki wielkie Arturo!

A na Śląsku to takie badanie ile gdzieś może kosztować? Może masz jakiś namiar na kogoś kto się tym zajmuje w rozsądnej cenie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlanka11 - uważnie przeczytaj warunki miejscowego planu. I rozejrzyj się dookoła.

Ja kupiłam działkę, która graniczy z lasem (za domem będzie więc 12 metrów wolnej, niezabudowanej przestrzeni - tak wynika z przepisów bezpieczeństwa pożarowego), z przodu domu 5 metrów od drogi - tak wynika z miejscowego planu (nieprzekraczalna linia zabudowy). Z boku odsuwam dom od stacji trafo - min. 12 metrów (u mnie udało się 16m) - odległość uzależniona jest od napięcia/ natężenia stacji.

Do tego- z miejscowego planu: dom nie wyższy, niż dwie kondygnacje, kalenica prostopadła do drogi, kolorystyka dachu - do wyboru (aż) 4 kolory..., nachylenie dachu 30-40 stopni.

 

W ten oto sposób nie szukałam idealnego domu marzeń, tylko realnego projektu spełniającego moje potrzeby i warunki zw. z lokalizacją działki.

Anatol, który za kilka miesięcy powstanie jest kompromisem, z którego bardzo się cieszę. Udało mi się znaleźć dom parterowy, wąski (więc od ściany lasu się odsunęłam), ma 4 sypialnie (czyli dla gości na wszelki wypadek pokój jest) i nieduży - bo wiadomo zdolność kredytowa, utrzymanie, ogrzewanie, etc.

Największą zmianą było zlikwidowanie zadaszenia nad tarasem - trochę mi tego szkoda, ale zrobimy konstrukcję "nietrwałą", typu roleta, pergola i będzie ok :-)

Edytowane przez dusiaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Dzięki Sąsiedzie za odpowiedz. Jeżeli mógłbyś mi doradzic to ile Twoim zdaniem powinnam ściągną tej pierwszej warstwy gleby urodzajnej ?

I mam tez jeszcze jedno pytanie czy sciągac z calej dzialki czy tylko w miejscu gdzie bedzie stal dom? Zastanawiam sie nad tym bo niektórzy mówią że lepiej ściągnąc z całej dzialki bo ziemia urodzajna moze sie pozniej przydac np. do ogrodu.

 

o ilości ściagniętego humusu jeśli już to powinien wypowiedzieć się kier-bud na miejscu

co do ściągnięcia humusu z całej działki - też o tym myślałem - ale może się oto przyczepić jakiś miły sąsiad-ekolog zza płotu bo zrujnujesz całe życie biologiczne na swojej działce ....

 

zgodnie z przepisami prawa budowlanego humus można ściągnąć tylko spod domu i dopiero wtedy gdy ma się w ręce PnB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlanka11

My też mieliśmy bardzo dużo wymagań wg PZP:

budynek nie wyższy niz 9 m, max szerokość budynku 9m, wysokość od poziomu gruntu do okapu 4,5m, dach dwu lub czterospadowy o kącie 37-45 st., kalenica prostopadła do drogi, nieprzekraczalna linia zabudowy 11 m od drogi, kolor dachu i elewacji tez narzucony a do tego mamy działkę o wymiarach 18x35m i zwracaliśmy uwagę gdzie wschodzi i zachodzi słońce więc trzeba sie było nagimnastykować żeby stworzyć dom najbardzej pasujący do naszych potrzeb. Zanim kupisz sprawdź u projektanta, który będzie adaptował czy taki projekt się nadaje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlanka11

My też mieliśmy bardzo dużo wymagań wg PZP:

budynek nie wyższy niz 9 m, max szerokość budynku 9m, wysokość od poziomu gruntu do okapu 4,5m, dach dwu lub czterospadowy o kącie 37-45 st., kalenica prostopadła do drogi, nieprzekraczalna linia zabudowy 11 m od drogi, kolor dachu i elewacji tez narzucony a do tego mamy działkę o wymiarach 18x35m i zwracaliśmy uwagę gdzie wschodzi i zachodzi słońce więc trzeba sie było nagimnastykować żeby stworzyć dom najbardzej pasujący do naszych potrzeb. Zanim kupisz sprawdź u projektanta, który będzie adaptował czy taki projekt się nadaje!

 

Grzaneczki - warunki bardzo podobne do naszych. działkę mamy niestety jeszcze węższą - budynek ma 9 m i jest to projekt indywidualny. jak udało wam się zmniejszyć dom w rodendronach do 9 m? podglądam wasz dziennik ale nic nie widzę :) zamieście koniecznie jakieś rzuty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...