Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe w całym domu? pilne!!!!!!


Recommended Posts

Witam

Projekt robiłem sam na podstawie wytycznych Elektry (http://www.elektra.pl) jeszcze dwa lata temu. Przyjąłem w założeniach średnio 100W/m2, stąd ta duża (24kW) moc przyłączeniowa. Szczegółowo: 92 W/m2 salon z kuchnią i jadalnią, sypialnie 110W/m2, łazienka 100 W/m2 w tym grzejnik el.drabinkowy, hall i korytarz 78W/m2, garaż 61W/m2. W kablach mam 12,8 kW, płyta ceramiczna z piekarnikiem następne 11 kW, dwa bojlery po 1,5 i drobiazgi. Dom mam dobrze ocieplony (36 cm bk + 8 cm Ecorock L, strop 20 cm wełny, poddasze nieużytkowe, pu.parteru 139 m2 z garażem). Grubość wylewki 5-6 cm. Pod wylewką 10 cm styropianu. Poziom posadzki 70 cm nad poziomem gruntu. Ocieplenie z zewnątrz (ściany fundamentowe) 10 cm styropianu. Razem mam 9 obwodów grzewczych (każda sypialnia oddzielnie, łazienka, hall i korytarz, kuchnia z jadalnią, salon, wiatrołap i pom. gospodarcze oraz garaż) i 9 sterowników tym samym (Euroster 2016).

Cały układ był w różnych konfiguracjach (dwie sypialnie po 14 stopni, jedna 19 stopni, część dzienna 18 stopni ale działający w weekendy non stop kominek, garaż 5 stopni, wiatrołap i pom.gosp. 15 stopni) ustawień wykorzystywany tej zimy i działa bez zarzutu. Zużycie prądu oczywiście nie jest małe (przy 8-10 stopniowym mrozie nawet ok. 200 zł/tygodniowo, w marcu i kwietniu w granicach 50 zł/tygodniowo łącznie cała elektryka w domu). Ale we Wrocku takie mrozy nie są często i też niezbyt długo trwają, a komfort jest bezdyskusyjny.

Aha, łączny koszt instalacji (z rozłożeniem i przypięciem do siatki) 8,5 kzł. I mam nadzieję, że 25 lat to wytrzyma. W razie kryzysu (finansowego lub energetycznego), da się cały dom ogrzać kominkiem (16kW).

To oczywiście tylko opis tego co mam i do niczego nie namawiam.

Pozdrowienia.

Janu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wielkie Dzięki Janu za wyczerpującą odpowiedź.

 

Mam podobne założenia do tych, które Ty już zrealizowałeś. Kominek jako źródło w miarę taniego ciepełka i elektryczne kabelki wszędzie. Tak trochę "z głowy" wziąłem sobie, że 15kW kabli wystarczy na nasz domek (180m2 pow. użytkowej + 30m2 garaż). Instalatorzy zaproponowali mi nieco więcej. Fakt, że docieplenia mamy mieć mnóstwo (20cm w podłodze, ścianach i dachu), ale przekonuję się, że mieli rację i więcej kabli będzie lepiej.

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchni, salonie i holu będzie podłogówka (na podłogówce- panele), w łazienkach podłogówka + grzejniki drabinkowe, natomiast cała reszta to grzejniki. Te grzejniki są mi niezbędne, żeby w sytuacji ekstremalnej odebrać ciepło z kotła na paliwo stałe, który będę miał w kotłowni.

P.S. Zawsze myślałem, że do ogrzewania domu służy kocioł zlokalizowany w kotłowni. Czytając to forum widzę, jak bardzo się myliłem... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy zamiar połasić się na podłogówkę w salonie pod płytami gresowymi, "poprzecinanymi" wstawkami, ułożonymi w skośną kratę, dębowymi dechami. W sumie dużo gresu, znacznie mniej drewnianych dech. Myślicie, że tu podłogówka się sprawdzi????

I czy podłogówka sprawdza się w kuchni pod płytkami, bo przecież tam już i tak ciepło od gotowania jest??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te grzejniki są mi niezbędne, żeby w sytuacji ekstremalnej odebrać ciepło z kotła na paliwo stałe, który będę miał w kotłowni.

 

Grzegorz, czy nie lepiej odbierać i kumulować ciepło w zbiornikach akumulacyjnych?

Ja będę mieć piec na drewno Atmos, zbiornik akumulacyjny na 2000 litrów i podłogówkę w całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom parterowy 150 m2 i caly w podlogowce wodnej + w lazienkach dwa (dwie lazienki ;)) grzejniki drabinkowe z grzaleczka bo lubie miec po kapieli cieply recznik.

 

W sypialniach + korytarz + saloon - panele podlogowe, reszta terakota.

 

Jak sie mieszka i jak sie spi bede mogl powiedziec za rok bo jeszcze nie zamieszkalem - ale wierze ze bedzie doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Odświeżam wątek, ponieważ mam problem.

Planowałam ogrzewanie podłogowe w całym domu (parterowym) i zleciłam dwóm hydraulikom wykonanie projektu.

Efekt - jeden twierdzi, iż z jego obliczeń wynika, że uwzględniając straty ciepła (okna do podłogi) - w ŻADNYM pomieszczeniu nie jest możliwe zastosowanie wyłącznie ogrzewania podłogowego - wszędzie trzeba dodać grzejniki.

Drugi twierdzi, że nie ma problemu - zagęści się rurki w odpowiednich miejscach i po kłopocie.

Któremu mam wierzyć :o ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może i ogrzewanie podłogowe i grzejniki? Skoro tak się robi w łazience to czemu nie zrobić tego np. salonie.

Ja takze planuję ogrzewanie podłogowe w salonie z podłogą pokrytą panelami. Ale jako, że salon jest dosyć duży, praktyczniej cała jedna sciana jest przeszklona to tak sobie wykombinowałem, że założę podłogówkę oraz pod jedno okno doprowadzę rury do normalnego ogrzewania grzejnikowego, które zatynkuję. Jak zimą okaże sie że będzie za zimno, to odkuję te przewody i wstawię jeden kaloryfer. Będzie wówczas grzał i kaloryfer i podłogówka, a tego będę miała ciepło pod stopami. Na poddaszu planuję ogrzewanie grzejnikowe więc i tak mój system ogrzewania będzie musiał być przystosowany do pracy z ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam podłogówkę w całym domu (parterowym) i panele w pokojach (salon i sypialnie). Nam nikt podobnego rozwiązania nie odradzał. Panele można przecież kupić dostosowane do ogrzewania podłogowego, podobnie jak wykładziny, nawet parkiet (odpowiednio cienki). Z praktyki nic nie powiem, bo pierwszy sezon grzewczy przed nami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchni, salonie i holu będzie podłogówka (na podłogówce- panele), w łazienkach podłogówka + grzejniki drabinkowe, natomiast cała reszta to grzejniki. Te grzejniki są mi niezbędne, żeby w sytuacji ekstremalnej odebrać ciepło z kotła na paliwo stałe, który będę miał w kotłowni.

P.S. Zawsze myślałem, że do ogrzewania domu służy kocioł zlokalizowany w kotłowni. Czytając to forum widzę, jak bardzo się myliłem... :wink:

Moja wypowiedź z kwietnia jest już nieaktualna. Jako, że stanę się za dwa miesiące szczęśliwym posiadaczem przyłącza gazowego zrobiłem podłogówkę w całym domu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) w wiatrołapie

i tam zamiast podłogówki dałem mały grzejniczek

 

2) w hollu (duże przeszklenia na stronę północno-wschodnią) - co prawda najpierw miały być to luksfery, ale koniec końców wstawiłem okna K=1,1. Ale gdy projektant mi to liczył, to mówił że się boi, że na tych luksferach będzie się wykraplała woda, dlatego oprócz podłogówki, pod tymi oknami dał grzejnik wiszący. Ja potem ze swojej strony zamieniłem luksfery na okna, więc mam nadzieję że będzie w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...