Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe w całym domu? pilne!!!!!!


Recommended Posts

Na chłopski rozum to rzeczywiście przepływomierz jest potrzebny do rozruchu instalacji - właśnie po to, żeby zrównoważyć przepływy w instalacji. Jak się dobrze ustawi to później pewnie służyć mogą do kontroli i ewentualnej korekty.

 

am

 

no bo wlasnie sie zastanawiam czy brac rozdzielacz z czy bez nich ( roznica okolo 330 zł na 11 obwodow )

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ciekway temat: na razie mam w projekcie (tym jeszcze niezweryfikowanym obliczeniami szczegółowymi) ogrzewanie wodne podłogowe w całym domu, w salonie i sypialniach podłoga przemysłowa z drewna merbau o grubości 14..15mm olejowanego. W scianach mam 15cm wełny, tyle samo styropiany pod posadzką - to powinno zapewnic dobre ocieplenie. Mój pan hydraulik który ma sam podobne ogrzewaniw domu zaisntalował w kazdym pokoju termostat na ścianie który jest podłaczony do elektrozaworków sterujących przepływem w rozdzielaczu do poszczególnych segmentów podłogówki. Mam w planach zrobienie tego samego bo choc podłogówka reguluje sie wolno to kombinacja termostat i sterownik powinny zapewnić codzienny komfort i wyjazdowe obniżenie temperatury. Podobnie jak kilku innych przewiduje reku (do osczedzania energii przy wentylacji) i kominek dla efektów estetycznych i ewentualnie szybkiego podgrzania ciepłego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Oczywiście ciepłe powietrze z kominka ma byc mieszane z powietrzem z reku.

 

Zdecydowanie warto pomysleć o takich rozdzielaczach i termostatach :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am, mógłbyś podzielić się informacją na czym będzie się opierała Twoja "pewność"?

 

OK - jak pisałem - chodzi o zrównoważenie przepływów we wszystkich obwodach podłogówki. Co z tego, że masz dobrze zaprojektowaną i ułożoną instalację (właściwe odstępy i przekroje rurek) skoro w np. jednym obwodzie masz przepływ na poziomie 2l/min a w drugim 0,05 l/min.

 

Przy projekcie mam wyliczone ustawienia dla zaworów na rozdzielaczu, które powinny zrównoważyć hydraulicznie moją instalację - nie mam jednak pewności, czy jest to OK - tym bardziej, że wyliczenia projektu są oparte na pewnych danych teoretycznych a instalacja może mieć trochę inne parametry.

Przepływomierz pozwoli mi ocenić, czy rzeczywiście moje nastawy są Ok i ewentualnie je skorygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekway temat: na razie mam w projekcie (tym jeszcze niezweryfikowanym obliczeniami szczegółowymi) ogrzewanie wodne podłogowe w całym domu, w salonie i sypialniach podłoga przemysłowa z drewna merbau o grubości 14..15mm olejowanego. W scianach mam 15cm wełny, tyle samo styropiany pod posadzką - to powinno zapewnic dobre ocieplenie. Mój pan hydraulik który ma sam podobne ogrzewaniw domu zaisntalował w kazdym pokoju termostat na ścianie który jest podłaczony do elektrozaworków sterujących przepływem w rozdzielaczu do poszczególnych segmentów podłogówki. Mam w planach zrobienie tego samego bo choc podłogówka reguluje sie wolno to kombinacja termostat i sterownik powinny zapewnić codzienny komfort i wyjazdowe obniżenie temperatury. Podobnie jak kilku innych przewiduje reku (do osczedzania energii przy wentylacji) i kominek dla efektów estetycznych i ewentualnie szybkiego podgrzania ciepłego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Oczywiście ciepłe powietrze z kominka ma byc mieszane z powietrzem z reku.

 

Zdecydowanie warto pomysleć o takich rozdzielaczach i termostatach :)

 

pozdrawiam

 

Też tak planowałem - mam rozciągniętą instalację do każdego (prawie) pokoju. PO pierwszym sezonie grzania wiem, że nie będę z tego korzystał. POdłogówka poza dużą bezwładnością ma pewną zaletę - duży poziom samoregulacji i stabilność temperatury w domu. Ja nie mam potrzeby dodatkowego regulowania poszczególnych pomieszczeń. Jest bardzo dobry klimat i bardzo mi odpowiada właśnie stabilność temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak planowałem - mam rozciągniętą instalację do każdego (prawie) pokoju. PO pierwszym sezonie grzania wiem, że nie będę z tego korzystał. POdłogówka poza dużą bezwładnością ma pewną zaletę - duży poziom samoregulacji i stabilność temperatury w domu. Ja nie mam potrzeby dodatkowego regulowania poszczególnych pomieszczeń. Jest bardzo dobry klimat i bardzo mi odpowiada właśnie stabilność temperatury.

Czy masz jednakowe temperatury w róznych pokojach czy w sypialni niżej? Z tego co mówisz wynika, ze ten kawałek instalacji systemu sterowania nie zapowiada się na szczególnie czesto uzywany :) ale z drugiej strony to własnie ta samoregulacja mnie tak cieszy bo im mniej sterowania tym lepsze działanie. Cieszy mnie każdy głos potwierdzający że wybór podłogówki jest słuszny mimo wielu głosów delikatnie mówiąc mało zachęcających. Dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Przy projekcie mam wyliczone ustawienia dla zaworów na rozdzielaczu, które powinny zrównoważyć hydraulicznie moją instalację - nie mam jednak pewności, czy jest to OK - tym bardziej, że wyliczenia projektu są oparte na pewnych danych teoretycznych a instalacja może mieć trochę inne parametry.

Przepływomierz pozwoli mi ocenić, czy rzeczywiście moje nastawy są Ok i ewentualnie je skorygować...

am, trochę Cię jeszcze pomęczę bo dalej nie rozumiem na czym będzie polegała Twoja "pewność". Przecież są odpowiednie tabele do ustawiania przepływu w poszczególnych pętlach w celu zrównoważenia hydraulicznego instalacji. Wkładasz klucz imbusowy, kręcisz o wymaganą liczbę obrotów i po zabawie. Potem pozostają tylko drobne korekty. W pomieszczeniach niedogrzanych należy zwiększyć przepływ- dławiąc go jednocześnie w tych "przegrzewanych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - wszystko się zgadza. I tak robilem przez pierwszą zimę - jednak moje "drobne korekty" w niektórych przypadkach były bardzo istotne.

Jak zobaczę na każdym obwodzie, że przepływ jest taki sam - to mam pewność, że jest OK. Inaczej moge tylko przypuszczać.

Mam na przykład podejrzenie, że przepwy w mojej instalacji na podaszu są trochę niższe niż te na parterze - być może to tylko niczym nieuzasadnione odczucia - ale...

Inny przykład - w salonie mam dwa obwody grzewcze - podobnej wielkości - długość, rozstaw i przekrój przewodów takie same. Dla jednego obwodu mam w projekcie wyliczoną nastawę 0,5, dla drugiego 2 - dla mnie to nielogiczne...

Niedługo zamontuję przepływomierze, ustawię instalację według projektu i wtedy bedę wiedział co i jak - napisze coś w tym wątku (raczej pod koniec wrzesnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jak zobaczę na każdym obwodzie, że przepływ jest taki sam - to mam pewność, że jest OK...

:o Przepływy nie mogą być takie same! W dłuższych odcinkach pętli należy ustawić przepływ szybszy, niż w odcinkach krótkich a wszystko po to, żeby uzyskać zbliżoną temperaturę powrotu wody ze wszystkich pętli (oczywiście jak najwyższą). Ideałem dla podłogówki jest jak najniższa różnica temperatur na zasilaniu i powrocie z pętli np. 5 K; gdy się uzyska około 10 K to już jest duży sukces. Jeżeli chcesz mieć pewność, że jest OK to zamontuj sobie raczej czujniki temperatur na powrocie każdej pętli ogrzewania a nie przepływomierze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Inny przykład - w salonie mam dwa obwody grzewcze - podobnej wielkości - długość, rozstaw i przekrój przewodów takie same. Dla jednego obwodu mam w projekcie wyliczoną nastawę 0,5, dla drugiego 2 - dla mnie to nielogiczne...

Wszystko jest logiczne. Mogę się założyć, że ta pętla z nastawą 2 dotyczy strefy brzegowej (np. w okolicach okien i ścian zewnętrznych), gdzie wymagana jest szybka cyrkulacja wody, tak aby uzyskać jak największy współczynnik oddawania ciepła do podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
...Co do paneli i podłogówki to nie zapominajcie, ze panele trzeba na czymś położyć - zwykle daje sie piankę - przy podłogówce warto poszukać innych materiałów, które są słabszymi izolatorami. Ja dałem podkład na bazie grafitu - doskonale tłumi odgłosy paneli i jednoczesnie bardzo dobrze przewodzi ciepło...

Czy mógłby mnie ktoś oświecić, co to za "podkład na bazie grafitu"??? :o

Będę bardzo zobowiązany!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jeśli sie powtórzę.

Planuję ogrzewanie wodne podłogowe na parterze i tam będzie tylko terakota.to prawda, ze są panele przystosowane do ogrzewania, ale dowiedziałam się u źródeł, że nie jest to dobre rozwiązanie.Oczywiście normy są spełnione, ale na dłuższa metę drewno na ciepło sie nie sprawdza.Nie mówiac już o tym, że to nieekonomiczne.

sprawdxzałam też jak się ma temat podłogówki w sypialniach.Zadzwoniłam do działu technicznego dużego producenta podłogówki i tam Pani uczciwie przyznała, że w sypialniach zdecydowanie odradza, bo klienci często narzekają, że im sie źle śpi.

Ostatecznie robię na jednym poziomie w całości podłogówkę, na drugim - tradycyjne ogrzewanie.W łazience będzie dodatkowy grzejnik, który można podłączyć do prądu, bo przecież grzeje się tylko w sezonie, a ciepły ręcznik jest fajny codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jeśli sie powtórzę.

Planuję ogrzewanie wodne podłogowe na parterze i tam będzie tylko terakota.to prawda, ze są panele przystosowane do ogrzewania, ale dowiedziałam się u źródeł, że nie jest to dobre rozwiązanie.Oczywiście normy są spełnione, ale na dłuższa metę drewno na ciepło sie nie sprawdza.Nie mówiac już o tym, że to nieekonomiczne.

sprawdxzałam też jak się ma temat podłogówki w sypialniach.Zadzwoniłam do działu technicznego dużego producenta podłogówki i tam Pani uczciwie przyznała, że w sypialniach zdecydowanie odradza, bo klienci często narzekają, że im sie źle śpi.

Ostatecznie robię na jednym poziomie w całości podłogówkę, na drugim - tradycyjne ogrzewanie.W łazience będzie dodatkowy grzejnik, który można podłączyć do prądu, bo przecież grzeje się tylko w sezonie, a ciepły ręcznik jest fajny codziennie.

 

przepraszam cie mimilapin ale co masz na mysli mowiac dowiedzialam sie u zródel ? :-?

moje odczucia po przeczytaniu twojego postu to nic innego niz powtarzanie obiegowych opinii ... tylko poparte proba podania jakiegos autorytetu ... tylko ze tego autorytetu tutaj nie ma ... :roll:

 

mimo tego masz prawo do swojego zdania ... :)

 

a dla mnie tym żódłem bylo to że panele które mam są produkowane od kilkunastu lat i sa także sprzedawane ... myslisz ze nadal by tak bylo gdyby sie nie sprawdzaly ?

 

co do ogrzewania podlogowego w sypialni :roll:

na jakiej wysokosci spisz ? - powiedzmy pol metra ... wystarczy patrzac na rozklad temperatury zmniejszyc temp na podlogowce tak abys na tej wysokosci miala taka temp. jaka chcesz .... czym ta temp. bedzie sie roznic od tej otrzymanej z normalnego grzejnika ?

 

a co do bezwladnosci cieplnej :roll: no przeciez kazdy grzejnik ma taka ... jeden wieksza drugi mniejsza ... wystarczy tylko odpowiednio wczesniej reagowac - czyz nie ? np . chodze spac o 22 to nastawiam temp nocna na 20 ... ( w normalnym grzejniku ustawilbym np 21:30 )

 

a moze chodzi o zyly wodne pod łóżkiem :o

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiązujecie problem "zabudowanych", zasłonietych podłóg ? Sypialnia ma powiedzmy 12m2 w tymłóżko dobre 3m2 poza tym jakies szafki, komody, zostaje naprawdę niewiel miejsca "grzejącego". Mnie sie generalnie podoba pomysł z ciepłą podłoga, ale w sypialni miec jej bym nie chciała. Terakota do sypialni nijak nie pasuje, a panele czy parkiet są z założenia mniej efektywne.

A ,że "źle się śpi" hmmm, nie wiem może to fobia, ale ten argument (a moze to nie argument a powtarzalny slogan) do mnie przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o panele na ciepłą podłogę to takie informacje mam od brata znajomego, technologa w Barlinku.Na

tomiast co do ekonomiczności takiego rozwiązania - to jest to oczywiste.

Instalator podłogówki z Purmo namawial mnie na podłogówkę wszędzie.Natomiast technolog z Kisana odradziła mi podłogówkę w sypialni, bo klienci byli podobno potem niezadowoleni i krytykowali podłogówkę wogóle.

U mnie jest taki problem, że w gabinecie i naszej sypialni mam okna do podłogi - portfenetry i nie mam gdzie ustawić zwykłych grzejników, dlatego tam będzie mimo wszystko podłogówka i to ,że terakota mi nie przeszkadza, wprost przeciwnie, będzie mi pasowało do "prowansalskich"nutek wystroju, ścianek wyłożonych cegłą ręcznie formowaną itp. Poza tym my śpimy przy wyłączonym ogrzewaniu, więc w sypialni może być ciepła podłoga w ciągu dnia, kiedy i tak sie tam nie przebywa.

Na dolnym poziomie u dzieci będą deski i zwykłe grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...