Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wylewki z mixokreta i anhydrytowe KTO MA RACJE


Deamos

Recommended Posts

A nie ma na to norm?

są PN EN 13813- 2004

Tam jest napisane od 5N/mm2 do 80N/mm2. Projektant albo inwestor decyduje jaką ma wytrzymałość po 28 dniach wylewka.

W budownictwie mieszkaniowym w Polsce od 04/2011 zaleca się 20-25-30N/mm2. Leżą one pośrodku wymienionych wytrzymałości na ściskanie w powyższej normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 415
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gdzie Wy znajdujecie firmy, z którymi w ogóle jest możliwa taka rozmowa?? :)

U mnie co pytam, to odpowiedź - robimy tak, żeby było dobrze. :) Wszyscy nagle polecają anhydryt, bo cieńsza warstwa, więc niewiele droższy, tylko czy mogę dać 4cm wylewki na 17cm styropianu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedzi "fachowców" typy: będzie dobrze i wszyscy tak robią okazują się później wielkim nieporozumieniem

 

Właśnie, jeżeli nie wszyscy, to większość nie ma pojęcia co robi. Jak zapytam jaką ma wytrzymałość na ściskanie, to wielu nie wie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jeżeli nie wszyscy, to większość nie ma pojęcia co robi. Jak zapytam jaką ma wytrzymałość na ściskanie, to wielu nie wie o co chodzi.

Wytrzymałość na ściskanie dla większości wykonawców jest wartością abstrakcyjną. Dlaczego?

1. Niewiele firm określa recepturę mieszanki a to ona zakłada pożądaną wytrzymałość.

2. Dozowanie przy pomocy łopaty i kubełka nie pasuje do słowa "receptura''.

3. Mieszanka, plastyfilator, zagęszczenie, pielęgnacja w przypadku niektórych wykonawców to dziwne słowa i zbędne czynności.

4. Żądanie określonej wytrzymałości na ściskanie jest zbywane uśmiechem "no niby jak sprawdzić?".

W związku z tym każdy może powiedzieć, że jego wylewka będzie bardzo mocna i w większości przypadków zgodna z projektem, który na ogół, nie określa jej parametrów.

Samo życie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Wy znajdujecie firmy, z którymi w ogóle jest możliwa taka rozmowa?? :)

U mnie co pytam, to odpowiedź - robimy tak, żeby było dobrze. :) Wszyscy nagle polecają anhydryt, bo cieńsza warstwa, więc niewiele droższy, tylko czy mogę dać 4cm wylewki na 17cm styropianu??

 

skad ja to znam.robilem juz wylewki po "fachowcach"oni dol a ja gore lub na odrot.okazuje sie ze malo kto im zaufala nie daj Boze jak robili z materialem-polposadzki wytartej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym każdy może powiedzieć, że jego wylewka będzie bardzo mocna i w większości przypadków zgodna z projektem, który na ogół, nie określa jej parametrów.

No właśnie, mogę sobie wymyślać różne parametry, a i tak zrobią jak zrobią. Rada - brać sprawdzone firmy, tylko że mało kto z budujących się orientuje, czy ma dobrą wylewkę - na ogół ma tylko jedną :)

Tym niemniej Wy - parkieciarze - często piszecie o dobrej/złej wylewce, to czym się takowe charakteryzują? Bo nie mogę przecież zastrzec w umowie, że odbiór po akceptacji wykonawcy parkietu... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, mogę sobie wymyślać różne parametry, a i tak zrobią jak zrobią. Rada - brać sprawdzone firmy, tylko że mało kto z budujących się orientuje, czy ma dobrą wylewkę - na ogół ma tylko jedną :)

Tym niemniej Wy - parkieciarze - często piszecie o dobrej/złej wylewce, to czym się takowe charakteryzują? Bo nie mogę przecież zastrzec w umowie, że odbiór po akceptacji wykonawcy parkietu... :)

Wykonanie pomiarów wytrzymałościowych związane jest z posiadaniem urządzeń pomiarowych, metodyki pomiarowej i wartości odniesienia określonych normą lub zaleceniami. W praktyce budowlanej pełne pomiary wytrzymałości wylewek nie są wykonywane. Teoretyzować można, tylko czemu to służy?

Praktycznie polecam prostą ocenę płaskości wylewki przy pomocy 2m łaty i wówczas prześwit 3mm kwalifikuje wylewkę jako bardzo dobrą. Im większy prześwit tym gorzej.

Test wytrzymałości powierzchniowej polega na zarysowaniu powierzchni ostrym rylcem. Metaliczny ślad pozostawiony na powierzchni wylewki bez zarysowania świadczy o bardzo dobrej jakości powierzchni - ale tylko o jakości powierzchni. Jeżeli rylec pozostawia zarysowania wgłębne to ich głębokość przekłada się na niską jakość wylewki.

Test wytrzymałości strukturalnej polega na przyklejeniu do wylewki niewielkich klocków ( ok 10cm2). Klej Poxipol pozwale na szybką ocenę, inne kleje stosownie do czasu ich wiązania.

Po związaniu kleju należy przy pomocy młotka oderwać przyklejone klocki. Trudność w oderwaniu oraz grubość warstwy betonu pozostałej na klocku świadczy o jakości strukturalnej wylewki. Im trudniej oderwać i im grubsza warstwa betonu na klocku tym wylewka mocniejsza.

Test chłonności podkładu polega na nałożeniu kilkunastu kropel wody i obserwacji jak szybko beton wchłania wodę. Im szybciej woda jest wchłaniana tym bardziej porowaty jest beton a tym samym słabszy.

To są tylko pobieżne oceny jakościowe - testy, których nie należy traktować jako pomiary.

Powyższe testy należy przeprowadzać po pełnym związaniu betonu, czyli po miesiącu od wylania. Co z rozliczeniem za wykonaną usługę????? Tu kłania się renoma firm wykonujących wylewki. Pozdrawiam.

Edytowane przez Parkiet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie - czy to co tu jest napisane jest aktualne, chciałbym podać ten link wykonawcy z zapytaniem, czy jest w stanie mi przygotować wylewki w podany tam sposób...?

http://www.parkietekspert.pl/artykuly/72-podkad-pod-parkiet-receptura-materiay-i-wykonanie-typowe-bdy-wykonawcze

Powyższe opracowanie przygotowałem kilka lat temu i sądzę, że jest ono w dalszym ciągu aktualne, przynajmniej w podstawowych założeniach. Nie mniej wchodzą różne domieszki do mieszanek betonowych i tu mogą być pewne zmiany, jakie tu niech się wypowiedzą praktycy - wykonawcy wylewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkietkomplex - dzięki za rzeczową odpowiedź i praktyczne porady.

 

Test chłonności podkładu polega na nałożeniu kilkunastu kropel wody i obserwacji jak szybko beton wchłania wodę. Im szybciej woda jest wchłaniana tym bardziej porowaty jest beton a tym samym słabszy.

Właśnie w tym miejscu należy dodać, iż podkład podłogowy zatarty mechanicznie, ma bardzo gęstą masę, zwartą i szczelną. pod nią a jest to grubość rzędu 1-2mm znajduje się często bardzo słaba wylewka!!! należy delikatnie odkuć młotkiem murarskim tą cienką warstwę około 5x5cm i nalać tam odrobinę wody 2,5ml, również obok na nie usuniętej warstwie. Należy mierzyc czas wchłaniania wody w tych dwóch miejscach. Czas powyżej 3 min. świadczy o słabo chłonnym podłożu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, a co w przypadku, gdy wylewka szybko chłonie tę wodę? Czy na tym etapie można jeszcze jakoś zaradzić?

 

PS Dobrze by było takie rady zapisać w pierwszym poście w osobnym przyklejonym wątku i ewentualnie tam dopisywać. Tak jest na forach komputerowych/gsm - w 1. poście rzeczowe informacje wraz z zmianami, a reszta to dyskusja. Jest to b. wygodne i nowi użytkownicy od razu czytają co najważniejsze i nie pytają o to samo.

Edytowane przez owp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższe opracowanie przygotowałem kilka lat temu i sądzę, że jest ono w dalszym ciągu aktualne, przynajmniej w podstawowych założeniach. Nie mniej wchodzą różne domieszki do mieszanek betonowych i tu mogą być pewne zmiany, jakie tu niech się wypowiedzą praktycy - wykonawcy wylewek.

 

 

Przelatując przez to opracowanie, zauważyłem na końcu zdanie mówiace o rzetelnym zbadaniu przez parkieciarza wylewki. Ponieważ znam autora wiem, że jest to przejęzyczenie. Pisze to raczej dla inwestorów. Parkieciarz nie ma podstaw technicznych, ani wiedzy do rzetelnego, ani do nie rzetelnego badania wylewki! Parkieciarz bada, testuje, sprawdza powierzchnię wylewki czy ona się nadaje do wyklejenia na niej parkietu?!

 

Następna sprawa to CEM I. Uważam, że powinno się stosować CEM I tak długo jak długo będzie się go produkowało. Ograniczenia CO2 powodują, że mamy na rynku CEM II do CEM V. Zasadniczo CEM II A i B poza niektórymi z CEM II B, nadają się do wykonania podkładów podłogowych cementowych i betonowych przy zachowaniu odpowiedniej receptury, technologii i co jest bardzo ważne pielęgnacji świeżej wylewki. Zraszanie wodą zostawiłbym fachowcom a nie inwestorom. Wewnątrz budynków nakrywać folią. Na zewnątrz zraszać. Przy zraszaniu istnieje zawsze pytanie ile i jak często zraszać? Jastrychy cementowe zgodnie z wytycznymi budowlanymi to wylewki, które zawierają kruszywo do 0-8mm przy grubości do 5cm wylewki, powyżej 5cm powinno dodawać się do wylewki kruszywo do 16mm . Na upartego tak być powinno. Tym bardziej, że miksokrety są przystosowane do kruszywa do 16mm. Dodanie kruszywa 4mm do piasku 0-2mm poprawia wytrzymałość na ściskanie od minimum 3- 5N/mm2.

Edytowane przez jarekkur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, a co w przypadku, gdy wylewka szybko chłonie tę wodę? Czy na tym etapie można jeszcze jakoś zaradzić?

 

PS Dobrze by było takie rady zapisać w pierwszym poście w osobnym przyklejonym wątku i ewentualnie tam dopisywać. Tak jest na forach komputerowych/gsm - w 1. poście rzeczowe informacje wraz z zmianami, a reszta to dyskusja. Jest to b. wygodne i nowi użytkownicy od razu czytają co najważniejsze i nie pytają o to samo.

przypomnij mi na jakim etapie jest wylewka?

Zasadniczo, tak jak ja ją widzę oczami wyobraźni, to jest porowata, chłonna lub nawet bardzo chłonna, a przy tym słaba, krusząca się, piaszcząca się, czy tak?

 

zaproponuj i załóż osobny wątek. Zacznij albo powiedz jak to zrobić i kto to zakłada.

Edytowane przez jarekkur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma jeszcze wylewki, pytałem na przyszłość...

Jak mam wylewki 6cm i 7cm to mam jakie proporcje 0-2, 2-4 i 4-16? Tzn. ile tego ostatniego?

O co chodzi z tym CEM I? Na allegro nie ma problemu z zakupem, czy może jest jakiś oszukany...?

 

Co do osobnego wątku, to musiałby założyć ktoś lepiej obeznany w temacie, żeby to miało sens. No i trzeba by zapytać moderatora co on na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma jeszcze wylewki, pytałem na przyszłość...

Jak mam wylewki 6cm i 7cm to mam jakie proporcje 0-2, 2-4 i 4-16? Tzn. ile tego ostatniego?

O co chodzi z tym CEM I? Na allegro nie ma problemu z zakupem, czy może jest jakiś oszukany...?

 

Co do osobnego wątku, to musiałby założyć ktoś lepiej obeznany w temacie, żeby to miało sens. No i trzeba by zapytać moderatora co on na to.

 

CEM I można kupić. Pisałem, że jest go coraz mniej ze względu na ograniczenia CO2. Mniej to znaczy produkuje się go mniej, ze względu na ogromne zapotrzebowanie do jego produkcji energii.

Ziarno do 16mm był to przykład. W twoim przypadku 1000kg 0-2mm piasku płukanego i suchego i 680 kg 2-8mm również płukany i suchy. Wody na 350 kg cementu dajesz maksimum 175litrów. Plastyfikator zmniejszający zapotrzebowanie wody zmniejsza jej zuzycie do 140-150 litrów. To wszystko plus rozłożenie folii na 10 dni po wykonaniu wylewki przy zacieraniu tylko na ostro, daje podłoże o wytrzymałości 18-22N/mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...