Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wylewki z mixokreta i anhydrytowe KTO MA RACJE


Deamos

Recommended Posts

Rozszerzalność liniowa tych dwóch podkładów jest różna i to zdecydowanie. Anhydryt 0,05-0,15mm/m. Cementowy 0,4-1,0mm/m.

Bez względu na stopień uwodnienia siarczanu wapnia następuje dekrystalizacja wody z początkiem temperatury 45C. Użycie nadmiaru wody spowoduje jedynie nie możliwość skrystalizowania wody wewnątrz podkładu. W związku z tym pozostanie on zbyt długo zawilgocony co może tylko osłabić jego parametry wytrzymałościowe. Zasadniczo podkład anhydrytowy jest już po dwóch tygodniach gotowy do układania przy 0,5% lub 0,3%. Wadą anhydrytu może być jego zbytnia alkaliczność, która może mieć nie pożądany wpływ na posadzkę drewnianą. Norma PN EN 13813 określa poziom odczynu na 7pH.Klasa modułu sprężystości materiałów przeznaczonych na podkłady jest taka sama dla cementu jak i anhydrytu czy magnezji i żywic syntetycznych. tak nakazuje norma PN EN 13813 2002

 

Uważam, że rozszerzalność termiczna dla posadzek betonowych jak i dla anhydrytowych jest podobna:

beton - od 0,01 do 0,012 mm/mK

anhydryt posadzkowy Knauf od 0,014 do 0,016 mm/mK

anhydryt posadzkowy Woplan 0,012 mm/mK

anhydryt posadzkowy Lafarge 0,012 mm/mK

Wg.powyższego można stwierdzić, że posadzki anhydrytowe mają nieco wyższy współczynnik rozszerzalności termicznej, od posadzek betonowych. Jak to się ma w odniesieniu do sprężystości materiałów gdzie:

moduł sprężystości dla anhydrytów podawany jest w przedziale 15000- 17000 MPa natomiast dla betonu C20/16 podawane są wartości pow. 27000 MPa. Tu warto by znależć zależność.

Jest sprawą oczywistą, że dekrystalizacja uwodnionego anhydrytu następuje w temperaturze pow. 45oC /w temperaturze ok 40 oC wykonuje się pomiary grawimetryczne/, natomiast ilość wody uwolnionej w trakcie dekrystalizacji moim zdaniem jest zależna od stopnia uwodnienia, tak czy inaczej bezwodnego anhydrytu. Z jakim skutkiem - warto by to wiedzieć. Myślę, że Cezka stanie na wysokości zadania i uporządkuje właściwości i wzajemne zależności. Pozdrawiam.

/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 415
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

podawane liczby przez producenta są odniesieniem dla łatwowiernych. Przebadano wszystkie szkody, które wystąpiły w Niemczech na anhydrytach i pochodnych czyli alfa semihydrat czy dihydrat. e dane można znaleźć w sieci lub książce Schaeden an Estrichen (szkody na jastrychach). Dzisiaj dodawne są żywice syntetyczne aby zmniejszyć wrażliwość takiego podkładu na wilgoć. poza tym dane producentów dotyczą rozszerzalności o 1K. Inaczej wyglada to gdy temperatura podnosi się z letniej np.18C do zimowej przy podkładzie ogrzewanym do np.35CNa lezy wtedy podany wspólczynnik pomnozyć przez 17K czyli przez 17C. podobnie jest z jastrychami cementowymi oczywiście te mają rozszerzalność większą od anhydrytowych.

Podobnie jest z z procentową ilością w cementach składników. Maksymalna ilość 35%. Nie było by problemu, który trafił do sejmu gdyby tak było. Sejm być może już lub w niedalekiej przyszłości położy kres tym wielomilionowym idącym w setki złotych nieuzasadnionych dochodów producentów cementu. Zawartość worków tego samego cementu są różne. Dlaczego producenci nie podają wilgotności równoważnej wyprodukowanych przez siebie cementów? Dlaczego nikt nie chce tego ujawnić, właśnie dlatego, że między innymi dodatkowe komponenty różnią się. Jest kryzys w Hutnictwie brakuje popiołów hutniczych, żużla. Co daje się w zamian? Tajemnica.

Norma PN EN 13813 na stronie 12 podaje dokładne parametry sprężystości wszystkich podkładów poza asfaltowym. Oznaczone są od E1=1kN/mm2 do E50=50kN/mm2 stopniowanie jest co 5kN/mm2.

Ilość wody wolnej-uwolnionej z anhydrytu o wilgotności 0,5% w temperaturze 40C przy badaniu metodą grawimetryczną (wago-suszarkową)daje 1,5masy%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podawane liczby przez producenta są odniesieniem dla łatwowiernych. Przebadano wszystkie szkody, które wystąpiły w Niemczech na anhydrytach i pochodnych czyli alfa semihydrat czy dihydrat. e dane można znaleźć w sieci lub książce Schaeden an Estrichen (szkody na jastrychach). Dzisiaj dodawne są żywice syntetyczne aby zmniejszyć wrażliwość takiego podkładu na wilgoć. poza tym dane producentów dotyczą rozszerzalności o 1K. Inaczej wyglada to gdy temperatura podnosi się z letniej np.18C do zimowej przy podkładzie ogrzewanym do np.35CNa lezy wtedy podany wspólczynnik pomnozyć przez 17K czyli przez 17C. podobnie jest z jastrychami cementowymi oczywiście te mają rozszerzalność większą od anhydrytowych.

Podobnie jest z z procentową ilością w cementach składników. Maksymalna ilość 35%. Nie było by problemu, który trafił do sejmu gdyby tak było. Sejm być może już lub w niedalekiej przyszłości położy kres tym wielomilionowym idącym w setki złotych nieuzasadnionych dochodów producentów cementu. Zawartość worków tego samego cementu są różne. Dlaczego producenci nie podają wilgotności równoważnej wyprodukowanych przez siebie cementów? Dlaczego nikt nie chce tego ujawnić, właśnie dlatego, że między innymi dodatkowe komponenty różnią się. Jest kryzys w Hutnictwie brakuje popiołów hutniczych, żużla. Co daje się w zamian? Tajemnica.

Norma PN EN 13813 na stronie 12 podaje dokładne parametry sprężystości wszystkich podkładów poza asfaltowym. Oznaczone są od E1=1kN/mm2 do E50=50kN/mm2 stopniowanie jest co 5kN/mm2.

Ilość wody wolnej-uwolnionej z anhydrytu o wilgotności 0,5% w temperaturze 40C przy badaniu metodą grawimetryczną (wago-suszarkową)daje 1,5masy%

 

Uważam, że rozszerzalność termiczna dla posadzek betonowych jak i dla anhydrytowych jest podobna:

beton - od 0,01 do 0,012 mm/mK - przy różnicy 20oC wyniesie od 0,20 do 0,24 mm/m

anhydryt posadzkowy Knauf od 0,014 do 0,016 mm/mK przy różnicy 20oC wyniesie od 0,28 do 0,32 mm/m

anhydryt posadzkowy Woplan 0,012 mm/mK przy różnicy 20oC wyniesie 0,24 mm/m

anhydryt posadzkowy Lafarge 0,012 mm/mK przy różnicy 20oC wyniesie 0,24 mm/m

Po uwzględnieniu jednakowej różnicy temperatur, zależność pozostaje taka sama.

Właściwości posadzek anhydrytowych w porównaniu do betonowych należy rozpatrywać w kontekście ich modułu sprężystości na ściskanie gdyż swobodną rozszerzalność termiczną mają podobną, a przy dużych powierzchniach zachowują się inaczej. Tu piszę o module sprężystości na ściskanie /tzw. elastyczności materiałów/, są to inne właściwości i wielkości niż podajesz odwołując się do normy.

Powyższe firmy - Knauf, Woplan, Lafarge podają maksymalną powierzchnię ogrzewanych wylewek anhydrytowych 300 m2 bez konieczności dylatowania. Z czegoś to wynika.Mają swoje laboratoria oraz zaplecze fachowe, stąd uważam, że wiedzą co piszą, tym bardziej że piszą podobnie.

Lafarge dla swojej wylewki anhydrytowej Agilia podaje zależność w pomiarach wilgotności CM-0.5 % = wagosuszarka 0,6 %. Tu powstaje pytanie skąd rozbieżność między ich wynikami a wynikami podanymi przez Ciebie 0,5% = 1,5%, tym bardziej, że znane mi są jeszcze inne wyniki pomiarów. Skąd te różnice - być może z receptury i właściwości produktów?

Uważam, że wylewki anhydrytowe mają swoją przyszłość, pozostaje temat poznania ich właściwości, ażeby wiedzieć gdzie spełnią swoje zadanie a gdzie nie można ich zastosować z poznanych wcześniej względów.Pozdrawiam.

Edytowane przez Parkiet
Uzupełnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadzki anhydrytowe rozszerzają się pod wpływem temperatury od 0,05 do 0,15mm/m. Czasmi zaleznie od producenta nawet więcej. Dlatego podkłady anhydrytowe na ogrzewaniu podłogowym wymagają dylatacji co 40m2. Grubość podkładu anhydrytowego nad rurami powinna wynośić 40mm. Czyli całkowita grubość 60mm. Temperatura rur nie powinna przekraczać 45C ponieważ dochodzi w tej temperaturze do dekrystalizacji wody i tworzeniu się pary wodnej, która pod ciśnioeniem wywołanym temperaturą będzie się z podkładu ulatniać w np. parkiet lub inną posadzkę. Te opisane przeze mnie warunki są wynikiem analizy wielu szkód, występujących na podkładach ogrzewanych z anhydrytu.

 

powiem Ci,że nie wiem skąd wziąłeś te dane,,że dylatacja co 40m2,,że nad rurkami 40 mm,ja poza danymi od Lafarge i Wolplan /Wolf Niemcy,nie mam innych,niż te ,które podałem.Z drugiej strony,gdyby wymagały dylatacji takiej jak mówisz,to czy poważny koncern Lafarge podkładałby się,podając certyfikowane parametry np. pod duze wykonawstwa, ja robiłem największą chałupę w podlogówce 420 m2 w obecności technologa z Poznania. Ja wiem z kart techn. ,że minimum 25 mm nad rurkami i dylatacja na podłogówce 300 m2,praktycznie w domkach nie ma takich powierzchni.Po konsultacji z technologami dam Wam odpowiedzi na wszystkie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w książce "Schaeden an Estrichen" (szkody na jastrychach) autorstwa Dipl.-Ing. Klaus G. Aurnhammer (Fraunhofer-Informationszentrum Raum und Bau) a także "Fussboden Atlas" Alexander Unger.

OCZYWIŚCIE NIE MAM ZAMIARU SIĘ SPIERAĆ, KTO MA RACJĘ I DLACZEGO. Dziwi mnie jedynie tak ogromna przestrzeń. 300m2 to jest 30x10m zakładając najniższy stopień rozszerzania 0,05mm/mK to daje 0,05x30mx15K =22,5mm. Jest to trochę dużo nawet jak dla mnie o wiele za dużo. No ale cóż mnie się spierać. Nie wątpię, że ktoś chciałby sobie narobić kłopotu podając fałszywe dane. Mimo to chętnie ich sam wypytam. Ja zawsze rozpatruję problem pod względem posadzki drewnianej. Dla Ciebie może to być obojętne i to rozumiem. Ważna jest odpowiednia jakość poprzez dotrzymanie parametrów zalecanych przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wartości grawimetrycznej wilgotności równoważnej nastąpiła pomyłka zamiast 1,5masy% miało być 0,5masy%. Przepraszam, już więcej nie będę!

O co chodzi z tą sprężystością przy ściskaniu. Czy po nacisku punktowym wraca z powrotem. Chodzi o coś podobnego jak przy sprawdzaniu powierzchni posadzki sportowej wytrzymałość na nacisk.? Czy może coś jak punktowo-elastyczna wartość odkształceń powtarzalnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w książce "Schaeden an Estrichen" (szkody na jastrychach) autorstwa Dipl.-Ing. Klaus G. Aurnhammer (Fraunhofer-Informationszentrum Raum und Bau) a także "Fussboden Atlas" Alexander Unger.

OCZYWIŚCIE NIE MAM ZAMIARU SIĘ SPIERAĆ, KTO MA RACJĘ I DLACZEGO. Dziwi mnie jedynie tak ogromna przestrzeń. 300m2 to jest 30x10m zakładając najniższy stopień rozszerzania 0,05mm/mK to daje 0,05x30mx15K =22,5mm. Jest to trochę dużo nawet jak dla mnie o wiele za dużo. No ale cóż mnie się spierać. Nie wątpię, że ktoś chciałby sobie narobić kłopotu podając fałszywe dane. Mimo to chętnie ich sam wypytam. Ja zawsze rozpatruję problem pod względem posadzki drewnianej. Dla Ciebie może to być obojętne i to rozumiem. Ważna jest odpowiednia jakość poprzez dotrzymanie parametrów zalecanych przez producenta.

 

Liniowe zmiany materiałów wywołane różnicą temperatur należy rozpatrywać w kontekście:

-współczynnika rozszerzalności termicznej danego materiału.

-naprężeń termicznych występujących w masie materiału.

-podatności materiału na odkształcenia sprężyste.

Jak to wygląda w praktyce: wyobrażmy sobie płytę podłogową wylaną z betonu o długości 10m, której temperaturę podwyższono o 20oC. Teoretycznie jej długość powinna wzrosnąć o 10m x 0,012mm/mK x 20K = 24mm. W rzeczywistości nigdy tak nie będzie ze względu na tarcie powierzchniowe i wywołane tym naprężenia termiczne największe w środkowej części posadzki oraz jej podatność na odkształcenia określone modułem sprężystości. W praktyce najbliżej teorii będzie zwiększenie płyty w jej obrzeżach a najdalsze od teoretycznych założeń będzie rozszerzenie w jej środkowej części. Ogólnie rzeczywiste zwiększenie długości będzie mniejsze od teoretycznego, a różnica będzie wzrastać wprost proporcjonalnie do podatności materiału na odkształcenia /odwrotnie proporcjonalnie do modułu sprężystości określanego modułem Younga/.

Reasumując, biorąc pod uwagę dwie jednakowej wielkości powierzchnie, odkształcenia rzeczywiste będą bliższe teoretycznym przy materiałach sztywnych o wysokim module sprężystości - im twardszy beton tym odkształcenie bliższe teoretycznemu. W mniejszym stopniu odkształci się posadzka anhydrytowa ze względu na niższy moduł sprężystości a tym samym większą elastyczność. Tu łapie ona plusy.

Próbka laboratoryjna ma swobodę odkształceń termicznych, natomiast przy większej powierzchni a tym samym masie wylewki ze swobodą odkształceń jest znacznie trudniej. I to należy wziąć pod uwagę.

Taki jest mój punkt widzenia w tym temacie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wartości grawimetrycznej wilgotności równoważnej nastąpiła pomyłka zamiast 1,5masy% miało być 0,5masy%. Przepraszam, już więcej nie będę!

O co chodzi z tą sprężystością przy ściskaniu. Czy po nacisku punktowym wraca z powrotem. Chodzi o coś podobnego jak przy sprawdzaniu powierzchni posadzki sportowej wytrzymałość na nacisk.? Czy może coś jak punktowo-elastyczna wartość odkształceń powtarzalnych?

 

Moduł sprężystości określany mianem modułu Younga jest to hipotetyczna wartość naprężenia potrafiącego dwukrotnie zmienić długość badanego materiału przy zachowaniu jego sprężystości. Im sztywniejszy materiał tym wartość niezbędnego do powyższego odkształcenia ciśnienia jest większa i odwrotnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek,zadałem temat technologom pod kątem podłóg drewnianych, poczekajmy na odpowiedź.dyskusja jest jak najbardziej wskazana,tym bardziej,że jest to w zasadzie po dłuższej nieobecności nowy materiał na rynku.chciałbym jednak oddać sprawiedliwość twierdząc,że o ile rozkładamy na czynniki pierwsze /i b.dobrze/ wylewkę anhydrytową np. Lafarge,analizując jej parametry wykazane przez producenta,to jak to się ma do wylewki betonowej z mixa,która nie ma zadeklarowanych parametrów,zależy od wielu obiektywnych czynników,ludzi,jakości cementu,ziarnistości piasku,wiele by wymieniać.Na szczęście Lafarge nie dostarcza anhydrytu każdemu,tylko firmom,które mają certyfikat,technicy są na każdej prawie realizacji,ja muszę zrobić zdjęcia przygotowanego podloża,badamy rozlewy,do reki dostaję kwit z komputera z wytwórni - doważanie,bronię tutaj jakości dostarczanego materiału i jej przewidywalności,czyli zadeklarowanych parametrów,ja nie mogę nic dolać,wymieszać - i dobrze.Spotkałem także materiał od innego dostawcy dostarczany panu Ziutkowi,który może nie mieć bladego pojęcia o jego aplikacji i wymaganiach podłoża,ja muszę spełniać najostrzejsze wymagania Lafarge,odpowiednia pompa,przyrządy pomiarowe etc.mówię to po to,żeby pokazać,że od deklarowanych parametrów,poza złym stanem podłoża /miękki styropian,źle,nierówno połozona podłogówka ,nie ma w zasadzie możliwości odstępstwa,pomyłki.Ja z kolei wysyłam potencjalnym klientom check listę dla instalatorów włącznie ze zdjęciami,jak mają przygotować podłoże,krok po kroku,jeśli inwestor tego dopilnuje powinno być ok.nawet jest napisane zamieść posadzkę przed układaniem styropianu / no niestety,nie wszyscy to robią/.tyle o wylewce anhydrytowej na razie.pozdrawiam i dzięki za poswięconą uwagę i wiedzę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek,zadałem temat technologom pod kątem podłóg drewnianych, poczekajmy na odpowiedź.dyskusja jest jak najbardziej wskazana,tym bardziej,że jest to w zasadzie po dłuższej nieobecności nowy materiał na rynku.chciałbym jednak oddać sprawiedliwość twierdząc,że o ile rozkładamy na czynniki pierwsze /i b.dobrze/ wylewkę anhydrytową np. Lafarge,analizując jej parametry wykazane przez producenta,to jak to się ma do wylewki betonowej z mixa,która nie ma zadeklarowanych parametrów,zależy od wielu obiektywnych czynników,ludzi,jakości cementu,ziarnistości piasku,wiele by wymieniać.Na szczęście Lafarge nie dostarcza anhydrytu każdemu,tylko firmom,które mają certyfikat,technicy są na każdej prawie realizacji,ja muszę zrobić zdjęcia przygotowanego podloża,badamy rozlewy,do reki dostaję kwit z komputera z wytwórni - doważanie,bronię tutaj jakości dostarczanego materiału i jej przewidywalności,czyli zadeklarowanych parametrów,ja nie mogę nic dolać,wymieszać - i dobrze.Spotkałem także materiał od innego dostawcy dostarczany panu Ziutkowi,który może nie mieć bladego pojęcia o jego aplikacji i wymaganiach podłoża,ja muszę spełniać najostrzejsze wymagania Lafarge,odpowiednia pompa,przyrządy pomiarowe etc.mówię to po to,żeby pokazać,że od deklarowanych parametrów,poza złym stanem podłoża /miękki styropian,źle,nierówno połozona podłogówka ,nie ma w zasadzie możliwości odstępstwa,pomyłki.Ja z kolei wysyłam potencjalnym klientom check listę dla instalatorów włącznie ze zdjęciami,jak mają przygotować podłoże,krok po kroku,jeśli inwestor tego dopilnuje powinno być ok.nawet jest napisane zamieść posadzkę przed układaniem styropianu / no niestety,nie wszyscy to robią/.tyle o wylewce anhydrytowej na razie.pozdrawiam i dzięki za poswięconą uwagę i wiedzę

to wszystko prawda..ale trzeba to rozkminic aby wlasnie nie bylo tak jak z jastrychami ..cementowymi:)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek,zadałem temat technologom pod kątem podłóg drewnianych, poczekajmy na odpowiedź.dyskusja jest jak najbardziej wskazana,tym bardziej,że jest to w zasadzie po dłuższej nieobecności nowy materiał na rynku.chciałbym jednak oddać sprawiedliwość twierdząc,że o ile rozkładamy na czynniki pierwsze /i b.dobrze/ wylewkę anhydrytową np. Lafarge,analizując jej parametry wykazane przez producenta,to jak to się ma do wylewki betonowej z mixa,która nie ma zadeklarowanych parametrów,zależy od wielu obiektywnych czynników,ludzi,jakości cementu,ziarnistości piasku,wiele by wymieniać.Na szczęście Lafarge nie dostarcza anhydrytu każdemu,tylko firmom,które mają certyfikat,technicy są na każdej prawie realizacji,ja muszę zrobić zdjęcia przygotowanego podloża,badamy rozlewy,do reki dostaję kwit z komputera z wytwórni - doważanie,bronię tutaj jakości dostarczanego materiału i jej przewidywalności,czyli zadeklarowanych parametrów,ja nie mogę nic dolać,wymieszać - i dobrze.Spotkałem także materiał od innego dostawcy dostarczany panu Ziutkowi,który może nie mieć bladego pojęcia o jego aplikacji i wymaganiach podłoża,ja muszę spełniać najostrzejsze wymagania Lafarge,odpowiednia pompa,przyrządy pomiarowe etc.mówię to po to,żeby pokazać,że od deklarowanych parametrów,poza złym stanem podłoża /miękki styropian,źle,nierówno połozona podłogówka ,nie ma w zasadzie możliwości odstępstwa,pomyłki.Ja z kolei wysyłam potencjalnym klientom check listę dla instalatorów włącznie ze zdjęciami,jak mają przygotować podłoże,krok po kroku,jeśli inwestor tego dopilnuje powinno być ok.nawet jest napisane zamieść posadzkę przed układaniem styropianu / no niestety,nie wszyscy to robią/.tyle o wylewce anhydrytowej na razie.pozdrawiam i dzięki za poswięconą uwagę i wiedzę

 

Czarku nie miej nam parkieciarzom za złe, że do posadzek anhydrytowych podchodzimy jak "do jeża" , ale jest to wynikiem naszych przykrych doświadczeń z posadzkami z mixokreta gdzie miało być pięknie a jest różnie i na ogół gorzej niż być powinno. Jarekkur na Forum "wałkuje" posadzki mechaniczne od dłuższego czasu w intensywny sposób. Z jakim skutkiem - wystarczy przejrzeć niektóre posty w temacie takich posadzek. Ja na swoim terenie staram się nawiązać współpracę z wykonawcami posadzek betonowych pod drewno i muszę powiedzieć, że są chętni do takiej współpracy będąc świadomymi wymogów jakościowych. Przy czym należą oni do wyjątków. Większość idzie na ilość.

Cenię Twoje rzeczowe podejście do tego co oferujesz, należysz do fachowców, którzy wiedzą co robią, a jeśli nawet czegoś nie wiedzą będą wiedzieć bo tak chcą. Tak trzymaj.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

broń Boże,cieszę się z tej dyskusji bo mogę postawić sobie i dostawcy jakieś większe wymagania,chociażby w zakresie przygotowania informacji,których do tej pory nikt nie wymagał, wiem więcej dzieki Wam i cenię to sobie,wysoko postawiona poprzeczka mobilizuje,podobnie jak druga moja technologia pianobetonu,którą wdrażam projektantom,konstruktorom aczkolwiek z wielkim trudem- opór materii straszny,po co im słuchać,czytać o czymś nowym skoro funkcjonują całkiem dobrze bez tego,rynek nie wymusza konkurencyjności tak jak w naszej pracy,a może to cechy indywidualne?patrząc na Was koledzy,chyba jednak indywidualne,Wam się chce.ale słodko?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dlatego, że do anhydrytów nie dodaje się badziewia i jest to produkt czysty. To przy cementach hulaj dusza piekła niema. Co kto chce i ile kto chce. Tam sie worek od worka różni chociaż to samo mają napisane. Przebadano w jednym instytucie 33 cementy z rożnych cementowni w innym 18 cementów tych samych rodzajów i z tych samych cementowni ale z pewną różnica czasową. Jeden bałagan, żaden z nich nie wykazał takich samych parametrów. Rózne czasy schnięcia do poziomu wilgotności równoważnej i rózne wartości tej wilgotności.To było w Niemczech.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dlatego, że do anhydrytów nie dodaje się badziewia i jest to produkt czysty. To przy cementach hulaj dusza piekła niema. Co kto chce i ile kto chce. Tam sie worek od worka różni chociaż to samo mają napisane. Przebadano w jednym instytucie 33 cementy z rożnych cementowni w innym 18 cementów tych samych rodzajów i z tych samych cementowni ale z pewną różnica czasową. Jeden bałagan, żaden z nich nie wykazał takich samych parametrów. Rózne czasy schnięcia do poziomu wilgotności równoważnej i rózne wartości tej wilgotności.To było w Niemczech.

 

robiąc pianobeton mam tabelę z symbolami cementu i producentami,różnice ilościowe w dozowaniu nawet do 10-15 %,bo nie zawsze w każdej miejscowości mają np. Górażdże czy Lafarge,a przebijają wszystko produkty typu castorama,praktiker - cementy firmy typu Jaś i Małgosia,parametry wariują,przypuszczam,że ten sam problem jest u nas w większej skali co w Niemczech,tyle że nikt tego nie bada, PRAWIE ...ROBI WIELKĄ RÓŻNICĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadziu i jarek -- oto odpowiedź technologów od anhydrytu Lafarge

"Wymagana dylatacja 40m2 na powierzchni ogrzewanej instalacją ogrzewania podłogowego jest nieporozumieniem tak jak i 40mm wylewania mieszanki nad przewodami, udowodnione jest to wieloletnią praktyką. Zmiany objętościowe i zmiany wymiarów liniowych twardniejącego podkładu Agilia Sols A w początkowym okresie wiązania i twardnienia związane są z przebiegiem reakcji krystalizacji spoiwa (anhydrytu i gipsu półwodnego). Wówczas materiał ten ma zdolność zwiększania swej objętości. W miarę przyrostu wytrzymałości oraz przy wysychaniu podkładu obserwuje się nieznaczny skurcz. (Pomiędzy 3 a 28 dniem), Skurcz ten jest jednak mniejszy od początkowej ekspansji. W praktyce wyniki te służą do obliczenia grubości taśmy dylatacyjnej przyściennej " i dalej

"Jeśli natomiast chodzi o temperaturę, jest prawdą, iż przy spoiwie anhydrytowym w temp. powyżej 42-45C dochodzi do dekrystalizacji uwodnionego siarczanu wapnia. Patrząc jednak na stronę praktyczną wykonawstwa, kiedy temp. przewodów wynosi ok. 45C, to temp. podkładu jest mniejsza ( ok.40C), oraz szybko jest przekazywana na zewnątrz. Natomiast woda użyta do wyprodukowania mieszanki będzie z podkładu odparowywać w okresie dojrzewania, postępując zgodnie z zaleceniami technicznymi podkład najlepiej przed ułożeniem docelowej posadzki dogrzać załanczając instalację ogrzewania podłogowego. Począwszy od temp. 18C do ok. 50C i powtórzyć ten cykl najlepiej 2 razy. Tym sposobem uzyskamy odpowiednią wilgotność podkładu, a zawarta w nim woda będzie wodą chemiczną użytą do związania tego materiału i odparowanie jej z podkładu jest prawie niemożliwe przy tej temperaturze." i dalej "

4), Jeśli chodzi o zbyt duże uwodnienie mieszanki.

Podczas ogrzewania dwuwodny siarczan wapnia traci wodę krystalizacyjną w dwóch etapach. W pierwszym etapie dwuwodzian przechodzi w półhydrat. Etap ten charakteryzuje się gwałtownym wydzielaniem pary wodnej. W zależności od warunków prowadzenia procesu uzyskuje się odmiany Alfa lub Beta półhydratu. Odmiana B wymaga stosowania dużego nadmiaru wody w procesie hydratacji. Odmiana A poprzez wolne wydzielanie się cząsteczek wody i powolną krystalizacje półhydratu sprzyja tworzeniu się dobrze wykształconych kryształów. Półwodzian alfa , zbudowany jest z dużych i dobrze wykształconych kryształów,dlatego potrzebuje znacznie mniej wody do uzyskania konsystencji niż półwodzian B. Powierzchnia właściwa odmiany A jest 10 razy mniejsza, czym można tłumaczyć znacznie mniejszą wodożądność i związaną z nią wytrzymałość zaczynu.

to na razie tyle odpowiedzi i tabela parametrów

 

L.p Parametr Wartość

1 Konsystencja na budowie mierzona średnicą rozpływu stożka pomiarowego 25÷28 cm

2 Gęstość mieszanki 2200±100 kg/m3

3 Zawartość powietrza Ok. 1%

4 Maksymalny czas zachowania urabialności 3,5÷4,5 godziny (w zależności od warunków pogodowych)

5 Klasa wytrzymałości na ściskanie wg

PN-EN 13813 C20, C25, C30, C35

6 Klasa wytrzymałości na zginanie wg

PN-EN 13813 F4, F5, F6, F7

7 Współczynnik przewodności cieplnej λ = 2,0 [W/mK]

8 Reakcja na ogień Klasa A1 - niepalny

9 Współczynnik rozszerzalności termicznej 0,012 [mm/mK]

10 Twardość powierzchni wg PN-EN 13813 SH 50

11 Ścieralność na tarczy Bohmego wg PN-EN 13813 Klasa A15

12 Moduł sprężystości przy zginaniu 15 000 MPa

13 Skurcz i pęcznienie Pęcznienie po 28 dniach twardnienia ok. 0,19 [mm/m]

14 pH wilgotnego jastrychu Lekko zasadowy

15 pH suchego podkładu Lekko zasadowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę pewną analogię w zakresie jakości, dotyczącą zarówno posadzek betonowych z miksokreta jak i posadzek anhydrytowych.

Tu warunkiem uzyskania odpowiednich parametrów jakościowych jest zaplecze techniczne w rozumnieniu: produkt we właściwej recepturze, wiedza techniczna, technika wykonania oraz usprzętowienie.

Podobna analogia dotyczy posadzek gipsowych bardzo często nazywanych anhydrytowymi jak i posadzek cementowych / zapraw cementowych?/ gdzie receptura mieszanek postrzegana jest poprzez wielkość łopaty oraz pojemność kubełka do wody.

Bardzo często posadzki cementowe porównuje się do posadzek betonowych a posadzki gipsowe do anhydrytowych z krzywdą dla tych drugich.

Wiele firm oferuje posadzki cementowe wylewane i zacierane mechanicznie i tu wygląda nato że robią to co oferują, oczywiście jakość jest rzeczą przypadkową. Zaawansowane technologie zawsze przynoszą efekt, pozostaje kwestia ich poznania i właściwego zastosowania.

Czarku popieram Ciebie w dążeniu do wprowadzania nowych bardziej zaawansowanych produktów. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na anhydrytową posadzkę ze względu na terminy (robię remont w zamieszkanym domu :))

 

cezka, mógłbyś mi napisać jak w przypadku posadzki anhydrytowej kiedy docelową warstwą będą płytki, a jak w przypadku paneli lub jakiejś deski typu barlinek - kiedy można kłaść docelowe warstwy.

I jeszcze jak powinno przebiegać wygrzewanie tej posadzki i czy jest potrzebne

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na anhydrytową posadzkę ze względu na terminy (robię remont w zamieszkanym domu :))

 

cezka, mógłbyś mi napisać jak w przypadku posadzki anhydrytowej kiedy docelową warstwą będą płytki, a jak w przypadku paneli lub jakiejś deski typu barlinek - kiedy można kłaść docelowe warstwy.

I jeszcze jak powinno przebiegać wygrzewanie tej posadzki i czy jest potrzebne

 

Pozdrawiam

Wilgotność równoważna podkładu anhydrytowego dla ogrzewania podłogowego wynosi 0,3%. Dla zwykłego podkładu nieogrzewanego 0,5%. Jedynie dla wykładzin podłogowych przepuszczających 1,0%. Na Anhydryt nie stosuje się okładzin kamiennych wymagających grubą warstwę kleju. Istnieje możliwość przemoczenia podkładu.

Wygrzewanie nie jest konieczne. Mozna jedynie po tygodniu włączyć ogrzewanie podłogowe. Normalnie takie podkłady w normalnych warunkach osiagają wilgotnosć równoważną po 2-3 tygodniach zależy od grubości wylewki. W ciagu pierwszego tygodnia należy wylewkę anhydrytową dobrze przeszlifować aby usunąć mleczko cementowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekkur Pytanie.

Za parę dni wchodzą panowie od wylewek.

Czy jestem w stanie czegos dopilnowac - che sobie wziąsc troszke wolnego i przypilnowac Panow.

Pamiętasz moj problem z parkietem i palcami odcisniętymi na nim ???

Moze jakies sugestie co do proporcjii składników ja wiem ..... ??? ile wody , piasku jakiego piasku cementu ile plastyfikatora???

Przykrywac wylewkę folią na jak długo?

 

chciałbym w dalekiej - niedalekiej przyszłosci kleic na tę wylewkę jakies drewno - napewno cos twardszego niz kempas

ktory nie był drogi lecz jest miekki jak nie wiem co :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...