Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O co chodzi ze sterownikiem? Dygresje do wątku "Eniu eksperymentuje"


Mki1719508566

Recommended Posts

Czy ty tego nie zauważasz ???:( w innym wątku już jeden z nich to dokładnie opisał a oni ...ci pozostali mu wdzięcznie wtórowali.Skoro podnosisz larum to musisz być też w porządku w tym zagadnieniu.Jako Szanowny czytelnik forum :D:D:D zdecydowanie i otwarcie protestuje :D by Panowie z branży kominkowej :fachowcy,branżyści ,mistrze,miszcze,majstrowie,starzy wyjadacze,fochowcy od siedmiu boleści itp, dali tłumowi czas na studiowanie ich wypocin-odpowiedzi a sami bez towarzystwa wzajemnej adoracji czyli nas -tłumu zajęli się sobą i tam ścierali poglądy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 193
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Miszczu ... Czemu myślisz że unikam tematu ... ?

Ja już powiedziałem wszystko w tym względzie i dalej będę swoje zdanie podtrzymywał.

Dalsza rozmowa i spieranie się z Tobą w tym temacie jest stratą czasu.

Pozdrawiam.

PS. Odpowiedz Niktowi na zadane przez niego pytania ... bo znowu będę musiał Ciebie w tym wyręczyć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Przebrnąłem przez "temat". Warto było, mimo wszystko, za sprawą p. Foresta. Dziękuję. Coś zaczyna mi dzwonić, w którymś kościele, wreszcie.

Pytanie mam:

jeśli zanabyłem wkład z płaczem, bez specjalnego kanału doprowadzającego powietrze pierwotne, czy to znaczy że... gips, klapa, mogiła, bo sterować rzetelnie procesem spalania się nie da?

Pozdrawiam

 

PS. Macie zdrowie - tyle pisać o niczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od dyskusji minęły ponad dwa lata ... a technika idzie do przodu ... nasza dyskusja była również jednym z przyczynków do tego że Tatarek - jak do tej pory jedyna nasza firma rodzima, która bardzo serio traktuje branżę zduńską, ma już modele sterowników regulujących dwa niezależne strumienie powietrza. Na razie są to co prawda sterowniki dedykowane pod modele palenisk konkretnego producenta, bo wymagają też specyficznej konstrukcji samego dolotu powietrza, ale najważniejszym jest to że opracowali przede wszystkim algorytmy sterujące modelowymi procesami spalania w takich paleniskach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to wkład?

 

Eniu, dziękuję za zainteresowanie.

Wkład jest polskiej produkcji, firmy produkującej kotły.

Cezar.jpg

 

Najprostsza konstrukcja.

Moc wodna 11kW

Moc oddawana do pomieszczenia 4kW

 

Kupiłem, żeby opanować ogrzewanie kominkiem z pw.

Kiedyś go wymienię, ale najpierw chciałbym dowiedzieć się, czym to się je.

 

Wyłożę w środku szamotem, ocieplę od zewnątrz.

I myślę jak nim sterować - najprościej i najskuteczniej.

 

Co do sterowników przepustnicy - czy można powiedzieć o ile poprawiają wydajność spalania w porównaniu z kominkiem bez sterownika przepustnicy?

Edytowane przez PeZet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład raczej zostaw bez przeróbek. Sterownik ma sens, gdy jego działanie oparte jest na pomiarze temperatury spalin a nie wody w rurkach. W zasadzie to oba pomiary są istotne, ale pomiar samej temperatury wody to amatorszczyzna...

 

Do prawidłowego sterowania PW potrzebny jest szczelny wkład. Twój pobiera zapewne powietrze przez szczelinę miedzy ramką drzwi a górną krawędzią szyby. Uszczelnić możesz szufladkę od frontu i wpuścić powietrze dołem, ale jak zatkasz szczelinę, nic nie zobaczysz po 2 minutach. Pal i obserwuj. Ucz się palić. Reguluj głównie ilością i jakością opału. Obserwacje wykorzystasz w drugim wcieleniu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu, dziękuję za odpowiedź. Nie będę więc paprał się z przepustnicą.

Odnośnie sterowników...

Zacząłem zgłębiać temat sterowników i może Ty naprowadziłbyś mnie, czy czujniki temperatury spalin są znormalizowane, czy raczej jest konieczność kupienia czujnika temp spalin i konkretnego sterownika. Temat zgłębiam (wypociny w dzienniku).

Inaczej mówiąc - czym kierować się szukając sterowników? Jeśli w opcji nie ma czujnika temp spali, czy to znaczy że się nie dopasuję czujnika do takiego sterownika? (napięcia wy, rezystancje, etc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za głęboko zabrnęliśmy z dyskusją w temacie do którego nie pałam miłością, a i kompetencje za małe przy skomplikowanych układach. Natomiast ten wkład zostawiłbym w spokoju. Prosty sterownik ustawiający priorytety pomp + doskonalenie zdolności palenia. Moc nie bierze się z wody i paleniska, tylko z drewna które można spalać na wiele sposobów. Jeśli pali się zbyt szybko, zwiększyć gabaryty dokładanych klocków. Oczywiście w druga stronę to też działa. Rozdrobnione drewno szybciej zagotuje wodę. Wielkość jednorazowego wsadu potrafi zdziałać więcej niż próba tłumienia czy intensyfikacji ognia. Gatunek drewna jest też bronią w tej walce. Tej wiedzy nie da się przecenić i zastąpić najlepszym sterownikiem. Próbować, popełniać błędy, wyciągać wnioski. Pamiętać o tym, że drewno to specyficzny opał . Wystarczy zmiana gatunku, czy wilgotności o 10% i można się pogubić. Edytowane przez eniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielkim skrócie wygląda to tak:

do pomiaru temperatury spalin wykorzystuje się termoparę typu K. Nie spotkałem się z innym rozwiązaniem. Natomiast do pomiaru temperatury cieczy producenci wykorzystują różne typy czujników.

Sterownik z pomiarem temp. spalin ma sens tylko wtedy, gdy układ oparty jest na zbiorniku buforowym. Wtenczas wkład pracuje na pełnej mocy, czyli drewno spalane jest bardzo intensywnie, a ciepło którego nie odbierze centralne ogrzewanie (podłogówka, grzejniki) "odkładane" jest "na później" w zbiorniku buforowym. Intensywne spalanie drewna pozwala na wykorzystanie maximum energii w nim zawartej.

W przypadku gdy nie posiadamy zbiornika buforowego, to lepiej sterować procesem spalania na podstawie odczytu temperatury wody we wkładzie. Przepustnica powietrza pracuje tak, aby utrzymać zadaną temperaturę wody.

Oczywiście sterownik ma sens tylko wtedy, gdy wkład jest szczelny z odseparowanym dopływem powietrza do spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Margod,

mam baniak 500l i wkład wodny bez odseparowanego dopływu powietrza.

Wiem, że mam intensywnie palić.

Chcę, by sterownik wyłączył pompę kominkową dopiero wtedy, gdy w kominku temp w płaszczu będzie = lub < niż temp powrotu z baniaka

 

Jaki sterownik zamontować?

Czy potrzebny mi jest sterownik z czujnikiem temp spalin?

Czy może wystarczy sterownik z dwoma czujnikami: T1-płaszcza i T2-powrotu_baniaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ale mówisz o całych 500 l, czy o części zbiornika przeznaczonego dla wkładu kominkowego ... bo jak to pierwsze to trochę nierealne ... bez 3-4 -krotnego dołożenia "na full" do Twojego paleniska.

U Ciebie potrzeba najprostszego sterownika mierzącego tylko temperaturę płaszcza i dającego sygnał jednej lub dwóm pompom w zależności od tego jak będziesz miał podłączone palenisko. Do tego zawór mieszający na powrocie i to wszystko.

Ulepszanie takiego wkładu jaki już sobie zafundowałeś to i tak zawsze trochę porażka ... Porządne jego przerobienie poprzez wyszamotowanie, założenie deflektora odbijającego temperaturę w palenisko, dorobienie dolotu powietrza z zewnątrz i to tak żeby jeszcze nie było to tylko powietrze pierwotne pod popielnik, dołączenie sterownika z przepustnicą, uszczelnienie drzwiczek ... to będzie w sumie z Twoim wkładem koszt kupna takiego gotowego paleniska skonstruowanego w sposób już całkiem odmienny ...

Zrób to co napisał Eniu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Margod,

mam baniak 500l i wkład wodny bez odseparowanego dopływu powietrza.

Wiem, że mam intensywnie palić.

Chcę, by sterownik wyłączył pompę kominkową dopiero wtedy, gdy w kominku temp w płaszczu będzie = lub < niż temp powrotu z baniaka

 

Jaki sterownik zamontować?

Czy potrzebny mi jest sterownik z czujnikiem temp spalin?

Czy może wystarczy sterownik z dwoma czujnikami: T1-płaszcza i T2-powrotu_baniaka?

 

Sterownik msk plus ma takie funkcje, sam go uzywam, musialbys tylko na powrocie zamontowac czujnik temperatury wody (taki analogowy, tylko czujnik wyrzucasz i zamiast niego wkladasz w otwor czujnik ze sterownika). Podlaczenie pompy zalecam jednak podlaczyc przez osobny stycznik+eska (uruchamiany przez sterownik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę, by sterownik wyłączył pompę kominkową dopiero wtedy, gdy w kominku temp w płaszczu będzie = lub < niż temp powrotu z baniaka

trochę źle rozumujesz - wyłączenie pompy kominkowej nie wyłącza kominka :p

nie możesz wyłączyć pompy kominkowej dopóki w kominku się pali bo zagotujesz wodę w płaszczu

ja mam tak (i tak jest chyba standardowo) że sterownik włącza/wyłącza pompy w układzie gdy temperatura osiągnie 50 stopni (z drobną histerezą)

 

żeby zrobic taki układ jak myślisz to chyba sam musisz być sterownikiem i po prostu przestać dokładac drewno kiedy temp się zbliży do pożądanej na podstawie temp wody z czujnika

Edytowane przez orcio_kr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujka umieszczona w górnej części pieca z PW wysyła info o temperaturze do sterownika (najprostszego), który uruchamia pompę. Jaką temperaturę ustawisz na sterowniku to Twoja mańka. Nie ma znaczenia co się dzieje w piecu, pompa będzie się włączać i wyłączać do znudzenia... Twoja w tym głowa by nie dokładać do pieca jak jest za ciepło, albo bufor pełen....Zaiste poezja...:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...