Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator na poddaszu nieużytkowym????


Recommended Posts

Witam, chciałbym umieścić reku na poddaszu nieużytkowym (ocieplenie na stropie). Planuję zmontować z płyt OSB specjalne pomieszczenie do reku i ocieplić je twardą wełną grubości 20 cm. Dziś był u mnie majster od wentylacji i odradził mi ten pomysł, mówiąc że i tak będzie za zimno i trzeba by wstawić jakieś ogrzewanie tak aby temp. nie spadała poniżej 5 oC. Zaproponował aby rekuperator zamontować w pomieszczeniu technicznym od akwarium ( akwarium będzie widoczne tylko od frontu reszta zostanie zabudowana), jednocześnie zapewnił mnie że hałas prawidłowo zrobionej wentylacji jest bardzo znikomy i będzie niesłyszalny w pozostałych częściach domu. Chciałbym poznać opinie ludzi znających się na rzeczy czy faktycznie takie rozwiązanie będzie lepsze???Pozdrawiam Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy faktycznie takie rozwiązanie będzie lepsze???Pozdrawiam Tomek

To zależy jak możesz poprowadzić rury z reku. Jeśli od pomieszczenia technicznego jesteś w stanie poprowadzić rury bez wielkich łamańców, to takie rozwiązanie będzie lepsze, bo reku będzie pracowało w wymaganych warunkach, straty ciepła będą mniejsze, wygodniej będzie się doglądać reku, nie będzie ryzyka zamarznięcia rurki z kondensatem. Jeśli jest to problem, to możesz wrzucić reku na poddasze nieużytkowe (ja tak mam), ale wtedy dobrze by było ocieplić reku (nie mam dobrego ocieplenia, przykleiłem tylko płyty 10cm styro na boki reku i też jakoś działa). Takie pomieszczenie jak piszesz powinno wystarczyć. Dodatkowo zadbaj by rurka z kondensatem od razu wchodziła do ciepłego miejsca, ociepl ją dodatkowo. Reku umieść jak najbliżej wylotu rur ze zużytym powietrzem z domu. Rury te bardzo dobrze ociepl. Jeśli rury wentylacyjne będą leżały na strychu, to ociepl je porządnie, np. 15cm wełny + stretch folia lub ekwiwalent takiego ocieplenia, jeśli tego nie zrobisz, będziesz miał spore straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, samą budę planuje wykonać z osb i obłożyć twardą wełną Roockwool (taką jak kładzie się na dachy)- do tego paroizolacja tak aby wełna nie ciągła wilgoci z powietrza i myślę że powinno być dobrze. Sam reku będzie stał w takim miejscu że rurka z kondensatem wychodzi jakieś 30 cm ponad strop i przechodzić będzie przez warstwę wełny także myślę że będzie dobrze ocieplona natomiast poniżej jest pomieszczenie techniczne akwarium gdzie jest normalna temp. domowa ( lub wyższa). Co do wylotu rur ze zużytym powietrzem to będą one podłączone do wolnego kanału w kominie wentylacyjnym który znajduje się metr od reku, po montażu całego systemu planuję na poddaszu ułożyć 40 cm wełny ( same rury będą łączone na uszczelki). Co do ułożenia samych rur to może wielkich łamańców nie ma ale kilka skrętów pod kątem 45 st.jest ponieważ dom jest trochę pokręcony. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale do reku będzie jeszcze GWC. Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc, pozdrawiam Tomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, samą budę planuje wykonać z osb i obłożyć twardą wełną Roockwool (taką jak kładzie się na dachy)- do tego paroizolacja tak aby wełna nie ciągła wilgoci z powietrza i myślę że powinno być dobrze. Sam reku będzie stał w takim miejscu że rurka z kondensatem wychodzi jakieś 30 cm ponad strop i przechodzić będzie przez warstwę wełny także myślę że będzie dobrze ocieplona natomiast poniżej jest pomieszczenie techniczne akwarium gdzie jest normalna temp. domowa ( lub wyższa). Co do wylotu rur ze zużytym powietrzem to będą one podłączone do wolnego kanału w kominie wentylacyjnym który znajduje się metr od reku, po montażu całego systemu planuję na poddaszu ułożyć 40 cm wełny ( same rury będą łączone na uszczelki). Co do ułożenia samych rur to może wielkich łamańców nie ma ale kilka skrętów pod kątem 45 st.jest ponieważ dom jest trochę pokręcony. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale do reku będzie jeszcze GWC. Dziękuje bardzo wszystkim za pomoc, pozdrawiam Tomek

Dziękuję koledze i innym za ten wątek, bo mam dokładnie taką samą sytuację - również planuję umieścić reku na nieużytkowym poddaszu z ociepleniem na stropie. Wasze rady w dużym stopniu rozwiały moje obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

Na nieużytkowym, nieogrzewanym poddaszu mam zamontowany rekuperator. Między krokwie na poddaszu jest włożona wełna mineralna o grubości 15cm, strop jest docieplony styropianem o grubości 10cm. Kanały wentylacyjne ułożone są bezpośrednio na powierzchni stropu (kanały wentylacyjne sa z miękkich przewodów i są zaizolowane wełną ok. 3cm). Ostatnio kanały wentylacyjne zostały zaizolowane dodatkową wełną mineralną o grubości 5cm, a sam rekuperator został zabudowany z płyty OSB + wełna. Obecnie przy temperaturze np. - 2 stC na zewnątrz na poddaszu mam temperaturę ok +7 stC, rekuperator działa następująco: prze wspomnianym - 2 stC na zewnątrz temperatura nawiewana to +12 stC, wskazanie temperatury wywiewanej z domu wynosi +15 stC (przy czym w domu w rzeczywistosci jest +19 stC). Mam pytanie czy taka wydajność reku jest prawidłowa i z czego mogą wynikać te różnice w temperaturze wywiewanej a będącej rzeczywiście w domu (rozumiem, że powietrze pokonuje pewną dorgą ale strata aż 4 stC to moim zdaniem dużo). Czy kanały powinny być jeszcze bardziej docieplone?

Czy sensownym by było zamontowanie dodatkowo do rekuperatora nagrzewnicy wtórnej o mocy powyżej 2,5 kW by podnieść temperaturę powietrza nawiewanego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam reku i instalację na nieocieplonym poddaszu.

 

Odradzam.

 

Jak byś nie ocieplał kanałów, rekuperatora, odpływu skroplin, i tak przy dużych mrozach woda będzie się mocno skraplać w kanałach, a reku będzie zamarzał. Chyba że będziesz te dwa elementy podgrzewał

 

Teraz poprowadziłbym kanały w pomieszczeniu w podwieszanym suficie. Albo w warstwie styropianu na stropie.

 

pozdro,

mp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład przewody grzewcze na rurce od skroplin.

 

Zamontuję w tym roku, bo przy -25 żadne owijanie wełną, robienie domków ze styropianu nie pomaga. Najpierw zamarza odpływ, później rekuperator.

 

Nie wspominając, że rury na wyciągach są również mokre i zamarznięte na kość :)

 

Instalacja tylko w ciepłych pomieszczeniach. I żadnych kłopotów, i straty cieplne dużo mniejsze.

 

pozdro,

mp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator miał być zamontowany w kotłowni ale w ostatniej chwili wykonawca zmienił zdanie i stwierdził, że poddasze będzie lepszym miejscem do montażu(mówiłem mu że poddasze nie będzie w żaden sposób ogrzewane, tylko będzie trochę docieplone).

Czyli rozumiem, że wasza propzycja jest taka aby na rurkę od skroplin położyć przewód grzewczy a w pobliżu reku postawić grzejnik 500W i utrzymywać temp. na 5 stC (powierzchnia poddasza to ok 140 mkw więc nie wiem czy ten grzejnik spełni swoją rolę). Rozumiem, że to by zabepzieczyło rekuparator przed zamarźnięciem przy dużych mrozach ale co ze stratami ciepła w kanałach wentylacyjnych...

Myślałem aby jeszcze bardziej docieplić poddasze - jak już wspominałem między krokwie jest włożona wełna 15cm, może warto by było dorzucić 10-15cm w poprzek i to by poprawiło warunki temperaturowe na poddaszu.

Chyba że będę "walczył" z wykonwacą by przeniósł reku do kotłowni jak to miało być pierwotnie - tylko kanały wentylacyjne i tak dalej zostaną na poddaszu i strat ciepła i tak nie uniknę ;(.

Żałuję, że tej wiedzy nie miałem wcześniej ale liczyłem na fachowość wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też planuję umieścić reku na nieogrzewanym poddaszu. Tak jak moi przedmówcy między krokwiami będę miał wełnę 15 cm. Natomiast u mnie podłoga na strychu jest zrobiona z dwóch warstw desek calówek a od strony pokoi na poddaszu kładł tylko płyty GK. Moje pytanie jest takie. Skoro ogrzane powietrze unosi się do góry pomieszczeń to czy automatycznie to poddasze nie staje się ogrzewane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...