Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowanie energooszczędnego Sfinksa


Recommended Posts

Witam

 

Re: Malwina Napiórkowska

 

Struktonit kupowałem w wym 30x30cm. Nasi dachowcy go docinali na wymiar tak żeby dobrze komponował się z deską okapową.

Za obłożenie struktonitem musieliśmy dopłacić parę stówek, bo wycena robocizny dachu obejmowała obróbkę blacharską, którą robi się szybciej, ale nie żałuję jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyboru. :p

 

Co do szprosów oczywiście masz rację, że okna ze szprosami nie muszą wyglądać jak kraty. :no: My po prostu nie lubimy szprosów nie podobają nam się i już. :p Ale to rzecz gustu.

A do dziennika budowy zajrzę na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 966
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam:)

 

Przyszłam z rewizytą:)

Powiem szczerze, bo mamy rolety zewnętrzne sterowane pilotem (radiowo) i jestem z nich mega zadowolona.. przyjeżdżamy na budowę, pstryk jeden guzik i wszystkie obecnie podpięte i zaprogranowane unoszą się do góry.. no rewelacja.. nie trzeba biegać i każdą z osobna podnosić.. poza tym jak już będziemy mieszkać to możemy ustalić, że na dole podnoszą się np o 7 a na górze o 7:30..

 

Szybciutko postawiliście.. my zaczęliśmy na wiosnę 2011 i udało nam się z dachem zdążyć przed śniegiem.. tylko lukarna (kosze) do wykończenia i póki co wsio, orynnowanie na wiosnę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: Kamila i Marcin

 

Podstawą szybkiego budowania była dobra ekipa budowlana.

Co do rolet wolałbym też sterowanie pilotem lub włącznikiem. Moja żona jest przeciwna, a ja chcąc gdzieś ciąć wydatki potulnie się z nią zgadzam, po prostu nie protestuje. Ale mam wyjście awaryjne tj. pociagnę kabelki do okien zostawię w puszkach, które zatynkuję. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli zmienić napęd rolet to nie trzeba będzie ciągnąć kabli wystarczy odkuć puszki podłączyć kabelki i będzie gitesowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no racja.. lepiej teraz przygoować niż potem pół domu ryć..

my mieliśmy wstępną wycenę na eletryczne około 14 tys. a na sterowane radiowo za 18 tys., suma sumarum jak doszło do końcowego wyliczenia to wyszło sterowane radiowo za 13 tys. więc bez zastanowienia się zdecydowaliśmy.. może warto poszukać w różnych salonach o ile jeszcze nie macie umowy podpisanej..

 

Pozdrawiam

Kamila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więźba była impregnowana zanurzeniowo impregnatem. Jest on bezbarwny i drzewo po prostu tylko ciemnieje. A kolor zielony bierze się stąd iż tartaki dodają barwnik do impregnatu co by było widać które drzewo jest już zaimpregnowane. Gdy zamawialiśmy więźbę tartak w tym czasie realizował tylko nasze zamówienie nie było konieczności dodawania barwnika do impregnatu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PODSUMOWANIE

 

Stan SSO zakończony zatem nalezałoby podsumować dotychczasowe koszty budowy. Wcześniej juz podawałem zestawienie kosztów do etapu skończenia murów.

 

Zestawienie poniesionych kosztów budowy - 21.11.2011r.

 

I etap przygotowań do budowy łącznie: 9.635 zł

 

II Etap - fundamenty łącznie: 45.938,40 zł

 

III Etap mury łącznie: 36.220,30 zł

 

IV Etap dach łącznie: 79.402,45 zł

w tym:

- więźba 21.400 zł

- dachówka + dodatki 27.125,12 zł

- orynnowanie 2.277,33 zł

- robocizna 28.600 zł.

 

Po podsumowaniu dotychczasowe wydatki wynoszą 171.196,15 zł.

Zatem po odjęciu kosztów zwiazanych z przygotowaniem do budowy wydatki na sam SSO wynisły 161.561,15 zł

W styczniu 2011r. przy wstępnych obliczeniach zakładałem wydatek na SSO max 145 tys zł zatem różnica to 16.561,15 zł stanowiąca 11,4%. Jest to efekt przedewszystkim wzrostu cen materiałów budowlanych oraz parę nieprzewidzianych wydatków, w tym szczególnie wykonanie kanalizacji w fundamencie za którą uważam że o 1500 zł przepłaciliśmy oraz oraz przyjęcie zbyt niskich szacunków dot. drobiazgów budowlanych takich jak gwoździe, wkręty, okucia do więźby no i deski szalunkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ciekawa lektura - przeczytałem od początku i... popołudnio-wieczorek zleciał;-) Tempo szybkie, ale jak dobre ekipy to sprawnie idzie. Przyznasz, że jak się już widzi dom pod dachem, to super odczucie. Pozdrawiam.

 

Całkowicie się zgadzam. A jak juz będą okna i drzwi to dopiero będzie odczucie. Ale ten etap dopiero pod koniec lutego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stolarka budowlana czyli fachowa nazwa zupełnie koniecznych acz prozaicznych okien, drzwi i bramy garażowej.

 

Dziś było spotkanie z szefem firmy wybranej do dostawy i montażu okien i bramy garażowej, no może i drzwi zobaczymy.

 

Okna - będą białe z obu stron, profil 6 - komorowy, 3 - szybowe, wszystkie fixy nie dzielone (lubimy okna panoramiczne) - VEKA Ergono

Drzwi tarasowe w salonie wym 200 x 230 przesuwne HS

Drzwi tarasowe z sypialni wym. 180 x 230 przesuwne HS

Rolety podtynkowe nadokienne z pancerzem w kolorze antracyt z prowadnicami i listwą startową w kolorze białym, bez napędu elektrycznego ale z możliwością zmiany na elektryczny napęd (do każdego okna doprowadzony będzie przewód elektryczny do silnika i włącznika lub czujnika radiowego). Zamierzam wykorzystać do tego jeden zapasowy obwód lub dwa (do uzgodnienia z elektrykiem).

Brama garażowa segmentowa z napędem, w kolorze antracyt z pilotem i z centralką dającą możliwość rozbudowy o dodatkowe opcje. Wymiary 250 x 220.

 

Montaż okien i drzwi tarasowych będzie zlicowany z zewnętrznym krańcem muru (grubość 25 cm + styro 20cm) i dodatkowo obrobiony taśmą wykorzystywaną do tzw. ciepłego montażu czyli z jednej strony paroprzepuszczalna z drugiej paroizolacyjna.

 

Najwięcej emocji i przedewszystkim wątpliwości szczególnie wśród naszych znajomych wywołała kwestia zastosowania wszystkich okien jako fixy. Słyszeliśmy, iż nam odbiło, bo kto w domu montuje witryny sklepowe. Jak my będziemy myć te okna? Jak chcemy wietrzyć dom? I tak dalej w ten desenik. Wielu ludzi nie ma bladego pojęcia o czymś takim jak wentylacja mechaniczna kojarząca się najczęściej z klimą a słowo rekuperacja to niektórym kojarzy się z sala operacyjną w szpitalu. :p

No cóż sprawę dogłębnie przemyśleliśmy i przeanalizowaliśmy wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu.

Plusy:

- mniejszy koszt okien (istotny) gdzieś te koszty budowy trzeba ciąć oczywiscie z głową i sensem.

- większa pow. szyby dająca więcej światła oraz zwiekszenie U okna jako całości szyba ma lepszy współczynnik U niż rama okna (istotny)

- brak potrzeby otwierania okien do wietrzenia z uwagi na wentylację mechaniczną z rekuperacją (mało istotny) a są jeszcze drzwi tarasowe w ilości sztuk 2

- nie musimy dawać czujników alarmu dot. otwarcia okna

 

Minusy:

- brak możliwości otwarcia okien (mało istotny bo i po co mielibyśmy je otwierać przecież świeżego powietrza ma dostarczać wentylacja mech.)

- mycie okien z zewnątrz na pewno powoduje pewien dyskomfort szczególnie zimą (ale przy parterówce i małej drabince - nie widzimy problemu czyli mało istotny)

Uzgodniliśmy z małżonką że od środka myje ona a od zewnątrz ja (ugoda dot. tylko okresu zimowego ;)).

 

To chyba wszystkie plusy i minusy jakie przyszły nam do głowy. Jeśli ktoś z czytających ten DB zna inne plusy i minusy to prosimy o podzielenie się z nami tutaj w niniejszym Dzienniku. Wszelkie komentarze mile widziane (oczywiście tylko pozytywne:P).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze 1 plus za fix-ami - większa szczelność budynku, co jest bardzo ważne w domu z WM.

Ja mam tylko jednego fix-a 180x150cm i jest... śliczny :rolleyes: Gdybym zdecydował na początku o WM, to pewnie więcej by ich było.

Mycie okien można sobie ułatwić i nie używać drabinki- praca na "wysokości" jest niebezpieczna - są myjki z długą rączką : gąbka i ściągaczka wody

(podobne jak w cpn), a mycie to kilka(?) minut. Pytanie do żon: Ile razy myje się okna w zimie?

 

Zaoszczędziłeś na nieotwieranych oknach, teoretycznie "straciłeś" na roletach. Bezpieczeństwo jednak najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze 1 plus za fix-ami - większa szczelność budynku, co jest bardzo ważne w domu z WM.

Ja mam tylko jednego fix-a 180x150cm i jest... śliczny :rolleyes: Gdybym zdecydował na początku o WM, to pewnie więcej by ich było.

Mycie okien można sobie ułatwić i nie używać drabinki- praca na "wysokości" jest niebezpieczna - są myjki z długą rączką : gąbka i ściągaczka wody

(podobne jak w cpn), a mycie to kilka(?) minut. Pytanie do żon: Ile razy myje się okna w zimie?

Zaoszczędziłeś na nieotwieranych oknach, teoretycznie "straciłeś" na roletach. Bezpieczeństwo jednak najważniejsze.

 

Fakt większa szczelność jest niewatpliwie tutaj plusem.:)

Co do mycia okien za pomocą myjki z długą rączką jest to opcja alternatywna do drabinki. Tylko przy parterówce to drabinka wystarczy taka mała jaką używam obecnie w mieszkaniu jak chcę coś wyciągnąć z górnej półki zabudowanej szafy, a ja sam do niskich człowieczków nie należę w końcu 1,90 wzrostu też robi swoje.:p

Ile się myje okna w zimie ano najczęściej 1 raz. A w roku 3 lub 4 razy max i to teraz w mieszkaniu w mieście, a na wsi w zupełności to wystarczy 2 lub 3 razy.

Co do straty na roletach. To nie uważam tego w kategoriach strat bo i tak od początku planowane były rolety z uwagi na to, iż dom położony jest na krańcu wsi i wokół żadnych sąsiadów. Najbliższy w odległości 200 - 250m. Obecnie jest to miejsce gdzie diabeł mówi dobranoc. Więc względy poczucia bezpieczeństwa szczególnie ważne dla mojej żony przeważyły. Koszt ok 8 tys. za rolety stanowi niewielki ułamek łącznych kosztów budowy. :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze wróce do struktonitu. Możesz zamieścić zdjęcie z łączeniem sie struktonitu lewego z prawym? Nasza ekipa rzadko to montuje i nie bardzo wiedzą jak to zrobić

 

Montowany był tylko struktonit prawy o wym 30 x 30 na tzw. rybią łuskę. Przy desce okapowej był docinany. Niestety nie mam zdjęcia pokazującego łączenie w zbliżeniu. Nie pomyślałem że może się przydać - zrobię. Jeśli ci to coś pomoże to spróbuj powiększyć któreś ze zdjęć zamieszczonych już w dzienniku. Ja przy najbliższej wizycie na budowie cyknę foto ze zbliżeniem na łączenie struktonitu. U nas ekipa nie miała najmniejszego problemu z układaniem struktonitu. Chociaż nie ukrywali że woleliby blachę bo robi się to szybciej a struktonit to trochę dłubaniny. Moja żona początkowo nieufnie do tego podchodziła ale po obejrzeniu finalnego efektu powiedziała że nigdy więcej żadnej blachy. Jest mega zadowolona z efektu. Acha ważne do przybijania struktonitu koniecznie najlepiej kupcie papiaki ocynkowane o dł max 3 cm i grubością pasujące do otworów w płytkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz rewo - a mi negocjacje z żona nic nie dały - musiałem 4 okna zamówić UR i tylko 2 okana fixy + 2 w przedsionku

 

Argument finansowy przeważył no i pytanie retoryczne do żony a po co ty będziesz otwierać te okna jesli w domu będzie cały czas świeże powietrze z WM? Chociaż główny opór przed fixami był spowodowany problemem z myciem ich na zewnątrz. Przypuszczam, iż po wprowadzeniu się "mła białogłowa" będzie też sama myć i z zewnątrz. W końcu teren wokół domu zostanie trochę podniesiony zatem okna będą na tej samej wysokości co w obecnym mieszkaniu a tu też używa małej drabinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...