Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowanie energooszczędnego Sfinksa


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 966
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jako że mamy dziś ostatni dzień roku. Wypadało by skrobnąć jakieś podsumowanko i uzupełnić zaległości fotkowe. ;)

 

Zacznijmy może od uzupełnienia zaległości fotkowych. :p

Jak wiadomo bo sam o tym przecież wielokrotnie tutaj pisałem jesień tego roku poświęciłem głównie na prace brukarskie. W międzyczasie oczywiście wielokrotnie zdobywałem wielce zaszczytny tytuł "bohatera domu" wieszając brakujące lampy czy montując inne wyposażenia domu mało znaczące dla mnie osobiście jednakże wielce ważne z punktu widzenia mojej małżonki.

Zatem przechodząc do meritum oto efekt moich prawie 4 miesięcznych zmagań z upierdliwą kostką.

Podjazd i chodnik na wprost

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296358

 

Chodnik i wejście do domu

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296360

 

Schodki zejściowe z podjazdu (brakuje ostatniego schodka)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296359

 

Schodki zejściowe z tarasu wejściowego do domu

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296361

 

Murek oporowy tarasu wejściowego ( do obłożenia kostką granitową prawdziwą)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296362

Na dole widać przepust na wąż ogrodowy. Ostatnia warstwa bloczków betonowych nie jest przyklejona z uwagi na różne wizje wykończeniowe. Ostatnia opcja to kostka granitowa mała przyklejona po jednej warstwie z boku i u góry. Murek ma stanowić podstawę dla donic ogrodowych mojej małżonki.

 

To tyle w temacie kostki. Kurczę 4 miechy pracy w paru fotkach niezłe streszczenie.

 

Z prac na zewnątrz wykończony został ostatecznie taras który uzyskał boczne deskowanie oraz elementy ogrodnicze w postaci gazonów. Nie pamiętam czy pokazywałem też schody wejściowe. Zatem teraz wszystko w całości:

 

Schody tarasowe

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296366

 

Bok tarasu

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296363

 

Przód tarasu

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296364

 

Nie wszystkie gazony są jeszcze wypełnione ziemią. Tylko cześć tam gdzie były posadzone wrzosy.

 

Tak to wygląda obecnie. Z uwagi na panującą nam aurę zimową teraz kończę w końcu garaż. Pozostało mi do wypłytkowania 1/3 podłogi, zamontowanie plafonów oświetleniowych i uchwytów na koła samochodowe, rowery, drabinę. Myślę że w styczniu w drugiej połowie nasze auto wreszcie wprowadzi się do domu.

 

Pozostałe wnętrza w 99% skończone. Została tylko jedna lampa do kupienia w jadalni i zamontowania. Mam nadzieję że starczy nadchodzącego roku na wykreślenie tego pkt z listy spraw ;)

 

Przyszły rok będzie zatem wypełniony pracami na zewnątrz czyli ogrodzenie i drewutnia. A jak czasu starczy i sił to może skończę podłogę na strychu.:bash:

 

To tyle jeśli chodzi o przyszłe plany. Czas na małe podsumowanie mieszkania w domu przez 9 miesięcy.

 

Po upływie tych miesięcy mamy wrażenie jakbyśmy mieszkali tu już parę lat i tylko widok za oknami nam przypomina że przeprowadzka była stosunkowo niedawno. W porównaniu do mieszkania stwierdzamy że nie ma porównania to jest całkowicie inny tryb życia. Zupełnie się przestawiliśmy na inne tryby. Druga istotna zmiana jak w nas zaszła to przyzwyczajenie do wentylacji mechanicznej. Ostania parodniowa wizyta u teściów podczas świąt w ich domu z wentylacją grawitacyjną i kłopotami z zaśnięciem w nocy bo duszno i gorąco jeszcze bardziej utwierdziła nas w słuszności instalacji WM w domu. Gdzie jest stała temperatura z dopływem świeżego powietrza. W części dziennej mamy 23* w sypialni 21* a w części technicznej 19 - 20* jedynie w garażu jest ok 15*

Co byśmy zmienili w domu po tych paru miesiącach mieszkania w nim.

po pierwsze - mniejszy metraż jeden pokój jest za dużo

po drugie większę przeszklenia w salonie co najmniej o 1 metr przy wyjściu na taras

po trzecie wentylacja w pom technicznych (czasami jej tam brakuje)

po czwarte mniejsze okno w kuchni i w układzie pionowym

po piąte ja bym wywalił kominek - moja żona nie

po szóste rozmieszczenie sanitariatów w łazience - obecnie inaczej byśmy to rozplanowali

po siódme zwiększenie zadaszenia wraz ze słupem na tarasie wejściowym - zresztą obecny projekt tego domu już takowy posiada może Studio Atrium zmieniło po moich uwagach. Nie wiem. Odpisali mi tylko że dziękują za cenne uwagi.

 

Lista powyższych zmian jest podana wg kryterium ich ważności z naszego pkt widzenia.

 

To tyle moich wypocin. Zatem wszystkim tu zaglądajacym wszystkiego najlepszego w nowym nadchodzącym roku.

Tym co już mieszkają - spokoju

Tym co budują - zamieszkania

Tym co planują budowę - jej rozpoczęcia

I wszystkim zdrowia i kasy :bye:

Edytowane przez rewo66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja (my) niżej podpisany (i) wraz z szanowną żonką stwierdzamy, że kolor i prostą forma kostki brukowej, którą ułożyłeś bez żadnych wzorków i dupereli wygląda super. Jak już dojrzejemy finansowo do zrobienia podjazdu, wybierzemy właśnie taki "design". Odwaliłeś kaaawał dobrej roboty :) . Taaak, różnica jakości powietrza i samopoczucia domu z WM, a WG jest naprawdę spora (mam porównanie), na razie ratuję się codziennym wietrzeniem i z niecierpliwością czekam na dzień zakupu maszynki. Co do zmian, to nie ma szans na trafienie z układem mebli, sanitariatów czy elektryki za pierwszym razem. Knuje sobie człowiek jak by tu zrobić, żeby było idealnie, a później życie i tak weryfikuje wcześniejszy misterny plan i niektóre rzeczy z radością by się zmieniło. Jakby wszystko było idealnie, to byłoby nudno:D . Najlepszego w Nowym Roku ! :bye:

 

Artixowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bob_budownik finiszujemy już długo i myślę że jeszcze trochę to potrwa :D

 

artix my uwielbiamy proste formy dlatego używamy mało kolorów i proste wzornictwo. Myślę że gdybym zaczął się bawić w różne wzorki na kostce to jej ułożenie jeszcze by trwało z przerwą na zimę :lol2: Założenie od początku było takie prosty podjazd i chodnik z użyciem max 2 kolorów i jak najmniej kostki na placu lubimy zieleń. Jedynie zastanawialiśmy się na odwrotnością zastosowanych kolorów tj. ciemne wypełnienie i jasny dodatek ale obawialiśmy się że latem ciemna kostka za bardzo by się nagrzewała w słońcu. Łączny koszt to ok. 8 tys. sam materiał kostka, krawęzniki i cement)

 

Ogrodzenie frontowe też będzie proste o mniej więcej takie:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296560

bardzo podobne ze słupkami gabionowymi wypełnionymi ciemną kostką granitową i panelami 2D bez koloru (sam ocynk) o szer. 2 m a całośc na wysokość max 1,2 metra a do tego brama przesuwna 4m i furtka mniej wiecej w taki desenik i ewentualnie kolorek:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=296561

Koszt ogrodzenia frontowego o długości 20m to ok. 3 tys z kostką ale bez bramy i furtki. Na bramę z silnikiem i furtkę liczę ok 5 tys. Ogrodzenie robię sam natomiast bramę i furtkę zamówimy na wymiar wraz z montażem. Mamy już wstępne wyceny.

Pozostałe ogrodzenie to mamy dwie opcje albo panelowe albo słupki z naciąganą siatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny ten plot ze slupkami z kamieni/ klinca

jezdzac do pracy obok takiego przejezdzam - zrobie fotke to moze wrzuce - tez o takim myslalem - tanio , szybko, i efektownie

 

wszystkiego dobrego na nowy rok !

 

PS. gonisz, gonisz chłopie!

 

Cześć Konrad dzięki

Nie gonię tylko człapię jak żółw. Tobie i twojej rodzince też wsio dobrego w nowym roku i owocnych postepów na budowie drugiego domu :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż skończony tzn. zapłytkowana i zafugowana cała podłoga oraz przyklejone 15 cm cokoliki (pozostałości płytek 60x60 z dziennej części domu) oraz zagruntowane na biało ściany i sufit. Docelowe malowanie garaż otrzyma na wiosnę jak zrobi się już dobrze ciepło (raczej maj) Kolor to jasnoszary. Zamówiłem uchwyty na kółka od samochodu oraz na rowery. Jak przyjdą to zamontuję i można będzie wprowadzić samochód do środka. Musze też pomyśleć nad jakąś półką. Ach i jeden plafon wypadałoby jeszcze przykręcić ;) Bo jeden już jest. Generalnie wnętrza domu zakończone prawie definitywnie. Zostały jakieś drobne rzeczy a i to tylko w pom. technicznych.

Zima wykorzystana zostanie wykończenie wyżej wspomnianych drobnostek oraz na zaplanowanie zieleni wokół domu i nawodnienia (chcę puścić parę nitek w części ogrodowej) oraz na skończenie projektu drewutni, która ma pełnić po części rolę typowej drewutni a także w części ma tam być domek ogrodniczy na wszelkie ogrodowe narzędzia. Teraz to wszystko muszę trzymać w garażu przez co jest bardzo ciasno. O strychu nawet nie myślę :p W końcu w 2016 też musze mieć jakieś zajęcie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Rewo,

Ale pojechałeś z tym koksem :)

Domek pięknie się prezentuje, taras w prostej kolorystyce bardzo pasuje :) Co do uwag odnośnie zmian w domu... większość spotykanych osób mówi nam że dopiero trzeci dom to ten właściwy :D ale kto by ich słuchał :lol2: Jakie duże masz okno tarasowe, że jest za małe? Kominka nie zaplanowaliśmy, lenie z nas :p no nie mamy WM, pewnie będziemy żałować, ale nie mamy porównania, mieszczuchy z mieszkań jesteśmy :D

Edytowane przez Juskra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Juskra

Trzeba coś robić w końcu :) Wyjście na taras mamy teraz 2 metrowe przesuwne a 3 metrowe byłoby wygodniejsze i dałoby trochę więcej światła od rana do południa. Bo popołudniu jest ok. My też mieszczuchy z mieszkań choć oboje z żoną mieliśmy epizodyczne okresy mieszkania w domach jednorodzinnych tylko że to było zanim się jeszcze poznaliśmy ;)

Pozdrawiam

 

PS Obecnie w domu uprawiam profesjonalne lenistwo. Zatem nie ma o czym pisać. Projekt drewutni skończony materiał na drewutnię tez już jest. W wolnych chwilach od leniuchowania ;) przygotowuję sobie projekt ogrodzenia frontowego i robię listę zakupów materiałów na ogrodzenie ale idzie mi to jak po grudzie. Mogłaby się ta zima już skończyć. Brakuje mi słońca :bash:

 

PS 2 Acha zapomniałbym, kształcę się na ogrodnika tj. czytam literaturę fachową (internet) i podglądam ogrody u innych forumowiczów szukając natchnienia. Zapytałem żony czy ma jakąś wizję naszej zielonej infrastruktury wokół domu. Ja skupiając się na tematach czysto budowlanych i technicznych jakoś ten element pominąłem. Wizja żony to posadzenie dużeeeej ilości lawendy i jakiś ziółek i tyle a co z resztą kwiatów, krzaczków :o Z lekka przerażony to lawendowo - ziołową wizją chcąc niechcąc muszę się dokształcić coby tę wizję żony z lekka podkolorować i zróżnicować. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Dylematy ogrodowe są jednymi z moich ulubionych. Mnie najbardziej pomogły porady forumowej elfir. Lawenda i ziólka są ok, ale tylko latem- to dosyć mizerne gabarytem roślinki. Zimą ich nie ma. Jeśli mogę cos doradzić :D to:

- pamiętajcie, że macie dom w naturalnej okolicy- dobrze byłoby pójść w stronę ogrodu naturalistycznego

- dostosujcie dobór roślin do gleby, którą macie

- nie bójcie się dużych drzew (narożniki działki)- ogród potrzebuje trzech planów

- postawcie na rodzime gatunki- nie ma strachu, że z powodu wydelikacenia przemarzną

- trzymajcie się zasady: najpierw plan w skali 1:100, komunikacja ścieżki, umiejscowienie stref: gdzie trawnik, gdzie ognisko, gdzie grill, gdzie drewutnia, gdzie kompostownik, gdzie rabaty, dobór roślin jest na samym końcu

- planujcie posadzenie roślin nie w pojedynczych egzemparzach, ale w grupach- im mniejsza roślina, tym jej więcej w grupie

Polecam lekturę wątków:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?101549-%C5%BBYWOP%C5%81OT-NIEFORMOWANY-polecane-gatunki-rozstawa-piel%C4%99gnacja&highlight=%C5%BCywop%C5%82ot+nieformowany

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61662-Klub-przekszta%C5%82caj%C4%85cych-ugory-w-pi%C4%99kne-ogrody

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164556-klub-przekszta%C5%82caj%C4%85cych-TRAWNIKI-w-pi%C4%99kne-ogrody-czyli-ogr%C3%B3d-nowoczesny

 

Nie wiem, czy będziesz miał siłę przekopania się przez wątek pytań do elfir -500 stron- ale można się tam natknąć na gotowe projekty rabat.

Kibicuję mocno- tak piękny dom, w tak cudnych okolicznościach przyrody, zasługuje na piękny ogród. :yes:

Pozdrawiam

Ś-ś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja Ci coś podpowiem.

Poszukaj okolicznego nadleśnictwa ze szkółką roślin do sprzedaży. Powinno być. Przejedz się , lub zadzwoń, dowiedz co mają do sprzedaży .

Nabędziesz zdecydowanie lepszy materiał do nasadzeń, niźli ze wszelkich firm handlujących roślinami.

... i taniej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ś-ś dzięki za info przyda się. Wątek pytań do Elfir jest w trakcie czytania już od pewnego czasu z notatnikiem w ręku.

 

Krzysztof5426 dzięki za radę ale to akurat stosujemy. Wszystkie nasze świerki i sosenki są od kumpla leśnika z ich szkółki. Już zresztą zapowiedział sie z wizytą na wiosnę z rodzinką i paroma drzewkami. :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja Ci coś podpowiem.

Poszukaj okolicznego nadleśnictwa ze szkółką roślin do sprzedaży. Powinno być. Przejedz się , lub zadzwoń, dowiedz co mają do sprzedaży .

Nabędziesz zdecydowanie lepszy materiał do nasadzeń, niźli ze wszelkich firm handlujących roślinami.

... i taniej .

cały czas z Twojego wątku się czegoś uczę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na szybko prześledziłam Twój dziennik, ponieważ trafiłam tutaj szukając czegoś o drzwiach zewnętrznych Weissner. Z tego co widzę posiadacie takowe u siebie. Czy możesz mi powiedzieć jak sprawują się Wam te drzwi? Czy próg macie "ciepły"? Czy warto w nie zainwestować? Czy jest to wersja podstawowa, czy jakaś wypasiona, no i cena (jeśli można)

Szukamy z mężem stalowych drzwi wejściowych i tyle tego jest, że sami nie wiemy co wybrać, a ta oferta jest kusząca, bo drzwi mają 88mm i z wyglądu bardzo się nam podobają.

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze drzwi zewnętrzne nie są metalowe tylko drewniane wypełnione pianką. Ciepły próg to zrobiłem sobie sam z xps-a a na to poszedł normalny załączony przez nich próg metalowy. Drzwi do dziś sprawują się dobrze. Okucia i uszczelki są nadal ok. Mamy wersję podstawową bez dodatkowych bajerów. Koszt z transportem ok 3,4 tys. Montażu dokonywała już inna firma. Drzwi zamawiałem jak była promocja po prostu wykorzystałem okazję. Zakupu dokonałem przez Internet. My zamiast klamki czy gałki na zewnątrz mamy pochwyt co powoduje że trzeba wychodzić z kluczem na zewnątrz bo jak się zatrzasną to d... :eek: Ale my tak chcieliśmy i w ogóle nam to nie przeszkadza. Latem i tak otwarte są drzwi tarasowe więc problem zatrzaśniecia jest akademicki. A zimą wiadomo wokół domu raczej nic się nie robi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...