Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wady wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła:


Recommended Posts

Dodam jeszcze, że na wilgotność w domu ogrzewanie ma wpływ bardzo mały. Tylko w tym zakresie, że podłogowe wymaga mniejszej temperatury powietrza, od grzejników. To, czy grzejniki są zwykłe, czy konwekcyjne, nie ma znaczenia, żaden system ogrzewania nie powoduje anihilacji pary wodnej zawartej w powietrzu.

Z tego co mi wiadomo grzejniki konwekcyjne ogrzewają powietrze przez co wilgotność spada. Natomiast promienniki ogrzewają ciała stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 362
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście, że jak wyłączę rekuperator, to wilgotność wzrasta, ale również jest zaduch. Jak włączę wentylację, to dosłownie po dwóch godzinach mam znowu 20%. Wentylacja jak chodzi, to cały czas jest na najniższym biegu, a wilgotność jest 20%. Latem nie ma tego problemu. Natomiast wilgotność 20% jest nie do przyjęcia i powie Ci to każdy lekarz. Praktycznie bez przerwy mam podrażnione gardło, szczypią oczy itd. Z tego co piszesz, chyba jasno wynika, że ta suchość powietrza, to jest wada nie do przeskoczenia. Trochę mnie to niepokoi

 

Może ten najniższy bieg jest mimo wszystko za mocny?

Ja mam płynną regulację i już wyczułem do ilu procent powinienem zejść, by wilgotność dramatycznie nie spadała i było świeże powietrze.

Pomyślał bym jeszcze nad większą ilością roślin w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli reprezentujesz słowiański typ urody to jesteś genetycznie przystosowana do dużej wilgotności powietrza w lecie i małej w zimie.

Ale mnie to zainteresowało, serio. Ktoś kiedyś porównał moją urodę do islandzkiej, ale ja uwielbiam wilgotność 60-65%, jest na to jakieś naukowe wytłumaczenie? Może powinnam mieć gejzer w domu? Ale traktuję temat zupełnie poważnie, masz jakąś wiedzę w tym zakresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd opinia naukowców,że człowiek najlepiej czuje się przy wilgotności powietrza 40-60%, i stąd zalecenie aby taką wilgotność w domach utrzymywać.Aby taką wilgotność utrzymać w mrozy np.-10oC w przeciętnym domu 150-200m2 dla twojej ulubionej wilgotności ,potrzeba by było dostarczyć kilkadziesiąt litrów wody/dobę.Niewykonalne,choćby z powodów ekonomicznych.Musisz zmienić upodobania wilgotnościowe i polubić suche powietrze.Dławienia wentylacji nie polecam.Szkoda zdrowia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że roślinki podniosą [trochę]

 

z moich obserwacji wynika, że poziom wilgotności zależy w dużym stopniu od stylu życia mieszkańców.

Z reguły jak się "mało mieszka" w domu bo praca itd. to wilgotność jest na stałym i dosyć niskim poziomie.

Przy okazji jak się "mało mieszka" to się i mało gotuje, mało pierze ..... więc nie ma źródeł wilgoci w domu.

 

Może ten najniższy bieg jest mimo wszystko za mocny?

spytam przekornie: a może jest za słaby?

proponuję mały eksperyment: zakup prostego higrometru - może być elektroniczny do kupienia za mniej niż 50 PLN

i WM na średni bieg - szczególnie teraz, kiedy na zewnątrz nie ma mrozu i wilgotność nie jest szczególnie niska. Może deszcz popada wiosenny?

Rekuperator podgrzewa powietrze zewnętrze, więc wilgoć z zewnątrz się nie wykrapla i dostanie się do wnętrza domu.

 

Problem niskiej np. 20% wilgotności powinien występować zasadniczo tylko w okresach mrozu.

Temperatury mamy dodatnie, wiec nawet przy berdziej intensywnej wentylacji nie będzie znaczących strat ciepła.

Jestem pewien, że poziom wilgotności się poprawi.

Proponuje obserwację, jak zmienia się wilgotność przy pracy centrali na różnych biegach.

Może się okazać, że im wyższy bieg tym wyższa będzie wilgotność [ zakładając, że na zewnątrz jest raczej więcej niż wewnątrz]

http://www.imgw.pl/wl/internet/zz/klimat/_0502_polska/20_wilg.jpg

Edytowane przez michal_ludwin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W największe mrozy wilgotność nie spadała mi poniżej 40%, przy 100 m3/h. Teraz mam koło 55%, ale:

- cały czas ktoś jest w domu

- dużo się gotuje, jest sporo roślin, pranie suszymy na suszarce w najdalszym pokoju (odparowana wilgoć przechodzi przez całą chatę, zanim trafi do wyciągu)

 

Jeśli dom jest nieszczelny, to zawsze jest problem z nadmiernym wysuszaniem. Teraz bardzo dużą uwagę przykładam do właściwego wykonania poddasza (choć to nie moja działka na budowie, ale zawsze uświadamiam inwestora i wykonawców) - szczelny dom to nie tylko podstawa do właściwej pracy wentylacji, ale również do obniżenia rachunków za ogrzewanie

 

Re Kosia

Spróbuj sobie ustawić wydajność najniższego biegu w Renovencie na minimum - niestety te centrale nie mają płynnej regulacji. Ważne, aby nocą (gdy się śpi) centrala pracowała non-stop, w celu usuwania CO2, a w dzień, jak nikogo nie ma, można ją na sterowniku całkiem wyłączyć. Ciężko coś więcej doradzić nie wiedząc nic o budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miał być taki komfort wspaniały przy WM przecież.

 

faktycznie to jest wątek o wadach instalacji WM -trochę w stylu "ważne aby plusy nie przesłoniły wam minusów" .

Normalnie przy prawidłowo działającym WM mamy 40-50% wilgotności

NIe do porównania i w ogóle.Kiedyś były oszczędności.Ten mit został obalony już dawno.

jest wiele mitów dotyczących WM i dobrze by je było obalić,

Oszczędności energii nie są mitem - chyba, ze ktoś się nabiera na czysty marketing w stylu "inwestycja zwraca się w ciągu sezonu"

Został komfort rzekomy,który to też pewnie za chwilę zostanie obalony

zależy jak definiujemy komfort.

Mam znajomych z WG [nawiewniki w oknach, poprawnie zrobione kominy]

mają bardzo fajny komfort - wentylacja działa, 2x na dobę porządne wietrzenie "na przestrzał"

w lecie okna uchylone praktycznie czas.

Nadmiaru wilgoci brak [na higrometrze ostatnio 44% - CO jeszcze działa] wniosek: Można i tak :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obok sąsiedzi mają psa, który potrafi ujadać całą noc. Nam to nie przeszkadza, za to inni już robili awantury. Zimą byłem na nartach i gospodarz odśnieżał ciągnikiem posesję. W pokojach było tak gorąco, że musieliśmy otwierać okna. Waliło spalinami, że musieliśmy na czas odśnieżania wynieść się z pokoju.

Jasiek, to że u ciebie tak nie ma, to nie znaczy że zawsze tak będzie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, to że u ciebie tak nie ma, to nie znaczy że zawsze tak będzie;)

 

tory kolejowe w odległości 200m, psy sąsiadów, ulicą często i gęsto jeżdżą ciężarówki z drzewem, dwie posesje dalej sąsiad ma tartak i całymi dniami piły taśmowe, spalinowe, ładowarka itp.

raczej nie wszyscy maja tak "cicho" jak ja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co w tym złego ?

Ja musiałbym się chyba wyprowadzić lub przynajmniej we wszystkie okna wstawić siatki p.owadom. Wkoło las i pola więc nie brakuje towarzystwa. Poza tym wolę wietrzyć pokrętłem niż klamkami w 10 dużych oknach. I jeśli chodzi o zapachy to zapach obornika na niedalekim polu jest rzekłbym dość intensywny na zewnątrz. W domu tego zapachu nie ma w ogóle. Jednak filtr chyba działa i w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tory kolejowe w odległości 200m, psy sąsiadów, ulicą często i gęsto jeżdżą ciężarówki z drzewem, dwie posesje dalej sąsiad ma tartak i całymi dniami piły taśmowe, spalinowe, ładowarka itp.

raczej nie wszyscy maja tak "cicho" jak ja ;)

 

Więc skoro przy WM nie trzeba nawet latem otwierać okien, więc po co to robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...