Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wady wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła:


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 362
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli zacząłeś dyskusję o WM w aspekcie kuchni gazowej to problem brudu przy jej używaniu jest dla mnie oczywisty. Korzystałem z kuchenki gazowej i wiem jak po paru latach wyglądały zakamarki za szafkami, za kuchenką i ile się tego zbierało na kratce wentylacyjnej. Ja w kanałach tego nie chciałbym mieć. Ty możesz uważać, ze jest inaczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a może po prostu okap z filtrem węglowym bez podpięcia do kanału a jak koniecznie chcemy wpiąć go do reku to po pierwsze kanał na sztywnej rurze podpięty jak najbliżej reku ( bez żadnych dodatkowych punków po drodze i skrzynkę z filtrem tłuszczowym takim który by się nadawał do zmywarki i na końcu klawisz do reku który czasowo nam zwiększa wydatek do maksa :)

Ale szczerze mówiąc to jakoś nie jestem za wpinaniem tego do reku w szczególności w wypadku istnienia kuchenki gazowej :(

 

 

A i bym zapomniał okap bez własnego wentylatora w wypadku podpięcia go do reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o koszty tego wszystkiego i stopień komplikacji. Wg mnie nie warto. Jeśli dzisiaj miałbym rezygnować z okapu to nie wiem jak przy kuchence gazowej wyglądałby sufit w kuchni w okolicach anemostatu wyciągowego po np. dwóch latach. Poza tym obowiązkowo musiałby się znaleźć w kuchni sterownik do włączania wyższych biegów w WM, bo bez tego zapachy unosiłyby się dosyć długo po całym domu. Teraz zimą mam skręcone obroty praktycznie do minimum ze względu na obniżającą się wilgotność, ale przy nadal wysokim komforcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compi - pytałem o okap nie w kontekście kuchenki gazowej, tylko jakiejkolwiek.

Powiedz mi, skoro przy używanym okapie masz tłuszcz za szafkami i gdzieś indziej, to czy ma on sens?

miki121 - czy filtr węglowy nie jest do niwelowania zapachów? a metalowy do tłuszczów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compi - pytałem o okap nie w kontekście kuchenki gazowej, tylko jakiejkolwiek.

Powiedz mi, skoro przy używanym okapie masz tłuszcz za szafkami i gdzieś indziej, to czy ma on sens?

miki121 - czy filtr węglowy nie jest do niwelowania zapachów? a metalowy do tłuszczów...

 

Złe wnioski wyciągasz. Gaz i okap miałem w bloku i płytki nad kuchenką były zawsze czyszczone z tego osadu. Za szafkami nie sprzatałem bo nie demontowałem ich do tego celu. Natomiast dyskusja o gazie i WM zaczęła się wczoraj od Twojego postu o 8.40. Wtedy udzieliłem się w tym aspekcie pierwszy raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale ty mówimy o braku okapu, ewentualnie w rozwinięciu z z dodatkowymi filtrami tłuszczowymi i włącznikami na WM. Moim zdaniem ma to sens jedynie gdy filtry te będą na samym początku nitki kuchennej, a to już samo w sobie jest wg mnie kłopotliwe. Chętnie zobaczyłbym gotowe zrealizowane rozwiązania tego typu z opisem konstrukcji i kosztów. Okap ze średniej półki to dzisiaj 500-600zł plus praktycznie te same pozostałe graty co do WM. Fakt, odpada ewentualny kominek dachowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko znajdziesz okap dobrany do wydajności reku :(

Zawyczaj te okapy marketowe mają powyżej 500m3/h a reku mamy np 350 :(

Aż tyle? To jednym okapem w 40 min wywentyluje się cała kubatura mojego domu...

To jak to się ma do zrównoważonej wentylacji?

Edytowane przez owp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...