Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wady wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła:


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 362
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"To jak to się ma do zrównoważonej wentylacji? "

MA SIĘ DOBRZE!

 

Ponawiam: CO TO JEST-OKAP?

CO ROBI?

JAK TO ROBI?

- I wszystko staje się jasne.

 

No wiem, że z powodu okapu dom się nie zapadnie :)

Co robi okap - ma pomóc w pozbyciu się smrodów i tłuszczów poprzez wydalenie na zewnątrz (wyciąg) lub neutralizację (pochłaniacz).

No to mam nadzieję, że już wszystko jasne i koniec dyskusji ;)

 

Surgi - też tak mi się wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No to mam nadzieję, że już wszystko jasne i koniec dyskusji "

Dobrze, rozumiem, że Ty już wiesz WSZYSTKO.

 

Jakby jednak ktoś chciał zrozumieć problem okapu to trzeba się przyjrzeć jak działa i CO przez niego przepływa oraz JAK to robi.

Zwykle zabudowywany jest w domach nad miejscem, gdzie się gotuje jedzonko.

A jak się jedzonko gotuje - to zwykle w wodzie i w jakim garnku.

Bywa, że się smaży czy przypieka na tłuszczu...

W efekcie z dręczonych ogniem substancji uwalniają się aromaty, tłuszcze i para wodna.

Aromaty są aromatami, bo są bardzo lotne.

Tłuszcze i para wodna mocno podgrzane też polatują, ale...

Tłuszcze prawie nie mają ciepła właściwego w porównaniu z wodą.

Jak cząsteczka tłuszczu otrze się o cokolwiek, a najlepiej - o metalową, dobrze odprowadzającą ciepło siatkę - NATYCHMIAST się zestala.

Siatka obrasta tymi tłuszczykami i trzeba czasem ją myć...

Aromaty są zatrzymywane w filtrze węglowym, który ma olbrzymią powierzchnię i ma gdzie je "pomieścić"

Za to para wodna przelatuje przez taki okap zupełnie, jakby go nie było!

Dla pary wodnej okap nie istnieje!

Para wodna zawiera w sobie ciepło przemiany - ciepło parowania, które dla wody jest gigantyczne!

Szkoda wyrzucać tyle ciepełka za które już przecież się zapłaciło!

Dobrze jest więc złapać tę chmurkę ciepełka i poddać obróbce w rekuperatorze odzyskując to ciepło i przekazując do strugi nawiewanej.

 

Więc?

Okap nie za okno tylko "z kuchni do kuchni" i wtedy jest optymalnie.

No, jest, jak okap to nie badziew, co nie wie do czego służy!

 

Adam M.

 

Kuchnia jest pomieszczeniem wydajniej wentylowanym jak wszystkie inne pomieszczenia.

A.M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową wadą rekuperacji jest oczywiście jej koszt. Nie wiem dlaczego niektórzy podnoszą, że w domu z wentylacją standardową, powietrze jest nieświeże. Przecież wystarczy zwykła wentylacja mechaniczna, której koszt jest znikomy (2-3 wentylatory w łazienkach i kuchni) plus rozszczelnioe okna i powietrze jest tak samo świeże jak w domu rekuperatorem. Przy takich założeniach należy policzyć nakłady inwestycyjne związane z rekuperacją i roczne oszczędności wynikające z jej używania. Sprawność rekuperatorów przy należytej wymianie powietrza jest daleki od tego co prezentowane jest w folderach reklamowych. Reasumując, nie jest prawdą, że po zainstalowaniu reku te 60% ciepła uciekającego z wentylacją, zostanie odzyskanych przy podobnej wymianie powietrza. Przy standardowo oferowanych rekuperatorach być może uda się odzyskać 1/4 z tych 60%, czyli możemy liczyć na 15% oszczędności, co w skali rocznej dla 140metrowego domu ogrzewanego gazem daje jakieś 600zł. Zwrot inwestycji po 25 latach - takie są realia. Edytowane przez alek_w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No to mam nadzieję, że już wszystko jasne i koniec dyskusji "

Dobrze, rozumiem, że Ty już wiesz WSZYSTKO.

 

Jakby jednak ktoś chciał zrozumieć problem okapu to trzeba się przyjrzeć jak działa i CO przez niego przepływa oraz JAK to robi.

Zwykle zabudowywany jest w domach nad miejscem, gdzie się gotuje jedzonko.

A jak się jedzonko gotuje - to zwykle w wodzie i w jakim garnku.

Bywa, że się smaży czy przypieka na tłuszczu...

W efekcie z dręczonych ogniem substancji uwalniają się aromaty, tłuszcze i para wodna.

Aromaty są aromatami, bo są bardzo lotne.

Tłuszcze i para wodna mocno podgrzane też polatują, ale...

Tłuszcze prawie nie mają ciepła właściwego w porównaniu z wodą.

Jak cząsteczka tłuszczu otrze się o cokolwiek, a najlepiej - o metalową, dobrze odprowadzającą ciepło siatkę - NATYCHMIAST się zestala.

Siatka obrasta tymi tłuszczykami i trzeba czasem ją myć...

Aromaty są zatrzymywane w filtrze węglowym, który ma olbrzymią powierzchnię i ma gdzie je "pomieścić"

Za to para wodna przelatuje przez taki okap zupełnie, jakby go nie było!

Dla pary wodnej okap nie istnieje!

Para wodna zawiera w sobie ciepło przemiany - ciepło parowania, które dla wody jest gigantyczne!

Szkoda wyrzucać tyle ciepełka za które już przecież się zapłaciło!

Dobrze jest więc złapać tę chmurkę ciepełka i poddać obróbce w rekuperatorze odzyskując to ciepło i przekazując do strugi nawiewanej.

 

Więc?

Okap nie za okno tylko "z kuchni do kuchni" i wtedy jest optymalnie.

No, jest, jak okap to nie badziew, co nie wie do czego służy!

 

Adam M.

 

Kuchnia jest pomieszczeniem wydajniej wentylowanym jak wszystkie inne pomieszczenia.

A.M.

 

No i wlasnie po glebszej lekturze podobnego watku tak mam zrobione u siebie.

Okap z filtrami i reku. Szkoda mi bylo tego ciepla wyciagac z domu. Niektorzy pisza, ze tylko godzinka, itp - nalezaloby zajrzec do instrukcji takiego okapu i zobaczyc ile setek m3 taki okap potrafi wyciagnac na godzine.

Edytowane przez marcel232
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawową wadą rekuperacji jest oczywiście jej koszt. Nie wiem dlaczego niektórzy podnoszą, że w domu z wentylacją standardową, powietrze jest nieświeże. Przecież wystarczy zwykła wentylacja mechaniczna, której koszt jest znikomy (2-3 wentylatory w łazienkach i kuchni) plus rozszczelnioe okna i powietrze jest tak samo świeże jak w domu rekuperatorem. Przy takich założeniach należy policzyć nakłady inwestycyjne związane z rekuperacją i roczne oszczędności wynikające z jej używania. Sprawność rekuperatorów przy należytej wymianie powietrza jest daleki od tego co prezentowane jest w folderach reklamowych. Reasumując, nie jest prawdą, że po zainstalowaniu reku te 60% ciepła uciekającego z wentylacją, zostanie odzyskanych przy podobnej wymianie powietrza. Przy standardowo oferowanych rekuperatorach być może uda się odzyskać 1/4 z tych 60%, czyli możemy liczyć na 15% oszczędności, co w skali rocznej dla 140metrowego domu ogrzewanego gazem daje jakieś 600zł. Zwrot inwestycji po 25 latach - takie są realia.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?108338-Opinie-na-temat-rekuperatora-Brink-Renovent-HR&p=5262070&viewfull=1#post5262070

Sprawdz ile realnie mozna odzyskac % "ciepla" dzieki rekuperatorowi nie wspominajac ze wymiana powietrza jest stala przez cala dobe a nie tylko jak "zawieje" wiatr czy uchylimy okno -szczegolnie gdy wychodzimy z domu. Mikrowentylacja tez dziala dobrze gdy ma ku temu odpowiednie warunki wewnatrz jak i na zewnatrz domu.

Nie sa to "folderowe" raklamowki ale faktyczny pomiar.

 

Przeplyw powietrza 50m3/h, zuzycie "pradu" na dobe 0,4 kWh.

 

Pzdr.

Edytowane przez piwopijca
Doany przeplyw i zuzycie pradu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?108338-Opinie-na-temat-rekuperatora-Brink-Renovent-HR&p=5262070&viewfull=1#post5262070

Sprawdz ile realnie mozna odzyskac % "ciepla" dzieki rekuperatorowi nie wspominajac ze wymiana powietrza jest stala przez cala dobe a nie tylko jak "zawieje" wiatr czy uchylimy okno -szczegolnie gdy wychodzimy z domu. Mikrowentylacja tez dziala dobrze gdy ma ku temu odpowiednie warunki wewnatrz jak i na zewnatrz domu.

Nie sa to "folderowe" raklamowki ale faktyczny pomiar.

 

Pzdr.

 

Pomiary niewiele pokazują, bo nie ma bardzo ważnego parametru jakim jest przepływ powietrza. Im mniejsze są przepływy tym korzystniejsze wskazania na miernikach.

Nie miałem na myśli mikrowentylacji, tylko rozszczelnione okna plus zwykłą wentylację mechaniczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No to mam nadzieję, że już wszystko jasne i koniec dyskusji "

Dobrze, rozumiem, że Ty już wiesz WSZYSTKO.

(...)

Więc?

Okap nie za okno tylko "z kuchni do kuchni" i wtedy jest optymalnie.

No, jest, jak okap to nie badziew, co nie wie do czego służy!

Z tym końcem dyskusji, to było nawiązanie do Twojej wcześniejszej wypowiedzi :)

Wszystkiego nie wiem, ale konkluzja moja i surgi była taka jak Twoja...

piwopijca - możesz objaśnić te zdjęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wlasnie po glebszej lekturze podobnego watku tak mam zrobione u siebie.

Okap z filtrami i reku. Szkoda mi bylo tego ciepla wyciagac z domu. Niektorzy pisza, ze tylko godzinka, itp - nalezaloby zajrzec do instrukcji takiego okapu i zobaczyc ile setek m3 taki okap potrafi wyciagnac na godzine.

 

Dodaj że na najwyższym biegu, którego np. ja nie używam praktycznie w ogóle. Raz że hałasuje wtedy znacznie, a kuchnię mam otwartą, dwa to na już najniższym biegu daje radę. Poza tym mając teraz zima skręconą praktycznie na maks do dołu wentylację nie robi to dla bilansu większego znaczenia.

Szukając teraz ewentualnych wad wentylacji z GWC zwróciłbym uwagę na stopień komplikacji na etapie czerpnia z GWC/czerpnia ścienna/wyrzutnia ścienna/ewentualnie wyrzutnia na garaż(co ma pomagać zimą PC do CWU z poborem z garażu). Jest tych kolan, trójników, przepustnic i rurek sporo w mojej kotłowni i trzeba sporo czasu, aby to dobrze rozrysować i jeszcze więcej, aby to zmontować. Zbliża się moment gdy temperatury za oknem będą w okolicach 20 stopni i GWC rurowe będzie miało mniejszą temperaturę. Będzie trzeba uruchomić jakiś bypass, a tego nie opanowałem jeszcze. Nie mają tego problemu posiadacze central z takim wynalazkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłuszcze prawie nie mają ciepła właściwego w porównaniu z wodą.

Jak cząsteczka tłuszczu otrze się o cokolwiek, a najlepiej - o metalową, dobrze odprowadzającą ciepło siatkę - NATYCHMIAST się zestala.

Siatka obrasta tymi tłuszczykami i trzeba czasem ją myć...

...Za to para wodna przelatuje przez taki okap zupełnie, jakby go nie było!

Dla pary wodnej okap nie istnieje!

Para wodna zawiera w sobie ciepło przemiany - ciepło parowania, które dla wody jest gigantyczne!

Szkoda wyrzucać tyle ciepełka za które już przecież się zapłaciło!

Dobrze jest więc złapać tę chmurkę ciepełka i poddać obróbce w rekuperatorze odzyskując to ciepło i przekazując do strugi nawiewanej.

no i guru się wypowiedział, paranoicy won!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając teraz ewentualnych wad wentylacji z GWC zwróciłbym uwagę na stopień komplikacji na etapie czerpnia z GWC/czerpnia ścienna/wyrzutnia ścienna/ewentualnie wyrzutnia na garaż(co ma pomagać zimą PC do CWU z poborem z garażu). Jest tych kolan, trójników, przepustnic i rurek sporo w mojej kotłowni i trzeba sporo czasu, aby to dobrze rozrysować i jeszcze więcej, aby to zmontować.

 

Można prosto i tanio .

Centrala z czerpnią ścienną wyposażoną w nagrzewnicę.

Żadnego by-passu, trójników i siłowników .

 

Robi co trzeba i to bardzo dobrze bez zbędnej dodatkowej obsługi nie zajmując zbyt wiele miejsca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak tanio Piczman mi sprzeda centralę, której dzisiaj po zimie już praktycznie nie potrzebuję, a i zimą nie było bez niej większego problemu? I ile do tej nagrzewnicy, dołożonej przecież nie za darmo do centrali, muszę jeszcze dołożyć pieniążków żeby działała w największe mrozy? : )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...