Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wady wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła:


Recommended Posts

Projekt indywidualny więc mogę ewentualnie posłać rzuty na priv. Czytałem w innym wątku, że od 19.01 już kolega działa na swoim? Buduję niedaleko więc może będę jednym z pierwszych klientów :-) ?

 

No 15 lat tyrałem na innych w tej branży aż coś pękło i poszło...

możesz na meila [email protected].

Rzuty i najlepiej przekrój aa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 362
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Wady poniżej podane można przeczytać wszędzie:

konieczność prowadzenia kanałów, a tym samym zajęcie przestrzeni w rogach ścian i sufitu w pomieszczeniach,

wyższe koszty inwestycyjne,

konieczność konserwacji.

Pytanie do posiadaczy i znawców tematu co można do tego zestawu dopisać? Czy to są faktycznie wszystkie wady!? Z opowieści słyszałem że można tu dodać jeszcze wysuszanie powietrza.

Jeżeli ktos myśli o wentylacji mechanicznej juz po wybudowaniu domu to niestety koszt jest większy.

Koniecznośc prowadzenia kanałów...w wentylacji grawitacyjnej też jest konieczność prowadzenia kanałów. kominy wcale tansze nie są. Tak więc ten wyzszy koszt inwestycyjny to pewnie koszt centrali. Konserwacja sprowadza się do wymiany 3 filtrów - jak dla mnie do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym poruszać jakości usług firm budowlanych w tematach o klimatyzacji i wentylacji...za duża wymiana powietrza w domu dobrze zbudowanym - szczelnym

Bo o to niestety trzeba zadbać samemu i koniecznie przypilnować takich "drobiazgów" a nie liczyć na jakość bo będzie jakoś... Każdy rozsądny reku ma małą minimalną wydajność i raczej z tym nie ma problemu, bo nikt chyba nie stosuje w domach reku przemysłowych o wydajności tysięcy m3/h. Ja do końca nie wiem, jak to jest w szczelnym domu, bo sam mam sito, które powoli trochę przytykam, ale żeby nie mieć zaduchu, latem muszę mieć ustawiony 3-4 bieg z 7, to zimą wystarcza 1, a w zasadzie jakby wyłączyć reku, to też nikt by się nie udusił. W razie czego, łatwo też można gdzieś rurę przytkać lub okresowo wyłączać reku, więc z tym osuszaniem powietrza przez reku to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''w zasadzie jak by wyłączyć reku,to też nikt by się nie udusił,, Ciekawe spostrzeżenie .To po diabła wydałeś kasę na rekuperator.Mogłeś żonie kupić zapas wacików.Moim zdaniem uczciwy instalator,powinien przed montażem wykonać próbę szczelności domu.Jeżeli dom szczelny to montuje.Jeżeli nie to po co montować skoro wentylacja sitowa jest doskonale sprawna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''w zasadzie jak by wyłączyć reku,to też nikt by się nie udusił,, Ciekawe spostrzeżenie .To po diabła wydałeś kasę na rekuperator.Mogłeś żonie kupić zapas wacików.Moim zdaniem uczciwy instalator,powinien przed montażem wykonać próbę szczelności domu.Jeżeli dom szczelny to montuje.Jeżeli nie to po co montować skoro wentylacja sitowa jest doskonale sprawna.

 

Oczywiście ale powiedz mi dlaczego to zawsze "uczciwy" instalator ma prostować sprawy które spie.... budowlaniec???

Bo jakoś za często pada określenie nieszczelnego domu..

Wszystko co niewyjaśnione z rekuperacją to nieszczelny dom..

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po diabła wydałeś kasę na rekuperator.... Moim zdaniem uczciwy instalator...

Wentylacja sitowa sprawnie działa niestety tylko zimą podczas mrozów, w dodatku tym silniej im zimniej na dworze. Latem był zaduch, zwłaszcza w sypialni, bo nikt nie przewidział tam wentylacji, w kuchni gary nie chciały latem schnąć - typowa marna wentylacja grawitacyjna. Teraz jest super przez cały rok i nie żałuję ani złotówki wydanej na wentylację. Jak pójdę do łazienki się umyć przed lustrem, to opieprzę tego wrednego instalatora, który nie zrobił próby szczelności ;-) Żałuję tylko, że nie przypilnowałem wykonawców, gdy ocieplali poddasze i kładli paraizolację. Ostatnio parę dziur na strychu pozatykałem, bywało tak, że folia zjechała ekipie na szerokości 10cm i na prawie metrze długości i paraizolacją była płyta gips-karton. Parę podobnych miejsc znalazłem przy kominach i na rogach - wiało z nich ciepłem.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jakoś za często pada określenie nieszczelnego domu..Wszystko co niewyjaśnione z rekuperacją to nieszczelny dom..

Moim zdaniem nieszczelny dom NIE jest przeciwwskazaniem dla reku, ale lepiej jest mieć dom szczelny, bo zrobienie paroizolacji źle, czy dobrze tyle samo kosztuje. Wystarczy tylko o tym wiedzieć i nieco przypilnować ekipę. Dlatego na to przyszłym inwestorom zwracam uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja działa wtedy kiedy ma-w sezonie grzewczym.Reku zawsze jeżeli jest dobrze zrobione.Jeżeli wilgotność spada do 30% to jest dobrze?W 99% domów poddasze użytkowe to nic innego jak szkieletowiec.Technologia izolacji w tym systemie oparta jest na wełnie mineralnej i paroizolacji.Paroizolacji i wiatroizolacji nie da się wykonać w sposób szczelny.To jest po prostu niewykonalne.Oczywiście, część winy ponoszą montażyści tych membran,ale druga część to wina technologii.Każdy kto budując dom myśli o rekuperatorze musi szczelność poddasza przedyskutować z projektantem albo z kierownikiem budowy.Jeżeli nie będzie pewności,że chata jest szczelna,to niech odpuści sobie rekuperator-żródło świeżego powietrza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja działa wtedy kiedy ma-w sezonie grzewczym.....Jeżeli nie będzie pewności,że chata jest szczelna,to niech odpuści sobie rekuperator-żródło świeżego powietrza

A czy wiosną, latem i jesienią nie jest potrzebne świeże powietrze ? Wtedy grawitacyjna nie działa. Nie każdy chce mieć non-stop pootwierane okna, bo wieje, przeciągi, hałas, komary, złodzieje itd. Przy grawitacji zimą często spotyka się pozatykane wszystkie szpary i kanały wentylacyjne bo wieje zimnym, z reku wieje ciepłym więc komfort jest zdecydowanie większy. Nie widzę związku pomiędzy reku, a domem sito. Sito można minimalizować wykonując dokładnie paroizolację. Nie przesadzaj, że to niemożliwe bo jakoś to przecież robią. W Niemczech nie każdy pasywniak to bunkier. Odpowiednia taśma klejąca, zakładki a nie wycinanki na łączeniach z drewnem, ścianami, zszywki i przede wszystkim dokładność to klucz do sukcesu. U nas po prostu nie ma zwyczaju robienia tego dokładnie :-(

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Ale przeciez ja nigdy nie twierdzilem, ze jestem nieomylny. Bron Cie Boze!

Kiedy sie myle, to nie mam jakis oporow sie do tego przyznac, bo to KAZDEMU sie zdarza, ale kiedy mam racje (IMHO), to staram sie tej racji bronic.

 

Pyxis, czy muszę rozbierać połączenie reku z kanałami, czy wystarczą ci zdjęcia kanałów przed anemostatami (od najkrótszego (około 3m), do najdłuższego)? Nie chciał bym rozbierać, bo jest dość mocno oklejony taśmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis, czy muszę rozbierać połączenie reku z kanałami, czy wystarczą ci zdjęcia kanałów przed anemostatami (od najkrótszego (około 3m), do najdłuższego)? Nie chciał bym rozbierać, bo jest dość mocno oklejony taśmą.

Czyżby chodziło o dowód w sprawie toksycznych osadów w kanałach

PS. Uważaj Liwko przy rozbieraniu ,,maseczka, szczelny kobinezon, rękawiczki jednorazowe,itp no i oczywiście łyknij wcześniej np. Flukonazol lub Nystatynę , aaa i nie zapomnij pobrać posiew na mykogram - chętnie zobaczę wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...