Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szpachlowanie spoin płyt G/K instrukcja


rafał2011

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Jeśli można dołączyć się do tematu i pomagać rozwijać tematykę w/w tematu pozwolę sobie pomóc Monika&Rafał

Nie jestem pewny czy o to chodzi... Sklep Internetowy Marshalltown

 

http://marshalltown.pl/31-837-large/miska-do-gladzi-szpachlowej.jpg

Bo jest jeszcze z w/w firmy Sheetrock ale to już dla tych to się tym zajmują zawodowo... Bo cena dużo wyższa ale dodam zdjęcie

http://www.all-wall.com/core/media/media.nl?id=1290&c=590358&h=339a0c45aa6dc3fa1a9f&resizeid=-2&resizeh=300&resizew=300

USG Sheetrock

Edytowane przez Msihowk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeśli można dołączyć się do tematu i pomagać rozwijać tematykę w/w tematu pozwolę sobie pomóc Monika&Rafał

Nie jestem pewny czy o to chodzi... Sklep Internetowy Marshalltown

 

http://marshalltown.pl/31-837-large/miska-do-gladzi-szpachlowej.jpg

Bo jest jeszcze z w/w firmy Sheetrock ale to już dla tych to się tym zajmują zawodowo... Bo cena dużo wyższa ale dodam zdjęcie

http://www.all-wall.com/core/media/media.nl?id=1290&c=590358&h=339a0c45aa6dc3fa1a9f&resizeid=-2&resizeh=300&resizew=300

USG Sheetrock

 

 

Dzieki Msihowk o to mi dokładnie chodziło.

 

A nie wiesz gdzie mozna kupic narzedzia sheetrocka, bo na allegro ani na marshalltown nie moge nic spotkac , na oficialnej stronie polska oczywiscie nie dziala:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Msihowk o to mi dokładnie chodziło.

 

A nie wiesz gdzie mozna kupic narzedzia sheetrocka, bo na allegro ani na marshalltown nie moge nic spotkac , na oficialnej stronie polska oczywiscie nie dziala:/

 

http://www.marshalltown.pl/31-miska-do-gladzi-szpachlowej.html

 

Tutaj jest za naprawdę niską cenę. Kiedyś kupiłem podobne w sklepie spożywczym takie na wypieki to mi po jakimś czasie skorodowało hihi. A to jest plastik bardzo dobrej jakości. Posiadam i dlatego polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strait-flex... .

Jak dla mnie to nie ma lepszej taśmy - cały dom nią zrobiłem http://center-flex.home.pl - to chyba to samo - zero pęknięć, z racji tej że to tworzywo to nie ma zabawy z jakimś moczeniem jak dla mnie nie ma lepszej. Kładłem ją na szpachli PK-52 i na to zielona masa Sheetrock wyszło tak że niejeden zawodowiec mógłby się uczyć.

Masa Sheetrock dla mnie bomba, wydajna, ładnie przylega i rozkłada się na ścianie jak masełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do mas zgodność w 100% ...przerobiłem kilka ton tego materiału...

 

U mnie w domu jak tynkowali to na zacierany mokry tynk kładli właśnie gładź Sheetrock-a, a następnie robiąc wykończenie kładłem jeszcze raz szpachlę w 2 warstwach bo były wgłębienia - mogłem 1 warstwę ale... Taki sposób pozwolił mi na mniejsze zużycie szpachli i dokładane jej wygładzenie na ścianie - taka moja teoria i przekonany jestem że słuszna :)

Na wiosnę zamawiam jeszcze 10 wiaderek na parter - z taką gładzią szpachlowanie to przyjemność. Kiedyś nienawidziłem szpachlowania ale jak spróbowałem tej masy to powiem szczerze że spokojnie mógłbym to robić codziennie - a tu zima i na działce zimno... domek zamknięty... trzeba czekać cierpliwie do wiosny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bedzie tez o mid-flex? Dla mnie to wlasnie najtrudniejsza czesc spoinowania, mid-flex na naroznikach.

 

Opanowałem tę sztukę i narożniki mam mmmmmmmmmmmmm pierwsza klasa.

 

tylko wiaderka trochę cięzkie:)

 

Przekładałem sobie do mniejszego wiaderka tak na 10 - 15 m2 :) ale fakt, co by nie było to 28 kg jest.

Edytowane przez joliska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem laikiem w tych sprawach ale jak to robiłem:

Jak pisałem wcześniej taśmy kleiłem na masie zbrojonej. Szpachelką szerokości około 7 cm nakładałem warstwę o grubości około 2 mm, następnie wcześniej wyprofilowany narożnik przykładałem do rogu i dociskałem palcami. Następnie szpachelką pod delikatnym katem przegładzałem taśmę tak aby nadmiar szpachli mógł wypłynąć - przegładzanie tak z 2 - 3 razy. Kolejną czynnością było nałożenie masy wzdłuż taśmy aby nie było schodka i kolejną czynnością było położenie gładzi na gotowo i wyrównanie taką gąbką oklejoną papierem 120 - w sklepie kupowałem wielkości opakowania mydła. Nie wiem czy jest to dobry sposób czy też nie, jest to sposób w jaki sam robiłem i który nie przysparzał mi trudności a efekt końcowy co najważniejsze cieszy oko.

 

Widziałem w necie filmik gdzie jest taka maszynka do nakładania szpachli na taśmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
czy ktoś z Was po wyszpachlowaniu i oszlifowaniu konstrukcji z płyt GK używał włókna szklanego nakładanego na całych powierzchniach - jak tapeta. W Skandynawii dają to prawie wszędzie, wzmacnia konstrukcje na zawsze i wygładza ewentualne nierówności, jest to fajna sprawa ale czy się opłaca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Czytam ten wątek z ciekawością, jestem już po etapie spoinowania więc przede mną kolejny etap - gładzenie ścian.

Mam pytanko do założyciela wątku ale i do was.

Jakie gładzie kłaść na ścianę gdzie jest tynk cementowo- wapienny, a jakie na sufity gdzie są płyty KG.

Do tej pory robiłem to tak"

Ściany - gruntowałem ct17, potem na to dwie warstwy ACRYL PUTZ Start, potem szlifowanie żyrafą, potem gładz ACRYL PUTZ Finisz, znowu szlifowanie żyrafą, potem Śnieżka Grunt i ewentualne poprawki.

Sufity z KG - wszystko robiłem ACRYL PUTZEM Finisz, (spoinowanie UNIFLOTEM, potem przeszlifowałem żyrafą, potem zagruntowałem wszystko DEN BRAWEN-em zielonym, potem gładz ACRYL PUTZ FINISZ, potem śnieżka GRUNT).

 

Narazie zrobiłem tak dwa pomieszczenia i jest ok. Bede robił teraz kolejne pomieszczenia, ale chciałbym się dowiedzieć czy nie popełniłem tu jakiś rażączych błędów.

 

Teraz zastanawiam się czy nie spróbować jeszcze jakiś innych gładzi bezpośrednio na tynki, np. UNIGLATT i potem ACRYL PUTZ, bo wyszło by trochę taniej. No właśnie ale czy to dobry wybór?

 

W castoramie ostatnia podpowiadali mi żeby kupować szpachle francuską - co wy na to?

 

Proszę o podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gagu,

Ja na tynki cementowo wapienne na parterze robiłem tak że kładłem warstwe Golband - kanufa, pozniej na to 2x gładź i było ok, Czasami jak był bardzo nierówny tynk to dokładałem jeszcze 2 raz cieniutko goldband a na to gładz. Z głądzi to kładłem Megaron, ale tez Gipsar - ten wzmocniony, póbowałem Cekola, a w zasadzie wszytko co było po reka i w dobrej cenie.

Potem szlifowałem wszytko, robiłem poprawki w zaznaczonych miejscach ubytków. Całośc gruntowałem biała farbą akrylową rozpuszczoną 1:1 z UniGruntem. Na to szło malowanie. Nic sie nie łuszczy, nic nie odłąziło przy malowaniu.

 

CO do klejenia taśmy papierowej jestem jak najbardziej za, a moj przepis jest nieco inny, tzn ja spoinowałem sufity podwieszane na parterze i zabudowe wokó kuchni:

1. Duże przerwy zalewałem- zatykałem klejem lub gipsem do spoinowania DolinaNidy,

2. Jak podeschło nakładałem cienką warstwę szpachli do spoinowania,

3. Taśmę papierową ucinałem na wymiar, a jak było wiecej to tak około 1.5-1.8mb, nastepnie ten kawałek taśmy moczyłem w wodzie (jedną reka ciągnąłem za koniec a drugą przytrzymywałem aby prześlizgnęła sie przez lustro wody zbierajac palcami nadmiar wody z taśmy)

4. Wklejałem mokrą taśmę taśmę na świeżo położoną wastwę szpachli,

5. Przygładzałem szpachelką wciskajac taśmę i zbierajac nadmiar materiału do spoinowania.

6. Jak wyschło szpachlowałem gładzią łączenia i wkrety

7. Pow wyschnięciu szpachlowałem jeszcze raz łaczenia (całą płytę też można cienko jak ktoś chce)

8. Taśmę wklejałem również w wewnetrzny narożnik, na styku sufit GK z tynkiem/scianą. Nic mi nię pekło do tej pory.

Na naroznikach wkleiłem papierową taśmę z metaleową wkładką.

 

Na poddaszu bede stosował podobną metodę, moze tylko zmienie materiały na lepsze zeby nie poprawiac, ale wierze w taśmę papierową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał,

Pytanko,

1. Czy przerwy pomiedzy płytami takie np około 1-1.5cm można czymś wypełnić? WYszło mi tak w kilku mijescach na skosie ze została szczelina..

2. Czy naroznki na skosach na poddaszy można obrobić narzoznikami aluminowymi z siatka? Zostało mi kilka sztuk od elewacji..:)

3. Jak mam płytę która dochodzi krawezią do belki - ta płatew bedzie odsłonieta, to na koncu płyty przy samym drewnie też wklejać papier?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2. W naroznikach po innym kątem niż 90, czyli np wewnetrzny sufit-skos chciałbym dać papaier z wkładką metalową. Czy w zewnetrznych gdzie sa dwie połacie pod różnym katem tak samo dać papaier z metalową wkładką? Czy dawać te cieniutkie aluminiowe - one są teraz coraz cieńsze....:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 weeks później...
kontynuując główny temat;

 

gdy mamy taśmę namoczoną jedną stroną w masie ,zaczynamy wklejać na łączenia , zaczynamy od łączeń poprzecznych , następne łączenia oryginalne i na końcu wklejamy taśmę w naroża wewnętrzne najczęściej 90*. Robimy to podobnie jak na filmie który wrzuciłem w 4 poście "jeden z pierwszych filmów instruktażowych"

 

Rafał,

 

musimy jednak zwrócić uwagę którą stronę moczymy w masie - na taśmie jest pasek prowadzący przy pomocy którego możemy złożyć taśmę ma pół , teoretycznie tylko na jedną stronę, chociaż praktycznie można powiedzieć że na dwie -zależy od wyobraźni , starajmy się złożyć taśmę tak jak mówi teoria( łatwiej aplikować taśmę w narożniki) więc gdy teoretycznie złożymy taśmę w połowie, strona zewnętrzna powinna być w warstwie masy-prawidłowo.

 

Kolejną rzeczą którą warto wiedzieć - jak sciągać szpachelką taśmę żeby wychodziło to poprawnie; wygląda to w ten sposób im miej się bawimy i głaskamy taśmę szpachelką wychodzi to lepiej, więc po przyklejeniu taśmy staramy się ściągnąć szpachelką plus minus dwa razy tak żeby taśma przykleiła się poprawnie ważne jest żeby nie wycisnąć całej masy z pod taśmy i żeby przykryć taśmę cieniutką warstwą gipsu.

 

WAŻNE

Gęstość masy ma duże znaczenie ponieważ gdy mamy rzadki gips do wklejania taśmy pracujemy zdecydowanie szybciej i bez dużego wysiłku lecz nie może być zbyt rzadki ponieważ straci właściwości i tym samym nie będzie tak wytrzymały.

 

Rafał

Zrobiłem przyrząd z wiaderka - działa ładnie aplikując mase na jedną stronę taśmy!!!

Pytanko do powyższego, czy nadal należy nakładać cienką warstwę masy na spoiny we wgłębienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
chociaż do produkcji wchodzi masa niebieska która będzie uniwersalna,

Rozmawiałem ostatnio z gościem z Płocka u którego kupuje zieloną masę i mówił mi że niebieski jest lżejszy od zielonego, nawet chciał mi podesłać abym spróbował ale jak zacząłem zielonym to skończę. Natomiast szwagier ze Stanów mówił mi że niebieska u nich jest do łazienek że niby mniej chłonie wilgoci - ja tam łazienki zrobię na zielonej. dalej uważam że nie ma lepszej masy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...