Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Wiec tak zamykanie dolnej klapki daje prawie brak dymu :D Ale powiększyłem jeszcze otwór dolny bo jednak był za mały i teraz w sumie pali się jak trzeba.

 

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/DSCN3080.jpg

 

Kolejny montaż był RCK nad czopuchem bo tam miałem tylko miejsce, i daje to w sumie ładnie rady a dziś mocno wiało z rana :)

 

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/RCK.jpg

 

Tutaj filmik RCK w czasie pracy:

 

Ogólnie dolne spalanie jest rewelacja, ale jednak nie da się przerobić GS na DS :( Problem jest taki ze musi być wymienniki pionowe a nie poziome jak są w Górniaku, bo dziś cały dzień prawie zaglądałem do pieca i temp złapie nawet te 60° czy 70° ale straty kominowe są ogromne. Przy 50°C np już czopuch gorący w piecu tylko huczy a temp przez kolejne 40min nie potrafi się podnieść :( Rozpalanie od 30°C trwa aż prawie 2 godziny do 60°C. System spalania działa i jestem zadowolony ale trzeba kupić inny piec z innym wymiennikiem żeby to miało tez ekonomie :)

 

Jutro demontaż będzie i tyle powracam niestety do GS :o Jedynie to mi tak wypaliło wymiennik i czopuch ze popiół tylko jest.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5190232
Udostępnij na innych stronach

Nilsan i Bogusław 58

Projekt nowego pieca proszę o konsultacje.

Z racji specyficznej sytuacji budynku zdecydowałem się na samodzielne wykonanie kotła.Dom nowy 120m2 bK 24 + 10 styropian H=2,7m ale w tym 15m2 salonuh=5m i otwarta klatka schodowa 25m2.Całość ma posadzkę 20 cm betonu na 20 cm styropianu z zatopionymi rurami wentylacyjnymi fi 100 co o,6m / pozostałość po systemie Legalet/.Może uda mi się wciągnąć tam rury pex fi 16 lub 20 i zrobić z tego bufor betonowy.Do tego poddasze sporadycznie użytkowane 50m2 i garaż 50m2 gdzie ma być +5:10 stopni oraz piwnica pod 60m2 i bojler dwupłaszczowy 140 ltr.Całość oszacowałem na 18 kW.Wykonanie kotła własne by między płaszczem wodnym a izolacją wprowadzić powietrze do wtłoczenia w posadzkę.Aktualnie zasilam co z wężownicy 20mb rury fi 20 i1mb profil 60x30 we wkładzie kominkowym,niestety jest to za mało,a poza tym gotuje wodę w wymienniku.Po przeczytaniu obu wątków o spalaniu ekonomicznym i wykorzystaniu własnych doświadczeń z 10 letniej budowy nagrzewnic powietrza opracowałem taki projekt. Wymiennik poziomy płomiennicowy -warunki kotłowni kocioł może być wysoki nie głęboki.Sprawa pilna bo chciałbym wypróbować go w wmiarę niskich temperaturach,a potrzebuję 10 dni na wykonanie,ściany sitowe są już zamówione ,ale można manipulować długością płomienic.Chciałbym zachować możliwość przeróbki na DS wg Nilsan post 311 i 972 i pytanie czy wystarczy głębokości i następne czy wermikulit wytrzyma jako palnik.

IMG.jpg

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5190537
Udostępnij na innych stronach

Kolejna wersja kotła DS z rozdzielaczem powietrza PW podawanego za dyszą venturii poprzez szereg otworów wykonanych w ściance komory zasypowej. Kanał główny powietrza PW i rozdzielacz powietrza PW najlepiej byłoby wykonać w środku pionowej ściany komory zasypowej metodą woskową. Tzn. wykonać najpierw odlew z wosku kanału i rozdzielacza wraz z dyszami powietrza, a następnie zatopić ją w betonie żaroodpornym. Po osiągnięciu pełnej wytrzymałości betonu, podgrzać płytę ścianki, wytopić wosk i przedmuchać powstałe w środku kanały parą wodną w celu wypłukania resztek wosku.

Wymiennik ciepła wykonałbym w formie płomienicowej z rur o przekroju kołowym i średnicy 6-8cm z zamontowanymi w środku zawirowywaczami.

http://img84.imageshack.us/img84/4700/kociodsmmpw.jpg

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5190540
Udostępnij na innych stronach

Amator

 

Moim zdaniem nie da się zrobić dobrego kotła uniwersalnego GS/DS. Twój projekt, to typowy GS i przy takiej metodzie palenia w tym kotle pozostań. Wymiennik płomienicowy jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia zamontowanie zawirowywaczy. Jeżeli chcesz zachować pierwszą półkę wodną, proponuję wykonać na KPW owiercony deflektor w formie opadowej, jak to opisałem w jednym z wcześniejszych postów. Umożliwi on jego prosty demontaż do załadunku paliwa i otwarcie drzwiczek załadunkowych. Pomysł z akumulacją ciepła w płycie fundamentowej uważam za mało efektywny ze względu na małą pojemność cieplną betonu i możliwe duże straty ciepła do gruntu, pomimo wykonania izolacji termicznej, ale wszystko zależy od tego jak ta izolacja została zrobiona. Głównie chodzi o przenikanie wilgoci lub wody z gruntu do warstwy izolacji termicznej oraz czy jest zachowana ciągłość izolacji bez mostków termicznych. Wermikulit to dobry materiał żaroodporny.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5190591
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt kotła ma jedną zasadniczą wadę ten ruszt pionowy.To jest naprawdę zły pomysł.Po rozpaleniu po2-3 godzinach jest jak w górniaku,pali się cały zasyp i nic na to nie idzie poradzić.Próbowałem u siebie takiego podawania powietrza i owszem paliło się ale tak jak pisałem cały zasyp.Podobny układ ma Dakon i Junkers i na forum o ogrzewaniu z tego co pamiętam zasłaniali ten pionowy ruszt blachą.Pomagał wtedy w ustawianiu grubości spalanej warstwy.Ja miałem najpierw ustawiony po skosie ruszt tabliczkowy a potem dorobiłem drzwiczki z klapką i podpiąłem do miarkownika.Zrezygnowałem z tego po tygodniu bo efekt żaden.Poza tym przy małej ilości paliwa zasobniku kociołek bardzo szybko się wychładza.

 

@Remigiusz

Paląc w dolniaku nie możesz dopuszczać do odsłonięcia palnika.

Edytowane przez art23
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5190701
Udostępnij na innych stronach

nilsan

 

Po co sobie życie komplikować w zbawę z woskiem? Wężownica np. z rurki miedzianej (jak najdłuższa droga dla PW) ułożona na szamocie i ewentualnie obłożona dodatkowo szamotem. Sądzę że powietrze na wylocie miałoby ze 300-400stopni, albo i więcej, a o to chyba chodzi.

 

Amator14

 

Nie skazuj się dobrowolnie i świadomie na wykonanie kotła GS. Przy paleniu od góry, są one strasznie upierdliwe w obsłudze, dodatkowo nie da się w tak dużej warstwie palącego (żarzącego) się paliwa spalić go prawidłowo z nadmiarem powietrza. W GS i tak dużej warstwie zawsze jest niedomiar, nadmiarem puściłbyś wodę w gwizdek. Rozważ dobrze kocioł z podajnikiem lub ewentualnie dolnego spalania zasypowy. 18kW kocioł z podajnikiem znajdziesz bez prolemu. Gorzej jest z małymi mocami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5191067
Udostępnij na innych stronach

Ten piec Amator, jakoś mi się mocno źle kojarzy.

Wernikulit w takich warunkach jak piszesz pewnie szybko się rozleci,

Nie trzeba się bać grzać posadzkę nawet bez izolacji, ponieważ ciepło i tak wróci potem do góry. Na tej zasadzie rozpalano kiedyś długie ogniska (z całych drzew) potem grabiono popiół i kladły się chłopy i spały w mróz załą noc.

posadzka taka powinna mieć przede wszystkim dobrą izolację pionową, by nie grzać ścian fundamentu, chyba że ten ma takową od strony zewnętrznej

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5191071
Udostępnij na innych stronach

Szponi

Mogę zrobić DS tylko jak modulować moc wiosna jesień i lato CWU.Wymiennik musi być poziomy ale miejsce na jeden kanał wznośny nad palnikiem się znajdzie.Przegroda pionowa może być stalowa z wodą lub ceramika wg Nilsa post 311 i 972.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5192073
Udostępnij na innych stronach

Szponi

Mogę zrobić DS tylko jak modulować moc wiosna jesień i lato CWU.Wymiennik musi być poziomy ale miejsce na jeden kanał wznośny nad palnikiem się znajdzie.Przegroda pionowa może być stalowa z wodą lub ceramika wg Nilsa post 311 i 972.

 

Ja na wiosnę będę budował też coś dla siebie. Narazie czytam. Podbnie jak większość szukam złotego środka. W tej chwili prowadzę różne próby ze spalaniem na ruszcie (wątek Spalanie koksu). Jak opanuję tę sztukę, będę znał orientacyjne wymiary paleniska, to nie pzostanie nic innego jak budowa czegoś z podajnikiem oparta o gabaryty tego paleniska. Jak modulować wiosna i lato CWU - WARSTWĄ paliwa, ale zawsze spalanego z nadmiarem powietrza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5192440
Udostępnij na innych stronach

art23, ja wiem o tym ze nie może być odsłonięte palenisko :(

 

Tutaj jeszcze raz pokazany mam montaż RCK:

 

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/DSCN3086.jpg

 

Dalej w końcu sobie na ruszcie pionowym zamontowałem szamot bo mnie denerwowało ze tamtędy wpadał popiół a co dalej lepiej będzie dopalacz palenisko.

 

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/DSCN3088.jpg

 

Dalej dorobiłem dziś jeszcze PW, z rura i trójnikiem starym ;) Klapkę PW od ślepiłem znów. Rozpaliłem mala ilością drewna, i podgrzało mi to ładnie CWU, potem dosypałem jedna cala węglarkę węgla. Temp. ładnie złapało do 70°C nastawiona, lecz po 2.0h od rozpalenia :( Dodam ze dziś cały wymiennik wyczyściłem na tip top oraz czopuch. Po tych 2.0h cały zasyp się zapalił w komorze. Ja kończę na tym moje próby w DS. Za dużo idzie w komin i komora zsypowa strasznie mala się zrobiła :( Ale nie powiem ta ilość węglarki się teraz paliła 9h czyli ~12kg

 

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/DSCN3089.jpg

 

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/DSCN3091.jpg

 

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/DSCN3094.jpg

 

Tutaj film:

 

http://youtu.be/v8CQnb2-P_A

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5192522
Udostępnij na innych stronach

Remigiusz nie pisz na 2 wątkach tego samego ...

 

Wg mnie masz za wysoki ten palnik- w efekcie szybciej się zapala góra.

Na moje jest też za mało opału. Nawal ile wlezie.

Zadana temp. po 2 godzinach ? To co z tego ? Przecież jak złapiesz temp. to już potem będzie stabilna.

Trzeba kontrolować, aby u góry się nie pojawił ogień i dosypywać w odpowiednim momencie- można to wyczuć po 2 dniach.

 

Otwieranie dolniaka- powolutku uchyl zasyp- na 0,5 cm. Popatrz czy leci dym, jeżeli nie otwórz o kolejny kawałek. Palnik powinien zaciągnąć.

Podczas otwierania stój z boku bo to może pierdyknąć

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5192691
Udostępnij na innych stronach

@Remigiusz

Palnik wg.mnie powinien być szeroki ale niski.Powiedzmy szerokość kotła i wysoki na 5-6cm,z tym że minimalnie podniesiony względem rusztu.Na innym forum przy dolniaku palnik wykonany był z 3 kolanek metalowych zalanych w betonie żaroodpornym. http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11959-kociol-wlasnego-pomyslu/ Z takim palnikiem to kociołek chodzi jak mały odrzutowiec.:lol2:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5192992
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem RCK z ramką czy zamontowanie zamiast wczystki na samym dole komina będzie prawidłowe??

 

Już o tym była mowa, że nie jest to zbyt dobre miejsce ze względu na możliwość zablokowania RCK opadającymi do wyczystki osadami z komina.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5193201
Udostępnij na innych stronach

No i chyba ostateczna wersja kotła DS z podawaniem PW kanałami wykonanymi w płycie komory zasypowej oraz recyrkulacją produktów zgazowania z komory zasypowej.

 

http://img189.imageshack.us/img189/456/kociodsmmpwrs.jpg

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5193293
Udostępnij na innych stronach

Już o tym była mowa, że nie jest to zbyt dobre miejsce ze względu na możliwość zablokowania RCK opadającymi do wyczystki osadami z komina.

 

nilsan

 

dokładnie nilsan.

zainstaluje go dokładnie nad czopuchem około 30-40cm i powinno być ok.

mam dokładnie narysowane w instrukcji jak jest prawidłowo aby dobrze RCK pracował.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/164837-ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych/page/50/#findComment-5193302
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...