Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Chce znowu spróbować zrobić palnik w kotle GS. Podpowiedźcie proszę ile od wymiennika wybudować ścianę z szamotu, i ile zostawić cm od rusztu? Ruszt kotła 39x39cm wiec miejsca sporo. Do ogrzania 165m2 plus 120 zasobnik. Palnik chce zrobić na zasadzie Kolegi jacbefler. Czy ktoś mógłby coś poradzić podpowiedzieć? Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dikij.Petia. Zerknij na ten mój twór. Co Twoim zdaniem muszę poprawić? Nie wyszło idealnie ale robiłem na szybciora forme a przyznam że nie było łatwo. Trochę skaszaniłem ten wlot do palnika (nie wiem czy nie za duże te dziury do PW) jutro wezmę szlifierkę i tam trochę złagodzę wlot. Jak Ty to widzisz?

DSCN3995.jpgDSCN3996.jpgDSCN3993.jpgDSCN3994.jpgDSCN3998.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko cokolwiek powiedzieć, wygląda niby w porządku. Trzeba przetestować. Jak coś, to bardziej boki obniżyć, lub więcej zeszlifować w miejscu łączenia gzymsu z bokami, dla lepszego odprowadzenia gazów.Ale betonu, widzę, nie pożałowałeś, ja bym po bokach dał szamot, żeby mniej go poszło. Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po bokach i tak jeszcze pójdą dwie cegły 3cm. Moje palenisko ma 40 cm szerokości a odlew jest na 34cm betonu poszło równe 10kg bo ważyłem składniki ;) Wydaje mi się że tych ścianek to nie ma co szlifować bo są szeroki i w moment zapełnia się popiołem tak miałem poprzednio ale troszku je tam bzykne szlifierą :)

P.S.

A tak wyglądała moja forma :)

DSCN3988.jpgDSCN3990.jpg

Edytowane przez Piszczel22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chce znowu spróbować zrobić palnik w kotle GS. Podpowiedźcie proszę ile od wymiennika wybudować ścianę z szamotu, i ile zostawić cm od rusztu? Ruszt kotła 39x39cm wiec miejsca sporo. Do ogrzania 165m2 plus 120 zasobnik. Palnik chce zrobić na zasadzie Kolegi jacbefler. Czy ktoś mógłby coś poradzić podpowiedzieć?

Czy ktoś skusi się pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda odlew po modyfikacjach szlifierą:) Wydaje mi się że nabrał troszkę lepszego wyglądu. Poczekam jeszcze ze 2 dni niech wyschnie i w środę do kotła i zobaczymy jak to działa.

Ten tunel od dyszy jest bardzo długi, możliwe, że trzeba będzie trochę poszerzyć z przodu, jak by źle wciągało.I podawanie PW lepiej było zrobić w kierunku dyszy, przydatne przy pracy z mniejszą mocą. U mnie tak po bokach było.

IMG_3813.jpg

Widok z dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zrobiłem dziś z GS DS wymurowana została ściana z cegły pełnej zostawiłem otwór 19,5x9,5cm pomiędzy włożyłem ścięta po skosie cegłę na ruszt. Na wymiennik za ścianą nie położyłem żadnej szamotki ale za to położyłem 16x3x4cm na cegle skośna na ruszcie na środku i zaczęło lepiej ciągnąć i ogólnie lepiej się palić?? Jak zrobiłem dyszę np 10x6ub coś podobnego to nie za bardzo się pali i dym? O co chodzi, że jak położę kawałek tej szamotki na środku skosnej cegły jakby lepiej się paliło i nie dymilo. Nie słyszę u siebie żadnego huczenia lub dudnienia ale dymu brak. Czy włożyć szamot jeszcze za ścianę na wymiennik czy nie ma sensu może poprawić się przez to prędkość spalin?? Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam Piszczel22

Lepszym rozwiązaniem moim skromnym zdaniem byłoby zdemontowanie skrajnych rusztowin bo i tak masz zwężoną komorę cegłami.Następnie rurkę którą podajesz powietrze wtórne podłączasz do kanału w cegle bocznej.Musiałbyś przód palnika rozciąć aby w nim wyciąć kanał który dałby p.w od góry, a następnie całość skleić zaprawą.Boczną cegłę 6 zastąp dwoma dwoma trójkami z wyciętym kanałem i sklej całość.Można pokusić się o podprowadzenie p.w z obu stron.Da ci to możliwość niezależnego regulowania p.w

Pozdrawiam

P.s Jak chcesz jutro wstawię obrazek w jakimś programie graficznym dziś takie na szybko

palnik piszczela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ogniomistrz. Tak mam zrobione. Rusztowiny od strony płaszcza są zdemontowane. Cały ruchomy ruszt mam skrócony i kończy się on przed samym palnikiem (pod palnikiem między rusztem wodnym nic nie ma). Powietrze podaję dwoma rurkami 3/4" z obydwu stron kotła (dziury pozostałe po ruchomym ruszcie po skróceniu go). W popielniku mam zrobioną ściankę oddzielającą PW od PP (tak mi doradził Dikij.Petia). Ogólnie cały palnik był niezbyt dopracowany. Po wczorajszych modyfikacjach i szlifowaniu jest już w porządku. Na chwilę obecną nic już nie będę zmieniał bo nie kopci, ruchomy ruszt działa i wydaję mi się że już jest ok.

 

P.S. Wielkie dzięki za cierpliwość i cenne porady dla Dikij.Petia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Pierwsze przepalania na nowym wynalazku napiszę to samo co do kolegi:

"dopiero teraz mam pierwsze palenia i coś mi nie teges zapitala dymem praktycznie cały czas nieraz i to ostro a na klasycznym nigdy tak nie było zobaczymy co bedzie dalej ... testowałem gazetą przy otwartych drzwiczkach i niby cośtam kręci ... zatanawiam się nad powrotem do starego palnika.

Albo coś z PW albo to nie będzie u mnie działać jeszcze troszke potestujemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam cały czas walczę z myślami jak palić w piecu defro optima 30kw brykietem , wiem jedno ze nie ma sensy palic na miarkownik ciągu nie sprawdza się przy paliwie drzewo i brykiet . Wyczytałem ze musi być dostęp powietrza i zastanawiam się i dziś sprawdzę przy uchylonych dźwikach i dławieniu przepustnicą na kominie żeby brykiet jak drzewo miał dostep powietrza , ale jak palic takim sposobem ?? ja potrzebuje ładować bufor tys litrów .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AVE5074 mnie z moim palnikiem się udało. Na początku też miałem niezły "dym" ale po konsultacjach z Dikij.Petią udało mi się osiągnąć stan bezdymnego spalania węgla (przy rozpalaniu drewnem troszkę dymi ale jak pali się węgiel to kompletny bezdym z komina) Musiałem troszkę palnik pdszlifowywać i zrobić ściankę w popielniku dla oddzielenia PP i PW (dla PW wspawałem 2 rurki 3/4 cala po obu stronach kotła i było to mało jak zrobiłem otwory 1" to sytuacja poprawiła się diametralnie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to dziwne bo ruch wirowy jakiś jest (przynajmniej w tej części co mogę dojrzeć czyli w jednej -lewej komorze), czyli może być problem z PW albo nieprawidłowa dawka (wymaga ustawienia) albo PW w złym miejscu jednak mam dziwne wrażenie że ten wlot otwór jest o wiele za duży. Albo węgiel tego sezonu jest nie teges..pewnie rusek nie ma się co oszukiwać bo gazuje to to pierońsko. Czyli jak nie wyjdzie wracamy do klasycznego ale jest trochę czasu to potestuję tylko jak tu zmniejszyć wlot? heh na prostokącie można by cegiełkę dołożyć a tu za bardzo się nic nie da dopasować. Taki otwór jest w stanie wygenerować sporą moc a przy tych temp. wiadomo...

Jednak dziwne to że przy pracy na pełnej mocy po rozgrzaniu też ostro dymi- spróbuję wywalić ten tylny nawis- i może w to miejsce podać PW na całej szerokości? Może nasz Mistrzu się wypowie jak tu zajrzy? Przepływ gazów mam nietypowy być może z tąd te problemy (tak jakby u was postawić ten palnik bokiem) Oglądałem kanały dymowe - niby sucho i szklistej smoły nie ma ale z komina dym.Zima jest długa nie poddajemy się.. hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem problem bo zrobiłem za mały otwór dyszy. Ale po porządnym sfazowaniu brzegów i podszlifowaniu podłogi teraz jest dobrze a Ty jak masz za duży to już gorzej bo tak jak mówisz trudno tam coś dosztukować. Też na początku byłem zniesmaczony tym moim odlewem ale teraz jest już bardzo dobrze. Tak że ja u siebie zostawiam tak jak jest i sezon grzewczy mogę zaczynać i tak już praktycznie od 2 tygodni jadę na okrągło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem poprostu w szoku bufor miałem rozładowany dół 20 C srodek 25 C góra około 35 C , wrzuciłem gdzies tak około 10 kg brykietu klapka otwarta na około 3 cm , przepustnica otwarta gdzies na 25 % rozpaliło sie temp słabo łapało delikatny dymek był z komina , klapa 3,5cm otwarta przepustnica na 35 % dokładka brykietu po 3 h przygasło dokładka 3 kg brykietu otwarte drzwiki na 3 min rozpala się zamknąłem , fakt ze ładowanie bufora przedłużyła się do 4,5h gdzies ale z worka 25 kg zostało mi około 8 kg a bufor naładowany do góra 87 C srodek 82C a dół 80 C wszesniej cały worek i bufor ledwo góra 70C i przez godzine po rozpaleniu dymu do oporu . Chyle czoła dla efektywności palenia i jestem w szoku ale co mam zrobic zeby nie dokładać do pieca co 2 h tylko wrzucić 25 kg i przyjść wyłączyć piec po 4,5 h i nie bać się że się pieć rozkręci do 100 C ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszczel22

Dziwnie, że dymi na drewnie, chyba, że jest to związane ze sposobem rozpalania. Palnik gazowy zapala bliżej rusztu pionowego i ta część drewna przed palnikiem gazuję jak w GS rozpalanym od dołu.

AVE5074

Napisz coś więcej. Czy palnik pracuję dynamicznie? Jak rozpalasz samym drewnem, czy dymi? Jaki rozmiar otworu? Na próbę otwór można zmniejszyć zaprawą szamotową. Jak brakuję PW daj płytkę przed palnikiem na wysokości 8-10 cm, będzie brało z rusztu.

byry007

Układasz brykiet i drewno jak najciaśniej, rozpalasz z góry, PG z dołu na minimum, lekko otwierasz drzwiczki zasypowe dla PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...