Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Henryk,jakieś konkrety=przepisy prawa budowlanego,i.t.p.

 

 

Nie mogę znaleźć twojego zakazu,może ty coś znajdziesz. ;)

Pozdrawiam.

Najpierw pytasz a jak odpowiadam to ci nie odpowiada bo zaśmiecam wątek.

Tak też można .Tylko po co.

Masz prawo mieć swoje zdanie ,Pozwól ze i ja pozostanę przy swoim.A koledzy mają swój rozum,Mają argumenty za i przeciw,będą wiedzieli czy montaż w ich przypadku ma sens lub nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heniu,daj spokój,pomyśl tak trochę na chłopski rozum,nie jako żyjący według przepisów,kiedy komin schnie najszybciej? ;)

Albo inaczej jak twoja małżonka,gosposia,albo jeśli jesteś singlem,co robisz po umyciu podłogi,żeby szybko wyschła?

Czekasz przy zamkniętych drzwiach,oknach czy robisz przeciąg,to samo robi rck. :)

i daruj sobie nigdzie twojego przepisu zabraniającego montażu rck nie ma,jedyny przepis to montaż w pomieszczeniu gdzie jest urządzenie grzewcze,czytaj moją dyskusję z kolegami na sąsiednim forum,to może przyjmiesz do wiadomości. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heniu,daj spokój,pomyśl tak trochę na chłopski rozum,nie jako żyjący według przepisów,kiedy komin schnie najszybciej? ;)

Albo inaczej jak twoja małżonka,gosposia,albo jeśli jesteś singlem,co robisz po umyciu podłogi,żeby szybko wyschła?

Czekasz przy zamkniętych drzwiach,oknach czy robisz przeciąg,to samo robi rck. :)

i daruj sobie nigdzie twojego przepisu zabraniającego montażu rck nie ma,jedyny przepis to montaż w pomieszczeniu gdzie jest urządzenie grzewcze,czytaj moją dyskusję z kolegami na sąsiednim forum,to może przyjmiesz do wiadomości. ;)

Kolego nie wiem co ty chcesz udowodnić ,podalem ci definicję komina mokrego cytuje:

 

kominy na spaliny mokre (- kominy na spaliny mokre (-gdy temperatura spalin w dowolnym odcinku komina jest równa lub poniżej punktu rosy spalin czyli 52 °C

To nie ja wymyśliłem tą definicję ,z której jasno wynika to co wynika ,a ty tego nie rozumiesz.Chcesz montować to RCK to montuj tylko zmieniasz charakter pracy komina z suchego na mokry.Tyle i az tyle.

piszesz -cytuje:

"Albo inaczej jak twoja małżonka,gosposia,albo jeśli jesteś singlem,co robisz po umyciu podłogi,żeby szybko wyschła?

Czekasz przy zamkniętych drzwiach,oknach czy robisz przeciąg,to samo robi rck. : "

No właśnie takie zadanie spełnia RCK w kominie mokrym.Tam masz ścianki mokre i powietrze mniej wilgotne wpływa do komina, to powietrze w jakimś stopniu osusza te ścianki komina z wilgoci ale nie całkowicie.Dlaczego ? ano dlatego że to jest dodatkowe zadanie (taki bonus) RCK .Głównym zadaniem jest stabilizacja ciągu.

A teraz wytłumacz mi w jaki to sposób wilgotne powietrze o temperaturze pokojowej lub niższej ,które wpływa do komina suchego ,którego ścianki mają temperaturę 50*. lub wyższą-wysusza ten komin.W tym przypadku to ścianki komina wysuszają to wilgotne powietrze(odbiorą tą wilgoć).Ale jeżeli by o to tylko w tym chodziło , to pół biedy .Największym zagrożeniem dla komina suchego jest wilgoć i siarka.Pomyśl z czym ta wpływająca wilgoć połączy się w kominie.Zrób sobie analizę procesu spalania w szczególności gdy to spalanie jest niezupełne.A to w zasypowcach jest na porządku dziennym.

Zobacz jakie związki siarki wtedy przeważają i co powstanie przy połączeniu ich z wilgocią.

Takie są uroki komina suchego ,on ma swoje wymagania ,a ty te wymagania musisz spełnić,czy chcesz ,czy nie.Jezeli nie to komin ci odplaci.

W tej materii powiedziałem wszystko ,to jest moje zdanie możesz się z nim zgadzać lub nie ,masz do tego prawo.Ja ,aby nie zaśmiecać tego wątku kończę na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominy na spaliny mokre (-gdy temperatura spalin w dowolnym odcinku komina jest równa lub poniżej punktu rosy spalin czyli 52 °C

 

Nie rozumiem, dlaczego podajesz tu tą temperaturę, ten wątek jest o spalaniu paliw stałych, a nie gazu ziemnego. Tu jest wykres.

temspal1.jpg

jak widać, przy spalaniu węgla, ta temperatura jest ok. 30° C , bo w DS w większości współczynnik nadmiaru jest 1,5-2, a w GS odpalanym od góry często powyżej 2. I to jeszcze zależy od paliwa, im proporcjonalnie więcej wodoru temperatura wyższa, a więcej węgla to niższa.

rys-regkotlow1.jpg

A teraz wytłumacz mi w jaki to sposób wilgotne powietrze o temperaturze pokojowej lub niższej ,które wpływa do komina suchego ,którego ścianki mają temperaturę 50*. lub wyższą-wysusza ten komin

Jeżeli pozwolisz, to ja wytłumaczę.Prosty przykład. Kocioł wchodzi w podtrzymanie, spalin prawie niema, komin zaczyna się wychładzać. Wewnętrzna część jest wilgotna i gorąca, na zewnątrz jest zimno, więc ciepło razem z wilgocią idzie na zewnątrz i cały komin nasiąka wilgocią. A jeżeli w tym momencie podać zimne powietrze w komin, ciepło i wilgoć zmieni kierunek, komin będzie oddawać ciepło i wilgoć zimnemu powietrzu wewnątrz niego. To same odbywa się podczas spalania, pobierając powietrze przez RCK zmienia się kierunek oddawania ciepła, również wilgoci.

W tym przypadku to ścianki komina wysuszają to wilgotne powietrze

Jest odwrotnie. Przy względnej wilgotności 100% gaz o większej temperaturze wa większą zawartość wilgoci, niż gaz z niższą. Więc nagrzewając gaz, zmniejszamy jego wilgotność względną. Odsyłam do kursu fizyki. Założymy, że gaz który znajduje się w porach cegieł z których jest zbudowany komin ma względną wilgotność 100%, gaz w kotłownie również ma 100%. Gaz z kotłowni ( w naszym przypadku to jest powietrze) wpływa w komin. Komin ma większą temperaturę i nagrzewa gaz z kotłowni, względna wilgotność go zaczyna się obniżać. Temperatura komina również się obniża, co by miało powodować wzrost wilgotności, lub wytrącenie się kondensatu ( w naszym przypadku, bo mamy wilgotność ścianek komina 100% ), ale przez to, że gaz z kotłowni zmniejsza wilgotność względną, to on odbiera część nadmiaru wilgoci z komina. Dlaczego część, bo zależność zawartości wilgoci w gazie od temperatury nie jest linearna.

zawartosc_wody_w_powietrzu.jpg

Ale kotłownie ze względną wilgotnością 100% raczej nie da się spotkać, więc bilans wychodzi na korzyść wysuszania komina, uwzględniając również zmianę kierunku oddawania ciepła i wilgoci przez komin. A podgrzewając powietrze z kotłowni, na przykład, podając go przed wymiennikiem (nieszczelna wyczystka kotła, lub spalanie z większą ilością PW), dodatkowo zmniejszamy względną wilgotność zwiększając efekt suszenia komina, co prawda, za rachunek obniżenia sprawności.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzięki Dikij.Petia,jak będę w Kędzierzynie stawiam piwo. ;)

Choć obawiam się że zbyt fachowo to tłumaczyłeś, henryk tego nie przyjmie do wiadomości.

Celowo podałem przykład mycia podłóg,ale widać chyba nie kuma.

Henryk ta podłoga wysycha tym szybciej im większa różnica temp. wewnątrz-zewnątrz domu.;)

Ma to związek z wilgotnością powietrza,wilgotność względna jest tu niewłaściwym przykładem,lepsza bezwzględna,ta pokazuje faktycznie ile wody w postaci pary może powietrze o danej temp. wchłonąć(ostatni diagram),praktycznie powyżej -30 st. powietrze nie ma wody,nie jest w stanie wchłonąć parę.

Przepuścisz takie powietrze przez chatę podłoga w kilka sekund sucha. :D

Może wreszcie przestaniesz się ośmieszać i odpuścisz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

.

No to teraz już wiesz RCK w podtrzymaniu wysusza komin, a co będzie robić gdy komin będzie pracował z mocą minimalną?

 

"Każdy kocioł produkuje wodę jako efekt spalania.

Ta woda wędruje przez komin w tym czasie zmieniając głównie swoją temperaturę. Najpierw z racji wysokiej temperatury ma postać pary wodnej. Jest jednak taki punkt po drodze, że temp. jest odpowiednia do zmiany pary w wodę.

Idealną sytuacją jest gdy ten punkt wypada powyżej komina - wtedy w kominie nic się nie skropli."

Przypuśćmy ze ten punkt z jakiś powodów wypada na czubku komina.Komin mamy dalej suchy.Co się stanie gdy podłączysz to RCK ?-czy to RCK podniesie ten punkt poza komin czy raczej obniży ten punkt.?I czy to RCK wysuszy ten komin czy raczej przyczyni się do zamoczenia komina.

Ile takich kominow jest pracujących na tej granicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

henryk1953 Już dałem odpowiedź na pytania, które znowu zadajesz. RCK będzie obniżać temperaturę punktu rosy i wysuszać komin, a czy podniesie ten punkt poza komin to już zależy.

Każdy komin mniej lub więcej pracuje w trybie mokry/suchy, chyba że kocioł działa beż wygaszania z jednakową mocą.

czystepowietrze Czytaj uważnie, wszystko jest napisane.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dikij.Petia,ciężkie czasy nastały,heniu nie odpuszcza,czyste powietrze to jakiś niepełnosprawny psychicznie,na sąsiednim forum "nadaje" również bez przerwy.;)

Nie ma wyjścia,jakoś trzeba przeczekać ten ciężki czas,podobnie jak koniec stycznia 1945 na naszych ziemiach,nic nie poradzisz. :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dikij.Petia,ciężkie czasy nastały,heniu nie odpuszcza,czyste powietrze to jakiś niepełnosprawny psychicznie,na sąsiednim forum "nadaje" również bez przerwy.;)

Nie ma wyjścia,jakoś trzeba przeczekać ten ciężki czas,podobnie jak koniec stycznia 1945 na naszych ziemiach,nic nie poradzisz. :)

Pozdrawiam.

 

Nie być taki hop, bo jeszcze się okaże, że historia lubi się powtarzać, a ujek Anton namiestnik kropideł z gwiazdkami na sutannach i szwadronu kawalerii różne rzeczy wyczynić potrafi. Wkurzy wanie, ten się rozpędzi, to się dopiero na Łabie zatrzyma, albo ciut prędzej. a później będzie musiał wracać. Dobrze, że na banhofach już zygorów z cyferblatami ni ma.:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzcie na pytanie jak wyeliminować błyskawiczne rozpalanie się wsadu jak podaje powietrze przez ruszt pionowy to nie będę musiał nic więcej pisać wiem że mnie nie lubicie i macie mnie dość ale odpowiedzcie

 

Jak ci się rozpala za bardzo to musisz polewać od góry wodą wtedy już sie za bardzo nie rozpali. Jak robie grila to taka metoda działa więc tu też musi działać.

 

Obiecanki cacanki a głupiemu radość. Jak palisz w kotle tak jak piszesz po polsku to nie wiem jak trafne wskazówki byśmy ci tu podawali to i tak bedziesz miał kolejne głupie bezsensowne pytanie.

 

PG i PW powinno być podawane w odpowiedniej ilości w odpowiednim miejscu, PG odpowiedzialne jest za ilość palącego się opału czyli normale jest to że jak dajesz dużo PG przez ruszt pionowy to ci się wsad bardzo rozpala. Jeśli przy ograniczeniu PG zaczyna ci kopcić to oznacza nic innego jak to że PW jest za mało lub jest podane w nieodpowiednim mjejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem tu nowy i mam problem. Wcześniej paliłem w kotle gs od góry ale teraz kupiłem dom i jest dam kocioł ds na strychu smoła z komina wyłaziła bo stary właściciel kisił drewno. Ja zrobiłem palnik szamotowy i zmniejszyła się moc kotła z 25 do 15kw kocioł ds niewiadomego pochodzenie brak tabliczki.

Kocioł nadal jest prze wymiarowy i nie wiem jak go zmniejszyć dysza ma rozmiary 10cm x 10 cm czy można ją jeszcze zmniejszyć. Palę drewnem i węglem groszek + orzech . Muszę co godzinę dokładać drewno bo jak nałożę całą komory zasypową to pali się wszystko naraz i temperatura leci w kosmos. Powietrze podaje przez zasyp bo przez tą dolną klapkę to kopci. Ogrzewam 100m2 nieocieplone 5 cm powietrza w ścianach, nowe okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł niegłupi, tyle że u mnie ten pierwszy szyb ma 7cm szerokości, wiec szamotki 3cm po obu stronach odpadają. Chyba że przetnę na 1,5cm.

Nigdzie nie pisałem że przy -10 utrzymuję 22C przy 45C na kotle. 45c wyjściu wody z pieca i w zasadzie niewiele niższą na grzejnikach.

palone jest ciągle wiec jes te 21-22C, ale tylko gdy jest ) na zewnątrz lub na plusie. Przy morzach jest gorzej, dlatego z palnikami kombinuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Mam pytanko do Dikij.Petia Robię wzornik Twojego palnika 3 generacji I mam pytanko Jaką masz powierzchnię cm2 dyszy palnika. Przy teraźniejszych temp... zapotrzebowanie mojego domku ,to ok 6-8kw. Więc 3 generacja powinna smiało dać rade. Teraz mam założony 2 generacji ,jak były mrozy, działał bardzo dobrze ,ale teraz zatykam jeden palnik, żeby nie kisić opału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może lepiej trzeba zmniejszyć ruszt, dla mocy ok. 8kW, żeby nie kisić, to trzeba rozmiaru ok. 20x20 cm. Można jeszcze trochę zmniejszyć dysze w palniku. Ten palnik, co zrobiłeś, to jakie ma rozmiary dyszy i komór wirowych? Trzymałeś się moich, czy pozmieniałeś coś?

W tym ostatnim, dysza ma rozmiar 5,5x9. Na początku miałem o wiele większy przekrój, ale to kompensowało się długim wąskim tunelem. Problem był, że czasem zasysało w palnik kawałki koksu. Zmieniłem wlot

IMG_4379.jpgIMG_4380.jpg

W takiej konfiguracji w palniku nic się nie zbiera.

Ale praca z tak małym przekrojem dyszy ma swoi osobliwości. Przy większym rozmiarze rusztu komin nie daje rady i po odgazowaniu dolnej warstwy kocioł staje, również przy bardzo powolnym odgazowywaniu przy niskich temperaturach żaru. Przy spalaniu 0,5-0,6 kg na godzinę u mnie się sprawdził rozmiar rusztu 15x17 cm, przy większych mocach 20x15. Przy mniej kalorycznym węglu z mniejszą zawartością koksu, można zwiększyć rozmiar rusztu. Mnie było ciekawo, czy da się bezdymnie spalać węgiel z małą mocą. Na tym palniku da się, ale teraz problem leży w przekroju komina, trzeba by zmniejszyć średnicę do ok. 10cm, żeby to stabilnie działało i nie trzeba było pilnować wilgotności. Zszedłem do spalania 5,5 kg na 12 godzin, ale przy teraźniejszej temperaturze ( średniodobowa jest 5-7°C), to jest za dużo i w domu jest za ciepło, przy przepalaniach wystarcza 8kg na dobę. Więc chcę zmienić program sterujący kotłem, żeby można było palić z przerwami, używając dmuchawy, jak kiedyś pisałem. Wtedy można spalać na większym ruszcie, sterownik będzie zmieniał stopień otwarcia zasłony od dmuchawy, a kiedy komin nie wydoła z ciągiem, to załączy się dmuchawa. Po ukończeniu cyklu sterownik powoli będzie zmniejszał temperaturę spalin do zaniku płomienia, po tym przerwa kilka godzin, i cykl od początku, dmuchawa rozgrzewa żar i dalej sterowanie odnośnie temperatury spalin. W zależności od zapotrzebowania na ciepło, zmienia się długość cyklów palenie/przerwa.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam dyszę 10 na 10cm i i wciąga mi do niej koks i węgiel. Jak mam zmniejszyć moc kotła bo mam za duży kocioł 10kw na 100m2 ??? ,i muszę co godzinę dokładać. Dlaczego tak jest że jak podaję powietrze przez dolną klapkę to się mocniej pali i trzeba tego powietrza więcej żeby się nie kopciło niż jak podaje powietrze przez drzwiczki zasypowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zszedłem do spalania 5,5 kg na 12 godzin, ale przy teraźniejszej temperaturze ( średniodobowa jest 5-7°C), to jest za dużo i w domu jest za ciepło, przy przepalaniach wystarcza 8kg na dobę.

 

Witam, kolego nie chcę byc złośliwy, ale 0,5 kg/godz. to wg. info, to masz z tego około 3 kwh przy dobrych wiatrach. I chcesz powiedziec , że tym ogrzejesz dom, co prawda ocieplony i jeszcze masz w domu za ciepło!!! Ja bym zainstalował grzałkę elektryczną w kotle i grzał w ten sposób i nie zajmował się brudem w formie węgla.:sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...