Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Konto usunięte_1*
palacz ale ty pier..olisz bez sensu

 

 

Defro optima to kocioł górnego spalania a w tym wątku jest mowa o kotłach dolnego spalania. Ty mie masz palnika w swoim kotle.

[ATTACH=CONFIG]347643[/ATTACH]

 

 

ok dzięki czyli po ptokach bo to górniak typowy , szkoda że tego nie wiedziałem we wrześniu jak go kupowałem , tak to jest jak robi się na dzikusa wszystko , 30 lat w bloku a teraz dom , gdybym wiedział wtedy co to teraz to bym brał dolniaka bo wnerwia mnie to rozpalanie tym bardziej że mam podłogówkę i jak ona ostygnie to muszę 3 godz czekać na ciepło a w dolniaku bym dosypał i już

 

mam jeszcze jedno pytanie czy kupno używanego kotła DS w tej sytuacji ma sens bo widzę że te żeliwniaki podobno są nieśmiertelne i ceny też nie za duże , a tego mego defro optima bym sprzedał ma dopiero kilka miesięcy

i oczywiście jeśli uznacie że to ma sens to którego producenta najlepiej brać tak aby w miarę oszczędny ten kocioł był

 

następne pytanie czy jest możliwość i czy opłacalna przeróbka defro optima na kocioł z podajnikiem , wszystko dokupić i spawacz , czy ta opcja odpada ?

Edytowane przez Konto usunięte_1*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palacz60 Ty to jednak jedziesz po całości, zapewniam Ciebie iż sa lepsze kotły od mpm-a I to naszej produkcji.Ale jest i dużo znacznie gorszych. większość marnych kotłów można przerobić na dobrego poprawnie spalającego opał dolniaka. Trzeba tylko być tego świadomym. Jeszcze trzy miesiące temu,byłem nieświadomym palaczem ,przez 10 lat interesowało mnie tylko to żebym miał ciepło w domu,a z tym było różnie,przez nieprawidłową logikę ,która w sklepach,reklamach i obiegowej opinii "palaczy" panuje. Nasypać ,zamknąć i niech się kisi. Trując i spalając z beznadziejną sprawnością.

Pozdr.Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gzyms Dikij.Petia (zaznaczony kolorem różowym ) nie widzę dokładnie jest o średnicy większej niż ta komora wirowa czy mniejszej wchodząc w głąb komory do środka? - sorka słaby wzrok... mam też problemy ze zrozumieniem przestrzennym przekroju tego palnika - może produkowałbyś formy do odlewania takich palników np. z wosku? ja chętnie taki kupię jak będziesz chętny zapraszam na PW..

aha czy byłaby różnica z wlotem do palnika z prawej lub lewej strony? wirowanie prawo- lub lewo (coś sobie przypomniałem o grawitacji i półkulach ziemi na jednej spuszczana woda wiruje w prawo a w drugiej w lewo- chodzi o łatwiejsze lub gorsze wprawienie w ruch wirowy)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palacz60 Ty to jednak jedziesz po całości, zapewniam Ciebie iż sa lepsze kotły od mpm-a I to naszej produkcji

Z tego co się oriętuję to mpm jest naszej (czytaj polskiej ) produkcji

 

berthold61

 

tu masz ciekawy ranking ds-ów:

http://czysteogrzewanie.pl/kotly/kotly-dolnego-spalania/

 

ja osobiście do węgla wybierałbym tylko pomiędzy MPM, p2ar INO( lub inny ds tego producenta) lub Dakon Dor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki czyli po ptokach bo to górniak typowy

 

Było kilka modeli mozliwe ze jak nie ma tej półki z tyłu pierwsza nad paleniskiem to dało by sie go przerobic na DS wstawiajac przegrode i palnik

następne pytanie czy jest możliwość i czy opłacalna przeróbka defro optima na kocioł z podajnikiem , wszystko dokupić i spawacz , czy ta opcja odpada ?

To chyba mozliwe poprostu kociol podnosisz do góry i stawiasz na nowy popielnik przystosowany pod podajnik . Dostepne sa przeciez gotowe produkty mozna sobie kupic popielnik na wymiar ,podajnik slimakowy kompletny albo zrobic samemu ile sie da aby obnizyc koszty reszte dokupic gotowy komplet za około 2tys da sie kupic :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem więcej wolnego czasu, a że dosyć ciepło jest jak na luty to pogrzebałem nieco w piecu. Żona i tak już mnie za świra uważa, więc nawet nie proszę o patrzenie na komin.

Dociepliłem kocioł wełna 5cm ( góra zasypu 2 warstwy), bo jako samoróbka miał gołe blachy, oraz dodałem termometr do spalin w czopuchu ( nadal czekam na sam miernik elektroniczny, coś długo idzie). Wyglądało to tak:

20151105_231406.jpg

teraz jest takie:

20160219_065841.jpg 20160219_065853.jpg

 

Założyłem, według załączonych na forum wymiarów, jeden z pierwszych palników D. Petia, bo nie czuje się jeszcze na siłach by te wirowe zrobić. Palnik działa świetnie, choć przy obecnych temp. ciężko by osiągał maksymalną wydajność. Nie ma problemu by piec wyciągnął 70C, pod warunkiem, że pali się węglem. Pale węglem od piasta - orzech z groszkiem, w stosunku 3:2. Popiołu jest w zasadzie znośna ilość, nie mam spieków i kamieni.

Z drewnem jest gorzej, ale że dociągam zwykle max do 55C więc mieszanka drewna i węgla daje radę.

Po 2 godzinach od rozpalenia, pali się tak:

 

O ile wymiennik jest czysty, o tyle komora zasypowa zasmarkana jest smołą sowicie. Drewno jest sezonowane, ale mam sporo sosny, a poza tym węgiel kupiłem jesienią, wilgotny i miejscami nadal taki został. Ciąg jest ok, ale dym wraca przy dorzucaniu do zasypu. 2 Wezyry zrobione z rur 1", zapchało po 3 dniach. Usunąłem na próbę płytkę palnika z wyciętym półokręgiem - wchodzi na wcisk więc wklejać nie muszę do palenia. iąg jest lepszy i dym zasysa przy dokładaniu, ale nie wszystko. Dopalanie spalin nie jest już tak dobre, ale kocioł i tak ładnie szumi, a płomienie są krótkie i z niebieskimi języczkami.

Będę musiał na weekendzie zrobić w kotle klapkę krótkiego obiegu, w miejscu gdzie zaślepiłem szamotem górny kanał 29x4cm.

Edytowane przez Mendi36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwieraj po woli klapkę a nie na pałę odrazu całą bo zadyma wtedy bendzie wiem bo sam mam da

Wybacz, ale to nie stanowi jak szybko się otwiera, choć "na pałę" nie próbowałem... Gdy się uchyli drzwiczki szerzej jak na 2 cm, to niezaleznie jak długo się odczeka, dym wraca bo ma łatwiej niż przez palnik do komina i nie ma zmiłuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, to pozostaje tylko cieszyć się twoim szczęściem. U mnie w tej konfiguracji kotła, palnika i komina, przy obecnych temp. na zewnątrz, niestety jest trochę dymu w kotłowni. Ale zrobię tą klapkę i będzie cacy.

 

Z innej bajki, rura 3/4 jako dolot PW jest wystarczająca? Pamiętam że cysio swego czasu taka miał. Mam wrażenie, że to nadal ciut mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszystkich wideo przekłamuje kolory, bo płomień jest jasno-żółty, lub biały, brak jakiejkolwiek czerwieni. Próbowałem nagrać niebiesko zielony płomień przy szybkim przepływie i niebieski przy spalaniu Ziemowita, ale wszystko wyszło czerwone, słaby ten aparat niestety.

 

Hejka Dikij.Petia.

Wczorajsze nagranie na palniku twojej konstrukcji :)

Czas nagrywania ok 2-3 godz od zasypu, piec już ustabilizowany,klapa PP praktycznie zamknięta. Wcześniej jest więcej płomienia koloru biały /słomkowy. Mam nadzieje że opis kończący nagranie, trafnie wydedukowałem :D

https://www.youtube.com/watch?v=QIqNwFk5wVY

Pozdr. Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gzyms Dikij.Petia (zaznaczony kolorem różowym ) nie widzę dokładnie jest o średnicy większej niż ta komora wirowa czy mniejszej wchodząc w głąb komory do środka? - sorka słaby wzrok... mam też problemy ze zrozumieniem przestrzennym przekroju tego palnika - może produkowałbyś formy do odlewania takich palników np. z wosku? ja chętnie taki kupię jak będziesz chętny zapraszam na PW..

aha czy byłaby różnica z wlotem do palnika z prawej lub lewej strony? wirowanie prawo- lub lewo (coś sobie przypomniałem o grawitacji i półkulach ziemi na jednej spuszczana woda wiruje w prawo a w drugiej w lewo- chodzi o łatwiejsze lub gorsze wprawienie w ruch wirowy)

pozdrawiam

 

Ten gzyms jest płaski z dołu, po prostu przykrywa część komory. Może kiedyś też sobie wyleje, to zrobię zdjęcia formy. Kierunek wirowania raczej bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej bajki, rura 3/4 jako dolot PW jest wystarczająca? Pamiętam że cysio swego czasu taka miał. Mam wrażenie, że to nadal ciut mało.

Jak jest za mało, to daj większą rurę, tu jest tak dużo zmiennych, że zapotrzebowanie na niezależne PW może się wahać w szerokim zakresie. Od zera do "bardzo dużo" :) , w zależności od węgla, rozmiaru rusztu i ustawienia rozłożenia podciśnienia w palenisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka Dikij.Petia.

Wczorajsze nagranie na palniku twojej konstrukcji :)

Czas nagrywania ok 2-3 godz od zasypu, piec już ustabilizowany,klapa PP praktycznie zamknięta. Wcześniej jest więcej płomienia koloru biały /słomkowy. Mam nadzieje że opis kończący nagranie, trafnie wydedukowałem :D

https://www.youtube.com/watch?v=QIqNwFk5wVY

Pozdr. Grzegorz

 

Ładnie to się kręci :)

Z tą dedykacją jednak, to trochę się nie zgodzę. W palniku wirują węglowodory i ten kolor niebieski to, moim zdaniem, jest spalany metan. Jak się spala sam tlenek węgla, to płomień jest bardzo krótki, prawie niewidoczny. Na tym węglu co masz, jest raczej niemożliwe osiągnąć spalanie samego CO. Trzeba by bardzo powoli, przy niskiej temperaturze żaru, odgazować dolną warstwę, żeby został sam koks i wtedy będzie się spalać prawie sam tlenek węgla.

Również siła odśrodkowa nie wyrzuca, a utrzymuje niedopalone gazy. Jak na tym wideo, przykładowo, ten motor, to są ciężkie niedopalone gazy:

Palący się gaz w zależności od dotlenienia ma inną temperaturę, te najbardziej dotlenione maja największą temperaturę, odpowiednio są lżejsze, oni idą w stronę osi wiru, siła odśrodkowa działająca na nich jest mniejsza i podciśnienie wyciąga ich z palnika. Jak u siebie obserwowałem, to na ile wyraźne jest to zjawisko, zależy od prędkości wirowej gazu w komorze wirowej, jak jest odpowiednia, to wyraźnie widać, jak zmienia się dotlenienie płomienia od środkowej ku zewnętrznej części wiru.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...