Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pale w 75% weglem i 25% dreno twarde, dym z komina jest zazwyczaj bialy lub go nie ma. Na piecu staram sie utrzymać 48 st przy takiej pogodzie jak dzis (+ 7C), sterowanie to elektroniczny miarkownik. Problemem jest to ze węgiel nie wypala sie calkowicie... Byc może temp jest za niska.

Zastanawiam sie czy dodanie cegly szamotowej jak na rysunku zwiększy stalopalnosc i spalanie do zera wegla

PIEC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biały dym to surowa smoła węglowa węgiel się kisi a nie pali i stąd są niedopały. TA jedna szamotka nic nie pomorze.To nie wina temperatury żądanej tylko kiszenia węgla.Zbuduj palnik szamotowy i jak radzi kolega Bogusław_58 połóż cegły szamotowe po bokach rusztu jak palisz węglem niemuszą być ścięte na klin węgiel się tak łatwo nie wiesza.

.[ATTACH=CONFIG]372133[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]372134[/ATTACH]

Chodzi o rozmiar i typ tak? Mam nieszczęsny ruszt wodny (za małe prześwity między ,rusztowinami zapycha się żużlem i kamieniami lub popiołem jak mocno za popielony opał.U mnie żeliwny ruszt za szybko by się stopił.Rozmiar około 18 cm na 15cm (szerokość).

U mnie drobne koksiki,które nie spalą się na ruszcie się to spalą się na blasze pod rusztem (jest ich niewiele).Dobry by był ruszt z szamotu (nie stopił by się) ale szamot kruchy:mad:

 

 

Jakiej grubości ta szamotka do wyłożenia bocznych ścian pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że aby w GS palić czysto musisz cały czas siedzieć w kotłowni i odpowiednio dokładać i węgiel z drewnem . .

Dokładać na żar?

A nie lepiej w GS-sie załadować odpowiednio do pełna komorę spalania i podpalić jak świecę, bufor zmagazynuje energię i będzie ją oddawał przez dzień lub dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zostawić ten GS i postawić bufor w części dobudowywanej. GS będzie czysto spalać z buforkiem i lepiej wykorzystasz energię.

Siema.

Ten kociołek służy mi juz 8 lat. (3 rok pale od góry). Nie wiem ile poprzedni właściciel go miał wiec nie wiem ile pociągnie. Nie mam kpw, nie mam miarkownika. Pale w nim "na czuja" tzn sypie węgiel (wyczulem go już ile potrzebuje by zadowalajaco spalac) i rozpalam. Przy obecnych temperaturach ok 16 kg węgla pali sie ok 18-20h.

Ja od góry palić umiem. Reszta w domu nie. Stad moje pytanie jaki kociołek żeby w sezonie paliło sie cały czas i w przypadku DS żona sobie dosypie i z bani, a w przypadku podajnika sypne worek czy dwa i tez z bani.

Wole teraz wiedzieć na jaki zwracać uwagę przy ewentualnym kupnie w przyszłym roku niż słuchać sprzedawcę i na szybkiego brać jak mi Dziadziuś kleknie :)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł może pracować i 20 lat, a bufor przy paliwie stałym zawsze się przyda.

Do bufora miarkownik nie potrzebny.

Żeby żona mogła łatwo palić w górniaku to wystarczy kupić drewna kawałkowego, wrzuci trochę węgla na to drewno podpali i tyle bufor naładuje.

Co do kotła z podajnikiem to z ekogroszkowych Sas Solid.

Są jeszcze na pellety wtedy worki dla kobiety lżejsze i do pelletu bufor wskazany.

Jak w domu gaz, to można kociołek kondensat gazowy powiesić, żona kotłowni nie odwiedza a ty palisz kiedy możesz, ładując bufor.

Kotły z podajnikiem to wytwórnia kurzu pyłu węglowego dookoła, w dodatku trochę hałasują dla nich najlepsza piwnica dla DS-a również.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak w piecu DS na palenisko dostarczać odpowiednią dawkę opalu po przez zastosowanie podajnika ślimakowego. Wtedy boczne ścianki komory załadunkowej można w dużej cześć wyłożyć szamotem. Pytanie czy lepiej byłoby doprowadzać powietrze dolnymi drzwiczkami czy górnymi wraz z opalem. I jak bilans ekonomiczny?

Może już ktoś próbował takiego rozwiązania?

PIEC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS-y nie są ekonomiczne, są tylko wygodniejsze w obsłudze. Podawanie paliwa musi odbywać się od spodu, wtedy nic nie zdoła uciec, wszystkie gazy przechodzą wówczas przez ogień . Za to powstaje problem z popiołem jak go usuwać, dlatego powstał palnik fajkowy Pancerpola. Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł może pracować i 20 lat, a bufor przy paliwie stałym zawsze się przyda.

Do bufora miarkownik nie potrzebny.

Żeby żona mogła łatwo palić w górniaku to wystarczy kupić drewna kawałkowego, wrzuci trochę węgla na to drewno podpali i tyle bufor naładuje.

Co do kotła z podajnikiem to z ekogroszkowych Sas Solid.

Są jeszcze na pellety wtedy worki dla kobiety lżejsze i do pelletu bufor wskazany.

Jak w domu gaz, to można kociołek kondensat gazowy powiesić, żona kotłowni nie odwiedza a ty palisz kiedy możesz, ładując bufor.

Kotły z podajnikiem to wytwórnia kurzu pyłu węglowego dookoła, w dodatku trochę hałasują dla nich najlepsza piwnica dla DS-a również.

Siema

Moim największym zmartwieniem to powierzchnia kotłowni(114cmx245cm) i dostęp do wyczystki w trakcie czyszczenia kotła i komina (zaraz za kotłem). W przypadku kotła z podajnikiem ustawienie po szerokości odpada bo nie dojdę do wyczystki. Po długości mogłoby być ok. A jeszcze kotły Ogniwo Eko Plus maja opcję bocznego wyjścia spalin. Byłoby bajkowo. Ale pozostaje jeszcze hałas podczas pracy. Z GS lub DS juz nie ma takiego problemu. Bede brał wszystkie rady pod uwagę. Zobaczymy. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...