Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Strzałka miedziannik

Jak u mnie w DS się pali to słychać na piętrze a DS w piwnicy. A jak pali się coś typu trot + coś tam lub sosna czopuch chodzi.

Jak widzisz....

Kocioł może pracować i 20 lat, a bufor przy paliwie stałym zawsze się przyda. [...]

Kotły z podajnikiem to wytwórnia kurzu pyłu węglowego dookoła, w dodatku trochę hałasują dla nich najlepsza piwnica dla DS-a również.

Co człowiek...

Witam.

Czy to jest według ciebie hałas z DS-a ?

To co słyszysz to odgłos przejeżdżających samochodów=średnio 80 km/h,mieszkam w środku wsi.:eek:

Każdy wentylator robi hałas,mój tysz,ale po rozgrzaniu kocioł leci na ciągu naturalnym,to podstawa żeby hałasu nie było.;)

Pozdrawiam.

To różne opinie :)

Dlatego juz teraz pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Ustaw ten film na max. głośność,to taki symbol głośnika na dole ekranu.:p

To nie pociskanie pierdół,to fakty.

Niektórzy mają kupę radochy z pisania o rzeczach nie koniecznie prawdziwych.:confused:

To jest forum ,to nie "Poradnik Instalatora",wolno pisać co się chce.

Mi się nie chce ale muszem,jak widzem takie pierdalamento.;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie śmierdzi smoła tylko jak drzwiczki otworzę.Zmniejszysz ruszt w DS i będziesz grzał CWU latem np.trotem zręmbką węglem).Bierz dolniak przy mocnym ciągu dym w ogóle nie wychodzi przez drzwiczki zasypowej.W Dolniaku czysto spalisz każde paliwo (Warunki do gruba warstwa żaru i gruba warstwa węgla na tym paliwem oraz troche wilgotnej biomasy.Mała ilość pg i odpowiednia ilość pg oraz palenisko szamotowe)W Górniaku możesz pomarzyć o czystym spalaniu węgla a co mówić o innych paliwach.[ATTACH=CONFIG]372089[/ATTACH]

Schemat mojego kotła dolnego spalania.Może komuś pomoże.Tam za przegrodą jak jest mało miejsca (tak jak u mnie) dać szamot tylko na tylnią ściankę a jak dużo do i na wiszącej przegrodzie może być.Chodzi o to aby gazy nie były drugi raz nadmierne ściskane bo płomień wpadnie w zimne ścianki kotła i sadza gotowa.A teraz kwestia blachy w popielniku,jest ona tam po to aby nie rozpalała się nadmiernie przednia część zasypu i aby nie paliła się gruba warstwa żaru.W kotle Dolnego Spalania ma być rozpalona do wysokiej temperatury cienka warstwa żaru aby opał nie miał chęci do spalania w komorze zasypowej co oznacza sadzę.Gazy z opału + gaz wodny mają się zapalać w dyszy palnika a nie przed to oznacza sadzę.A i jeszcze jedno najlepiej aby żar był izolowany od płaszcza wodnego grubym szamotem u mnie tak jest.

 

EKONOMIA: Na początku zimy w tamtym roku jak kupiłem dom i zacząłem przerabiać kocioł (piec).Ktoś mi powiedział aby podawać powietrze przez zasyp i wtedy cały zasyp drewna +4kg węgla paliło się 2h w temperaturze 70stopni i syfiło wymienniki.Na jesień w tym roku doszedłem do takiego rozwiązania i cały zasyp drewna + 2kg węgla pali się 5h w temperaturze 70 stopni i nie syfi wymiennika.2kg drewna i cały zasyp biomasy pali mi się 2h ( biomasa to liście badyle łeciny,kwiatki,stare siano itp.)A jeszcze się oszczędza bo nie trzeba zapraszać kominiarza.

 

Ciekawy pomysł na prosty palnik jak rozumiem z dalszych postów i powyższego schematu to ma Pan nad miejscem podawania PW palnik o szerokości 10x10cm a za nim jest prostokątna komora palnika trochę szersza i trochę dłuższa czy dobrze odczytuje ten rysunek? Czy mógłby Pan podać przybliżoną długość i szerokość tej komory? Rozumiem ze komora za palnikiem jest obudowana szamotem także na bocznych ścianach kotła do tej samej wysokości co płytka oparta o tylna ścianę kotła? Czy jeżeli miedzy pionowym wymiennikiem a tyłem kotła mam tylko 7cm szerokości to dawać tam 3 cm płytkę pionowa oparta o tylna ścianę kotła? Zostanie tylko 4 cm. Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mtedeusz,ty taki wielki znawca tematu pytasz o taką prostą rzecz,nie wstyd ci?:(

Manalessar,tu masz ładnie narysowane

http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html

Pozdrawiam.

 

Dziękuję za odpowiedź, widziałem już te fotki - jak pisalem mam tylko ok 7-8cm odległości między pionowym wymiennikiem, a tyłem kotła(widok z drugiego zdjęcia) więc u mnie odpadają komory wirowe ( próbowałem - nie działają ), Myśle, żeby zrobic tam po prostu prostokątną komorę (jak na zdjęciu 2 tyle. że bez zawirowaczy ). I oczywiście dyszę jak na zdjęciu nr 1 i zastanawiam się nad jej wymiarami. Poza tym Kolega mtdeusz ma kilka ciekawych motywów i chciałem się upewnić, że dobrze to rozumiem.

 

Pozdrawiam

DSC04673_JPG-83f1caa2.jpg

DSC04677_JPG-0d2415be.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To jaka według ciebie jest różnica pomiędzy DS a HG?

Powiem ci na ucho,ale nikomu nie mów,kotły HG wcale nie zgazowują drewna tylko wykorzystują=spalają w miarę optymalnie powstały gaz drzewny.:p

Tu się coś mądrego dowiesz;)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?131795-KOT%C5%81Y-ZGAZOWUJ%C4%84CE-DREWNO!!!-Wasze-Do%C5%9Bwiadczenia/page7

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie chwalimy się wymiennikiem po czyszczeniu,a przed.:p

Tu masz mój

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/20130-problem-z-temperatura-kot%C5%82a/page-12

Post 228,z opisem poniżej,obecnie czyszczę 2-3 razy w roku=widok ten sam.;)

Drzwiczki możesz dorobić,dać zrobić,kupić,dużo taniej niż nowy kocioł,ale mpm to moim zdaniem super marka, w tej klasie cenowej nie do pobicia.:p

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema.

Oj poczytałem trochę chłopaki :) O kotłach, buforach itd.

Nie widzę sensu montowania bufora jeżeli zamierzam kupić kocioł o mocy, którą potrzebuje moja chałupka.

Załóżmy ze jest to 10kW. Kupie kocioł 10-12kW. On nie poradzi sobie z grzaniem domu i ładowaniem jeszcze bufora bo temp pomieszczeń bedzie ok bo kociołek pracuje na max możliwości przy jednoczesnym czystym i ekonomicznym spalaniu. Musiał bym świadomie kupić większy kocioł(koszt)tylko po to żeby ładowac bufor (znowu koszt).

Obecny kociołek jest na pewno przewymiarowany bo:

1. czasami w domu jest za gorąco,

2. opał czasami się kisi jak mu przymknę klapkę do min.

3. i tu obecnie bufor by się przydał.

W przypadku DS bufor jest nie wskazany bo musi pracować cały czas. A to mi akurat nie przeszkadza.

W zasadzie wyleciała mi z głowy reszta co chciałem napisać :)

Prostujcie mnie jakby co ;)

Jedno pytanie: bufor dobrze nagrzać do 90stC. Czyli muszę palić w kotle z taką temperaturą? Bo jak inaczej.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jedno ale....

Jaka temperatura jest na takim kotle DS przy normalnej pracy. One chyba na dużych temperaturach pracują. Przynajmniej te do zgazowania drewna. U mnie w Dziadziusiu trzyma te 55-60 stopni przez cały czas i w domu ukrop. Jeśli taki DS pali sie w temp powiedzmy 70stC to co bede miał? Saunę. Czyli jednak bufor by się przydał i zawór 3d co by woda w grzejnikach miała np 45stC i byloby ok. Reszta w bufor. Chyba ze takiego DS-a mogę uśpić ale nie sądzę.

Nie ukrywam, ze czytałem o tym tutaj http://www.sprawdzonewpraktyce.pl/2016/11/moja-instalacja-c-o-c-w-u-z-kominkiem-z-plaszczem-wodnym-i-buforem-o-pojemnosci-1000-litrow/ i złapałem potężnego bakcyla :) Oprócz solarów i kominka. Ciekawe rzeczy facet pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Marcus,czuje się zaszczycony :rolleyes:

jutro pewnie dostanę medal od Andrzeja.:p

Proboshcz,pane to se spatne myslite.:o

Te 10 kw. obliczone na temp. -20 st.,występuje rzadko od kilku do kilkudziesięciu dni w roku,bądź wcale jak np. u mnie przez ostatnie 4 lata.

Przy obecnych warunkach +8 st., ta sama chata potrzebuje nie więcej niż 3 kw.,co zrobisz z resztą ???:confused:

No nic,albo przepalasz po kilka godzin,albo dławisz twój piękny kocioł,aż się biedak dusi=wali kłęby dymy i wypluwa smołę.:o

Ty wyrzucasz pieniądze przez komin=dym i trujesz sąsiadów=to ci co kiwają głowami.

Bufor służy po to aby palić na tych pełnych 10 kw.,tyle ile mu fabryka dała,a ta nadwyżka idzie do magazynu(bufora) na później jak kocioł wygaśnie to go rozładowuje.Niestety większa większość robi nieekonomicznie=ładuje bez opamiętania jak najszybciej bufor,najlepiej kotłem 50kw.

Dla twojego rozeznania wczoraj paliłem w moim kotle 10 kw.=rozpalanie godz. 16 ,dokładka godz. 21,bufor 1000 l.dzisiaj rano o godz. 8 miał ok. 65 st.na dole .

To wystarcza na dzisiaj i do jutra rana,dom stary słabo ocieplony.

Mógłbym załadować bufor do 90 st.,ale po co?

N a 3 dni nie wystarczy,a w nocy śpię nie rozpalam w kotle,ale jak masz takie hobby to czemu nie.

Mam jeszcze 1 bufor 1000 l. ale nie miałem czasu zamontować,wtedy będę palił co drugi dzień nawet w zimie,jeśli nie będzie poniżej -10 st.:p

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz testuję takie rozwiązanie. Sterownik steruje kotłem na podstawie temperatury spalin. Ta temperatura ustawiona taka, kiedy jest najefektywniejsze spalanie bez uszczerbku dla komina. Jak dom jest nagrzany, sterownik powoli zmniejsza temp spalin do zaniku płomienia. Kocioł przechodzi w uśpienie. Po kilku godzinach dmuchawa znowu rozdmuchuje żar i zapuszcza kocioł. I tak w kółko. Zobaczymy czy to się sprawdzi. Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla twojego rozeznania wczoraj paliłem w moim kotle 10 kw.=rozpalanie godz. 16 ,dokładka godz. 21,bufor 1000 l.dzisiaj rano o godz. 8 miał ok. 65 st.na dole .

To wystarcza na dzisiaj i do jutra rana,dom stary słabo ocieplony.

 

Ile kg drewna potrzebowałeś ? Jaki gatunek drewna ? Ile stopni w domu ?

Edytowane przez lolson28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dikij.Petia czekamy "obiecane" na opinie jak sprawuje się ten najnowszy palnik a trochę czasu już minęło..

 

Palnik działa bardzo dobrze. Przy odpopielaniu nic się nie zapycha, paliłem nie wygaszając miesiąc, zero problemów, przerusztowanie , dosypanie węgla i koniec. Mam jeszcze zamontowaną na drzwiczkach dmuchawę, która dmucha w ruszt pionowy. Bardzo wygodne rozwiązanie. Jak przychodzę dosypać węgla, zazwyczaj ciąg jest poniżej 10 Pa, odpopielam, włączam na 30 sekund dmuchawę i mam już ciąg 25-30 Pa. Komin dobrze ciągnie i nic nie dymi z drzwiczek zasypowych przy dosypywaniu opału. Czasem bywa, jak przychodzę dosypać, to żar jest za słaby, kocioł jest prawie wygaszony, wtedy po prostu zapalam od strony rusztu pionowego trochę papieru, włączam dmuchawę i za minutę już rozpalone. Jeszcze miałem problem, że czasem brakowało ciągu przy spalaniu na większym ruszcie kalorycznego węgla. Po odgazowaniu dolnej warstwy węgla kocioł stawał. Teraz, jak brakuje ciągu sterownik włącza dmuchawę. Sterowanie mam na podstawie temperatury spalin, więc kiedy PG jest otwarte na maksa, a T spalin nie rośnie, to dmuchawa zaczyna lekko podmuchiwać. Działa to bardzo fajnie. Bardzo dobre rozwiązanie dla tych, kto ma za niski komin, a chce kocioł DS. Również mając palnik z małą dyszą dzięki dmuchawie, mogę palić z większą mocą, jak jest taka potrzeba. Palnik bardzo dobrze z nią działa. Mam teraz miarkownik hybrydowy, najpierw działa na naturalnym ciągu, a jak jego brakuje, to dmuchawa idzie w ruch.

20161122_001044.jpg

http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/22598-sterownik-z-czujnikiem-temp-spalin-do-kot%C5%82a-z-buforem/page-2

Tu jest kod do tego sterownika. Na razie nie jest dokończony, ale większość funkcyj działa.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dikij.Petia,a co dopiero będzie jak wyciąg zamontujesz.:p

Z tego co pamiętam to palisz bez bufora i twoje rozwiązania są wtedy jak najbardziej słuszne i dobrze przemyślane.

Tam jest wątek o kotle z buforem i moim zdaniem te kombinacje=kupa niepotrzebnej elektroniki,są niepotrzebne.

Mam kocioł,bufor,bojler cwu,2 pompy,2 termostaty przylgowe,2 ZR,wyciąg,tani sterownik.

Sterownik ma podłączony tylko czujnik spalin i jest tylko sprzężony z wyciągiem=nie steruje żadną pompą,termostatem czy innym cudem techniki.

Służy tyko do rozpalania=1 godz. pracy,później tylko do podkładania,reszta stałe nastawy PW i PG+rck i ciąg naturalny.

Jeden termostat przylgowy steruje pompą co,drugi pompą bufora,bojler na grawitacji,proste do bólu i bezawaryjne.:p

2 lata temu zaszalałem i kupiłem trochę techniki(raczej z przymusu)przetwornicę jako zabezpieczenie=brak miarkownika,no i szlag to chińskie łajno trafił.:confused:

Na szczęście będę jeszcze montował 2 bufor nad kotłownią i mam nadzieję że grawitacją odbiorę na tyle aby w razie braku prundu nie zagotować kotła.

Lolson,nie ważyłem,ale wychodzi obecnie dobrze naładowana taczka, tak na oko 90% sosny 10% liściaste twarde,na 2 dni.

W chacie całodobowo salon 21-22 st.,łazienka 24 st.,sypialnia,kuchnia+ reszta ok.16 st.,ale ogrzewanie IR=teraz siedzę w salonie w podkoszulku,dla mnie za ciepło.ale dla żony ma w sam raz.:o

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A jaką chcesz mieć temp. w sypialni,wiatrołapie czy kuchni?chyba nie 21 :D

To nie sosna,a kocioł.

Bez porządnego kotła tego nie spalisz tak ekonomicznie,w teorii różnica ok.25%=liściaste twarde-sosna na korzyść twardego.:D

IR to Infrared=ogrzewanie poprzez promieniowanie cieplne o długości fal podczerwonych.

To może być podłogówka,ogrzewanie ścienne,sufitowe,promienniki,bądź to co ja posiadam przypodłogowa listwa grzewcza.:D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...