Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moze faktycznie rozwiazanie palnik ze sterowaniem.i bufor.Wtedy palnik pracuje na odpowiednio duzej mocy i po nagrzaniu bufora sie wylaczy(w przypadku pieca na wegiel miejsca by to nie mialo,i tu mialem problem bo co dalej z rozgrzanym weglem w piecu gdy bufor ma juz np 90C) Z peletem tego problemu brak-wylaczy sie i po sprawie. Policzmy.palnik+sterowanie+podajnik to 2.5 -6 tys. Bufor 1000L wykonany w swoim zakresie(jakis zbiornik kupiony do tego ocieplenie) to ok 1.2tys. No i jeszcze dodatkowa pompka .zawor trojdrozny i jakies tam rury.zawory do obwodu piec bufor ,przerobka pieca-drzwiczek to ok 900zl. Lacznie ok 5-8tys

A w tym ukladzie obecny piec ktory ma 14 lat hmm w razie uszkodzenia.rozszczelnienia mojego kotla moge pozniej dokupic podobny-uzywke za 500-1000zl .Tylko czy to wszystko ma sens. Maly metraz rodzi takie problemy ktore cos ciezko rozwiazac. Ale od czego mamy to forum;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak wspominalem wczesniej pytalem i na innym forum kiedys i obecnie o piec,o sposob ogrzewania mojego mieszkania i przytocze moje przemyslenia:

 

Kupilem kilka plyt szamotowych ktorymi chce zaslonic czesc przegrody,wstawic przed przegrode plytke z otworem np 10x6. po bokach tez dac po 1-2 plytki,Ruszt w 2/3 przykryc np blacha polozona na pretach by cieplo nie przenikalo do rusztu. To takie chwilowe rozwiazanie.

 

 

 

PC to wygoda komfort ale nawet nikt ze znajomych tego u siebie nie posiada.Popytam sprzedawcow ktorzy maja PC do sprzedania jak to widza.

 

 

 

Ogladalem palnik Kipi i inne.Ale zastanawiam sie czy nie zrobic tak ze ten sezon powykladac obecny piec szmotem-szybkie,tanie rozwiazanie a po sezonie albo kupic palnik na pelet co wyjdzie ok 5000 i do tego bufor 1000L badz -i tu mysle ze pomijajac jeszcze rozmowy ze sprzedawcami,servisantami PC wezme i kupie piec z podajnikiem w cenie palnika na pelet czyli ok,5000zl

 

Plus dla palnika na pelet-samo sie rozpala,czystosc,

 

Plus dla pieca z podajnikiem ze caly kociol nowy,mieszkam na slasku na weglu.

 

Mozna jeszcze podstawke pod kociol kupic za ok3,5tys badz palnik ze sterownikiem i samemu dorobic podstawke. ale podstawka do chyba mniej racjonalny pomysl.

 

 

 

Reasumujac czym wiecej odpowiedzi,propozycji tym wiekszy bajzel w glowie.Bylo juz kilka tematow jak juz wspomnialem odnosnie pieca do mojego mieszknania. Na chwile obecna faworytem ze tak powiem jest nowy kociol z podajnikiem do 5tys,bufor 1000L mysle ze 1.2-1,5tys zl sie zmieszcze,przerobki,zawory,pompki 1tys zl i wszystko.Spokoj na kilka ladnych lat.Rozpalanie kotla z podajnikiem szybsze,mniej czasochlonne niz kotla zasypowego.A moze i uda sie kupic kociol z zapalarka.

 

Uwazam ze to chyba najlepsze rozwiazanie,nie najdrozsze,nie nejlepsze ale rozsadne.Od kilkudziesieciu dni z przerwa siedze czytam,slucham opini i chyba czas podjac decyzje bo czasu na te" poszukiwania" poszlo bardzo duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociol z podajnikiem np 12kW w cenie do 5 tys spokojnie znajde.

 

Bufor sam zrobie(dospawam krocce,ocieple) jak kupie odpowiedni zbiornik. Mialem juz jechac po tysiac litrowy zbiorniczek jak jakis czas do tylu gdy innym forum wyskoczyla taka opcja z zastosowaniem bufora.A zbiornik kosztowal 250zl i to ocynk.Ale juz sprzedany.Taraz widze podobne za 1500zl.Mysle ze uda mi sie w kwocie do 800 cos wyrwac-reszta kwoty ocieplenie.

 

Zawory chyba potrzebne beda dwa po ok 200zl(troj lub czterodrozne,moze i jakis z silownikiem)jeden wbudowany w obiego piec-bufor,drugi w obieg bufor-kaloryfery. Tak samo pompki,jedna mam,druga uzywke grunfos za 100-150zl spokojnie da sie kupic.

Troche rur miedzianych,ksztaltek.

Mysle ze doliczajac z 10%sumy powinienem sie zamknac.Naklad pracy wlasny-darmowy.

Chcialbym miec sterowanie pogodowe,podglad w domu temperatur.A sterowanie cieplem z bufora tak powinno byc ustawione ze i z 30C pusci na mieszkanie,bo czasem i to powinno wystarczyc np jesienia,wiosna.

Takie moje wstepne przemyslenia.

Z racji tego ze nie posiadam takich zaworow czy to troj-czterodroznych czy to tez sterowanych to prosil bym by ktos dobral czy nakierowal mnie na takie zawory,moze i pomogl w doborze sterownika choc piece juz zazwyczaj maja jakies fabryczne ew, opcjonalnie wymienic.,zalezy by bylo w miare dobre-trwale,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*

Sory ale tobie się wszystko miesza a ja tobie się nie dziwię , po pierwsze primo skoro kocioł z podajnikiem nawet tańszy to po kiego grzyba ci ten durny bufor ? to jest w tym przypadku trwonienie $$$

ale podsunę ci jeszcze jeden doskonały i w sumie niedrogi pomysł ale za to bardzo komfortowy a mianowicie pompa ciepła ale nie tam na wodę czy coś tylko kanałowa , tylko rozprowadzasz po pomieszczeniach rury z kratkami fajnie je schowasz karton gipsem i olewaj całe te wynalazki węglowe peletowe zwłaszcza przy takiej powierzchni mieszkania tak się katować , to pilotem pstryk i za 2 minuty masz cieplutko a i programator czasowy i inne bajery też są

http://allegro.pl/klimatyzacja-klimatyzator-kanalowy-kaisai-5-0kw-i6734533828.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy kociol podajnikowy np najmniejszy-10kW do mojego mieszkania jest przewymiarowany,mniejszych brak,dlatego jesli mam spalac efektywnie to musi byc bufor.(polecam stronke-czyste ogrzewanie gdzie jest to przejzyscie i sensownie wyjasnione)

Pompa ciepla kanalowa-pomysl dobry i fakt w zakupie niedrogi.Tyle ze mam mieszkanie wyremontowane wiec decydujac sie na ta opcje musze niezly bajzel zrobic co mi sie wogole nie usmiecha-nieoplacalne.Jesli bylbym w trakcie,przed remontem to mysle ze taka pompa by u mnie znalazla miejsce,ale nikt nie bedzie rozwalal mieszkania po to by zmodernizowac ogrzewania a majac jakby nie patrzac nowe,czy to dobre ogrzewanie w miedzi i stalowe kaloryfery.

Nagrzewnica 5Kw z uwagi na marne zasilanie budynku odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze nie zrobilem tego bo dzis niedziela.Powiedziales jak zrobic i jak bede miec dzien wolny to tak zrobie i o efekcie tutaj wspomne.

.Czytajac co niektore Twoje mtdeusz odpowiedzi widze ze czasem pier...... jakis "ciekawy" tekst. Z uwagi ze mozesz miec pojecie o ogrzewaniu,raczej chcesz lub masz czas by cos doradzic, pomoc to temat o marudzeniu przemilcze.Nikt tutaj jak i na innych forach nikogo nie zmusza do odpowiadania.Ja wole spytac aby sie znow nie sparzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak narazie to siedze kolejna niedziele w zwiazku z ogrzewaniem na net........

Kotla moze i w tym tygodniu nie zrobie bo mam druga zmiane a nie chce czegos zrobic (zlozyc,rozpalic) i isc tak do pracy z brakiem wiedzy jak proces spalania bedzie przebiegal.Ale z pewnoscio tu po ulepszeniu sie pojawie.

Rozpalam tak: Pusty zasobnik wiec na dol pare stron gazety,potem troszke patykow,znow pare stron gazety,patyki i lopatka wegla,lub od razu do pelna wegiel i rozpalam. Blacha ktora skraca obieg spalin jest wyciagnieta tylko przez chwile. Po zamknieciu drzwiczek przewaznie "wpycham "ja na swoje miejsce.

Wiem ze po ulepszeniu trzeba bedzie rozpalic pod,przed wycietym otworem 10x6 czyli pare drewienek i troszke wegla,Dopiero jak sie to rozpali to dolozyc do pelna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerze powiedziawszy nie zauwazylem by z komina sie cos tragicznego podczas rozpalania wydostawalo. Komin ma ok15-18 metrow.Od podpalenia do osiagniecia temeperatury np 44C zajmuje mysle z 10 min.Nie sprawdzalem czasu bo podpalam,laduje wychodze. Za jakies dwa tygonie wygaszam,czyszcze podpalam,wychodze......Oczywiscie miedzy czasie dokladajac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepla kanalowa-pomysl dobry i fakt w zakupie niedrogi.Tyle ze mam mieszkanie wyremontowane wiec decydujac sie na ta opcje musze niezly bajzel zrobic co mi sie wogole nie usmiecha-nieoplacalne.J.

 

Do rozważenia zatem split małej mocy najmniejszy na rynku.Są takie aukcje do samodzielnego montażu.Zakładając jeden do strefy dziennej,drugi do strefy nocnej to w 4000 można się zmieścić w miarę przyzwoitym sprzęcie.Natomiast kocioł zostawić jako dodatkowe źródło ciepła.

W modernizacji można się posiłkować coś na wzór kotła MPM z palnikiem wirowym:

10d152469cd58f215d57bb34a7dbd949e37f2439.jpg 231564415_7_1000x700_mpm-ds-ii-12-14-kw-kociol-z-dolnym-spalaniem-dolniak-.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podsunę ci jeszcze jeden doskonały i w sumie niedrogi pomysł ale za to bardzo komfortowy a mianowicie pompa ciepła ale nie tam na wodę czy coś tylko kanałowa , tylko rozprowadzasz po pomieszczeniach rury z kratkami fajnie je schowasz karton gipsem i olewaj całe te wynalazki węglowe peletowe zwłaszcza przy takiej powierzchni mieszkania tak się katować , to pilotem pstryk i za 2 minuty masz cieplutko a i programator czasowy i inne bajery też są

http://allegro.pl/klimatyzacja-klimatyzator-kanalowy-kaisai-5-0kw-i6734533828.html

Ogrzewanie nadmuchowe to najgorszy rodzaj ogrzewania.

Reasumujac czym wiecej odpowiedzi,propozycji tym wiekszy bajzel w glowie.Bylo juz kilka tematow jak juz wspomnialem odnosnie pieca do mojego mieszknania. Na chwile obecna faworytem ze tak powiem jest nowy kociol z podajnikiem do 5tys,bufor 1000L mysle ze 1.2-1,5tys zl sie zmieszcze,przerobki,zawory,pompki 1tys zl i wszystko.Spokoj na kilka ladnych lat.Rozpalanie kotla z podajnikiem szybsze,mniej czasochlonne niz kotla zasypowego.A moze i uda sie kupic kociol z zapalarka.

 

Uwazam ze to chyba najlepsze rozwiazanie,nie najdrozsze,nie nejlepsze ale rozsadne.Od kilkudziesieciu dni z przerwa siedze czytam,slucham opini i chyba czas podjac decyzje bo czasu na te" poszukiwania" poszlo bardzo duzo.

Dlatego nie spiesz się z podejmowaniem decyzji, jak wydasz kasę to będziesz się z tym męczył ileś lat.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytalem o splity.U mnie musialbym miec co najmniej dwa lub jeden i dwa nawiewy,A to z uwagi na 4-5 pomieszczen.Takie rozwiazanie odpada,PC nie wiem jak sie sprawdzi na instalacji przystosowanej do kotla weglowego,gdyby to byla podlogowka to co innego.PC (urzywki)o ktore dzis pytalem wedlug sprzedawcow bez problemu wystarcza-5kW tyle ze w tym temacie sie zaglebiam.

Spieszyc sie niemam zamiaru.Obecny piec powyklejam plytkami szmotowymi itp a z wyborem ogrzewania poczekam.

Faworyt jak wspomnialem kociol weglowy z podajnikiem+bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy udało się komuś sensownie przerobić kocioł SAS NWT na DSa?

 

Mam Sasa z 2006 roku, 17 kW. Zatkałem już ten górny przelot przy wiszącym wymiennikiem.

Próbowałem zrobić palniki z tego tematu, ale mój SAS jest dosyć szeroki i jeżeli mam dwie cegły szamotowe po bokach, to nie dam rady ustawić na nich trzeciej kostki. Nie zmierzyłem szerokości paleniska, ale po szerokości wchodzą dwie cegły szamotowe.

 

Jaki palnik spróbowąć tam zrobić? CZy nawiercać górne drzwi do PW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mnie nie bylo ale wczoraj moj kociolek wstepnie przerobiony.Zrobilem na tylniej plytce szmotowej wyciecie 10x6 lecz po przylozeniu okazalo sie ze jak poloze owa plytke na ruszcie to jest szczelina nad plytka szamotowa a przegroda.Wstepnie podlozylem pod wycieta plytke kawalki cegly szmotowej.Tym samym wyciecie jakby nie patrzec sie powiekszylo do ok10x13cm.Na ruszcie polozylem z przodu jedna plytke,przed nia jeszcze kawalekby zaslonic troche wiecej rusztu(juz jej niema)..Ponadto plytka na ruszczie zazebiala sie z plytkami bocznymi co dzis utrudnilo bardzo wybranie popiolu,dlatego tez wyciete wpustki plytki z rusztu dzis odbilem.Co zauwazylem to wegiel strasznie sie zawiesza,pewnie poprzez boczne plytki to powoduje ze odczuwam spadek temperatury w domu to spacer do piwnicy skruszyc wegiel by spadl.Piec dluzej sie rozpala,ale i tak sie wylacza wentylator.Wegiel rozpalalem od malej kupki pod wycieta plytka,ale i tak po paru godzinach otwierajac drzwiczki zasypowe widac bylo zar na gorze wegla-zar przeszedl na sama gore komory zasypowej.Wydaje mi sie ze dmuchawa do tej sytuacji sie przyczynia bo wylot powietrza jest blizej drzwiczek niz wycietej plytki szamotowej.I powietrze najpierw odbija sie od scianki i sie rozprasza po calym popielniku.

tylko jedno zdjecie mi tu wchodzi wiec reszta w linkach

https://zapodaj.net/4160cad186d5f.jpg.html

https://zapodaj.net/5be3f94c20849.jpg.html

20180224_112324.jpg

Edytowane przez Adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego mtdeusz napisales:

 

"Adam

Ruszt za przegrodo ma być zasłonięty.

Zmniejsz też komore zasypową.

Dysze zrób pod przegrodą.

Możesz zrobić tak jak Dikij Petia ale jak coś zrobiś źle i będzie nie działać to się szybko zrazisz."

 

Czyli dysze-cegla z wycietym prostokatem dam za przegroda czyli blizej tylnej scianki pieca.

Zostawilem tez blache ktora jest fabrycznie pod skosem wlasnie za ta przegroda.Nie wiem czy ja zostawic czy wstawic tam kawalek blachy,cegly by zaslonic czesc rusztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc.Troche sie pospieszylem bo dzis rano przerobilem troche ulozenie plyt.Plyte z dysza dalem pod przegrode,a za ta dysza na ruszt polozylem blache by powietrze tamtedy nie lecialo. Tym samym troche inaczej znow zrobione niz pokazales na rysunku.Na chwilke obecna jak sie piec wygasi to podetne troche blache(w miejscach szpar z rusztu) co lezy na ruszcie za dysza tak by powietrze wtorne mialo tam dostep.Obecnie blacha napewno nie jest szczelnie polozona wic cos tam pewnie dmucha.

Plomieni raczej nie zobacze chyba ze odkrece gorna wyczystke ale wtedy tam powietrze poleci i za duzo widac nie bedzie,tym bardziej ze to jest ostatni zakret przed wyjsciem z pieca.

20180226_091243.jpg

Edytowane przez Adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...