Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ponieważ sezon grzewczy dobiega powoli końca nadchodzi czas na modernizacje kotłowni.

Poniżej prezentuję schemat sprawdzonego prostego układu ładowania bufora, który eliminuje wszystkie mankamenty wynalazku zwanego Laddomatem.

 

http://img252.imageshack.us/img252/7082/schematantyladdomat.jpg

Opis działania

Podczas rozruchu kotła przy zimnym buforze rozpoczyna się proces jego ładowania na drodze grawitacyjnej poprzez zawór zwrotny klapowy ZZK. Po osiągnięciu temperatury zadanej np. 60*C na czujniku CTW (termostat przylgowy z nastawą temperatury zadanej lub inne alternatywne rozwiązanie), uruchamiana jest pompa obiegu kotłowego. Różnica ciśnień na zaworze ZZK wywołana pracą pompy, powoduje jego zamknięcie i rozpoczyna się proces wymuszonego ładowania bufora pompą kotłową.

Ponieważ temperatura mierzona na powrocie do kotła za pomocą sondy głowicy termostatycznej z kapilarą zaworu ZT jest w tej sytuacji niższa od temperatury zadanej 40*C, to zawór ZT jest w pełni otwarty. Część gorącej wody z przewodu zasilania jest zawracana poprzez zawór ZT w kierunku do przewodu powrotnego w obiegu z pompą, w której następuje jej zmieszanie z chłodną wodą powracającą z bufora.

W miarę zbliżania się temperatury na powrocie do kotła do temperatury zadanej na głowicy termostatycznej zaworu ZT, zawór zacznie się przymykać, a po jej przekroczeniu nastąpi jego całkowite zamknięcie. W ten sposób jest realizowana funkcja ochrony powrotu kotła.

Za pomocą zaworu regulacyjnego ZR regulujemy punkt pracy pompy kotłowej ze stałą charakterystyką, dostosowując za jego pomocą wielkość przepływu wody przez kocioł do jego mocy.

Pompa jest zamontowana w układzie zasyfonowania, który zapobiega rozładowywaniu się bufora poprzez kocioł, pomimo braku za nią zaworu zwrotnego. Podobną funkcję pełni zawór ZZK. Dzięki takiemu montażowi pompy zostało wyeliminowane zjawisko zastoinowania pompy. Przez pompę przepływa wahadłowo niewielki strumień wody w obu kierunkach, powodujący obracanie się wirnika i oczyszczanie łożysk.

 

nilsan

 

Jaki jest koszt budowy tej alternatywy laddomatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mtdeusz

Dwa lata mi zajeło zmniejszenie rusztu tak by nie przeszkadzało przy odpopielaniu i by nie było go widać.

 

Jak byłem w łobi po sznur uszczelniający do drzwiczek to znalazłem takie cudo, ciekawe jak to ma 5 klase ecodesing :lol2:

IMG_20190929_171645_compress75.jpg

Sznura i tak nie kupiłem w łobi bo w h#j drogi a potrzeba mi 5metry, kupiłem od Vitcasa z 3x tańszy.

Edytowane przez mtdeusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak matoły wyprodukowały kocioł na węgiel, gdzie ruszt i pole wynosi np 20 x 20 cm = 400cm2, to nie ma w nim dobrego spalania i wtedy trzeba podrasować dopalacz mocno, by to naprawić na tym etapie.

Jeśli jednak zachowamy pole 400 cm a zmniejszymy wymiar na 15cm to szerokość wtedy wyjdzie 27cm. Na takim gabarycie spalanie powinno być sporo lepsze a podrasowanie dalszych etapów, może prowadzić do idealnego spalania.

Jeśli to prawda co piszę, to znaczy że "matoł pogania matołem"i trzeba robić SWOJE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]433518[/ATTACH]

Czy wiaderko 10litrowe sadzy z komina z 2lat (do komina było zaglądane 2 lata temu) to dobry wynik czy nie?

A tyle było popiołu lotnego w wyczystce PRZED CZYSZCZENIEM KOMINA a było go równo z czopuchem az wygurował,a czyszczenie komina to było tak przy okazji.

[ATTACH=CONFIG]433522[/ATTACH]

 

Nie wiem czy dobry wynik ja niecałe dwie butelki z coca coli 1,5l wyciągnąłem po dwóch latach z wyczystki paląc rekreacyjnie w kominku ścinkami drewna z budowy. Komin o dziwo był czyściutki. Tylko że te drewno paliło się niczym papier (temperatura na kratkach DGP do 120st). Zobaczyłem w komin bo nowe zakupione drewno(jesion) coś wolno się pali i jest wolny wzrost temperatury, wiec zgłupiałem i zajrzałem do komina. Teraz to zastanawiam się nad sensem zamontowania wentylatorów do DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...