Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A po co w ogóle coś dodawać nie lepiej kupić porządny węgiel od razu i nim palić a nie jakieś tam mieszania kombinacje:rotfl:

Można też kupic od razu lepszy droższy kocioł ale wtedy gdzie cała zabawa ;-)

Wczoraj kupiłem brunatny dość mocno mokry i teraz myślę jak mu poprawić warunki spalania , plus z mokrego opału to pali sie bardzo długo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

WITAM wszystkich

 

dzisiaj byłem rano w wielkim szoku.

wczoraj o 19 odpaliłem nowy zasyp unister na 50stC pompa 1bieg KPW na 2mm, PG na około 1cm.

rano 6godz zachodze do kotłowni na kotle 50stC i 3/4 zasypu jeszce w kotle w domu 22.4stC na zew. -3stC:D

 

:rotfl:

 

zug

 

I jeszcze jedno słowo komentarza do tego wpisu kolegi ZUG.

Wynika z niego również to, że twój układ kocioł+komin ma ogromny potencjał długopalności, który musisz tylko umiejętnie wykorzystać.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno słowo komentarza do tego wpisu kolegi ZUG.

Wynika z niego również to, że twój układ kocioł+komin ma ogromny potencjał długopalności, który musisz tylko umiejętnie wykorzystać.

 

nilsan

 

właśnie to zauważyłem ale jak zasyp zrobie ponad poziom max to zasyp nie łapie na dole tak szybko.

bo niestety nie miałem pojęcia o takim spalaniu (od góry) kiedy producent

wykonywał mi mój kociołek.

i ruszt który mam to 28x40 wysokość 28cm jest lipny lepiej by było jak jego

wymiary by były 30x30 wysokość 50cm.

zastanawiam się nad montarzem blachy 3mm na wysokości 10cm którą bym montował w

otworze zasypowym(wymiar otworu 30x30) oczywiście ona by była z możliwością demontarzu bo bokach miałaby

przyspawane nakretki i śruby wkręcane przez nie dociskałyby ścianki boczne otworu zasypowego.

to umożliwiało by mi zasypania wyżej tylko musiałbym przerobić KPW.

 

co myślisz nilsan o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

Myślę, że problem nie leży w wymiarze paleniska, tylko synchronizacji klapki PW z PP.

Ja bym spróbował wykonać układ dwóch sprzężonych klapek PP i PW za pomocą łącznika z pręta stalowego np śr. 8mm w połączeniu z ze śrubą rzymską do regulacji jego długości, który zamocowany byłby do dźwigienek obu klapek. Dźwigienkę klapki PW należałoby zrobić z pręta gwintowanego o tej samej średnicy, żeby móc regulować długość ramienia dźwigni klapki PW, czyli punktu zamocowania łącznika do ramienia klapki PW. W ten sposób będziemy mieli możliwość niezależnego regulowania różnych wielkości odchyleń obu klapek, czyli proporcji PW/PP. Całość sterowana byłaby termostatycznym miarkownikiem ciągu zamocowanym do klapki PP.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

Myślę, że problem nie leży w wymiarze paleniska, tylko synchronizacji klapki PW z PP.

Ja bym spróbował wykonać układ dwóch sprzężonych klapek PP i PW za pomocą łącznika z pręta stalowego np śr. 8mm w połączeniu z ze śrubą rzymską do regulacji jego długości, który zamocowany byłby do dźwigienek obu klapek. Dźwigienkę klapki PW należałoby również zrobić z pręta gwintowanego o tej samej średnicy, żeby móc regulować długość ramienia dźwigni klapki PW, czyli punktu zamocowania łącznika do ramienia klapki PW. W ten sposób będziemy mieli możliwość niezależnego regulowania różnych wielkości odchyleń obu klapek, czyki proporcji PW/PP. Całość sterowana byłaby termostatycznym miarkownikiem ciągu zamocowanym do klapki PP.

 

nilsan

 

ale teraz dałeś mi "rebus"

mozna cię prosić o rysunek który umożliwi mi głębszą wyobraźnie.

bo w teori brzmi SENSOWNIE ale trzeba jeszcze zapodać to manualnie na te klapki aby to

było mozliwe zainstalowania do mojego kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

Poniżej rysunki idei sprzężenia PP+PW. Do obu klapek należy zamocować odcinki pręta gwintowanego śr. 8-10mm. Końcówki pręta łączącego klapki, zakańczamy przegubem z kółka i kawałka płaskownika z dwoma otworami. Kółko jest przyspawane do końcówki pręta i przewleczone przez jeden z otworów w płaskowniku. Drugi otwór w płaskowniku służy do zamocowania go do dźwigni klapki pomiędzy dwoma nakrętkami, którymi regulujemy długość ramienia dźwigni klapki. Na pręcie sprzęgającym klapki montujemy śrubę rzymską, którą będziemy regulować długość łącznika.

 

http://desmond.imageshack.us/Himg710/scaled.php?server=710&filename=schematpppw.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg713/scaled.php?server=713&filename=schematpppwzoom.jpg&res=medium

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem artykuł o Ubocznych Produktach Spalania, oto jego fragment:

 

(...)Spalanie paliw stałych, w zależności od prędkości przepływu czynnika utleniającego, może odbywać się w paleniskach:

rusztowych - z nieruchomą warstwą paliwa-

(...)

W paleniskach rusztowych reakcje chemiczne paliwa zachodzą w warstwie, przez którą lub/i nad którą przepływa powietrze z prędkością od 0,3 do 1,2 m/s. Temperatura spalania w paleniskach rusztowych mieści się w przedziale od 900 do 14000C. Poza utlenianiem dochodzi do spiekania wypalonych minerałów i tworzenia eutektyków wiążących poszczególne ziarna w aglomeraty, wydzielane z paleniska jako żużel paleniskowy lub rusztowy (nazywany również szlaką). Ilość żużla nie przekracza 95% całkowitej masy ubocznych produktów spalania. Niewielka część wypalonego popiołu z paliwa (nie mniej niż 5% masy Uboczne Produkty Spalania) unoszona jest ze spalinami i znana jest jako popiół lotny. Uboczne produkty spalania zawierają niespalony i skoksowany węgiel, którego ilość ich może dochodzić nawet do kilkudziesięciu procent. Powstające żużle znacznie się różnią między sobą porowatością, uziarnieniem i gęstością właściwą.(...) Spalanie gazów węglowodorowych (szczególnie cięższych) i przemysłowych, przy niedomiarze tlenu może prowadzić do powstawania sadzy-koksiku i substancji smołowych. (...)O podziale stałych produktów w komorze spalania i spalinach decydują warunki spalania. W zależności od natężenia przepływu tlenu w palenisku proces spalania może być prowadzony jako:

  1. pełne utlenianie – spalanie,
  2. zgazowanie - częściowe spalanie –- częściowe utlenienie,
  3. autopiroliza - szczątkowe spalanie dla uzyskania- temperatury rozkładu.

Przy pełnym spalaniu oraz zgazowaniu spalane paliwo tworzy uboczne produkty spalania, osadzające się w paleniskach oraz częściowo unoszone ze spalinami lub gazem syntezowym. W przypadku pirolizy powstaje karbonizat - pył unoszony z gazem i koksem.

 

i jeszcze jeden cytat:

" Konstrukcja kotła umożliwiająca obniżenie temperatury spalania do 800 - 9000 C, wpływa na ograniczenie emisji tlenków azotu oraz utleniania się cząstek sodu i wanadu. Wprowadzony do złoża dodatek sorbentu, w postaci odpowiednio zmielonego kamienia wapiennego, dolomitu lub wapna, wiąże związki siarki, a skuteczność odsiarczania może osiągnąć nawet 97 %."

 

resq

Edytowane przez resq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remigiusz,

 

niestety nie widziałem jak pracuje Twoje PP , czy w trakcie zgazowania masz ją uchyloną , czy miarkownik od początku pracuje.

Z artykułu, który zamieściłem wynika jednoznacznie że zgazowanie jest tylko częściowym spalaniem ( stąd dym u Ciebie).

Nie ma u Ciebie ani miejsca,ani temperatury, ani dostatecznej ilości tlenu do całkowitego spalania w tej fazie.

Trzeba wybrać pomiędzy stałopalnością a czystością spalania.

Z tego co widzę również u siebie nie można przy obecnym kotle mieć i jednego i drugiego.

 

resq

Edytowane przez resq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

Poniżej rysunki idei sprzężenia PP+PW. Do obu klapek należy zamocować odcinki pręta gwintowanego śr. 8-10mm. Końcówki pręta łączącego klapki, zakańczamy przegubem z kółka i kawałka płaskownika z dwoma otworami. Kółko jest przyspawane do końcówki pręta i przewleczone przez jeden z otworów w płaskowniku. Drugi otwór w płaskowniku służy do zamocowania go do dźwigni klapki pomiędzy dwoma nakrętkami, którymi regulujemy długość ramienia dźwigni klapki. Na pręcie sprzęgającym klapki montujemy śrubę rzymską, którą będziemy regulować długość łącznika.

 

http://desmond.imageshack.us/Himg710/scaled.php?server=710&filename=schematpppw.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg713/scaled.php?server=713&filename=schematpppwzoom.jpg&res=medium

 

nilsan

 

ciekawe rozwiązanie ale nie pisałem że przecież mam wolne miejsce na miarkownik

wkręcany w płaszcz wodny aktualnie jest tam zaslepka.

PP jest sterowana unister-em (elektronicznym).

I to daje mi dodatkowa opcje że ten miarkownik moge w kręcić w płaszcz wodny i podłączyć

go do klapki PW i odpowiednio wysychronizować i może dać ciekawe rozwiązanie.

Synchronizacja na początku może być cięzko do wyregulowania ale kilka godzin przy kotle i po sprawie.

 

Da to pełną kontrole dwóch klapek PP i PW co do zmiany temp. i spalania w kotle.

 

co o tym myslisz nilsan.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

i ruszt który mam to 28x40 wysokość 28cm jest lipny lepiej by było jak jego

wymiary by były 30x30 wysokość 50cm

 

A ja bym się z Tobą chętnie zamienił. To 50 cm powoduje, że tak zasypany kocioł nie utrzymuje ognia u góry. Nie ma problemu, kiedy jest go 20 cm, ale tutaj już jest problem małej długopalności.

 

OCZYWIŚCIE BEZ DMUCHAWY.

Edytowane przez jacbelfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG

 

 

A ja bym się z Tobą chętnie zamienił. To 50 cm powoduje, że tak zasypany kocioł nie utrzymuje ognia u góry. Nie ma problemu, kiedy jest go 20 cm, ale tutaj już jest problem małej długopalności.

 

OCZYWIŚCIE BEZ DMUCHAWY.

 

ja jak zasyp zrobie na 20cm wysokości daje 18kg węgla.

przy temperaturach zew. +\- 0stC daje 8-10godz stałopalności ale też różnie bywa ztym

że czasmi po dwóch godz. mam zar na ruszcie a po srodku zasypu nie i sprawa się komplikuje

ponieważ zakułca mi wypalanie gazów na górze zasypu.

coś źle jeszcze synchronizuje z powietrzem.

ale jak dam zasyp 30kg to już jest czubato wyscielam zasyp pod kątem gdzie więcej go nagarniam do tylnej ścianki

kotła i przy tej samej temp. na zew. trzyma 17godz. kocioł na 50st w domu 22.7stC. ale na ruszcie żaru po dwóch godz.

niema i odbywa się warstwowo.

Zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem coś w postaci podciętego lejka na ruszcie.

czyli ruszt miał by forme "podciętego lejka" tak że boki wokól ścianek bedą pod katem aby zasyp do końca się wypalał. jest to czywiście przypuszczenie że będzie lepiej.

tylko niewiem czy obłozyć ściete pod kątem cegły szmotowe czy zrobić ramkę z blachy i poprostu ją założyć na ruszt.

Edytowane przez ZUG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie podczas wypalania gazów jak otworze na chwile drzwiczki wyczystki(wymiennika) to widać długie sokojnie

unoszace w góre niebieskie płomyki ale kiedy PP jest otwarta natomiast gdy miarkownik zamknie klapke PP ze wzglądu

na uzyskaną zadaną temperature to są tylko minimalne płomyki na zasypem ale widze je jak otworze dzwiczki zasypowe.

musze zainstalować na drzwiczki zasypowe okienko co umozliwi mi obserwacje prawidłowego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nilsan,,

 

pomysł dobry , już ktoś o tym wspomnał i nawet to zrobił chyba,,tylko jedno ale..

bo wydaje mi się z obserwacji u mnie,ze te klapki powinny działać prawie na przemiennie- czyli jedna się otwiera PP druga się domyka PW.

Otwarcie obu tak jak na rysunku troszkę się mija z prawdą i kocioł się tylko wychłodzi.

Tu trzeba rozpatrzyć fazę spalania wstępnego i fazę koksu.

Edytowane przez 4pluton4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...