Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

wazoski , niby czemu nie jest dobry pisze w obu tematach wiec nie widzę tutaj problemu :)

 

Maly Mariusz, No tak to sobie myślałem, ale jak otworze drzwi to podkopci chwile i potem zaprzestanie. Nakręcę filmik jeszcze jak to wygląda ale palić się w DS w sumie fajowo :D Nasypuje od góry nowa porcje węgla i się pali i wciąga ładnie od spodu.

 

Co do tych 70°C do robiłem to w 1. roku palenia ze mi sie 4D otwierał dopiero przy 60°C teraz mam ustawione na 45°C i pompa się wyłączą dopiero przy 50°C i wyłącza przy 42°C. Potrzebuje i tak tyle samo czasu żeby dojsc temp czyli ok 1 godz żeby mieć np te 60°C w całej instalacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz Resg do góry pieca przystaw rurę - kanał spalinowy z szybrem i przebij się nią przez sufit.Tam podłącz ją do ciężkiej ceramicznej leżanki z jednej strony a drugi koniec leżanki do komina. Rurę - kanał trzeba zaizolować. Leżanka (odbiornik) jesli będzie z odpowiedniej ceramiki, to poza funkcją grzewczą, bedzie działać osuszająco na mieszkanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, panowie jakiś czas temu zauważyłem takie dziwne, a może śmieszne zjawisko, myślałem, że może źle widzę, albo mi się przewidziało, jednak dziś zaobserwowałem dokładniej i z moim wzrokiem jest wszystko ok.

Rozpalam w kociołku, powoli dochodzę do zadanej temperatury, dziś 60stopni (na kotle).

W mieszkaniu na kalafiorze mam zamontowany termometr i na termometrze w pokoju temperatura 44stopnie. Wiadomo zanim ciepła woda dojdzie do grzejnika to temperatura zawsze coś spadnie.

Po 9ciu godzinach od rozpalenia dotykam grzejniki, wydają się jakieś cieplejsze niż wcześniej, idę do pokoju patrzę na termometr zamontowany na grzejniku w pokoju, tam temperatura 48stopni, myślę sobie cholerny miarkownik znów przeciąga, więc biegnę do kotłowni, a tam cały czas zadane 60stopni.

Czy może mi to ktoś wytłumaczyć, skąd te delikatne wzrosty temperatury na grzejniku w pokoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :D

Tak to wygląda w realu:

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/DSCN3066_2.jpg

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/DSCN3064.jpg

http://i1080.photobucket.com/albums/j332/pervavore/Defro%20Optima%20Komfort/DSCN3062.jpg

 

Wywaliłem teraz ta półkę tylna z szamotu i jest tylko dziura na ruszt :) A co mi jeszcze przyszło do głowy bardziej otworzyć klapkę bo mi się przypomniało ze ktoś mówił ze DS'y potrzebują więcej powietrza :) Trzeba będzie na nowo kalibrować miarkownik :) I zadziałało :D Temp do 65° podskoczyła tylko na dwóch kłodach drewna :)

 

Jedynie co dalej w kurza to ten dym :( Niestety nie mam PW teraz za szamotem bo nie mam pomysłu jak wykonać. Jutro zrobię jeszcze film jak dym z komina wygląda i coś zaczyna mi się to podobać jak tylko uda się dymu pozbyć to zostaje przy DS'ie :D

 

Nie mam do nikogo nic za złe, bo sam od początku chciałem kiedyś tak na probe zrobić z niego DS i na własnej skórze zobaczyć jak jest. :) Po testuje to jednak dłużej i w tedy padnie werdykt co robimy :D

 

Na koniec film:

http://youtu.be/pnANicI2T9s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remigiusz cieszę się że coraz lepiej Ci sie pali , .

Powietrze wtórne możesz doprowadzić rurą Wezyra , dodatkowo zrobić otwór na drugą strone przez szamot 3 powietrze.

I jeszcze pytanie , czy koniec rusztu masz zaślepiony żeby lewe powietrze nie wpadało przez popielnik wprost do wymiennika?

pozdr

Właśnie na filmiku widziałem że masz zaślepione.

Edytowane przez Mały Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam moją propozycję kotła DS z regulacją mocy palnika, o której dzisiaj pisałem.

 

http://img812.imageshack.us/img812/221/kociodsmm.jpg

 

nilsan

 

Bardzo dobry projekt.

Kanał trzeci wzniosły i jest już kominem.Spaliny wędrują w nim w górę, ale nadal są chłodzone, co powoduje że te niżej są cieplejsze od tych wyżej i ma to wpływ na ich ciężar i zaburzenie w posuwaniu się w górę. Jesli ten trzeci kanał dać też opadowy, to chłodzenie i uwarstwianie spalin zwiazane z ich temperaturą odbędzie się naturalnie i przy najmniejszych oporach.

Budowa trzech kanałów opadowych powiększa precyzyjność chłodzenia, ale wymusza podłączenie do komina w dwóch miejscach (dół i góra), lub budowe wspólnego odcinka ,ktory należy zaizolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłem drobną modyfikację w obrębie palnika przedłużając materiał izolacyjny (szamot, wermulit) do dołu kotła, żeby wyeliminować możliwość roszenia się WC kotła poniżej rusztu poziomego palnika.

Ostatni kanał wznośny WC kotła jest szerszy od pozostałych, żeby zrekompensować wznośne wychłodzenie spalin (opór grawitacyjny) zmniejszonym oporem hydraulicznym na drodze przepływu spalin z dolnej komory nawrotowej do czopucha.

W projekcie kotła uwzględniłem uwagę Musaszi'ego i przewidziałem drzwiczki nad kanałem palnika ułatwiające dostęp do rusztu w celu jego oczyszczenia i rozpalenie kotła. Do drzwiczek tych jest na stałe przymocowany materiał izolacyjny w formie trapezu, który w połączeniu z rusztem pochylonym tworzy płaszczyznę ślizgową dla paliwa.

W dolnej komorze nawrotowej spalin należy przewidzieć drzwiczki wyczystki.

W górnej komorze nawrotowej spalin jest zamontowana obrotowa klapa krótkiego obiegu spalin, mająca za zadanie ułatwienie rozruchu kotła i osiągnięcie prawidłowych temperatur w kominie, później powinna być zamknięta.

Nad górną komorą nawrotową spalin przewidziałem izolowane drzwiczki rewizyjne umożliwiające czyszczenie kanałów dymowych WC kotła.

Moc palnika regulujemy za pomocą obrotowej klapy w kanale palnika, która przysłania, odpowiednio do zapotrzebowania mocy, część ukośnego rusztu palnika na drodze przepływu powietrza PP+PW i w ten sposób steruje grubością warstwy zgazowywanego paliwa mierzoną od poziomego rusztu. Natomiast ilością powietrza dostarczanego do palnika steruje miarkownik w funkcji temperatury wody w kotle poprzez klapkę w dolnych drzwiczkach, które są przeznaczone jednocześnie do obsługi palnika i popielnika.

To jest projekt koncepcyjny. Jego zwymiarowanie będzie wymagało wykonania obliczeń.

 

http://img705.imageshack.us/img705/221/kociodsmm.jpg

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W górnej części pionowej płyty, pomiędzy komorą załadowczą i górną komorą nawrotu spalin, należałoby wykonać otwór o średnicy 2-3cm w celu odprowadzenia produktów zgazowania znad zasypu paliwa.

 

nilsan

 

A ja mam troszekczę inny pomysł, zamiast wiercić otwór na górze w szamocie lepiej byłoby (tak myślę) przewiercić na górze WC. Wspawać króciec, a poniżej na pionowej płycie szamotowej ułożyć wężownicę (prawo-lewo) z powietrzem wtórnym i podać gorące PW do palnika. Oczywiście do wężownicy tej możemy na górze komory załadowczej dorobić jakąs fajeczkę ktróra będzie zassysała gazy z komory załadowczej i razem powietrzem wtórnym w postaci gorącej mieszanki poda do palnika. Myśle, że pomysł wart przedyskutowania. Kolejny plus to kocioł awaryjnie mógłby pracować na samym PW gdyby z jakichś powodów zabrakło mu PP(PG).

 

http://img705.imageshack.us/img705/25/kociodsmmd.jpg

 

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Szponi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szponi

 

Też myślałem o podawaniu PW w połączeniu z zasysaniem produktów zgazowania z nad zasypu. Z tym że wtedy ową rurkę wprowadziłbym przez pionową ściankę komory zasypowej tuż nad dyszą venturii do kanału spalania, bo moim zdaniem tam jest najlepsze do tego miejsce.

Ale jak pisałem wczoraj, nie wiem czy w takim układzie podawanie dodatkowego PW będzie konieczne, ponieważ DS wymagają dużych przepływów powietrza w palniku i może go być wystarczająca ilość dla zupełnego przebiegu reakcji utleniania.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szponi

 

Ale jak pisałem wczoraj, nie wiem czy w takim układzie podawanie dodatkowego PW będzie konieczne, ponieważ DS wymagają dużych przepływów powietrza w palniku i może go być wystarczająca ilość dla zupełnego przebiegu reakcji utleniania.

 

nilsan

 

Owszem, ale nie będzie to gorące powietrze. W tej wersji dodatkowo problem gazów nad zasypem mamy rozwiązany.

 

To może tak:

http://img708.imageshack.us/img708/221/kociodsmm.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szponi

 

Ale jak pisałem wczoraj, nie wiem czy w takim układzie podawanie dodatkowego PW będzie konieczne, ponieważ DS wymagają dużych przepływów powietrza w palniku i może go być wystarczająca ilość dla zupełnego przebiegu reakcji utleniania.

 

nilsan,

 

jak piszą mądre książki powietrze podać w dwóch najlepiej w trzech miejscach, w Twoim projekcie największe utlenianie wystąpi na tym pochyłym ruszcie , czy starczy tlenu do dyszy venturii :confused:

Druga sprawa to miejsce na zmieszanie i dopalenie się gazów, jeżeli w palniku dałeś od razu tak wąskie gardło, to gdzie ma się to odbywać :confused: ( start z takiego kotła będzie bardzo trudny - tak mi się wydaje )

Nawet Hes pokazał na swoim przykładzie jak długą drogę potrzebują gazy na dopalenie.

 

to są tylko moje spostrzeżenia , być może się mylę :D

 

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/43ad187421bb.jpg

 

resq

Edytowane przez resq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

resq

 

Właściwa reakcja utleniania zachodzi w kanale ceramicznym rozprężnym za dyszą venturii. Na drodze od pochylonego rusztu do dyszy venturii następuje głównie zgazowanie i tworzenie się mieszaniny powietrza i CO. Dopiero za dyszą venturii zachodzi reakcja egzotermiczna 2CO + O2 = 2CO2. Według tego co się zorientowałem, to hes ma to zrobione podobnie jak ja + podanie powietrza PW za dyszą venturii.

Moje obawy z podawaniem dodatkowego PW wynikają z moich obserwacji procesu spalania.

Wynika z nich, że o prawidłowości doboru współczynnika nadmiaru powietrza świadczy delikatny dym z komina, a nie jego całkowity brak. W tym drugim przypadku mamy sytuację znacznego przekroczenia współczynnika nadmiaru powietrza i duży wzrost emisji CO. Takie wnioski wyciągnąłem na podstawie wyników analizy spalin przeprowadzonych dla różnych wartości współczynników nadmiaru powietrza i obserwacji pracy kotła i komina w czasie ich wykonywania.

 

nilsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szponi

 

W tej chwili trudno jest odpowiedzieć na pytanie o sens podawania dodatkowego PW.

O czymś takim właśnie myślałem, ale ten dodatkowy odcinek dyszy powinien być jak najkrótszy, ponieważ zwiększa niepotrzebnie opory przepływu na drodze mieszaniny gazu palnego. Poza tym wybierając miejsce podania PW w funkcji odległości za dyszą venturii możemy dobrać właściwą wielkość podciśnienia, pod wpływem którego zostanie zassana odpowiednia ilość PW dla danej mocy palnika i prędkości przepływu gazów poprzez dyszę. W twojej wersji jest to niemożliwe.

Dodatkowo nie trzeba będzie tego powietrza regulować żadną klapką. Załatwi to zmienne podciśnienie w funkcji prędkości gazów przepływających przez dyszę venturii.

 

nilsan

Edytowane przez nilsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam jak "wygrzebałem" kiedyś ksiażkę o ogrzewaniu z 1948 i zdziwiłem się, że przed wojną mieli pośrednie grzanie wody użytkowej i piece z podajnikami. Pamietam też schemat dolniaka z pochyłym rusztem tylko dłuższym jak na rysunku od Nilsana, ale spaliny nie miały w nim poziomej drogi ,tylko szły w górę w pochylonym kanale.Zwiększało to gabaryty pieca ale dawały prawdopodobnie mniejszy opór,co pozwalało obniżyć ciąg kominowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nilsan

 

Powietrze wtórne lepiej niech będzie niż jak miałoby go nie być. Ewentualne dokładanie PW na istniejącym kotle nie jest już tak proste. Co do wysokości to im niżej tej lepiej, podciśnienie niech będzie jak największe, zawsze można je przymknąć jakąs klapką. Klapka nie jest jakimś strasznym problemem :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...