Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...

Kanikuła w pełni, bezruch w temacie, więc pozwolę sobie zadać pytanie, które jak czuję instynktownie, jest (łagodnie mówiąc), troszkę absurdalne, ale niech tam.

Czy można w oparciu o niższej zamieszczony wykres ocenić proces spalania, znaleźć na nim jakieś zależności których zmiana pozwoliłaby na sprawniejsze prowadzenie procesu za pomocą mierzalnych, widocznych na wykresie, parametrów. Kocioł Ogniwo S6WC 20kW, palenie bardzo tradycyjne, czyli z zasypywaniem na żar, ale, jak to nazwał jeden z kolegów, - „metodą brzegową”. Budynek140m2, nie ocieplony.

Wykres obejmuje 24 godziny pracy kotła, zasyp 3 razy po 9kg węgla orzech II (29MJ/kg).

Na wykresie „temp”, linia zaznaczona zielonym kolorem, oznacza temp. zadaną wody wyjściowej, wyliczaną z Krzywej Grzania

Linia brązowa to wynik 5 możliwych położeń przesłony przepustnicy spalin.

Linia jasno-niebieska to wynik 10 położeń klapy PG, w przedziale od 0-20mm.

Inne dane powinny być czytelne.

Napisałem sobie jakiś tam program dla ułatwienia obsługi a to obraz pracy tego programu, priorytetem jest utrzymanie temperatury spalin, mierzonej w czopuchu, poniżej 270C, temperatury w pomieszczeniu z czujnikiem pomiędzy 20-21C. Chciałbym jeszcze tylko troszkę obniżyć spalanie, z 4500kg do 4000kg w 6 miesięcznym sezonie, dlatego tak sformułowałem pytanie.

Pozdrawiam,

Image22_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, zaryzykuję i zadam pytanie specjalistom, wybaczcie - jestem zielona :)

Mam okazję zakupić w dobrej cenie piec DEFRO Optima Komfort Plus 15-18KW, jednak nie jestem pewna czy wystarczy na ogrzanie nowego budynku o pow. 140 m2 + garaż = ok.160 m2. Dół 50m2 - podłogówka, góra 5 kaloryferów, ściany porotherm +15cm styro, poddasze wełna 25 cm.

Proszę o podpowiedź.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Gdybam, że i niespecjalistom pozwalasz się wypowiedzieć, bałbym się producenta który zaczyna opis swojego kotła takim zdaniem „Linia kotłów OPTIMA KOMFORT PLUS to oryginalny wygląd,” masz nowy dom więc zapytam, czy kiedykolwiek miałaś okazję obsługiwać kocioł, bo chcesz kupić najgorszą zarazę, kocioł górnego spalania do takiego domu pasuje jak wół do karety. Czekają Ciebie same problemy, chyba że opanujesz summę wiedzy o spalaniu i chcesz spędzić sporą część życia w kotłowni, zastanawiając się czemu ta „franca” tak fuknie znienacka. Mam stary dom bez ocieplenia 140m2, kocioł 20kW, przeklinam ten stan w każdym dniu w sezonie grzewczym, Tobie pewno wystarczy 10-12kW, ale nie tego typu o którym mowa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W garażu jest jeden malutki kaloryfer i komin spalinowy do ww. pieca, więc nie będę go zbytnio dogrzewać. Dzięki za szybką odpowiedź

pozdrawiam

...też tak miałem, ale przy ostatnich mrozach (-20) żona niechcący otworzyła pilotem garaż i się wychłodził do -15 to grzejnik też zamarzł i popękał. Grzejnik już wywaliłem.

Bramy garażowe nie są dobrym izolatorem ciepła, wiec grzanie garażu to studnia bez dna a i samochodom lepiej w chłodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z piecem (piec SAS dolne spalanie, nadmuch, pale weglem orzech II), mianowicie piec mam bardzo osmolony. Utrzymuje temp. na piecu około 60st. Posiadam zawór czterodrogowy, który powoduje ze na grzejniki idzie temp. mniejsza.

Co może być powodem tego zasmolenia? Wypalałem już piec wysoką temp. i wmiarę się to czyściło , ale po kilku dniach efekt smoły pojawiał się na nowo. W jaki sposób mam teraz oczyścić ten piec?

Z góry dziękuje za wszystkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMPKA CO

 

Jak poprawnie zamontować ? Pompka ma na korpusie (od strony gdzie jest tabliczka znamionowa) śrubę służącą do odpowietrzania. Czy ta śruba powinna być na górze, czy wystarczy aby była w poziomie ?

 

Znalazłem taką informację na innym forum:

"... jedynie co jest ważne, to oś wirnika pompy musi być w poziomie"

ale to nie odpowietrzy chyba pompki całkowicie. Napełniałem od nowa instalację i słyszę, że pompa "mieli" powietrzem.

Edytowane przez jacbelfer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o pomoc.

 

Po przeczytaniu cześci informacji z tego tematu mam totalny metlik w glowie. Jestem przed zakupem pieca i wg. znajomych powinnam zakupic gornospalajacy na mial lub wegiel z dmuchawa. Jednak po przeczytaniu Waszych wypowiedzi chcac palic ekonomicznie i z mniejsza szkoda dla srodowiska powinien to byc najlepiej dolnospalajacy z miarkownikiem ciagu. Znajomy mowil, ze mial taki dolnospoalajacy ale szybko zjadla go korozja w miejscu czyszczenia sadzy bo skraplalo mu sie w srobku i ciagle byla w tym miejscu wilgoc. Twierdzil, ze dzialo sie tak przy nizszej temperaturze w piecu. Teraz ma mialowy z dmuchawa gornospalajacy i bardzo sobie chwali. (pali w nim od gory tak jak radzicie).

 

Mam do ogrzania 70 m2 wysokosc pomieszczen 2,80 m. Dom stary ocieplony 12 cm styropianem, okna plastik, strop nie ocieplony. Znajomi mowia by kupic piec o mocy ogrzania domu do 150m2. Rzekomo dluzej bedzie utrzymywal temp. i rzadziej bedzie trzeba go obslugiwac.

Wybralam kilka piecow kierujac sie tez uwagami z forum ale ni jak nie moge podjac decyzji, ktory bedzie lepszy. Stad moja ogromna prosba o pomoc w nakierowaniu mnie na dobry produkt. Opal jaki mam do dyspozycji to wegiel(podstawowy opal), drewno i ewentualnie mial.

 

http://www.faustmann.net.pl/produkty - ten kociol ma znajomy i bardzo sobie chwali

 

http://www.owo.pl/115,pl_kotly-co-wamet-3-dolne-spalanie.html

 

http://kotly.com/Kociol_dolnego_spalania_DAKON_DOR12_-_13,5kW,451.htmlhttp://kotly.com/Kociol_na_mial_lub_wegiel_OGNIWO_KMW_-_14kW,2402.html

 

http://kotly.com/Kociol_zeliwny_Viadrus_U24_-_16kW,1389.html

 

http://kotly.com/Kociol_zeliwny_KWD-Camino_3__z_miarkownikiem_spalania_15,35kW,1564.html

 

http://www.buderus.pl/?page_id=3486

 

http://www.buderus.pl/?page_id=3487

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do jacbelfer

... a ja wreszcie wykorzystałem możliwość zliczania wyprodukowanego ciepła przez mój kociołek ( sterownik solarny załącza pompę ).

Budowałem, przekładałem, itp.... trwało to ok 5 tygodni.

Doszedłem do tego że najlepiej sprawdzającym się układem jest:

- na ruszcie stoją połówki szamotu oparte o tylną ściankę ( tak że cała dolega )

- na nich w dwóch skrajnych rogach wsunąłem dwie cegły pełne

- powstał po środku miedzy tymi pełnymi cegłami przelot o wielkości cegły pełnej

- nad tym przelotem położyłem cegiełkę połówkę tak że to co wylatuje z "palnika" trafia na nią i przelatuje bokami

- za pierwszą płyta kotła włożyłem trzy zawirowywacze w kształcie WWWWW

 

Palę od wiosny ( ciepła woda ) i jest OK - inne konstrukcje przy pełnym załadunku pozwalały na wyprodukowanie 120-150 jednostek energii

Ten układ daje ok 220- 240 jednostek energii.

 

Dołączyłem dziecinny rysunek bo nic pod ręką nie miałem do rysowania, postaram sie załączyć fotki

rysunek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma kotłów do tak małych budynków i każdym z wymienionych będzie ci się paliło ŹLE

Do kotła na paliwo stałe trzeba by zamontować bufor min 400L

 

Dziekuje za odpowioedz.

 

Jednak czyms ogrzewac musze. Bufor 400 l to jak dla mnie nie potrzebne grzanie bezuzytecznej wody. Co z pewnoscia wplynie na ilosc spalonego tez opalu.

 

Wybacz ale dziwi mnie stwierdzenie, ze nie ma kotlow do tak malych budynkow. Z calym szacunkiem dla Twojej wiedzy ale z tego co mowisz to skazujesz mnie na porazke.

Na stronach producentow sa informacje o mozliwosci ogrzewania mniejszych pomieszczen niz moje.

Chcialam wybrac optymalny piec dla mnie. Nie poddam sie bede szukac dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak czyms ogrzewac musze. Bufor 400 l to jak dla mnie nie potrzebne grzanie bezuzytecznej wody. Co z pewnoscia wplynie na ilosc spalonego tez opalu.

 

Masz rację lepiej to ciepło ze spalin wpuścić do komina lub zakisić opał który nie wyprodukuje dodatkowego ciepła niż ogrzać "bezużyteczną wodę" której ciepło wykorzystasz potem.

 

Edit.

Czyżbym popełnił błąd że ogrzewam najpierw 2700l wody, a potem dopiero ciepło z tego bufora wędruje do kaloryferów?

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...