Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Nie mogę sobie poradzić z moim kociołkiem.

Mianowicie ustawiony jest na 55'C a po przejściu w podtrzymanie potrafi dojść do 70'C i zanim znowu spadnie zaczyna kurzyć z komina i "czerń" osadza się na drzwiczkach i w piecuchu w środku. Kombinowałem z ilością powietrza ale wydaje mi sie ze czopuch mam za gorący.

Kocioł jak w podpisie.

Sterownik Elstera EXPERT

Ustawienia:

Tryb pracy: automat

Moc kotła: 100% ( próbowałem na mniejszym ale dzieje się to samo)

Max. moc: 3s/20s

Min. moc: 3s/70s

Przerwa podtrzymania: 4 min ( próby na 3 i 5,6 i to samo)

Zakres regulacji: 5'C

Temp załącz. pomp.: 40'C

Temp. CWU: 42'C

Min obr. wiatraka: 25%

Max obr. wiatraka: 50%

Ilość powietrza: 50%

Moc i nadmuch podtrzymania: 0

Macie jakieś pomysły co jest nie tak że nabija tak wysokie temp?

 

i druga sprawa

mam w łazience grzejnik drabinkowy z głowicą i termostatem

dosyć często z głowicy wydobywa się głośny stukot ( wydaję mi sie ze to trzpień drga i wywołuje ten efekt) zanika dopiero po przekręceniu termostatu w którąś stronę

tu również proszę o jakieś podpowiedzi, może ktoś miał już styczność z czymś takim

pozdrawiam

głowica wraz z termostatem była wymieniana na inną i nic to nie dało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ sezon grzewczy dobiega powoli końca nadchodzi czas na modernizacje kotłowni.

Poniżej prezentuję schemat sprawdzonego prostego układu ładowania bufora, który eliminuje wszystkie mankamenty wynalazku zwanego Laddomatem.

 

http://img252.imageshack.us/img252/7082/schematantyladdomat.jpg

Opis działania

Podczas rozruchu kotła przy zimnym buforze rozpoczyna się proces jego ładowania na drodze grawitacyjnej poprzez zawór zwrotny klapowy ZZK. Po osiągnięciu temperatury zadanej np. 60*C na czujniku CTW (termostat przylgowy z nastawą temperatury zadanej lub inne alternatywne rozwiązanie), uruchamiana jest pompa obiegu kotłowego. Różnica ciśnień na zaworze ZZK wywołana pracą pompy, powoduje jego zamknięcie i rozpoczyna się proces wymuszonego ładowania bufora pompą kotłową.

Ponieważ temperatura mierzona na powrocie do kotła za pomocą sondy głowicy termostatycznej z kapilarą zaworu ZT jest w tej sytuacji niższa od temperatury zadanej 40*C, to zawór ZT jest w pełni otwarty. Część gorącej wody z przewodu zasilania jest zawracana poprzez zawór ZT w kierunku do przewodu powrotnego w obiegu z pompą, w której następuje jej zmieszanie z chłodną wodą powracającą z bufora.

W miarę zbliżania się temperatury na powrocie do kotła do temperatury zadanej na głowicy termostatycznej zaworu ZT, zawór zacznie się przymykać, a po jej przekroczeniu nastąpi jego całkowite zamknięcie. W ten sposób jest realizowana funkcja ochrony powrotu kotła.

Za pomocą zaworu regulacyjnego ZR regulujemy punkt pracy pompy kotłowej ze stałą charakterystyką, dostosowując za jego pomocą wielkość przepływu wody przez kocioł do jego mocy.

Pompa jest zamontowana w układzie zasyfonowania, który zapobiega rozładowywaniu się bufora poprzez kocioł, pomimo braku za nią zaworu zwrotnego. Podobną funkcję pełni zawór ZZK. Dzięki takiemu montażowi pompy zostało wyeliminowane zjawisko zastoinowania pompy. Przez pompę przepływa wahadłowo niewielki strumień wody w obu kierunkach, powodujący obracanie się wirnika i oczyszczanie łożysk.

 

nilsan

 

Witam

na dniach będę wykonywał tą instalację do ładowania bufora ciepła 1500l. Mam pytanie czy zawór regulacyjny ZR to może być zwykły zawór kulowy? a co jeśli pompka ma 3 biegi nie można to wyregulować tylko biegami bez tego zaworu?

 

Pozdrawiam Djcezar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę będę się zabierał za budowę domku 100m2, będzie dobrze ocieplony ale mam dylemat jeśli chodzi o ogrzewanie. Chciałbym właśnie na ogrzewanie ekogroszkiem albo pelletami ale ciężko mi wygospodarować miejsce. Wiem, że są takie małe na pellety firmy kostrzewa chyba(takie zielone :p ) chciałbym po prostu na początku zainwestować trochę więcej kasy żeby później płacić mniej bo teraz kase mam a w przyszłości różnie może być z pracą. Ile potrzeba m2 na taką kotłownię? Czy możecie polecić jakiś konkretny piec? Ogrzewanie to dziedzina której nie mogę zgłębić do końca i wolę się oprzeć na doświadczeniu innych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam serdecznie:-). Od dwóch tygodni siedzę i czytam te fora, a im dłużej to robię, tym trudniej mi zdecydować, jaki kocioł kupić:-(( :wiggle: Tak to jest z kobietami;). Jesli mi nie pomożecie, to kupie pierwszy z brzegu, bo już nie mam siły. Wytypowałam sobie trzy (tak naprawde więcej), ale powiedzmy, że głównie te trzy kotły:

Kocioł TDS firmy STAL-MAX

Kocioł ORLIGNO 100 firmy ECO VIMAR ORLAŃSKI

Kocioł TAURUS TUR

Dom jest stary, dwupiętrowy, 170 m2 powierzchni, 3 m wysokości, ze starymi oknami i nieocieplony. Z obliczeń wynika, że 20 kW bedzie na styk. Zamierzam palić węglem i ewentualnie drewnem.

Proszę Was, bądźcie tak mili i zasugerujcie mi coś:rolleyes: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie:-). Od dwóch tygodni siedzę i czytam te fora, a im dłużej to robię, tym trudniej mi zdecydować, jaki kocioł kupić:-(( :wiggle: Tak to jest z kobietami;). Jesli mi nie pomożecie, to kupie pierwszy z brzegu, bo już nie mam siły. Wytypowałam sobie trzy (tak naprawde więcej), ale powiedzmy, że głównie te trzy kotły:

Kocioł TDS firmy STAL-MAX

Kocioł ORLIGNO 100 firmy ECO VIMAR ORLAŃSKI

Kocioł TAURUS TUR

Dom jest stary, dwupiętrowy, 170 m2 powierzchni, 3 m wysokości, ze starymi oknami i nieocieplony. Z obliczeń wynika, że 20 kW bedzie na styk. Zamierzam palić węglem i ewentualnie drewnem.

Proszę Was, bądźcie tak mili i zasugerujcie mi coś:rolleyes: Pozdrawiam

 

Guanavana,

napisz coś więcej, bo strasznie trudno doradzić jeżeli nie napisałaś żadnych szczegółów odnośnie każdego z kotłów.

pozdrawiam

resq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem nowy na forum w sumie nowy pod względem aktywnego uczestnictwa to mój pierwszy post, ale forum to i kilka innych czytam od dłuższego czasu na bieżąco. Zbliża się czas wyboru kotła i tu pojawiają się małe kłopoty, mianowicie co by tu zapodać do instalacji z buforem.To oraz forum od kolegi LS opisuje wiele kwestii związanych z ekonomicznym spalaniem, kolega LS radzi jak ulepszać już zakupione i nie do końca dobrze spalające górniaki to forum powstało poniekąd dzięki tamtemu a ja chciał bym zapytać co w końcu lepsze jeżeli chodzi strikte o ładowanie bufora. Czy górno spalający w sumie mniej sprawny ale tańszy czy jednak dolnospalający(droższy) ale moim zdaniem ekonomiczniejszy. Większość patrząc na dolno spalające myśli o stałopalności co przy buforze nie jest ważne. I bądź tu mądry, brać dolniaka co ma lepszą stałpalność,sprawność ale jest droższy czy górnika który jest mniej sprawny ale tańszy a i tu i tu chcemy palić na maxa i jak najszybciej nałądować bufor. Wyszło pewnie masło maślane ale niech tam jakoś trzeba zacząć. Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieje że dojdziemy do ładu składu w tym temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam piszących i czytających :)

 

Krótko: co daje w kotle DS cegła szamotowa w palniku?

 

Mam DSa i nie mam tych cegieł, a kocioł wydaje się świetnie działać. Jest to produkt lokalnego rzemieślnika (kotły robi od lat 70'tych, twierdzi że kocioł ma sprawność >80%).

Kocioł ma ruszt wodny (rurki, pochylone w stronę palnika), w drzwiach popielnika klapka sterowana miarkownikiem mech.

Komora zasypowa rozszerza się w stronę rusztu. Węgiel fajnie opada w dół.

W drzwiach zasypowych jeden otwór (około fi 8mm) na powietrze podawane na zasyp.

W ścianach bocznych na "wysokości" palnika są otwory na powietrze dodatkowe (można je przymknąć).

Jak patrzę w otwór to zasyp pięknie się pali :)

 

Zastawiam się jednak nad postawieniem na zaprawie kilku cegieł/płytek w palniku - na tej tylnej ścianie, która dochodzi do rusztu.

Na wysokość tak ze dwie płytki.

 

Pytanie czy to coś da? :) Czy jest sens się bawić...

 

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kanał, do którego wchodzi płomień nazywasz palnikiem, to warto podnieść w nim temperaturę przy pomocy ceramiki. Da to lepsze dopalenie gazów lecących z płomieniem. Jeśli uzyskasz lepsze dopalenie, to powinno być wyraźnie mniej sadzy niż było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wyłożeniem ceramiką spróbuj jakąś metodą ten płomień mieszać. Ma to znaczenie, gdyż do nowej reakcji utlenienia(spalenia) potrzebny jest poza temperaturą wymieszanie z tlenem. Realizują to na kilka sposobów : progi w kanale, zwężenie kanału, zweżenie na końcu kanału(dysza), zawirowanie spalinami po wyjściu z kanału(dopalacz).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Na wiosnę będę się zabierał za budowę domku 100m2, będzie dobrze ocieplony ale mam dylemat jeśli chodzi o ogrzewanie. Chciałbym właśnie na ogrzewanie ekogroszkiem albo pelletami ale ciężko mi wygospodarować miejsce. Wiem, że są takie małe na pellety firmy kostrzewa chyba(takie zielone :p ) chciałbym po prostu na początku zainwestować trochę więcej kasy żeby później płacić mniej bo teraz kase mam a w przyszłości różnie może być z pracą. Ile potrzeba m2 na taką kotłownię? Czy możecie polecić jakiś konkretny piec? Ogrzewanie to dziedzina której nie mogę zgłębić do końca i wolę się oprzeć na doświadczeniu innych.

 

Przy takiej powierzchni i nowym domu zamiast kotła kup powietrzną pompę ciepła - zainwestujesz trochę więcej [około 12 tys zł] a potem nie dość, że będzie taniej to bezobsługowo i czysto.

 

Piszę poważnie mając kilkuletnie doświadczenie w użytkowaniu kotła na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę będę się zabierał za budowę domku 100m2, będzie dobrze ocieplony ale mam dylemat jeśli chodzi o ogrzewanie. Chciałbym właśnie na ogrzewanie ekogroszkiem albo pelletami ale ciężko mi wygospodarować miejsce. Wiem, że są takie małe na pellety firmy kostrzewa chyba(takie zielone :p ) chciałbym po prostu na początku zainwestować trochę więcej kasy żeby później płacić mniej bo teraz kase mam a w przyszłości różnie może być z pracą. Ile potrzeba m2 na taką kotłownię? Czy możecie polecić jakiś konkretny piec? Ogrzewanie to dziedzina której nie mogę zgłębić do końca i wolę się oprzeć na doświadczeniu innych.

 

Wejdz na wątek Kostrzewa Mini Bio i poczytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...