Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

szamotu w miejscu gdzie będzie sie znajdował węgiel nie polecam ponieważ może doprowadzić do szybkiego odgazowania z racji temperatur.

To co jest mniejszym złem, za duża czy zmniejszona szamotem. Ja dzisiaj włożyłem 3 zwykłe cegły w koniec paleniska. Na pierwszą próbę poszło 11 kg węgla żeby rano wygasło, a temp. spalin niższa jak CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co jest mniejszym złem, za duża czy zmniejszona szamotem. Ja dzisiaj włożyłem 3 zwykłe cegły w koniec paleniska. Na pierwszą próbę poszło 11 kg węgla żeby rano wygasło, a temp. spalin niższa jak CO.

 

wojtek65 użycie szamotu w celu zmniejszenia jego mocy to tylko przez konieczność ,a tam mowa jest aby zrobił co innego.

czyli poruszyłeś odrębny problem także jak go nie musi to niech go nie używa

musisz zawsze opierać się na bajerach pomiarowych z jednej strony to dobrze ze to robisz ale zdecydowana większość nie bawi się w pomiary i na pewno nie będzie.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG te bajery są do nowego kociołka który już mam. Kiedyś próbowałem palić węglem to co 15 minut notowałem temp. spalin, wody i stanu miarkownika, dla porównania w różnych wariantach palenia. Ty opanowałeś miarkownik i masz większą wiedzę, a ja dmuchawę i trochę kombinuje metodą prób i błędów.

 

Witam Tob. Teraz pali się 11 kg orzecha, tyle było w worku z ubiegłego roku, od góry z miarkownikiem i KPW bez dmuchawy. Miarkownik steruje klapką która jest przy dmuchawie.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUG te bajery są do nowego kociołka który już mam. Kiedyś próbowałem palić węglem to co 15 minut notowałem temp. spalin, wody i stanu miarkownika, dla porównania w różnych wariantach palenia. Ty opanowałeś miarkownik i masz większą wiedzę, a ja dmuchawę i trochę kombinuje metodą prób i błędów.

 

ok. rozumię

jak bym miał odpowiedni sprzęt to też bym sie bawił także myslę że odpowiednią osobą byłby kolega Vld do zagłębiania się w pewne parametry ponieważ ma tez odpowiedni sprzęt i na pewno podzieliłby sie doświadczeniami.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale my się nie rozumiemy jak zastosujesz wermikulit to jak za nim będzie płaszcz wodny odbierał ciepło i promieniowanie?

Dzięki za informacje myślałem że wermikulit jest podobny do szamotu,w aktualnej sytuacji założę go na drzwi zasypowe i wyczystkę oraz może podwieszę pod wymiennikiem2 do 3 cm niżej,reszta szamot jak będzie kasa na dostawę z Gniezna całych płyt na drugi rząd .Na pierwszą mam już cegły do tyłu i płytki na boki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje myślałem że wermikulit jest podobny do szamotu,w aktualnej sytuacji założę go na drzwi zasypowe i wyczystkę oraz może podwieszę pod wymiennikiem2 do 3 cm niżej,reszta szamot jak będzie kasa na dostawę z Gniezna całych płyt na drugi rząd .Na pierwszą mam już cegły do tyłu i płytki na boki.

 

pod drzwiczki to dobre podejście po co ma grzać coś co jest zbyteczne ale efektem uzyskania dobrego klimatu spalania gazów i aby zmniejszyć straty przenikliwości najlepszymi materiałami będą szamot lub thermotte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek65, czyli to pierwsze 11kg spalałeś gdzieś do 7 a później do 12 na dmuchawie to czym miałeś wtedy zasypany kocioł, i czy ten 25kg zasyp rozpalałeś jeszcze dmuchawą czy od początku idzie na miarkowniku. Nie obawiasz się palić na takich niskich temp. spalin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tob 11 kg paliło się do 8 10, tylko końcówkę żaru wypaliłem na dmuchawie, a na noc włączyłem przedmuchy bo widziałem że nie utrzyma temperatury, było z tego 56 kWh ciepła. Od 9 25 do 11 15 przepaliłem drewnem. Od 12, 00 25 kg węgla ziemowit podobno do 27 MJ bez dmuchawy z miarkownikiem. Początkowo spaliny wyższe od drewna na rozpałkę 0,7 kg. Spaliny są jakie są, za zimne przez to ciąg słaby, coś się może zaradzi, ale kocioł i tak idzie w odstawkę po 13 latach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tob 11 kg paliło się do 8 10, tylko końcówkę żaru wypaliłem na dmuchawie, a na noc włączyłem przedmuchy bo widziałem że nie utrzyma temperatury, było z tego 56 kWh ciepła. Od 9 25 do 11 15 przepaliłem drewnem. Od 12, 00 25 kg węgla ziemowit podobno do 27 MJ bez dmuchawy z miarkownikiem. Początkowo spaliny wyższe od drewna na rozpałkę 0,7 kg. Spaliny są jakie są, za zimne przez to ciąg słaby, coś się może zaradzi, ale kocioł i tak idzie w odstawkę po 13 latach.

 

wojtek prosze cię ziemowit 27MJ :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba palenia węglem w kotle miałowym przy użyciu miarkownika ciągu nieudana. Dowiedziałem się tylko tyle, że w wyniku niskiej temp. spalin ciąg kominowy jest zbyt słaby i mam sprawny czujnik tlenku węgla, który obudził mnie o 2 w nocy. Winę komina narazie pominę bo moim zdaniem większa jest po stronie kotła. Miarkownik ciągu steruje klapką przy dmuchawie na górze kotła. Powietrze przechodząc do popielnika rozgrzewa się od płaszcza wodnego a musi iść na dół wbrew prawom fizyki. W kotle są też kanały pionowe zaburzające ciąg.

Pomyłkowo wkleiłem szkic z błędnym opisem.

1 temp spalin za komorą spalania.

Kiedyś mierzyłem różnicę temperatur w dwóch punktach jednocześnie.

123.jpg

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pierwsze próby palenia węglem bez dmuchawy były nieudane, próbuje zwiększyć temp. spalin i ciąg. Chcę zmniejszyć powierzchnię wymiennika ciepła z ok. 3,0 m2 do 2,0 m2, Kanały pionowe mają pow. grzewczą ponad 1,5 m2 więc całkowicie wyeliminować ich nie mogę. W górnej wyczystce kanałów pionowych jest przegroda, i w niej wyciąłem otwór 12 x 5 cm aby część spalin szła prosto z kanałów poziomych do czopucha. W tej chwili jest zastawiony ale zawsze można go udrożnić. Tym czasem próbuję troche opanować brulego, bo od 10 lutego od godziny 17 steruje kotłem a wcześniej tylko monitorował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W górnej wyczystce kanałów pionowych jest przegroda, i w niej wyciąłem otwór 12 x 5 cm aby część spalin szła prosto z kanałów poziomych do czopucha.

Wstępnie mogę powiedzieć że to posunięcie było celne. Wczoraj o 19: 40 rozpalone od góry z miarkownikiem ciągu 25 kg węgla orzech ziemowit i temp. trzyma dobrze. O godz. 7:15 temp. spalin zaczęła spadać bo przymknąłem powietrze wtórne, ale po otwarciu wróciła do normy. Czujnik temp. podajnika położyłem na czopuchu ( owinięty w folię aluminiową ) dla porównania z temp. spalin.

 

Czujnik podajnika ma 8mm śr i pokazując 39 st C łapie większą częścią temp. otoczenia, a ten http://allegro.pl/termometr-cyfrowy-do-grila-pieczenia-ciast-lcd-i3029082339.html ma 4mm śr. i pokazuje 44 st C. Temp. spalin też kilka stopni wyższa niż na wykresie.

 

ZUG to ile MJ może mieć ziemowit.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemowit palił się do 20:30 następnego dnia, czyli 25 godzin ze średnią mocą 4,75 kw, i dał 427MJ ciepła - 118,6 kWh - 17MJ / 1 kg. Wczoraj o 21:30 zasyp 25 kg miału niby 23 MJ suchego+ 5% wody , który właśnie się dopala. Porównanie nie będzie całkiem miarodajne, gdyż dzisiaj o godz. 11 zgarnąłem pył z kanałów poziomych i włożyłem zawirowywacze, co spowodowało obniżenie temp. spalin w czopuchu o ok. 30 stopni.

 

Miał dopalił się 18-02 godz. 20:00 czyli 22,5 godz. śr. moc 5,2 kw 423 MJ - 117,5kWh -16,9 MJ / 1 kg spodziewałem się gorszego wyniku ze względu na skrócony obieg spalin.

Przeliczając na koszty 1 kWh uzyskanego ciepła ( węgiel liczę jako powietrzno suchy, a miał wczasie zakupu miał 8% zawartości wody wagowo ) dla węgla wychodzi 15,8 gr,

dla miału 13,3 gr. kupując suchy miał byłoby 12,3 gr za 1 kWh.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemowit palił się do 20:30 następnego dnia, czyli 25 godzin ze średnią mocą 4,75 kw, i dał 427MJ ciepła - 118,6 kWh - 17MJ / 1 kg. Wczoraj o 21:30 zasyp 25 kg miału niby 23 MJ suchego+ 5% wody , który właśnie się dopala. Porównanie nie będzie całkiem miarodajne, gdyż dzisiaj o godz. 11 zgarnąłem pył z kanałów poziomych i włożyłem zawirowywacze, co spowodowało obniżenie temp. spalin w czopuchu o ok. 30 stopni.

 

Miał dopalił się 18-02 godz. 20:00 czyli 22,5 godz. śr. moc 5,2 kw 423 MJ - 117,5kWh -16,9 MJ / 1 kg spodziewałem się gorszego wyniku ze względu na skrócony obieg spalin.

Przeliczając na koszty 1 kWh uzyskanego ciepła ( węgiel liczę jako powietrzno suchy, a miał wczasie zakupu miał 8% zawartości wody wagowo ) dla węgla wychodzi 15,8 gr,

dla miału 13,3 gr. kupując suchy miał byłoby 12,3 gr za 1 kWh.

 

Pokrywa się to z moimi obserwacjami i kalkulacjami. Chociaż aż tak matematycznie do tego nie podszedłem.

Ale potwierdza się że miał spalany optymalnie i czysto jest w większości przypadków paliwem tańszym od grubszych sortymentów węgla.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojedyńcze wyniki sprawy nie przesądzają, więc robię następne na innych węglach.

Wczoraj o 21:30 zasyp 25 kg miału niby 23 MJ suchego+ 5% wody Miał dopalił się 18-02 godz. 20:00 czyli 22,5 godz. śr. moc 5,2 kw 423 MJ - 117,5kWh -16,9 MJ / 1 kg spodziewałem się gorszego wyniku ze względu na skrócony obieg spalin.

Spodziewałem się gorszego wyniku gdyż.

Wcześniej w kotle nieczyszczonym bez zawirowywaczy ale na pełnym obiegu spalin, porównywałem wpływ wilgotności miału na ilość uzyskanego ciepła.

Zasypy 25 kg miału + 5% wody dały wynik 16,0 i 16,1 MJ

Zasypy 25 kg + 10% wody 15,4 i 15,6 MJ

 

Zawsze paliłem miałem ale od kiedy zacząłem robić próby węglowe, komora zasypowa zmniejszona jest cegłami z dł. 45 X34 do 35 X 34.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...