Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

.... tak, to normalne, też tak mam. Wykazujesz dobrą intuicję i cierpliwość. Tak przerobiony kocioł staje się elastyczny. Rozpalając kocioł, większość z kolegów nie potrafi trafić w odpowiedni moment przejścia na ustawienia stałej pracy i .... kocioł pufa dymem. Lepiej, tak jak to robisz Ty, nieco zaczekać na zadaną temperaturę i oszczędzić sobie obłoczków z dymu. Melduj o kolejnych obserwacjach i porównuj do górniaka. :D Edytowane przez definicjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Łyk&

Ja już nic nie zmieniam, bo nie ma po co. Jak dymu nie ma, to co jeszcze chcieć od palnika? :)

 

G69

To, że powoli nabiera temperaturę, to dobrze.

Dymienie na początku oznacza, że palnik nie działa prawidłowo. Bardzo ważne jest trzymać się wszystkich rozmiarów podanych na schemacie. Każdy element jest ważny i nawet minimalna zmiana może zepsuć wszystko. Dodałem rozmiary do zdjęcia dyszy.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACHRozmiary płytki z dyszą

Szerokość 19,5cm, wysokość 11,5cm, otwór 10cmx5cm

Dysza się zwęża ku wyjściu

To ja tą dyszę na ujściu gazów kotła bardziej potraktowałem szlifierką.

Jeżeli ważne są szczegóły ,to pewnie muszę zamienić dyszę z cegły (65mm) na dyszę z płytki (32mm) ?

Czy odległość dyszy do ściany kotła u ciebie wynosi 106mm? I czy ma to znaczenie?

Jaką granulację węgla polecacie ?

Ponoć mam orzech wesoła 28MJ ,ale większe kawałki między szamotami na dole się klinują.

W porównaniu do GS mam na chwilę obecną więcej wizyt w kotłowni.

 

 

 

/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dikij.Petia

Bo z Twoim palniczkiem też :stirthepot: aby dojść o takiego stanu jaki jest.

U mnie chcę doprowadzić powietrze do palnika na wys. 8cm jak teraz jest nie z popielnika, a z miejsca gdzie mam doprowadzone powietrze na tylnej ściance do dopalania. W przypadku przymknięcia przez miarkownik klapki na 3-4mm powietrze będzie podtrzymywać palenie na ruszcie, a powietrze doprowadzone będzie oddzielnie regulowane (jak przy palniku gazowym). Na ten pomysł naprowadził mnie :yes:DEFINICJUSZ.

Oczywiście myślę nad palnikiem, ale to wyjdzie przy kształtowaniu na sucho.

Palnik miałem przy montowaniu 10x10 cm teraz z dołu zarósł szlaką i mam 6x10 cm i chyba szlifierka pójdzie w ruch bo za ten garb wpadają kawałki węgla i przymykają wielkość palnika.

Na dzisiaj dość. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tą dyszę na ujściu gazów kotła bardziej potraktowałem szlifierką.

Jeżeli ważne są szczegóły ,to pewnie muszę zamienić dyszę z cegły (65mm) na dyszę z płytki (32mm) ?

Lepiej zamienić i nie zapomnij o płytkie, która stoi pionowo przed dyszą, też pełni ważną funkcje.

Czy odległość dyszy do ściany kotła u ciebie wynosi 106mm? I czy ma to znaczenie?

Ma znaczenie, mam podobną odległość.

Jaką granulację węgla polecacie ?

Ponoć mam orzech wesoła 28MJ ,ale większe kawałki między szamotami na dole się klinują.

Ja pale groszkiem, praktycznie nie klinuje się i jest tańszy.

 

Łyk&

Poświeciłem bardzo dużo czasu temu palniku.

Zwróć uwagę na schemat mojego palnika. Przed dyszą z góry mam płytkę 3cm. Przesuwa węgiel trochę do tyłu i dla tego całe spalanie odbywa się na ruszcie, a nie na skośnej płytce i jest miejsce na PW, które idzie z rusztu. Nie muszę nic kombinować z PW i nawet na szczelinie 3mm mam bezdymne spalanie.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszło mnie w sobotę na czyszczenie wymienników (mam pionowe) otóż pierwszy kanał delikatnie obsypany pyłem jasnoszarym prawie biały... natomiast drugi kanał bliżej komina też suchutki ale ścianki miał w takich małych czarnych frędzelkach wszystko omiecione miękką zmiotką na kiju...

czy aby spalam całkowicie bezdymnie? skąd takie osady na drugim wymienniku? czyżby za duży wymiennik i za chłodne spaliny? niestety nie mam termometra na czopuchu..

Teraz rozpalam ok.15-17 i pali się mój zasyp (chyba z 12kg) gdzieś do godz.14-15 następnego dnia- jednak to nie jest typowe palenie a raczej popalanie w warstwie popiołu, na zewnątrz +5 do +8C dom 180m2. Zimą przy -30C bywało że na dobę szły 4 takich zasypów po 12kg..

Ale się człowiek do luksusu przy DS teraz przyzwyczaił hehe... a moja połowa nie chce nawet bojlera gazowego załączać a woli węglaka (mam taki wynalazek do ogrzewania CO jak mam lenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

@ Dikij.Petia tutaj się udzielają ds-sowcy to napiszę tu ;) Zrobiłem palnik ds według Twojego przepisu, niestety robię wszystko w ds miałowcu(24 kw) i musiałem troszkę zmienić co nieco bo robię wszystko z szamotu. Jeszcze będę próbował ale nie jestem zadowolony zasyp 20kg starczył mi na 10h(zimna instalacja) po wypaleniu trzeba praktycznie od nowa rozpalać bo dużo popiołu, następny problem to chyba trzeba jednak dodać pw bo potrafi trochę dymić na min i max obrotach(wyszło mi max. 8kw chwilowo odebranej mocy) , przy średniej mocy jest oki(pewnie coś źle zrobiłem), dymi tez ostro z drzwiczek zasypowych podczas dosypywania opału :/

Na tym palniku max. temperatura spalin jaką osiągnąłem to 230 oC i bardzo wolno kocioł do niej dochodził(na poprzednim prostokątnym i 320 oC potrafiło złapać aż się bałem czy nie za mały wymiennik się zrobił), praca ciągła 130-190 oC.

jak palnik dochodził do zadanej czyli praktycznie full mocy.

Zmiany w projekcie: musiałem zmniejszyć szerokość palnika do 170 mm, obcięta płytka z dyszą o 20 mm bo o tyle mi wychodziła niżej ścianka z szamotu(myślę żeby wyciąć taki kwadracik jak zaznaczyłem na rysunku albo ewentualnie podnieść wszystko do góry). Przerwa w pierwszym kanale 8 cm( u Ciebie podobno 9 cm).

 

Zawiedziony też jestem sprawnością DS. Prostokątny palnik który wcześniej zrobiłem miał podobną do GS(około 50%, VER 14,8) a na tym który teraz zrobiłem wyszło jeszcze gorzej. Jest jakiś użytkownik DS z ciepłomierzem żeby podać swoje wyniki ? Z GS kilu było i co nieco wiem a DS nie pamiętam czy ktoś podawał.

palnik21.jpg

palnik21.jpg

Edytowane przez yareka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yareka

Ten filmik jest prywatny, odblokuj jego.

W DS za sprawność odpowiada przede wszystkim rozmiar rusztu. Palnik, to tylko kilka procent. Zmniejsz rozmiar rusztu przynajmniej o połowę i sprawdź sprawność. U mnie, na początku, jak zmniejszyłem ruszt o połowę, to ta sama ilość węgla paliła się dwa razy dłużej wydzielając mniej-więcej taką samą ilość ciepła, bez żadnego palnika sprawność wzrosła w dwa razy.Teraz mam 19x12, a było 31x33.

Dobrze by było tą szamotową przegródkę zrobić podwójną, bo na pewno bardzo się nagrzewa i powoduję gazowanie całego zasypu. To że zmniejszyłeś szerokość palnika, to nie dobrze, bo jest mniej miejsca na boczną turbulencje, i przez to pewnie dymi, dorabianie PW raczej nie pomoże.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yareka

 

Palnik który zaprezentował Dikij.Petia to super sprawa, ale powiem ci na swoim przykładzie że niczego nie można modyfikować pod siebie wszystko musi pozostać takie jak w orginale bo inaczej będzie kopcić najważniejsza w tym wszystkim jest turbulencja aby było jak najlepsze wymieszanie się gazów z powietrzem. Tu jest filmik Dikij.Petia mam nadzieje że sie nie obrazi :D bardzo ładnie widać to zjawisko.

 

 

Odnośnie PW ja próbowałem przed palnik, za palnik, pod palnik efekt był zawsze taki sam (dodam że nie udaje mi sie spalać wszystkiego lekki biały dym podczas podkładania bezpośrednio na żar i jak mi sie opał zaklinuje)i teraz nie mam wcale idzie razem z PG, dymienie z drzwiczek zasypowych to standard chyba że bedziesz podawał PW nad zasyp dym zniknie ale cały zasyp szybko sie zajmie.

Na twoim miejscu zrobił bym wszystko tak jak opisał Dikij.Petia, można tylko pobawić sie wielkością rusztu i powinno być ok

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@damian

Jak z ust mi to wyjąłeś :)

U mnie też jak podkładam na żar to przez kilka minut idzie lekki ciemny dym i raczej tego nie da się uniknąć, i jak się zawiesi, to też taka mgiełka leci, ale to już nie jest wina palnika.

yareka

To na tym filmiku nie masz żadnej turbulencji, wszystko leci do góry. Jak byś zrobił 2cm szerszy, to by było lepiej, a tak praktycznie niema miejsca po bokach na zawirowanie. I jak chcesz mieć dobrą sprawność w DS, zapomnij o zadanej temperaturze, u mnie pływa plus-minus 10°, zazwyczaj plus :)

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbulencja jest tylko idzie do góry większość, u Ciebie w tym miejscu gdzie na czerwono zaznaczyłem jest wolna przestrzeń , trochę teraz poobserwowałem i wychodzi mi że tu właśnie jest problem bo turbulencje w tą ściankę uderzają i się nie kręcą dalej tylko walą do góry.

Czyściłem teraz ruszt po rannym wygaśnięciu i okazało się że palnik cały zawalony koksikami, dodałem jeszcze kilka płytek szamotowych(tak jak na rysunku) i pali się całkiem nieźle(dymu z komina niet), Zmniejszyłem też powierzchnię rusztu tylko teraz na 100% będzie się opał zawieszał :/ Jest jakiś sposób na to ?

Potem wrzucę filmik z dziś.

palnik21.jpg

Edytowane przez yareka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz trzy razy więcej PW. Pewnie przed tym brakowało, bo za duży ruszt. Żeby się nie zawieszało, trzeba szamot dać pod skosem w formie ostrosłupa.Ja mam tak

IMG_2405.jpg

Po bokach są przecięte wzdłuż pod skosem cegły i złożone zewnętrznymi stronami do środka, cegła ma 11,5cm szerokości, przeciąłem skośnie wzdłuż, tak że wyszło dwie części, każda z jednej strony ma 5cm z drugiej 6cm, i po złożeniu wyszło dół 12cm, góra 10cm. Te cegły też są nachylone na 1cm, tak że wychodzi dół ostrosłupa 19x12, a góra 17x10. Trochę porąbany ten opis wyszedł :D

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam proszę o ocenę, w domu o pow. 150m2 bez piwnic ze strychem. Dom z porothermu 20cm oraz styropianu 15cm, strych ocieplony dachówką 30cm – wełna mineralna. W ciągu tej zimy paląc polskim eko groszkiem w piecu STAL MAX 11 spaliłem ok. 2t przez całą zimę (tak od początku listopada). Przy ustawieniach podst.:

-czas podawnia 60s

-przerwa 50sek

-nadmuch na 5-6 biegu.

Czy to dobrze, czy powinienem jeszcze coś poprzestawiać żeby zaoszczędzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Witam po martwym sezonie grzewczym. Może ruszymy bo tutaj taka nuda.- W ostatnich tygodniach lata wykonałem palnik, ale niestety nie mogę pokazać fotek. Przewód do zrzucenia z aparatu na kompa zaginął. Po niedzieli na pewno będą. Dostałem fajne szamotki od zaprzyjaźnionego zduna i mogłem sobie porzeźbić. Ale co tu pisać jak nie mam co pokazać. Po niedzieli się odezwę. Pozdrawiam DS-owców i również GS-owców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kolego Łyk& i innych kolegów :)

Żeby trochę rozwiać nudę, to przedstawię kilka zdjęć mych prac rzeźbiarsko-coś tam-coś tam.

IMG_3437.jpg

IMG_3438.jpg

IMG_3436.jpg

IMG_3433.jpg

IMG_3435.jpg

Jak się okazało, latem, na słabym ciągu, palnik który wcześniej prezentowałem, przez pierwsze 10-15 minut dymił, aż trochę się komin wygrzeję i zacznie ciągnąć. Chciałem zrobić coś bardziej odpowiadającego ruchu gazów, żeby była lepsza turbulencja. Na zdjęciach wyżej, jedna z modyfikacyj. Ostateczna wersja teraz stoi w piecu, i nie mogę zrobić zdjęć. W sumie, wyszło mi to samo, tylko kąty są okrągłe. Niestety nie mogę obserwować tego, co się dzieję w palniku, mogę tylko sobie powyobrażać.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jeszcze jeden z wariantów, próbowałem rozdzielić gaz na dwa strumieni i wprowadzić w ruch turbulentny, ale efekty, w postaci dymienia, byli trochę gorsze mimo bardzo mocnej turbulencji. Było kilka wariantów górnej części palnika, powoli szlifierką coś zmieniałem wycinając w betonie różne formy :)

IMG_3447.jpg

Przepraszam za mój polski język, jak za bardzo kaleczę, ale przez całe lato czytałem tylko wiadomości z Ukrainy i trochę mi się pomieszało w głowie z językami. Sam pochodzę z Białorusi.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...