Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dikij.Petia

genialne rozwiazanie widze z tym podawaniem PG z rusztu pionowego .z czego ten ruszt pionowy masz zrobiony i jak podawane jest tam powietrze z pod rusztu poziomego przez klapke z miarkownikiem ,mam troche drewna do spalenia to przy okazji bym to potestowal bo chyba drewno tez tym sposobem lepiej dluzej ,czysciej i ekonomicznej sie spala ,widze ze tu ciagle cos udoskonalacie pojawily sie nowe rozwiazania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie PG idzie z popielniku, potem już kieruję go gdzie trzeba.

Tak to wygląda

IMG_3542.jpgIMG_3543.jpgIMG_3544.jpgIMG_3545.jpg

Na tym co na ostatnim zdjęciu paliłem w zeszłym sezonie, jak odwrócić wycięciem w dół, to używałem w ten sposób do płomiennego, żeby trochę zwolnić palenie. Teraz mi się zwolniła płytka ze starego palnika, to różnie te dwie ustawiam, na razie próbuje co jak.

Fajny ten 34,2 Można jechać na niskiej temperaturze spalin, bo dużo koksu-niema obawy o komin, mało wilgoci w spalinach. Ja mam trzykrotnie przewymiarowany kocioł, to mam temperaturę spalin większość czasu około 100°.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem wasze opisy że po przejściu przez palnik spaliny muszą mieć więcej miejsca bo rozszerzają swoją objętość więc po klasycznym czyli takim palniku1.JPG

zrobiłem sobie taki 2.JPG problem to nie był wykorzystałem kawałki odpady z cegły 3cm szamotowej dokładnie nie testowałem bo w nocy nic nie widzę dymu-nawet nie regulowane PW jeszcze nie było wydaje mi się że jest lepiej jednak chciałbym popróbować ten odlew od Dikij.Petia tylko czy zmieści mi się w kanał dopalacza by wywołać ten ruch wirowy chodzi o wymaganą średnicę by był ten efekt no i szerokość palnika ja mam 11,5cm a Ty prawie razy 2 i robiłeś to na tych dwóch okrągłych puszkach (10cm jak pamietam) a u mnie nawet 1 taka nie wejdzie w kanał dopalacza..

Wracając do tematu mogę podawać PW w dowolne miejsce palnika. Teraz jest tak że od otworu w tylnej ściance kotła (wlot PW) kanałem z szamotu jak na rys 2 jest podawane PW szczeliną (coś ok 1,5cm-mozna to też regulować) na całej szerokości palnika.

3.JPG- to jest "baza" z tym mogę robić wszystko

Komentarze i dalsze porady mile widziane

Edytowane przez AVE5074
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petia

 

Popełniłem wielki błąd aż wstyd się przyznać ! Nowy kocioł, nowy sezon i stare przyzwyczajenia po prostu zle rozpalałem zamiast rozpalać przy samej dyszy rozpalałem przy ruszcie pionowym :bash: masakra. Już miałem wszystko wytargać z kotła gdy do ręki wpadła mi tekturowa tuleja po ręczniku papierowym i pomyślałem że spróbuje ostatni raz włożyłem tuleje w dysze na to papier drobne drewno i węgiel od razu palnik zaskoczył, pomimo że moje wykonanie twojego palnika ma mnóstwo wad to bardzo ładnie się pali. Wczoraj rozpaliłem około 18 kocioł zasypałem wiaderkiem węgla woda w instalacji świeża z sieci ponieważ miałem jeszcze małą przeróbkę w kotłowni temperatura na kotle 70*C na dom 45*C i paliło się do dzisiaj do godziny 12. 18 godzin ciekawie to zaczyna wyglądać. Po skończonym paleniu sprawdzałem wymienniki i nic nie było nawet nie trzeba było omiatać z komina w dzień nic nie leciało, bardzo obiecująco to teraz wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie bardzo mi to ostatnio wychodzi a sezon się zbliża- dymi prawie cały czas teraz - dalej trzeba szukać miejsca i ilości podawania PW..

Czy tak jak pisał Dikij-Petia przenieść podawanie PW na koniec kanału aż pod ścianę?

Łyk aleś na pomagał... ja tu leniwy jestem dawaj gotowca heh. Walnij fotke

Edytowane przez AVE5074
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AVE5074

Zabierz koniecznie ten garb, bo i tak ten kanał masz bardzo wąski, może jest za ciepło i słabo komin ciągnie. Ja b radził wrócić do tej skośnej płytki i podać PW szerokim otworem z doły, 1-2cm od tylnej ścianki. I nie dawaj tego PW za dużo, bo też blokuję ciąg. Mój palnik nie będzie u ciebie działać, bo kanał z tyłu masz za wąski.

 

@damian

Błędy zdarzają się wszystkim. Ten palnik nie jest taki zły, tylko zmień formę komór bocznych. I wystarczy. Ostatnio dotarło do mnie, że trochę przekombinowałem z górną częścią palnika, tam ma być wolne miejsce dla odpływu odpracowanych gazów, a najważniejsze odbywa się w komorach wirowych, które separują gaz w zależności ot ciężaru i te komory mają mieć pionowe ścianki, a nie stożek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

AVE5074

Ja swój obecny palnik robiłem na sucho bo miałem całe poprzednie lato. Gdy kocioł został zamontowany miałem obawy, ale było dobrze. Nauka palenia gdyż poprzedni kocioł był całkiem inny. Potem lekkie poprawki i jazda do dzisiejszego dnia. Trochę fotek wrzucę choć niektóre był.(zaśmiecam?)

 

Doprowadzenie powietrza z miejsca na dmuchawę przez postawioną szczelną ściankę z tyłu palnika.

Druga fotka doprowadzenie powietrza po bokach - palnik zmniejszony.

Trzecia - pokazuje podawanie powietrza skierowane na wymiennik w dwóch miejscach - palnik przed zmniejszeniem.

I tak to wygląda.

dopr.pow.pod palnik.jpg

nowy palnik zmniejszony 1.jpg

palnik cały przel..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za fotki, na 2 zdjęciu nie mogę nic odczytać co tam pisze..

pierwszy zestaw fotek różni się od drugiego czy mi się wydaje że jest troszke inaczej, czy PW podajesz na końcu tej skośnej płytki? (wydaje mi się że dojrzałem tam 2 otwory na końcu, a w drugim zestawie fotek jest inaczej czy to 2 różne sposoby podawania PW? (bo na tym modelu dojrzałem 1 otwór PW między tymi szamotkami na tylnej ściance (te oparte pionowo)? Przepraszam ale nie umiem sobie tego dokładnie zobrazować- jakby się dało zrobić zdjęcie od przodu w gardziel palnika i lekko do góry w kanał patrząc od przodu z oznaczeniem gdzie podawane jest PW?

Nie rozumiem tego podawania powietrza z popielnika przed palnik 8cm- o co tu kaman?(czytałem z poprzedniego opisu)

W zeszłym sezonie była prowizorka na próbę i podawanie PW rurą przez wymiennik do palnika- wypaliła się stąd przeróbki i pewnie coś poknociłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

AVE5074

Pierwsza seria fotek to jest to na czym kocioł w obecnej chwili pracuje.

Druga seria to jest to co ja nad tym teraz pracuję. Wolno idzie bo z czasem krucho, a jak stary dobrze pracuje to też do wymiany tak się nie spieszy.

To co nie możesz odczytać to są otwory po bokach podawania powietrza do palnika na wys. 8 cm od rusztu. Myślę że te powietrze spala gazy;);)(powietrze spod rusztu podawane w górę palnika wyciętymi kanałami w szamotkach)

Tu masz nowy jak na talerzu. Na fotkach powietrze jest do góry(poglądowo) ja kieruję na pionowy wymiennik- w stronę drzwiczek. Pozdrawiam.

Palnik 2014r II.jpg

Palnik 2014r VI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczne dzięki Łyk czyli PW będzie tą rurką metalową podawane tak jak widać do góry pionowo?

A ja powoli przeprowadzam modernizację w Twoim kierunku i tak jak pisał Pietia zlikwidowałem ten garb i ciąg wzrósł bardzo znacznie jednak dalej dymiło przez 1h od rozpalenia a potem ciemno i nic nie widać... ale płytke skośną wstawiłem na razie byle jaką (odpad) wiec to będzie jeszcze do poprawy.

Pod jakim kątem ustawiacie tą płytkę skośną? ok 45stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łyk&

Dobrze że przysłoniłeś tą rurkę z tyłu na PW. Bo jak jest bez przesłony, to duża ilość PW będzie mijała płomień i leciała bezpośrednio do wymiennika.

 

Ja ostatnio trochę porzeźbiłem swój palnik i stał mi on gorzej pracować, dobrze, że porobiłem zdjęcia dla forum, bo bez nich ciężko by było połapać się z tym co zepsułem :D bo zmiany bardzo minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj swoje cudo http://img28.olx.pl/images_tablicapl/189469893_1_644x461_piec-kociol-ogrzewanie-centralne-elektromet-jaslo-lesko.jpg

nauczyłem; że może spalać drewno od góry :) po 24 latach użytkowania nadejszla ta chwila :) piec zdychać nie chce nigdy węgla nie widział itp. tak na marginesie.

Załadowany po ful grubym drewnem i rozpalanie od góry :bash: poszło koło 10 gazet .. zapalił ..

wrota dolne na ful odchylone. ( nie ma się czego obawiać że przegrzeje instalację ponad 200 L wody; rury 2 in okalające cały dom miód.

17 kW na węglu .. itp można palić na chama:) Tato nie może uwierzyć że jeden załadunek drewna potrafił rozbujać całe C.O do 57 st .

Rozpalanie ponowne ? czekać aż żar będzie ... później żar do popielnika chwilowo.

Nowy załadunek i szczypy + żar i proces przerósł najśmielsze oczekiwania.

Zachowanie pieca ? alla rocket stove i pewnie stąd też bardzo wysoka sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://ekowioska.wordpress.com/2012/03/25/piec-rakietowy-rocket-stove/

paląc od góry w moim cudzie techniki PRL'u , ten piec to jedyny gadżet który lubię w C.O

daje klimat jak kominek :) spalanie od góry ku dołowi drewna dokładnie wypala z gazu drewno

a to odparowuje trafia na płomień, dokładnie jak w piecu rakietowym.

Nawet można podpychać od dołu nowe kawałki.. tylko uciążliwe.

Ale można też czekać aż się wypali do samego żaru, wybrać żar.

Włożyć grube drewno i żarem rozpalić od nowa.

EJrs.jpg

na tą okoliczność sporządziłem oto powyższy cudny rys :)

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ty, dom nie pierwszej młodości, U przegród to koło 0,7 W/m2K. Najlepszy fragment ma U 0,08 W/m2K.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=94718&d=1326364435

dom powstał pod koniec lat 80. Okna skrzynkowe itp

bez izolacji 1.jpg był najlepszy fragment, teraz jest najgorszy... taras zachodzi nad pokój.

Cóż 24 lata nigdy węgla nie widział ten piec, zawsze drewno, drewno jest może uciążliwe w przygotowaniu, ale tyleż samo czasu kominiarza komin nie widział i widzieć nie będzie. Ponieważ nie ma co zobaczyć .. czysty komin ? Teść też nauczył się od wiosny po nastu latach palić o góry węgiel.

Ale jego bestia ma 28 kW i wodę gotuje aż miło. Komin od węgla spalanego "po chłopsku" pełny sadzy obrośnięty po 2 tygodniach.

 

Przyjdzie termomodernizacja i skończy się palenie, będzie tylko ogrzewanie na solarze.

Krok po kroku, elewacja po elewacji dostanie izolację zgodną ze standardem pasywnym.

Już teraz ten fragment, na zdjęciu pierwszym ; jest nad łazienką, zawsze było zimno, bardzo zimno w łazience mino nawet większego grzejnika.

Teraz łazienka jest najcieplejszym miejscem w domu, choć i tak izolacji nie ma na ścianach.

Co widać ponieważ na płytkach woda z kondensacji zbiera się na bocznej powierzchni, a na skosie zaizolowanym już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...