Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

 

Tak sobie czytam i czytam od początku ale standardem jest fakt ze jak temat ciekawy to długi...

Zrobiłem "tymi ręcami" (dzięki życzliwości kolegów z sąsiedniego forum) bufor 1500l i teraz zastanawiam się czym go ładować?

Odpada mi kupa problemów, dzięki buforkowi mogę odbierać wysokie temperatury z pieca niezależnie od zapotrzebowania w danym momencie,

na piecach nie znam się totalnie,do wyboru mam zakup gotowca bądz zlecenie fachowcowi wykonania kociołka.

Tylko jaki??

Koledzy pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam 1000l i mam 30 kw defro śmieciucha, ja jestem zadowolony chodź 25 kw by mi starczyło lub błąd ze nie 1500 bufora nie mam. Pale 3 do 4 godzin i z 25 na dole mam 80 C i tu moje pytanie pale drewnem i brykietem z wiór i mam problem z dymem z komina przy początku palenia . Dosyć ostro się dymi robie tak pale od góry , wrzucam drewno na dol tak 70 % resztę brykiet i papier i 2 szt brykietu na rozpalke i polewamy to ropą i zamykam, zostawiam na dole dzwiki otwarte żeby był cug i jak się rozpali czyli 60 C na piecu zamykam i działa tylko miarkownik ciągu i dymi sie a jak zamknę dźwiki to się więcej dymi jak bym palił śmieciami jakimis, czy za szybko piec się rozgrzewa i komin zimny jest ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jedno pytanko.Co to jest za cel pisać posty na forum a potem je usuwać i wychodzi coś na wzór monologu.Wchodzi ktoś nowy na forum,czyta a tam same pytania a odpowiedzi czy zdjęć "0".Wg mnie nie trzyma się to kupy i wychodzi kompletny bezsens.Jak już piszecie to zostawcie to dla innych po to jest forum.:(:(:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak da mniej powietrza, to jeszcze więcej będzie dymił. Moim zdaniem, błędem jest położenie na wierzch większej ilości brykietu. Pewnie nie jest dostatecznie sprasowany i przy spalaniu zachowuje się jak wióry, odgazowuje bardzo szybko i w efekcie brakuje powietrza. Kolego byry007, współczuje Twojemu kominowi i Tobie. Ciekawostka i wskazówka dla Ciebie: http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18716-bezdymne-spalanie-drewna-w-kotle-gs/ Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Nie będę się z kolegą kłócił,ale twój problem byry007 to:za dużo PP,słusznie kolego gondoljerzy= za szybkie zgazowanie,efekt za mało PW do spalenia gazu=dym.Do palenia drewna PP od dołu tylko minimalna ilość,najlepiej na miarkowniku ustawić stałą szparę,kilka mm. wystarcza,na ruszt wrzuć blachę lub szamot to dłużej pogrzejesz ;).Przy rozpalaniu jak podasz za dużo PW też będzie kopcić a kocioł może fukać i nie lej za dużo ropy,bo ci się rozpali za dużo na raz.Paliłem ostatnie 4 lata w GS od góry bez ropy jak i rozpałki do grilla i takie są moje doświadczenia w tej materii.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale tylko drzewem i brykietem ostatnio paliłem bez ropy i tez ten sam efekt . Ogólnie tak mocno mi się teraz zaczęło dymic jak kupowałem brykiet dostałem go z innego magazynu iż dotej pory może był świeżo zrobiony lub z innych materiałów i dla tego tak jest. Nie mam co robić minimalnej szpary bo przy ladowaniu bufora chodzi o szybkie dostarczenia dużej ilości ciepła jak w najszybciej .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru cię przekonywać,ale mam 1000 l. bufor już 12 sezon i nigdy go w ten sposób nie grzałem,jednak drewno to specyficzne paliwo,bez płomienia to niestety z ekonomią nie mówiąc o ekologii, nie ma nic wspólnego,dlatego potrzebuje trochę tlenu.Najważniejsze jest też w GS PW podane z góry(dopalanie gazu),bo drewno to ponad 3/4 gazu w przeciwieństwie do węgla,więc jeśli po nagrzaniu odetniesz tlen(miarkownik)=brak zgazowania=początek procesu wędzenia,niespalony gaz ucieka w komin.Wierz mi jeśli dasz min. PP i odpowiednią ilość PW przy rozpalaniu prawie dymu brak tylko że za 20 min. nie osiągniesz 80 st. Poza tym nie wiem co się lepiej spala drewno czy brykiet,jeśli drewno to brykiet na dół,ale nie wiem bo nigdy nie kupowałem brykietu.Jeśli ma być szybko załadowany bufor to na ruszcie spalisz drewno szybciej,co jest dla mnie nie logiczne,ale to twoja sprawa.Życzę zdrowia w Nowym Roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co w czytałem to masz bufor i palisz w piecu jAK bys go nie miał bo cało dobowo, ja mam bufor żeby palić 4 godz i nie martwić się co jest później bo bufor ma robić swoje. Ja ładuje swojego po całości min 80 C a latem nie raz 95 C ale ja mam 30 kw a ty masz chyba 12 kw to ciężko z jednego zasypu pieca naładować bufor . Z tego co widzę jesteś zadowolony z takiego palenia ja też byłem zadowolony przez pierwszy rok z takiego palenia ale już mam 3 sezon i juz myślę nad zmianą ładowania bufora bo nie raz nie mam czasu lub siły po pracy iść palić lub poprostu nie chce mi się .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie wiem skąd ta gęba z jęzorem,chyba coś przypadkiem przycisnąłem.Nie rozumiem,co masz na myśli"jak bym go nie miał?Bufor powinien być optymalnie podłączony tak, aby spełniał rolę odbiornika nadmiaru ciepła wytworzonego w danej chwili przez kocioł.Bufor ma najmniejsze straty kiedy nie będzie ładowany do oporu(95 st.)= jak najdłuższa praca kotła na mocy znamionowej w ciągu doby+ reszta zapotrzebowania na ciepło z bufora.Krótko mówiąc za duży kocioł+ bufor,

jak u ciebie nie jest najekonomiczniejszym rozwiązaniem,jest tylko lekarstwem na w miarę czyste spalanie.Nigdy nie pisałem że palę całodobowo,być może będzie tak przy -30 st.,do tej pory max. raz dokładałem do pełna przy ostatnich mrozach=ok. 16-18godz. pracy kotła na dobę,powyżej +5 st.jest to jedno rozpalenie,powyżej + 10 st. raz na 36 godz.Wprawdzie lubię pracę przy drewnie,ale staram się wykorzystać energię zawartą w drewnie na maxa i unikam przepału,bo nie po to tak ciężko pracuję.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrówkojad 1

Chociaż założyciel tego wątku raczej nie napisał że jest tylko dla DS a skoro tak jest to dlaczego piszesz na sąsiednim ?

 

Bo mogę. :yes:

 

Chodziło mi o to żeby może trochę czyściej spalać . Bo jeśli chodzi o spalanie to jest bardzo dobrze do ogrzania 200m2 plus cwu piec 19 kw . Przy paleniu tradycyjnym czyli od dołu i podkładanie było dużo gorzej.

 

Jak myślisz- z czego to wynika ? Pomyśl i się podziel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrówkojad 1

 

 

Bo mogę. :yes:

Oczywiście każdy może ale akurat ten cytat nie dotyczył ciebie .

 

 

Jak myślisz- z czego to wynika ? Pomyśl i się podziel.

 

No właśnie co ? Czystsze spalanie oczywiście z metody palenia ale niestety jeszcze dymi a to już raczej z konstrukcji pieca . Więc chciałbym wprowadzić jakieś przeróbki żeby to zniwelować . Jeżeli miał byś chęć pomóc był bym wdzięczny i więcej opisze co jak wygląda . Tylko się zastanawiam czy na tym forum bo dano mi delikatnie do zrozumienia że jest dla DS. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś poświeciłem trochę swego czasy i nagrałem filmik poświęcony rozpalaniu w kotle DS.

Najpierw ułożyłem warstwę węgla i na nią cienkie drewienka z rozpałką do grylla.

IMG_3647.jpg

Potem rozpalanie:

Jak widać po pół godzinie kocioł ma 60°, jak mocniej wieje, to temperaturę łapie szybciej.

Nagrywając ten filmik, chciałem pokazać, jak szybko można rozpalić w kotle z palnikiem z dyszą. Najważniejsze, żeby nie używać do tych celów papieru, kartonów i podobnych rzeczy. Rozpalałem na palenisku szerokością 19 cm, wysokość wlotu od strony rusztu pionowego 10cm, przy takich wymiarach przepływ powietrza przez palenisko jest dość szybki, więc rozmieściłem podpałką trochę dalej od dyszy, jak ktoś ma większe palenisko, to trzeba dawać bliżej dyszy. Przy nieprawidłowym rozpaleniu, można przez parę godzin mieć intensywny dym i brak mocy. Coś takiego się dzieję, kiedy zacznie się palić w środkowej części paleniska, lub od strony rusztu pionowego, wtedy całe spalanie odbywa się nie w palniku, a w palenisku i jest bardzo ciężko zostawić palnik pracować.

Edytowane przez Dikij.Petia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...