Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zby długa pętla ogrzewania podłogowego.


aLien01

Recommended Posts

Witam

 

Niestety po fakcie stwierdziłem, że hydraulik wykonał mi zbyt długą pętlę ogrzewanie podłogowego około 160mb. Czy taka pętla w ogóle będzie działać. Zaznaczę, że mam w sumie 5 pętli (27mb, 50mb, 50mb, 90mb) rozdzielacz z rotametrami, przepływy na najdłuższych 2 pętlach około 2l/min inne od 0,5l/min do 1l/min. Niestety palę obecnie kominkiem od godziny 16 do około 22 w sumie 6h i wszystkie pętla poza tą najdłuższą fajnie się nagrzewają jednak ta najdłuższa jest odczuwalnie chłodniejsza. Czy jak będę miał gaz + piec gazowy i będzie on utrzymywał zadaną temperaturę przez 24h/dobę to ta felerna pętla będzie się nagrzewać? A to, że teraz nie nagrzewa się jest to wina w sumie krótkiego czasu palenia w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu ciągłym powinno grzać bez problemu, jak będzie chodzić pompa. U mnie na przykład od rozdzielacza do 2 sypialni na piętrze jest około 30 metrów, tam właściwe pętle i kolejne 30 metrów powrotu do rozdzielacza. W sumie długość pojedynczej pętli będzie podobna jak u ciebie ta najdłuższa. Grzeje bez problemu, nawet na 1 biegu. Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada ogólna w instalacjach powierzchniowych, i jest to aksjomat, mówi, że przy średnicy rur grzewczych 16 lub 17mm (średn. zewn.) długość najdłuższego obwodu nie może przekraczać 120mb. Wynika to z dwóch przyczyn:

1. Różnica między temp. zasilania i powrotu, delta t = tz - tp będzie wyższa od 10 st.C, w tym przypadku ok. 15st.C - tym samym końcowa strefa niesie już niewiele energii i wykorzystanie tego odcinka rury jest nieaktywne.

2. Opory przepływu rosną proporcjonalnie do długości i przy odcinku (z łukami) 120m jest to łącznie ok. 2,2m.słupa wody (0,2Bar), przy 160m to jest około 3 m.s.w.

Wniosek : Zrównoważenie hydrauliczne przy takiej różnicy w długościach obwodów jest trudne, a biorac pod uwagę fakt, iż pompa obiegowa "podłogówki" ma najpewniej 4m podnoszenia a do pokonania są jeszcze opory przepływu na dobiegach do rozdzielacza i opory lokalne na rozdzielaczu , można postawić tezę, że mimo maksymalnego otwarcia przepływu na rotametrze przepływ jest b. mały albo wręcz równy zero (nie określa pan tego).

 

Co mozna zrobic w razie problemow z dogrzewaniem petli, ktore powodowaloby dyskomfort w domu:

1. Zmniejszyć na wyczucie przepływy (proporcjonalnie ) na krótszych obwodach.

2. Jeśli nie da to efektu, należy wymienić pompę obiegową na większą dającą 6m. słupa wody np. Grundfos UPS 25-60 (u Pana jest -jak mniemam- 25-40) lub odpowiedniki z Wilo. W efekcie dostanie Pan "pchanie" z pompy obiegowej dające wystarczający przepływ w 160m obiegu . Tym samym pomieszczenie z tym obiegiem otrzyma wystarczającą ilość energii grzewczej

3. Jeśli jest jakiś przepływ w 160m obiegu a niedogrzanie pomieszczenia rzędu 2-3 st.C, można zadziałać podniesieniem temp. zasilania. Instalacja podłogowa może pracować nawet na maksymalnym parametrze 55st. C

Krótkie obwody muszą być mocno tłumione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...