Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie zewnętrzne - kilka pytań


tomek6401

Recommended Posts

Witam wszystkich.Zaraz jak zrobi się ciepło ruszam z ociepleniem mojego domku ,będę to robił sam a z doświadczeniem nie jest za dobrze więc mam kilka pytań do was :

1.Czy na zamontowaną listwę startową kładziony styropian od dołu zabezpieczamy tez siatką ?

2.Czy tam gdzie nie będzie listwy startowej np. przy tarasie styropian ma dochodzić do samej ziemi czy robi się jakąś lukę ?

3.Jak włożę na górze styropian do krokwi to idzie tam goły styropian ,czy na górny rant zawijam siatkę i dopiero wsuwam między krokwie i piankuję ?

4.Jakie kołki zastosować mocowania styropianu gdy ściany są z porotherma

 

z góry dziękuje za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Drogiego Forumowicza,

 

W odpowiedzi na pierwsze pytanie dotyczące montowania listwy startowej informuję, że nie ma potrzeby zabezpieczania listwy siatką od dołu. Listwy (profile) startowe są wykonane z aluminium lub PCV i są wystarczająco odporne na czynniki zewnętrzne. Taka praktyka istnieje w momencie montowania docieplenia bez mocowania listwy startowej gdzie siatkę należy podwinąć pod spód pierwszego rzędu płyt docieplenia.

W odpowiedzi na 2 pytanie informuję, że jest wręcz niedopuszczalne montowanie na styk docieplenia z płytą tarasu, gdyż są to dwa odrębne układy, które podczas naturalnej pracy (ruchy budynku, naprężenia termiczne itp.) mogą spowodować uszkodzenie słabszego układu w tym przypadku docieplenia.

Dlatego też podczas łączenia tarasu z dociepleniem należy przewidzieć przerwę technologiczną tzw. dylatację, która zabezpieczy docieplenie przed niekontrolowanym uszkodzeniem. Przerwę dylatacyjną najlepiej jest zabezpieczyć rozprężną taśmą Illmod, która jest hydrofobowa i zabezpieczy przerwę przed wnikaniem wody i wilgoci pod docieplenie.

W odpowiedzi na 3 pytanie nakładanie w tym miejscu pianki nie zabezpieczy ocieplenia przez pęknięciem na styku krokwi z tynkiem dlatego też również w tym miejscu należało by zamocować taśmę o której wspominałem wcześniej. Siatka nie może być zakończona na styku krokwi i płyt tylko powinna być wywinięta do środka.

 

W odpowiedzi na pytanie 4 dotyczące kołków informuję, że ze względu na specyfikę porothermu powinien Pan zastosować łączniki z tzw. długą strefą rozporową. Każdy z producentów kołków posiada w swojej ofercie tego typu łączniki. Oczywiście długość kołka jest uzależniona od wielu czynników ale zazwyczaj przyjmuje się, że w tego typu materiałach czyli tzw. podłożach porowatych głębokość osadzenia powinna wynosić od 8-9 cm dodatkowo należy doliczyć grubość warstwy kleju oraz tynku. W przypadku ocieplania nowych budynków, dla ścian z porothermu przy izolacji o grubości 15cm długość kołka powinna wynosić nie mniej niż 24cm. Istotnym elementem, na który należy bezwzględnie uważać podczas montowania łączników jest prawidłowe wykonanie otworów pod kołki. Ze względu na dużą kruchość porothermu do wiercenia nie należy stosować wiertarek z włączonym udarem.

Wszystkie szczegóły techniczne i wykonawcze związane z dociepleniem znajdzie Pan w instrukcjach naszej firmy wg linku http://www.fast.zgora.pl/index.php?a=pl&b=0&c=cert&d=cert_list&e=5.

W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

 

Pozdrawiam

Adam Kamianowski

Specjalista ds. Technicznych FAST

Edytowane przez F***T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako "specjalista" powinien pan wiedzieć ze łaczniki przeznaczone do systemów ociepleń objęte Aprobatami Technicznymi wg. ETAG 014

są oznaczone na talerzykach klasami A,B,C,D,E - każda z klas dopuszcza do stosowania na odpowiednich podłożach

pustaki ceramiczne to klasa C - bez takiego oznaczenia łącznik nie powinien być mocowany w podłożu nie zalecanym przez producenta !!

oznaczenie wygląda np tak:

http://img703.imageshack.us/img703/9499/abcdeni.th.jpg

 

i dla przykładu jest to łącznik mechaniczny o skróconej strefie rozporu dopuszczony do stosowania również w gazobetonie !

Edytowane przez drool
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje panie Adanie za wyczerpującą odpowiedz na moje pytania , przeczytałem pana tekst bardzo uważnie i teraz napiszę moimi słowami co z tego zrozumiałem , więc proszę mnie poprawić jesli jestem w błędzie :

1. na listwę startową dajemy od dołu goły styropian , wiadomo siatka pójdzie tylko z przodu

2.Na łączeniu z tarasem dajemy taśmę.

3.Siatka na styropianie przy krokwiach musi być podwinięta

4.Kołki muszę kupić specjalne do tego typu pustaków

 

Teraz mam jeszcze pytanka:

1.Jeszcze raz zapytam o siatkę lub taśmę koło krokwi ,a mianowicie murarz między krokwią a murem zrobił 10 cm lukę na późniejsze ocieplenie , więc jak będę ocieplał tam muszę wsunąć styropian który dojdzie do podbitki więc jak dać tam siatkę lub taśmę ?

2.Czy łączenie tzw.dylatację również stosujemy w przypadku gdy styropian będzie przy schodach lub gdy nie będzie listwy startowej a styropian będzie przy samej ziemi gdzie nie ma miejsca na cokół , w moim przypadku jest to między bramą garażowa a drzwiami wejściowymi .

3.Jak wygląda montaż takiej taśmy, kładziemy na ziemię czy kleimy do spodu styropianu

4.Tak jak widać na zdjęciach listwę startową dam tam gdzie później będzie cokołu ale tam gdzie jest taras lub przód domu muszę dać chyba listwę ?

 

 

 

 

http://img807.imageshack.us/img807/2658/dscf0041z.th.jpg

 

http://img220.imageshack.us/img220/6458/dscf0025mg.th.jpg

Edytowane przez tomek6401
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma rozprężna w tym rozwiązaniu ma za zadanie uszczelniać połączenie między podatnym mechanicznie ociepleniem, a sztywnym konstrukcyjnie betonem, więc nie na grunt się ją stosuje. Czy masz zrobione ocieplenie fundamentów? Z twoich pytań wynika, że chyba nie. Ocieplenie ścian powinno łączyć się z ociepleniem fundamentów.

Widzę, że podbitka już zrobiona - będziesz miał utrudnione zadanie przy układaniu ocieplenia. Mam nadzieję, ze miejsce na wprowadzenie ocieplenia między podbitkę a ścianę jest zostawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na początku chciałbym się odnieść do wypowiedzi Pana drool'a, otóż ku zaskoczeniu wiem doskonale, że wszystkie łączniki powinny być objęte AT oraz ETA wg ETAG'u 014. Uściślając A,B,C,D,E podawane w wytycznych nie są klasami ale KATEGORIAMI UŻYTKOWANIA, która w łatwy sposób pomagają zweryfikować rodzaj łącznika, który może być w danym momencie zastosowany. Oczywiście producenci tych łączników prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, które umożliwiają zamocowanie docieplenia w coraz bardziej skuteczny sposób. Ze względu na coraz większy wymóg energooszczędności budynków producentom łączników postawiono dość wysoką poprzeczkę w znalezieniu łącznika do dużych grubości płyt termoizolacyjnych. Jeszcze parę lat temu normą była gr. 10 do 14cm teraz stosujemy 20cm i więcej. Dlatego też najbardziej popularne rozwiązanie tzw. długa strefa rozporowa powoli jest wypierana przez nowsze rozwiązania umożliwiające skuteczne zakotwienia już przy głębokości ok. 30mm. Oczywiście rozwiązania te od standardowych łączników różnią się ceną, dlatego też są wybierane w ostateczności - przy braku innych rozwiązań.

 

Wracając do Pana Tomka pytań informuję, że w przypadku pyt. 1 bez zdjęć tych szczegółów będzie mi ciężko cokolwiek doradzić, nie mniej jednak na podstawie rozmów z wykonawcami wiem, że często te miejsca są docieplane zanim zostaną zakończone wszystkie prace dekarskie.

W odpowiedzi na 2 pyt. oczywiście styropian nie może dochodzić do samej ziemi ze względu na tzw wysadzinę, która mogła by zniszczyć docieplenie. Poza tym w skuteczny sposób należy połączyć ocieplenie budynku z ociepleniem ścian fundamentowych ten szczegół jest również doskonale przedstawiony w instrukcji, do której link przesłałem ostatnio.

W odpowiedzi na pytanie 3 informuję, że taśmę oczywiście montujemy do docieplenia ale nie do styropianu ale do istniejącej listwy cokołowej lub w przypadku jej braku do wyrobionego zakończenia przy użyciu zaprawy klejowej z wtopioną w niej siatką.

Odpowiadając na pytanie nr 4 oczywiście najlepiej zamontować list startową na całym dociepleniu. Nie mniej jednak jeżeli będzie problem spód docieplenia należy wzmocnić warstwą zbrojoną z właściwą dylatacją oddzielającą fasadę od podłoża.

 

Pozdrawiam

Adam Kamianowski

Specjalista ds. Technicznych FAST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundament nie jest ocieplony , murarze tylko ławę wysmarowali jakimś preparatem i dali jeszcze folię , tak więc teoretycznie wychodzi że budynek w ziemi jest troszkę zabezpieczony,nawet na zdjęciu widać czarne wysmarowane fundamenty , teraz ciekawe jak do tego przykleję styropian ,myślałem aby zrobić tak że 10 cm styropian na ściany ,a poniżej listwy startowej później dać np. styropian 5 cm i albo troszkę go wkopać do ziemi lub dojechać równo do podłoża - nie wiem czy dobrze myślę.

Z tego co piszesz taśmę muszę w obecnym stanie domu dać z tyłu przy łączeniu z tarasem a na przodzie łączenie przy drzwiach wejściowych ,a co w przypadku kiedy w przyszłości ułożę kostkę przed garażem ?

Co do miejsca koło podbitki to u mnie wygląda tak że z boku domu zostawili 10 cm przerwę między murem a krokwią , ale i tak styropian dojdzie do podbitki, z przodu nie ma przerw bo krokwie inaczej wychodzą , podbitka w całym domu jest przybita nad krokwiami a pod nimi ,tak więc muszę wszędzie styropianem dojechać do podbitki .Więc czy tą krawędź styropianu dochodzącego do podbitki zabezpiecza się jakoś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak ocieplenia fundamentów oznacza mostek termiczny, dość spory. W tej sytuacji należałoby odkopać fundamenty, ułożyć ocieplenie (styropian co najmniej EPS100 do głębokości 0,5-0,8 m (najlepiej do głębokości przemarzania, do samych ław fundamentowych). Na styropian siatka w kleju i folia kubełkowa. Jeżeli fundament masz wysmarowany czymś dysperbitopodobnym, to nie ma problemu z klejeniem styropianu. Mam nadzieję, że taras masz zdylatowany od ścian. Tak samo kostka przed garażem w przyszłości musi być ułożona z dylatacją. Podest wejściowy masz wylany do samej ściany?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...