Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ludzie o czym wy rozmawiacie czy wy wiecie co to za pic ładnie opakowane nic poszukajcie czegoś co chodzi czy nie ma na forum kogoś co ma pracujący wymiennik ja już obleciałem prawie wszystkie i narazie co dobre to tylko 3 firmy mają porównywalne wyroby

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość interesujący jest tekst porównujący różne centrale - stronniczy, ale dla krytycznego czytelnika wartościowy. Po szczegółowym przejrzeniu oferty kossa cenowo wychodzi na to co Mistral.

Podobno mają jednak 500 krzyżowo-przeciwprądową w cenie ok 6000? - sprawnośc >90%. Umówiłem się z dilerem na oglądanie :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no o slonecznym cieple jest interesujace

trzeba tylko wymyslic odpowiedni spsob magazynowania nadwyzek tej energii i bedzie git

 

albo to jakos sprzac z grzaniem gazowym

tylko nie wiem, czy to ma sens

np takie wstepne grzanie sloneczne, a potem dogrzewanie gazowe

????

moze mozna by calkiem sie przezucic np na grzanie sloncem w ciagu dnia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dachu zainstalowac typowe kolektory sloneczne. Dodatkowo połączyć je z sobą szeregowo rurami np spiro. Wentylator ciagnie powietrze przez kolektory i zagrzane tloczy do wymiennika gruntowego a wlasciwie do zasobnika gruntowego i grzeja tam zgromadzony żwir. Temperatura tego powietrza moze dochodzic do 80C. Czym się rozni od zwyklego GWC. Z wszystkich 4 stron jest izolowany 10cm styropianem. Polowa zimy moze byc z tego zasobnika cieple swieze powietrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam HenoK

Pomysł znany i sprawdzony

Podobna instalacja pracuje w Groningen ( Holandia lub Dania - nie pamiętam dokłądnie teraz) i została opisana w Muratorze gdzieś w '97 roku.

Wyniki dla dużej instalacji (tam było to osiedle domków szeregowych. na dachach kolektory cieczowe łądujące gruntowy magazyn ciepła, mieszkań kilkadziesiąt) były chyba zadowalające tzn bilans im się lekko nie domknął i musieli wziąć ciepła z zewnątrz, w instalacji o mniejszej skali bilans cieplny może się bardziej nie domykać bo udziały strat będą proporcjonalnie większe :sad:

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojptak, najprawdopodobniej będziesz miał nielichy problem w przyszłości, jeśli wszystkie kanały dałeś o jednakowej średnicy. 55x110 mm to absolutne minimum w przypadku instalacji rekuperatora (hm... taki przekrój przewodu sprawdza się raczej w przypadku niewielkiego okapu kuchennego). Im bliżej rekuperatora, tym kanał powinien mieć większą średnicę, zapewniającą przepływ powietrza o prędkości nie przekraczającej 4-5 m/s. Powyżej tej prędkości powstaje słyszalny dla naszego ucha szum, który na pewno nie da ci spać. Jeśli nie robił Ci projektu instalacji wentylacyjnej człowiek z odpowiednim doświadczeniem - poszukaj takowego lub zajrzyj na http://www.rekuperatory.pl i spróbuj sam dobrać elementy instalacji do Twego domu na podstawie informacji tam zawartych.

 

Ponadto jeśli kanały dałeś nieizolowane niestety będziesz walczył z powstającymi na nich skroplinami. Chyba, że są w całości i w miare szczelnie schowane w warstwie izolacyjnej ściany lub sufitu.

 

Pozdrawiam

 

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...