Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja np. na razie bede robil to recznie -odkrecal zwor od zraszacza

Nie wiem, czy wogole bedzie sens montowac automatyke do tego.

Zycie pokaze, ale jak narazie i u mnie stala wilgotnosc utrzymuje sie, z tym ze na duzo nizszym poziomie bo ok. 40% -ale ja jeszcze nie mieszkam tam.

Stale GWC i reku na I biegu (110m3 )

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co zraszać, trzeba porządnie eksploatować latem coby wody się zrobiło i zimą będzie git :). A zimą się zabierze tej wody , się podsuszy złoże i na lato będziemy znowu skraplać :). No chyba że komuś się wody gruntopwe znacznie podniosą i się zasyfi żwirowca.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie ze nie jest tak rozowo z tym "buforowaniem" wilgoci.

Woda stojaca po jakims czasie zaczyna niezle "walic", nie chcialbym miec czegos takiego u siebie -pewnie zalezne jest to jeszcze od kliku dodatkowych czynnikow, no ale...

Duze ilosci wody z "odzysku" latem idzie wpi**u do ziemi - przy zwirowcach wiec nie bardzo bylo by co odzyskiwac zima -pomijajac juz wczesniejszy problem.

Taki zraszacz na zime jest OK, choc moze byc rzadko potrzebny, zimne powietrze "ogrzewa sie" o zwir i juz nie jest takie suche

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zastanowieniu się zmieniłem swoją opinię o rekuperatorach z wymiennikiem ceramicznym : http://forum.muratordom.pl/post4125469.htm#4125469 , IMHO mogą być z nimi problemy.

Może to takie rekuperatory opisywał barakuda :

http://forum.muratordom.pl/post4118019.htm#4118019

Wentylacja całe życie służyła i służy do utrzymania właściwego zasobu świeżego powietrza w domu , ale nigdy nie służyła i nie służy do osuszania ścian, to kompletnie nowa teoria, ponieważ wraz z wilgocią w formie pary musisz wyrzucić również ciepło . Są specjaliści co wymyślili rekuperator za parę tysięcy , ale on w razie choroby jednego domownika rozprowadza zarazki po całym domu - każdy ma prawo wyboru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uot;]

Mam osobiście taką sytuację zarówno z piecem jak i z wentylacją.

 

Od 3 dni mam wyłączoną wentylację i pomimo używania nawilżacza (oraz suszenia prania w pokoju) dopiero osiągnąłem wilgotność 48% w domu.

Wychodzi na to, że przy centrali dobranej na 0,5 wymiany / godz. maks minimalna wymiana to około 0,25/godz, bo przy niższych nastawach wentylatory już w ogóle nie pracują - i niestety na stałe zostawiam zaprogramowane, że pracuje na minimum gdy jesteśmy w domu (łykend i popołudnia+noc w tygodniu) a przez resztę czasu na 0.

 

Dzisiaj wybrałbym centralę o połowę słabszą (0,25 wymiany/godz) i miałbym większe pole manewru (i zaoszczędził pieniądze).

 

Jest takie bardzo drogie urządzenie - programator czasowy

Kosztuje aż 5,5 zł, ale mimo to warto go kupić i stosować.

 

Chętnie od Ciebie kupię taki programator nawet za potrójną cenę jeśli będę mógł nim ustawić wydajność mojej centrali np. na 50 i 100 m3/godz - jeśli taki masz napisz na priv - jeśli nie to zamilcz z głupkowatymi komentarzami w stylu tego powyżej czy też zraszania żwirowca konewką bo tylko zaśmiecasz wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orko trochę racji ma, bo te 100 m3/h (średnio) można uzyskać np. wentulując przez 20 minut w ciągu każdej godziny z wydajnością 300 m3/h, a na resztę tej godziny wyłączając kompletnie wentylację. Oczywiście to nieco mniej komfortowe rozwiązanie, ale i tak lepsze od przesuszania powietrza wewnątrz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER jakie masz sterowanie w swoim rekuperatorze ?? - Płynne czy "biegowe" - myślę że średnio sprawny elektronik jest w stanie wykonać programator czasowy sterujący silnikami rekuperatora za dość rozsądną kasę - jak masz potencjometr do płynnej regulacji to wystarczy odpowiednio dobrać rezystancję i załączać ją za pomoca programatora za 10 zł, jak są biegi to jeszcze prościej bo prosty kontrakton załatwia sprawę.

 

pozdr.

zebacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 100 m3/h (średnio) można uzyskać np. wentulując przez 20 minut w ciągu każdej godziny z wydajnością 300 m3/h, a na resztę tej godziny wyłączając kompletnie wentylację.

Raczej 15 minut działa z wydajnością 300m^3/h dalej stop na 30 minut i tak dalej - łatwizna z najtańszym dostępnym programatorem. (Podziałka jest co 15 minut)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER- jak masz potencjometr do płynnej regulacji to wystarczy odpowiednio dobrać rezystancję i załączać ją za pomoca programatora za 10 zł.

Ciekawe

Ja mam potencjometry, ale działają na prąd stały, stąd mój pomysł z programatorem odcinającym zasilanie - bo taki rzeczywiście łatwo kupić.

Czy są takie programatory ( tanie oczywiście) które jedynie zwierają styki nie podając napięcia jednocześnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orko, chyba lekko pływasz z tematem.

Mowa była o nastawieniu konkretnej prędkości obrotowej w danym przedziale czasowym, nastawy różne w zakresie dobowym i w zależności od pór roku.

 

Wskaż łaskawie ten programator za 5,5 który to potrafi.

 

Nastawianie na 15 minut włączonej wentylacji z grubsza działa, chyba, że akurat ktoś brał kąpiel przed Tobą, gotujesz, zmywasz itp.

Ale nawet gdyby to wskaż ten najtańszy programator który ma możliwość zastosowania sterowania dowolnych przedziałów czasowych i w dowolnej ich ilości który kosztuje 5,5.

W tej cenie to masz dobrej klasy potencjometr liniowy stereo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allegro mój drogi twoim przyjacielem:

http://www.allegro.pl/item955473388_programator_czasowy_mechaniczny_schuko_cena_hurt.html

Na pory roku nie reaguje, ale jeśli kupisz dwa i trochę pogłówkujesz to i pory roku obsłużysz.

Ten programator nie spełnia ani 1 ani 2 warunku o którym pisałem, inne pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o regulację działania zbyt wydajnej wentylacji. Ja przedstawiłem pomysł, który zwyczajnie działa w oparciu o programator czasowy włączający i wyłączający okresowo wentylatory.

A tak swoją drogą jak ktoś kupuje wypasiony rekuperator z dedykowanym sterownikiem to powinien mieć możliwość regulacji czasów działania obydwóch wentylatorów. Innymi słowy sterowniki, które kupujecie są jak większość urządzeń - ładne i do luftu.

Zapyta ktoś po co regulować czas działania więc oto kilka argumentów:

1) Potrzebuję niskich wydajności rzędu 50-100m^3/h ale mam duży wymiennik, który dla niskich wydajności działa gorzej.

2)Dlaczego nie mniejszy wymiennik - bo ma mniejszą sprawność.

3)Dlaczego sterować czasem działania obydwóch wentylatorów? - latem w nocy powietrze powinno wchodzić przez uchylone okna i opuszczać dom kanałami wywiewnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o regulację działania wentylacji. Ja przedstawiłem pomysł, który zwyczajnie działa w oparciu o programator czasowy włączający i wyłączający okresowo wentylatory.

Ale ja to doskonale rozumiem ten pomysł i wiem, że się sprawdza :wink:

Skomentowałeś Suspensera w temacie zmian ilości powietrza wentylowanego więc pozwoliłem sobie wskazać, że akurat ten pomysł nie jest tym rozwiązaniem bo jest tylko lepszą lub gorszą protezą.

 

Zresztą sam pytasz o lepsze sterowanie więc zapewne zdajesz sobie z tego sprawę.

 

Tutaj pomoże tylko ciut bardziej zaawansowana elektronika niż to cudo z allegro i potencjometr. Załączenie drabinek rezystorów może pomóc ale i tak potrzebna jest automatyka i interfejs bardziej "user-friendly"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą sam pytasz o lepsze sterowanie więc zapewne zdajesz sobie z tego sprawę.

 

Tutaj pomoże tylko ciut bardziej zaawansowana elektronika niż to cudo z allegro i potencjometr. Załączenie drabinek rezystorów może pomóc ale i tak potrzebna jest automatyka i interfejs bardziej "user-friendly"

No cóż lepsze sterowanie tak dużo droższe - nie i tu jest cały problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...