Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moje EBMy startują już przy nastawie ok 10%.

Potem można je nawet mocno "ściszyć' potencjometrem.

 

Jeszcze się tym dziś pobawię i zobaczę czy o czyś nie wiem...

Mam takie na warsztacie.

Adam M.

 

Dodam jeszcze oznaczenie zainstalowanych u mnie wentyli:

 

G3G 140 AW 05-12

 

Może one jakieś kulawe są ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje EBMy startują już przy nastawie ok 10%.

Potem można je nawet mocno "ściszyć' potencjometrem.

 

Jeszcze się tym dziś pobawię i zobaczę czy o czyś nie wiem...

Mam takie na warsztacie.

Adam M.

Moje startują przy ok 1,7V, ściszyć się da ale w razie odłączenia nie wystartują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się mieszka w domu - to się w nim chucha, myje, gotuje...

Nie wierzę w to, że na cały dom wystarczy 50m3/godz wymiany.

No, chyba, ze się w nim jedynie sypia i to w jedną osobę.

 

Jak jest za sucho - to znaczy, że są dwie wentylacje!

Mechaniczna i jakaś prawie-grawitacyjna działająca na dziurach w bryle.

Łącznie - przesuszają dom.

 

Obrzęd gromniczny potrzebny!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wielokrotnie wspominano do obliczeń wymaganej ilości wymiany powietrza nie jest istotna kubatura domu, ale ilość osób i sposób użytkowania. Kubatura ma znaczenie latem przy chłodzeniu. Ale jeśli już się upieramy przy krotnościach wymiany powietrza, to czy nie powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie kubatury pomieszczeń tzw. czystych, czyli tych do których nadmuchujemy powietrze. Załóżmy, że mamy wydajność 400m3/h i tyle samo wynosi całkowita kubatura. Jeśli z tego pomieszczenia "czyste" to np. 250 m3, to przez te pomieszczenia przepływa 400m3, czyli w nich mamy 1,6 wymiany na godzinę.

Coś w tym jest :) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

Witam

Właśnie rozglądam się za firma która zrobi mi rekuperacje i jak na razie mam ofertę jednego wykonawcy na 15 tys na gotowo z reku Wolf z by-pass cwl 180. tylko nigdzie nie mogę nic znaleźć o tym wolfie szukałem na muratorze ale niestety nikt tego jeszcze chyba nie montował. W necie tez szukałem ale tylko strona dystrybutora się załącza a ze dla mnie do czarna magia to nie wiem czy warto go montować(kusi mnie serwis na miejscu). może ktoś z was coś o nim słyszał lub po budowie jest w stanie ocenić czy warto go montować? moj domek to 200 m2 parter i poddasze oraz 110 piwnica w tym ok 40m2 garaz. szczególy w dzienniku. Niestety wydaje mi sie ta centralka za mala do mojego domu?

pozdrawiam i czekam na podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że 180-tka to mała jakaś na 500-550m3 kubatury Twojego domku.

Zakładam że piwnica cała wentylowana będzie grawitacyjnie.

Przy max wydajności to 0,3 kubatury/h będzie.

O wysokiej sprawności w takim układzie tez możesz zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki Ty masz reku, że dla domu 120mkw masz króćce fi 200?

Jak na mój gust troszkę za duży ten reku sobie wybrałeś....

Za duży reku to:

- większy wydatek

- większej mocy wentylatory

- większe rachunki (choć nie zawsze)

 

Ja mam 130m2 i zastanawiam sie nad 400 gdzie tez sa krocce fi200. Orginalnie w projekcie mam350. Przy wiekszych oporach to chyba i tak na to samo wychodzi bo zeby przepchac ta sama ilosc powietrza male wentylatory beda pracowaly z wieksza moca niz duze. Roznica 50m3 chyba nie jest taka duza a spręż max duzo większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Mam pytanie:

- jak powinno się wentylować suszarnie? Tylko wywiew, czy także nawiew?

- czy w domu piętrowym także wentylować korytarz, schody? jeśli tak to samo pytanie, czy nawiew czy wywiew?

Wszystko zależy od układu pomieszczeń.

Jeśli suszarnię - pralnie masz obok łazienki z przejściem i zapewnisz swobodny przepływ powietrza miedzy tymi pomieszczeniami, to może wystarczyć wywiew tylko z pomieszczenia które nazwijmy to jest głębiej.

Gdyby jednak taki przepływ miał być utrudniony to potrzebny dodatkowy wywiew.

Jeśli suszarnia jest pomieszczeniem całkowicie autonomicznym, sam wywiew powinien wystarczyć, ale jak napisałem, wszystko zależy od układu pomieszczeń względem siebie.

 

Pomieszczeń "brudnych" w domu jest przeważnie mniej i żeby nie przewalać na przykład całego nawiewanego powietrza na pietrze przez łazienkę często dokłada się dodatkowy wywiew właśnie w korytarzu, klatce schodowej, schodach, czy jak tam zwał.

Podobna sytuacja często występuje na parterze. Taki dodatkowy wywiew rozwiązuje w jakiś sposób ten problem.

Wszystko jednak wymaga przeliczenia strug powietrza, żeby nie zafundować sobie przeciągów. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...