Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Prośba do tych co bardziej się orientują w rekuperatorach i może wybór mają już za sobą. Na dniach muszą podjąć decyzje jaki wybrać model, jednak poza parametrami które mogę poczytać interesują mnie jeszcze jakieś wrażenia użytkowników, poziom zadowolenia lub niezadowolenia. Czy ktoś mogłby wskazać jakiś model który warto kupić? Samoróbki odpadają. Kubatura domu to ok 400m3, współpraca z gwc. Czytałem o Brink, Bartosz, Provent, Storkair, Daikin i już mam taki mętlik w głowie, że zupełnie głupieje. Która z tych firm byłaby najlepsza ? pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 4 weeks później...

Cicho sza... na forum się zrobiło...

A ja mam pytanka do wielkiego mistrza Yody (Adama.mk) i innych praktyków oraz teoretyków wentylacji z reku...

Czy zda egzamin, podłączenie dwóch niezależnych central Luna pod jeden wymiennik gruntowy?

Jaką bym musiał dać średnicę rur GWC ?

Planowałem dać 160mm długości około 50 m w kształt S odcinkami prostmi po 12 metrów aby jak najmniej zakrętów było.

 

Boję się sytuacji gdy jedna (parter) będzie kręciła na 3/4 lub maxa (goście, imprezka) a piętro (dzieci śpiące) na minimum, aby ta szybsza nie cofneła powietrza z nawiewu słabszej. Coś na kształt cofki, czyli siła wentylatora pierwszego zatrzyma leniwie kręcący się wentylatorek drugiej, zamiast podawać powietrze do pomieszczeń mogło by wyssać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej dać jeden silniejszy rekuperator jeśli chcesz Dospela, to np. Optimal 400.

I tutaj widzę 2 wyjścia:

1. regulowana centralna przepustnica na pietro. W czasie imprezy dajesz wieksze obroty i przydławiasz piętro

2. Dodatkowe anemostaty na parterze, które otwierasz w czasie imprezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Po przeczytaniu tego wątku nasuwa mi się taki wniosek - jak rekuperator mniej wydajny, to system głośniejszy - bo cieńsze rury i mniejszy wentylator, jak rekuperator bardziej wydajny - niebezpieczeństwo przesuszania domu.

Mój przyszły domek (z poddaszem użytkowym) będzie miał 300m3. Zastanawiałem się nad tą Luną podawaną wcześniej, ale mimo że głośność jest 51dB, to prędkość obrotowa wentylatorów to 2400. Z kolei 2.wymieniany Dospel (Optimal 400) ma 52dB, ale tylko 1400 obr./m, jest też 2,5 raza cięższy. Zależy mi, żeby system był cichy, bo inaczej żona się wyprowadzi ;-) Albo ja z moim rekuperatorem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centrala powinna być trochę przewymiarowana, grubsze rury to ciszej w domu, przesuszenie następuje gdy a) na zewnątrz sucho, b) wentylujemy jak szaleńcy wyciskając z naszej centrali ostatnie poty :) , masz domek 500 m3 to wstawiasz centralkę z takimi parametrami lub większą, jej wydajność służy tylko do intensywnego przewietrzania, większość czasu ślimaczy się na 20-30% wydajności co ustawisz sobie w sterowniku i jej po prostu nie słychać, jeżeli jednak posłuchasz wynalazcy twierdzącego że do takiego domku wystarczy jakieś gówno z tywentu za 2000 zł to zapomnij o komforcie (a do tego właśnie służy wm), jakkolwiek wydajność wystarczy by utrzymać przepływ na poziomie tych 30% większej centralki to będzie szumieć i tyle, to tak jakbyś kupił sobie ferreari i wstawił weń silnik od kosiarki do trawy, też pojedzie no nie ? tyle ze ja nawet nie miałbym ochoty próbować jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do poprzedniego wątku...

Ja biedny dalej nie wiem czy zwiększyć średnicę gwc przy dwóch reku (nie wnikając czy ferrari czy kosiara) czy prowadzic dwa niezależne obok siebie, ale wtedy znowu szerszy wykop, i większa powierzchnia działki zajęta.....

Edytowane przez Rodzinnebudowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jak w upaly sterujecie wentylacja bez GWC ? Na razie trenuje wariant minimalna wentylacja w dzien i 75% w nocy ale i tak lepiej bardziej komfortowo jest przewietrzyc pokoje na poddaszu po zachodzie slonca.

 

Mimo rolet zewnetrznych i tak poddasze sie nagrzewa jakies 2 stopnie wiecej niz pokoje na parterze. Podejrzewam ze to z powodu braku wentylacji strychu i byc moze ocieplenia tylko sufitu bez polaci nad czescia mieszkalna. 40 cm welny i paroizolacja nie blokuje tego tak jak myslalem ze bedzie. Jak macie u siebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylując nawet na max to nie wychłodzimy ścian.

U mnie wentylacja na okrągło chodzi na minimum (ok 100 m3/h),

a gdy było w dzień 30st to o północy otwieram okna na poddaszu, zamykam rano.

 

 

Jeśli poniższe dane są prawdziwe

http://alufox.pl/index.php?page=zjawisko_strat_ciepla&lang=pl

 

to zamiast 40 cm wełny lepiej dać tylko 20 cm i matę termoizolacyjną np:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162565-Folia-aluthermo-quattro-ktoś-używał&p=4174851#post4174851

Edytowane przez k62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centrala powinna być trochę przewymiarowana, grubsze rury to ciszej w domu, przesuszenie następuje gdy a) na zewnątrz sucho, b) wentylujemy jak szaleńcy wyciskając z naszej centrali ostatnie poty :) , masz domek 500 m3 to wstawiasz centralkę z takimi parametrami lub większą, jej wydajność służy tylko do intensywnego przewietrzania, większość czasu ślimaczy się na 20-30% wydajności co ustawisz sobie w sterowniku i jej po prostu nie słychać, jeżeli jednak posłuchasz wynalazcy twierdzącego że do takiego domku wystarczy jakieś gówno z tywentu za 2000 zł to zapomnij o komforcie (a do tego właśnie służy wm), jakkolwiek wydajność wystarczy by utrzymać przepływ na poziomie tych 30% większej centralki to będzie szumieć i tyle, to tak jakbyś kupił sobie ferreari i wstawił weń silnik od kosiarki do trawy, też pojedzie no nie ? tyle ze ja nawet nie miałbym ochoty próbować jak.

 

kangaxx - ja mam centralę 320 m3 / godz i kubaturę wentylowaną około 600 m3 i ta centrala jest stanowczo ZA MOCNA do mojego domu.

Na zachodzie normy podają 0,2 wymiany na godz., a u nas 0,5 czyli wg naszych mam ok, a wg zachodnich powinna być 120 m3/godz.

 

W praktyce okazało się, że w zimie musi pracować na minimum wydajności ( z tego co pamiętam 25%, bo mniej nie da się nastawić) i pomimo to przesusza mi powietrze tak, że muszę używać nawilżacza !

 

Za to większa wydajność przydaje się latem w połączeniu z wydajnym GWC, bo można wtedy efektywnie chłodzić dom niskim kosztem.

 

Hałas zależy od instalacji ( przekroje i ułożenie przewodów itp.), budowy centrali i zastosowanych w niej wentylatorów - mniejsza centrala tej samej klasy musi być cichsza.

 

Porównanie z kosiarką powinno wyglądać tak: możesz użyć standardowego silnika B&S 4 kM lub silnika od Fiata 126 p - tylko czy taką chciałbyś kosić ?

 

Podsumowując - planującym budowę GWC mającego efektywnie chłodzić latem polecam zastanowić się nad centralą o wydajności 0,5 kubatury / godz, a pozostałym 0,2.

Ważne, żeby wentyle były energooszczędne i ciche np. EBM, wymiennik o wysokiej sprawności, tanie i łatwo wymienialne filtry, porządne sterowanie, by-pass.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mój ma :-D

 

Polska konstrukcja i wykonanie - Nikol 320 ;-)

 

Cena netto z by-passem + sterownik elektroniczny:8 500 PLN + 22%VAT

:jawdrop: To już wolę lekko przewymiarować za połowę tej ceny Optimala 400 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena netto z by-passem + sterownik elektroniczny:8 500 PLN + 22%VAT

:jawdrop: To już wolę lekko przewymiarować za połowę tej ceny Optimala 400 !

 

Ok - ja wcale nie napisałem, że znam dzisiejszy rynek central wentylacyjnych i wiem co się DZISIAJ najbardziej opłaca.

 

Gdy zamawiałem centralę kilka lat temu byłem w tej kwestii "laikonikiem" i wybór też był kiepski, więc uważam, że wybrałem wtedy najlepiej, natomiast dzisiaj trzeba by wybierając centralę sprawdzić czym one się tak naprawdę różnią, bo te ceny muszą z czegoś wynikać i wybrać jakieś optimum.

 

Dlatego podałem kryteria którymi dobrze się kierować przy porównywaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każda centrala bez entalpii przesusza powietrze i nie ma znaczenia czy mała czy duża, dodatkowo duża lepiej wypadnie sprawnościowo, ja mam swoją wiedzę na temat doboru i montażu popartą pewną ilością praktyki, nawet wyrobiłem sobie ostatnio papier w tym temacie, dlatego wiem swoje, centrala większa ustawiona na "lenia" chodzi ciszej i tyle, wracając do analogii z kosiarkami to ciszej bądzie chodzić ta z silnikiem od pryszcza na niskich obrotach niż jakiś b&s nadganiający obrotami :)

 

z drugiej strony zdecydowanie wolałbym nikola niż optimala, mały cytat:

 

"...Ponadto układ wyposażony jest w system antyzamrożeniowy. Zapobiega to zamarznięciu skroplin w wymienniku, przez co Optimal 400 wyprzedza konkurencję..."

 

to jest właśnie robienie wody z mózgu biednego inwestora, układ atyzamrożeniowy właśnie szufladkuje taką centralę daleko z tyłu za konkurencją bo konkurencja (nikol) takiego wynalazku z racji innej (mądrzejszej) budowy nie potrzebuje i poi prostu nie zamarza

 

inaczej mówiąc (analogicznie) producent usiłuje wmówić klientowi że opona dziurawa zaopatrzona w system ustawicznego dopompowywania jest lepsza i zostawia w tyle te szczelne, pozwolisz że się uśmieję

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...