Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Np:

jak sam wcześniej zauważyłeś sterowanie tyrystorem takiego silnika to jest tak jakby silnik trójfazowy zasilać dwoma (buczenie)zakłócenia, harmoniczne.

Wentylatory są niemieckie firmy EBM

A wymiennik szwedzki firma HEATEX

brak rzeczywiście jakiejkolwiek automatyki przeciw szronieniu

wykonanie paskudne (ladnie tylko na www)

nie wytłumiony

nędzne uszczelki(namiastki)

katastrofalna wręcz obsługa

zagrożenie porażenia prądem

zagrożenie rozwoju grzybów i pleśni (bakterii i innego tałatajstwa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł na podłączenie wyciągu kuchennego do rekuperatora.

 

1. od wyciągu kuchennego ( bez wentylatora ) prowadzimy przewód wentylacyjny np. na poddasze,

2. W dogodnej odległości zakładamy trójnik na tym przewodzie,

3. Na pionowym przewodzie wyciągu zakładamy kratkę z żaluzją

i dalej wentylator. Sterowanie wentylatorem oczywiście przy wyciągu,

Odprowadzamy powietrze z wyciągu na zewnątrz budynku np. poprzez dach, albo łączymy z wyrzutnią rekuperatora,

4. na drugim przewodzie od trójnika, także zakładamy żaluzję i prowadzimy do rekuperatora.

 

Działanie :

80% czasu a może i więcej, powietrze jest zasysane przez wyciąg i wędruje do rekuperatora. Mamy jednokanałową wentylację w kuchni. W tym czasie żaluzja w przewodzie z wentylatorem wyciągu zamyka się mechanicznie odcinając niepożądany dopływ powietrza.

W czasie gdy włączamy wyciąg, zamyka się mechanicznie żaluzja od strony rekuperatora, gdyż wentylator wyciągu ma duuuużo większą moc, a otwiera się ta pod wentylatorem wyciągu.

Jeśli pracuje w tym czasie wentylator rekuperatora, to zwiększa się tylko pobór zużytego powietrza z innych czerpniach w domu.

Żaluzja – mam na myśli taką kratkę wentylacyjną z ruchomymi żaluzjami, które otwierają się jak wentylator w nie dmucha i kładą się jak nie dmucha.

Jak je założyć, aby prawidłowo pracowały pozostawiam Waszej wyobraźni.

 

Wnioski :

1. tłuszcz i para wodna nie dostaje się do rekuperatora,

2. jednokanałowa wentylacja w kuchni ( zakładam, że trójnik jest na poddaszu i wyciąg łączy się np. z dachówką taką „z kominkiem” a drugi kanał podłączony jest do rekuperatora ).

3. Wentylator wyciągu nie buczy w kuchni,

4. Straty ciepła są podczas pracy wyciągu, ale mniejsza to szkoda niż kłopot z tłuszczem w rekuperatorze.

 

Jakie jest wasze zdanie o tym pomyśle.

 

Karina

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno zadziałać. Chcociaż jest pewnie małe ryzyko, że się żaluzja zatnie i wtedy wentyaltor wyciągu będzie konkurował z wentylatorem rekuperatora...

 

No i chyba właśnie w trakcie gotowania powietrze nad kuchnią jest najbardziej ogrzane więc właśnie wtedy wyrzucanie tego ciepła na zewnątrz to teoretycznie najwiękdze straty... :smile:

 

W Twoim pomyśle podoba mi się oddalenie wentylatora od okapu co zdecydowanie obniża poziom hałasu przy okapie.

 

Jakby jeszcze dało się to ogrzane powietrze wpuścić do jakiegoś pomieszczenia, z którego potem rekuperator by wyciągnął już to powietrze bez tłuszczu i odebrał ciepełko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Separator tłuszczu jak w instalacji kanalizacyjnej... może by tak tym powietrzem grzać CWU a osadzony tłuszcz zawracać do kuchni do ponownego wykorzystania... to tylko żart... :wink:

----

Ale podobno klasycznie robi się to tak, że z kuchni jest wyjście do rekuperatora, tylko że nie przez okap. Okap zaś filtruje powietrze znad kuchenki i wydmuchuje je z powrotem do kuchni. W okapie co jakiś czas wymienia się zaś filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Cały czas czytam wasze informacje i skłaniam sie ku rekuperatorowi w domu, który planuję. Jeżeli to mozliwe to czy możecie podac jakie jest zuzycie pradu ( wyrazone w zł w jakimś okresie uzytkowania). Sorry, pytanie dla was może dziwne, ale chce znać ( chociaz teoretycznie) wszystkie aspekty.

Pozdrawiam

Adam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adaryb,

rekuperator posiada 2 wentylatory, zazwyczaj 2x80W do zastosowań domowych = 0,16 kW x 24 godziny = 3,84 kW / dobę x 0,38 zł/ 1 kW = 1,46 zł / dobę. Pod warunkiem, że wentylatory pracują pełną mocą. Jeśli ustawisz średnio dobowo na 1/2, to będziesz płacił część z 1,46 zł/dobę. Ale nie jest to jakoś tak że 1/2 mocy wentylatorów = 1/2 kosztów w zł. Nie jestem elektryczna, można jednak w przyblizęniu tak przyjąć.

 

Karina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KarinaZ

Dzieki za informację. Przedstawione przez ciebie koszty są bardzo małe ( więcej w ciagu dnia wydamy czasami na słodycze lub piwo :smile:) ). Wnioskuje więc, ze koszt wentylacji mechanicznej to głównie koszt założenia i materiałów a nie eksploatacji , ponieważ koszty eksploatacji są znikome 30 -40 zł/mc ( oczywiscie wiem, że dochodzi wymiana filtrów) - ale z tego co wyczytałem w którymś ze starszych Muratorów ( chyba z 2001 roku) to niektóre rekuperatory mają filtry, który wystaczy co pewien czas wyczyścić a nie zaraz wymienić.

Dzieki jeszcze raz KarinaZ za te informację

Pozdrawiam

Adam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dla uściślenia

wentylatory dla wydatku 400m3 mają nieco większe moce około 140 W

ale i tak to są koszty znikome.

większość centralek ma wbudowane filtry EU3 max EU7(to na wylocie) są to filtry z pianki poliuretanowej o strukturze otwartej które można prać a żywotność ich jest kilka (kilkanaście) lat.

muślę ża się zdecydowałeś adamie

pozdrowionko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszek

tak zdecydowałem, zwłaszcza, ze planuję ( jestem na etapie wyboru projektu) D08 (parterowy)a gdzies w Muratorach ( Mam takiego hopla, że wieczorami staram się wchłonąc jak najwiecej wiedezy muratorowej :smile:) aż żona czasami ma mi to za złe, że tylko czytam - pewnie ma rację, nie mozna przeginać, aby nie zwariować :smile: ) czytałem, że z grawitacyjną w parterówkach to różnie.

Ciekawi mnie tylko jedna rzecz. Murator w Domach Modelowych, które budował nie zastosował rekuperatorów ( chyba, że cos przeoczyłem). Ciekawe dlaczego?, przecież ich koszt, przy koszcie ich budowy nie jest duzy.

 

Pozdrawiam

Adam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, przeczytałem o kratkach wywiewnych (wciągających) zużyte powietrze wyposażonych w podczerwony czujnik ruchu. Jak ktoś wejdzie do pomieszczenia to kratka się otwiera na pełny przepływ powodując większą wentylację pomieszczenia. Można ustawić miknimalne i maksymalne przepływy a także czas "zwłoki" (czas po którym kratka się zamknie po zaniku ruchu) do 25 minut.

 

Podoba mi się patent do łazienki czy ubikacji. PO co tam cały czas wentylować skoro tylko kilka razy dziennie są tam ludzie.

Z drugiej strony jak ludzie są w salonie to trzeba salon wietrzyć wieć gdzieś to powietrze musi uciekać...

 

Co o tym myślicie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to z patentami są ich zwolennicy i przeciwnicy.

ja zaliczam się do tych drugich, dlaczego

1 nie na darmo nasze (ine tylko) normy określają minimalną wymianę powietrza z takich pomieszczeń jak łazienka czy ubikacja

zawsze w takiej łażience jest więcej wilgoci niż w pokojach, wilgoć ta wnika w przegrody budowlane a następnie jest oddawana do pomieszczenia i po to się wentyluje aby między innymi tę wilgoć usunąć.

2 najczęściej takie osobne wc nie jest ogrzewane osobnym grzejnikiem, więc powietrze wchodzące dołem (otwory drzwiowe) nie tylko wentyluje ale i ogrzewa. gdyby nie było wentylacji nastąpiłoby wyziębienie tych pomieszczeń a to przy czynnościach wiadomo jakich nie należy do przyjemności

3 wilgotne powietrze daje większe zyski w rekuperatorze (coś na zasadzie kotłów kondensacyjnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

Czyli jak mam ogrzewanie podłogowe w WC to mogę o tym myśleć...

Przy braku obecności ludzkiej wentylacja jest ale bardzo ograniczona (żeby nie zatęchło... :smile: ), dopiero po wejściu człowieka włącza się na pół godziny na pełny przepływ.

 

Jeszcze się zastanawiam czy wentylator rekuperatora sobie z tym poradzi (takie skokowe z miany ciśnienia...) czy powinno się montować jakieś czujniki ciśnienia i w zależności od wartości regulować obrotami wentylatora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętajcie, że instalacja wywiewna jest nie tylko po to, by wentylować łazienkę, czy kuchnię, ale tak na prawdę wyciąga powietrze z całego domu. Jeślinie będziecie odwiedzać łazienki zbyt często, to przy takim sterowaniu wilgoć i duchota zalęgną się również w salonie :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...