Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wg mnie powinno być jak najprostsze jedyna część ruchoma to wirnik w dmuchawie.

każde zaluzje czujniki zasuwki i sterowniki one mogą być awaryjne a to ma działać bezawaryjnie czały czas jeśli będziecie mieć rekuperator (dobry) to nie ma znaczenia czy będziecie wentylowac czy nie zyski będą tylko jakieś 5% a koszt

ho ho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tzw. międzyczasie przeanalizowałem koszty, sprawdziłem dostępność, parametry i niezawodność przeróżnych czujników.

Mogę podzielić się praktycznymi wnioskami.

Otóż co do pomiaru CO2 by "wykryć ludzi" jest do zrobienia lecz czujniki są drogie (450Euro najmniej). Czujnik taki działa na zasadzie detektora pochłaniania przez CO2 promieniowania lasera podczerwieni, skomplikowanie brzmi, ale jest to rutynowo robione.

Trwałość gwarantowana na 10 lat. Tańsze czujniki (katalityczne) są na tyle nie stabilne, "krótkożywotne" i kapryśne, że dla sterowania wentylacji i ogrzewania nikomu nie życzę.

Prosta analiza warunków dla domu jednorodzinnego pokazuje, że wystarczy założyć pewien minimalny (nie zerowy) poziom ciągłej wentylacji, by uzyskać taki sam efekt, a przez 10 lat koszt "prądu" na ten cel będzie niższy od kosztu czujnika. W sali widowiskowej czy w kinie sprawdzi się lepiej.

W zakresie sterowania wentylacją "pozostawiam" jedynie czujniki temperatury i wilgotności. Temperatuta - wiadomo, w każdym pokoju, a piec ogrzewania powietrznego/wentylacji "słuchać" będzie czujnika w wybranym przez nas pomieszczeniu.

Z wilgotnością - podobnie, lecz tutaj na potrzeby zimowe koniecznie w systemie wentylacji przewidzieć należy nawilżacz powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 3 weeks później...
naczytałem się prawie całą noc i wiele nie rozumiem czy to się opłaca założyć czy nie mam nowy dom zwykły styropian z Redy i 12 cm styropianu po zimie w domu dopiero otwartym jest jak w piwnicy zimno i wilgotno a dopiero przedemną tynki i posadzki ale teraz mam dylemat ci od rekuperatora mówią że dobrze by było założyć rekuperator przed posadzkami i tynkowaniem bo usunie on wilgoć techniczną czy to prawda Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz przemyśleć jak i którędy rozprowadzić rury i gdzie wyprowadzić anemostaty. Optymalnie jest to przewidzieć na etapie projektowania domu. Jeśli robisz to teraz, to najwyższy czas. Jeśli otynkujesz dom, a potem zaczniesz kuć dziury to trochę bez sensu :smile:.

P.S. Przy rekuperatorze musisz zasklepiś kanały wentylacji grawitacyjnej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się kiedyś naczytałem na ten temat. Na dzień dzisiejszy mam odczucie, że się nie opłaca stosować reku, jeśli ma się miejsce na GWC (gruntowy wymiennik ciepła). Koszty GWC są małe (sam robisz coś takiego), a znacznie oszczędza to wydatki na ogrzewanie. Zresztą po ułożeniu kanałów zawsze można reku dokupić. Mnie jest łatwo mówić, bo i tak będę miał kanały powietrzne - zastosuję ogrzewanie piecem nadmuchowym.

DarekRz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam jest gazobeton i styropian dzięki Bart też tak myślę dzięki DarekRz myślę o GWC tylko po tych dyskusjach na forum nie jestem pewien który czy z rur czy z kamieni może jest ktoś z okolic trójmiasta co już coś takiego ma chętnie bym podjechał obejżał i pogadał a może ktoś już ma rekuperator wiele o tym myślałem ale ogrzewanie nadmuchowe to nie dla mnie teraz bo będę ogrzewał prądem myślę że w tym przypadku dopiero GWC i reku to oszczędność może ktoś pomoże a może jeszcze coś innego

czekam Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...