Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jestem na etapie projektu i w tej chwili robi się rekuperator. Zapaliła mi się taka lampka- Czy ktoś zastanawiał się nad dwiema czerpniami? typu od południa na zimę(słońce wtedy mile widziane) i od północy na lato(wieczny cień).

 

Czy to może całkowicie bez sensu. Przełączanie kanału pewnie nie byłoby problemem, czy ktoś się pochylał nad tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ekonomicznie, tzn. koszt wykonania(pociągnięcia jednego kanału)? U mnie to w sumie 10m ekstra, ale tak sobie myślę na na prostą logikę, różnice temperatur w zimie/lecie w słońcu/cieniu są istotne. Czy ta temp wejściowa do rekuperatora nie zwiększy mu sprawności?

 

Przy jednej czerpni nominalnie mam ją położoną od północy, zmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witaj,

 

Spróbuj tu:

http://www.elmech-nikol.pl/przedstawiciele/dolnoslaskie

 

Jak mechaniczna to polecam także GWC rurowy ;)

 

Witam!

Mam do Ciebie pytanie odnośnie reku Nikola.Dostałem wycenę centrali 450 EC wraz GWC . Autoryzowany przedstawiciel każe mi się zastanowić nad montażem GWC( cena ok. 15-16 tys.-instalacja rurowa Ground-Therm lub GWC MAX netto), gdyż jak pisze:"reku nie wymaga dogrzewania powietrza czerpanego lub stosowania gwc w okresie zimowym ".Wiem ,że Ty masz GWC rurowy. Czy warto montować GWC i czy ta cena jest do przyjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam do Ciebie pytanie odnośnie reku Nikola.Dostałem wycenę centrali 450 EC wraz GWC . Autoryzowany przedstawiciel każe mi się zastanowić nad montażem GWC( cena ok. 15-16 tys.-instalacja rurowa Ground-Therm lub GWC MAX netto), gdyż jak pisze:"reku nie wymaga dogrzewania powietrza czerpanego lub stosowania gwc w okresie zimowym ".Wiem ,że Ty masz GWC rurowy. Czy warto montować GWC i czy ta cena jest do przyjęcia?

 

GWC warto wykonać, ale nie za takie ogromne pieniądze - u mnie do Nikol 320 kosztował ok. 3 tys zł wykonany przez firmę - sam zrobiłbym teraz taki za ok. 1 tys zł - Twój musiałby być większy, więc szacuję koszt własnego wykonania na ok. 1,5 tys zł lub przez firmę 4-5 tys zł.

Można oczywiście zrobić to drożej na jakichś specjalnych rurach tylko po co ?

 

GWC przydaje się zimą, ale jeszcze bardziej latem gdy pracuje jako bardzo tania [koszt prądu do centrali went.] w eksploatacji "klimatyzacja".

 

Z moich doświadczeń na pewno warto montować GWC, ale za rozsądne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC warto wykonać, ale nie za takie ogromne pieniądze - u mnie do Nikol 320 kosztował ok. 3 tys zł wykonany przez firmę - sam zrobiłbym teraz taki za ok. 1 tys zł - Twój musiałby być większy, więc szacuję koszt własnego wykonania na ok. 1,5 tys zł lub przez firmę 4-5 tys zł.

Można oczywiście zrobić to drożej na jakichś specjalnych rurach tylko po co ?

 

GWC przydaje się zimą, ale jeszcze bardziej latem gdy pracuje jako bardzo tania [koszt prądu do centrali went.] w eksploatacji "klimatyzacja".

 

Z moich doświadczeń na pewno warto montować GWC, ale za rozsądne pieniądze.

 

Dzięki za szybką odpowiedź!Cena GWC też mnie powaliła.W sumie instalacja reku Nikola + GWC + montaż wyniósłby > 35 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodnice zaczynają się robić drogie.

40x40 5 rzędowa o mocy 3,2 KW zaprojektowana do 400 m3 kosztuje w Juwencie 1635 zł Brutto :(

Chcesz coś tańszego ? Zobacz na tą aukcję : http://allegro.pl/klimakonwektor-aux-kanalowy-fancoil-i1582805913.html

Gotowy wymiennik kanałowy z tacką ociekową. 3 rzędy do chłodzenia, jedna do grzania, ale (chyba) nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je równolegle.

Wentylator możesz wykorzystać lub odłączyć :).

Niektórzy poszli jeszcze dalej i zrobili z tego ... rekuperator : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=4733263&viewfull=1#post4733263 :).

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się poukładało, że mam możliwość usadowienia czerpin powietrza bardzo blisko rekuperatora ok 1 - 1.5 m. Czy jest jakaś minimalna długość przewodu, ktora musi być spełniona.

 

Ja mam podobnie .

Wyrzutnie też mam tak blisko, jakieś 0,5 m od centrali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś minimalna długość przewodu, ktora musi być spełniona.

Rekuperator BRINK RENOVENT MEDIUM

Zalecane jest zastosowane odcinka elastycznego ok. 1m pomiędzy centralą a kanałami sztywnymi.

Chodzi o eleminację ewentualnych drgań centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyrzutni mam kanał elastyczny.

Czerpnie jednak mam zamontowaną na sztywno wraz z nagrzewnicą ale nie widzę problemu .

 

PS. 1 wentylator mi pada, 3 lata od uruchomienia mam 300 zł koszt wymiany , podobno dospel zaczął montować chińczyki , mnie się chyba taki trafił :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...