Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak się sprawuję te rury drenarskie, jak z skroplinami?

Sam się kiedyś nad takimi zastanawiałem wychodzi tanio i bez połączeń.

 

Sprawują się bardzo dobrze.

 

Skropliny pojawiły się raz zeszłego lata [w 3 sezonie] gdy wentylacja chłodziła maksymalnie dom przez dłuższy czas i było wilgotno [padało] - zaczęło chlupać w rurach [zrobił się tam filtr wodny].

Podłączyłem pompę ogrodową i wypompowałem ze 150 litrów wody w sumie z 6 rur [wrzucałem kolejno wąż ogrodowy do każdej i wyciągałem wodę].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możę takie zastosuję, mam zrobione przejście przez dom z rury kanalizacyjnej 200 i do tego chciałem podłączyć GWC z 200 ale te rury drenarskie mnie kuszą, np dwie równolegle położone 100.

 

Do rekuperatora 300 m3/godz to raczej 6 lub 8 po 25 mb - wtedy będziesz miał efekt - rury są tanie więc warto.

Rury w wykopie rozkładasz co ok. 20 cm ze spadkiem w stronę czerpni [w razie potrzeby tam odpompujesz wodę latem].

 

Połączysz je składając je w "pęczek" na początku i końcu i wsadzając w 1-2 metrowy odcinek rury fi 600 którą z jednej strony zatykasz redukcją na fi 200 a z drugiej zatka ją ziemia którą ją zasypiesz, na drugim końcu rur robisz podobnie i wyprowadzasz na powierzchnię fi 600 po czym nakładasz "grzybek" z matą filtracyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie z tą studzienką to nie jest tak prosto.

Rura z GWC musi mieć spad pk 3% ale u mnie działka w kierunka układania rur idzie pod górkę i też ok 3%, po 25 - 30 m

koniec by mi wyszedł za głęboko dletego myślę aby GWC układać z + "spadkiem" a studzienkę zrobić przy przejściu rury do domu (studzienka oczywiście zebezpieczona i ocieplona), takie mam warunki na działce.

Pomysł jest taki, kupić studzienkę odpowiednich rozmiarów podłączyć do niej rurę co mi wydzodzi z domu fi 200 no i te drenarskie. Szukałem takich bez otworów i max znalazłem 100 a szkoda bo są też 200 ale dziurkowane.

Pozdrawiam.

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie nawet nie chodzi o to, ze 315 tańsza od 600 będzie (choć pewnie będzie i to niemało) ale o wygodę pracy, mniejsze gabaryty itp, tak na oko wydaje sie ze 60cm rura dla 6szt setek wydaje się być jak armata na komara ;)

 

Tak się wydaje, ale wygodniej te rurki włożyć w grubszą [jest więcej luzu], choć pewnie 600 dostałem bo takie mieli i do takich mieli "grzybki" oraz redukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmierzyłem temperatury i jest jakaś straszna lipa - coś mi się chyba spierniczyło bo w zeszłym roku było dużo chłodniej w domu nawet przy wyższych temp. na zewnątrz i z GWC - zobaczcie sami:

 

Na zewnątrz 28 st, w salonie 23,6-24,0 st, na poddaszu 26,0-26,4 st.

 

We z GWC 13,4 st, wy z reku 13,7 st.

 

Anemostaty:

 

- salon [południe] – 21,2 st

- salon [wschód] – 20,6 st

- gabinet [północny-wschód] – 17,7 st

- nad garażem [zachód] – 21,8 st

- poddasze [północ] – 16,4 st

- poddasze [południe] – 17,6 st

poddasze [południowy-zachód] – 18,1 st

 

Jak to wygląda u Was ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to uzyski na kanałach nawiewnych masz nie małe...

 

Niestety :-(

 

Kanały są z Termoflex z izolacją 25 mm, dodatkowo te na strychu są owinięte 5 cm wełny, skosy strychu ocieplone 15 cm wełny, więc jest tam maks 30 st.

Jakaś masakra z tymi kanałami - ile tam tej wełny musi być, żeby to działało ?

 

Już zacząłem na poważnie się zastanawiać na założeniem trójnika z przepustnicą przy reku i puszczeniem jednego kanału przez ścianę garażu wprost pod schody na korytarzu i nawiewanie powietrza tylko nim - wtedy będę miał 14 st wlatujące do domu.

Musiałbym tylko wywalić dziurę w ścianie i zamontować płaskie kanały [2 mb] na suficie [mam tylko 10 cm na drzwiami].

 

Mogę także zrobić dziurę w drzwiach stalowych i w nie wstawić kolanko 180 stopni z kratką a z drugiej strony do ściany przyczepić kolanko 90 stopni i do niego podłączyć rurę z reku [wyjście z niego na dom jest 50 cm od drzwi].

Wtedy zamykając drzwi kolanko 180 st wchodziłoby w to 90 st a, że drzwi do garażu mam zwykle zamknięte powinno to działać o ile znajdę jakiś patent na uszczelnienie tych kolanek - może ktoś z Was ma na to pomysł ?

 

Na razie na próbę odłączę przewód od centrali i puszczę wywiew do garażu - zobaczę jak będzie chłodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę także zrobić dziurę w drzwiach stalowych i w nie wstawić kolanko 180 stopni z kratką a z drugiej strony do ściany przyczepić kolanko 90 stopni i do niego podłączyć rurę z reku [wyjście z niego na dom jest 50 cm od drzwi].

Wtedy zamykając drzwi kolanko 180 st wchodziłoby w to 90 st a, że drzwi do garażu mam zwykle zamknięte powinno to działać o ile znajdę jakiś patent na uszczelnienie tych kolanek - może ktoś z Was ma na to pomysł ?

Jakoś nie mogę sobie tych kolanek 180 st. wyobrazić :(.

Możesz to jakoś naszkicować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...