Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Byłem i dotykałem rekuperator to taka rura 1,8 m wysoka mają podłączoną grzałkę rekuperator stoi wyłączony włączany jest dla demonstracji mają 4 termometry

Jak przyszedłem wszystkie wskazywały jedną temperaturę tak jak w pomieszczeniu 16 st. Po włączeniu grzałki temperatury ruszyły i ta co jest grzałka szła w górę a powoli za nią na wylocie i po pół godzinie jak się ustabilizowało temp. Na wlocie 42,5

A na wylocie 40,5 aż się nie chce wierzyć. Byliśmy też w domu w Jankowie tam jest już kilka ich wymienników widziałem akurat montowali w jednym domu to całkiem proste. Zobaczymy obiecali że w ciągu tygodnia zrobią za darmo projekt i wycenę oni współpracują z tanią klimą i mają też projekt GWC ale dopiero za miesiąc będzie do tego wszystkiego sterownik zobaczymy. a może ktoś widział coś jeszcze godnego zobaczenia. Może trochę chaosu w tym wszystkim ale muszę to jeszcze spokojnie przetrawić. A może ktoś widział coś jeszcze godnego zobaczenia.

Bogdan

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można Was prosić o podpowiedź?

mam taki problem - jesteśmy właśnie po rozmowach z projektantem wentylacji - i on zaprojektował wywiany w niektórych pomieszczeniach rzędu 1,7 krotności na godzinę(salon). Dom ma powierzchnię ok. 190 m2 i wysokość kondygnacji 2,7 w jednej połowie i 2,9 m w drugiej połowie domu. Tymczasem zaproponowany rekuperator ma wydajność 1100 m3, i jeszcze jedno - sumarycznie przeciętna wymiana ma wynieść 650 m3/h, a w zaproponowanym rekuperatorze taka praca może się odbywać na najniższym biegu. Po przeczytaniu różnych wątków na forum zorientowałam się, że przeciętnie zakłada się wymiany rzędu 0,5 do 0,8, a rekuperatory o wydajności maks. 450 m3/h. W związku z tym nie podobają mi się założenia projektu - czy możecie mi podpowiedzieć - jak rozmawiać z projektantem, co ma poprawić itp? Niestety mój sprzeciw na zaproponowane rozwiązanie opiera się wyłącznie na wiedzy z Muratora i z forum i na pewnej intuicji.

Będę bardzo wdzęczna za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam,

Gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaga2 - też zauważyłem, że projektanci mają skłonność do zawyżania wielkości wymiany/h. Bierze się to z kilku powodów:

1 - projektowali do niedawna instalacje wielkokubaturowe i 1000-5000m3/h jest im bliższe niż 400m3/h

2 - w zadymionych pubach i salach konferencyjnych wielkość wymiany musi być większa

3 - takie instalacje przewidują obecność wielu osób w pomieszczeniu

4 - im większy rekuperator ci sprzedadzą tym większy ich zysk

 

Minimalna wymiana zgodna z przepisami to 25m3/osobę/h co daje średnio ok. 100m3/h/domek jednorodzinny.

Tak więc 400m3/h powinno wystarczyć w zupełności i taki rekuperator też będzie chodzić na najniższym biegu :smile:. Też będę miał domek o podobnej wielkości i tylko z rozsądku wynikającego z wykresów sprawności rekuperatora dam wersję 400, a nie 250. 1100 ho,ho,ho :grin:

Nie daj się oczarować sperzedawcy - jego naczelne zadanie to ZAROBIĆ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dom 350 m2 czyli ok 900 – 1000 m3 kubatury doradzają mi zastosowanie wymiennika 2000m3/h co zapewni maksymalną wymianę powietrza na poziomie 2x na godzinę.Ja słyszałem że wystarczy 0,5 wymiany na godzinę a nawet w dużych domach 0,2 wymiany na godzinę. Norma higieniczna to 20 – 25 m3 na osobę na godzinę, zdrowotna to co najmniej 45 – 50 m3 na godzinę na osobę

więc jak to jest nie mam pojęcia

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jena uwaga. Obliczcie sobie kubaturę netto!!!

Projektanci podają zazwyczaj brutto - tzn pole podstawy domu razy wysokość kalenicy. Do celów wentylacji trzeba policzyć rzeczywistą = pole parteru * wysokość od wylewki do sufitu + poddasze pole podstawy * wysokość ścianki kolankowej, a to co powyżej to już zależy od ukształrowania dachu. Liczcie rzeczywistą wysokość do sufitu, a nie do kalenicy, odejmijcie też pomieszczenia niewentylowane rekuperatorem(np. kotłownia, garaż itd)

u mnie przy 760m3 brutto wyszło 480m3 do celów wentylacji :grin:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nadal mam wątpliwości. Próbowałam coś poczytać na http://www.wentylacja.com.pl ale to niewiele pomogło, bo wszyscy podają normy minimalne wymiany. A jak się wczytałam w mój projekt, to tam np. założono osobny wywiew policzony na prysznic (80 m3/h) niezależnie od łazienki. Może więc ze założone wymiany są OK (650 m3/h). Tylko dlaczego rekuperator 1100 m3/h - to już wychodzi bardzo droga inwestycja.

Może jeszcze coś podpowiecie? Dodam, że projekt jest przygotowywany w ramach projektu wykonawczego domu, a nie przez sprzedawcę (doradcę) konkretnego systemu, więc projektant nie jest osobiście zainteresowany sprzedażą jak największego i nadroższego urządzenia.

Pozdrawiam,

Gaga2

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: gaga2 dnia 2003-04-15 17:37 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaga2

Wywiew tak podawany to wartości maksymalne jeśli je zsumujesz dla wszystkich pomieszczeń to wyjdzie ci górny zakres pracy rekuperatora. Musiała byś mieć zamek, żeby suma dała 1100 :smile:

Prysznic poza tym trwa 15 minut, potem zapotrzebowanie na wentylację (pozbywanie się wilgoci) spada.

PS dla łazienki to według moich danych 50, a nie 80 :smile:

 

Rekuperator możesz dobrać tak:

1 - zsumuj zapotrzebowanie nawiewu i osobno wywiewu dla wszystkich pomieszczeń

2 - oblicz największy spadek ciśnienia w zakładanej instalacji (na wymienionej stronie znajdziesz instrukcję od a do z)

3 - poszukaj na wykresach pracy rekuperatora takiego, który dla wyliczonej w pkt. 1 objętości (weź większą z dwóch) będzie miał spręż wyliczony w pkt. 2. Jeśli osiągnie to na drugim biegu to według mnie wystarczy (masz jeszcze zapas).

Tyle moich przemyśleń. :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożej za gaz i prąd

24.04.2003 08:37

 

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat więcej zapłacimy za gaz i prąd - wzrost cen postuluje ministerstwo gospodarki - pisze "Nasz Dziennik".

 

Resort tłumaczy, że klienci detaliczni płacą mniej niż odbiorcy przemysłowi, a podwyżka ma tę różnicę zniwelować. Tymczasem ceny energii elektrycznej w Polsce przy stosunkowo niższych zarobkach obywateli naszego kraju są porównywalne z jej cenami w państwach Europy Zachodniej - uważa dziennik.

 

Gazeta pisze, że za przeprowadzenie kolejnej reformy znów zapłacą ze swoich kieszeni przeciętni konsumenci, a energia elektryczna stanie się wkrótce dobrem luksusowym.

 

dalej nie opłaca się nic robić

 

PS pomocy -Kominiarz powiedział, że nie odbierze budynku bez kominów a tłumaczyli mi, że wentylacja wymuszona polega na tym, że bez wentylacji grawitacyjnej (kominów) będzie dobrze są na to jakieś przepisy

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w dzialePrawo i Pieniądze - gdzieś już ten problem poruszałem,

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. Nr 75, poz. 690)

§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

 

Zwróć uwagę, że pkt. 1 powiedziano może, a nie musi, a pkt.2 wyklucza współdziałanie obu typów. Kominiarza musisz zasypać paragrafami :smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Anonimowego - Bogdana.

Czy zdecydowałeś się na zakup rekuperatora AGA? Czy to prawda, że oni sprzedają jedynie części, z których składa się całość, która dopiero po złożeniu może być nazwana rekuperatorem? I czy sprawdzałeś może, czy rzeczywiście istnieje w ich produktach możliwość płynnej regulacji pracy wentylatorów?

Niestety ja mogę jedynie sprawdzać ich informacje na stronach www, ich oferta wydaje się kusząca, mam tylko wątpliwości natury praktycznej, i jeszcze ta odległość do Gdańska...

Pozdrawiam,

Gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Anonimowego - Bogdana.

Czy zdecydowałeś się na zakup rekuperatora AGA? Czy to prawda, że oni sprzedają jedynie części, z których składa się całość, która dopiero po złożeniu może być nazwana rekuperatorem? I czy sprawdzałeś może, czy rzeczywiście istnieje w ich produktach możliwość płynnej regulacji pracy wentylatorów?

Niestety ja mogę jedynie sprawdzać ich informacje na stronach www, ich oferta wydaje się kusząca, mam tylko wątpliwości natury praktycznej, i jeszcze ta odległość do Gdańska...

Pozdrawiam,

Gaga2

Myślę że tak. To, co proponują to chyba rozsądne i działające byłem tam jaszcze dwa razy i przy różnych temperaturach ta sprawność wychodzi ok.91 do 93 % bez wilgoci ja sądziłem, że to może jakaś podpucha to na wystawie, bo w domu gdzie byliśmy ludzie mi powiedzieli, że jest gorzej, bo przy –16 na zewnątrz +21 w domu wlatywało im około 16 stopni, ale szef z Agi się zdenerwował i zawiózł mnie tam ponownie na budowę i pokazał oni rury poizolowali tylko 4 cm wełny a rury leżą na poddaszu nieocieplanym Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczcie co znowu wypisuje tania klima na swojej stronie

nie wiem jak was ale mnei to juz drazni, kiedy ktos nie wie co pisze i jeszcze sprzedaje to cos innym

zobaczcie w watku jak pozenic rekuperator z GWC

pisza ze na rekuperatorze uzyskuja 300 watt na 100 m3 powietrza

 

czy ci ludzie nie maja litosci?

 

przeciez niedlugo beda sprzedawac prad na wiadra....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...