Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A kto to tobie powiedział? Jesteś tego pewien?

Tak jestem tego pewien. Jeśli policzysz średniomiesięczne sprawności w temp poniżej 0st i powyżej 0st, przejrzysz na oczy i będziesz wiedział dlaczego. Jeśli wiesz, że do reku będzie wpadało powietrze poniżej 0st, po prostu dokonaj zakupu najtańszego rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym albo nawet bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno. Jesteś pewien, że mając GWC temperatura powietrza wpadającego do rekuperatora będzie zawsze dodatnia?

 

Jeśli masz GWC i nie masz z niego temp. minimum 0 w okresie grzewczym, to znaczy, że GWC nie jest odpowiednio zwymiarowany na zapas.

Pytanie, czy robić GWC raz czy dwa razy.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję mu tylko uświadomić, że ujemne temperatury wpadające do rekuperatora wcale jeszcze nie oznaczają, że mamy za mały GWC i nie oznaczają też, że wymiennik zacznie zamarzać.

Skoro przyjmujesz takie założenia, to takie pudło i tylko takie sprawdzi się najlepiej w takich warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tomku a jaki masz reku?

 

W ogóle to mam do Ciebie niedaleko a za rok to normalnie będę jechał ekspresówką :) Skierniewice pozdrawiają :)

 

Jeszcze nie mam.... ale monitoruje cały czas taki jeden...

Dobrze, że chociaż ekspresówkę 8 nam budują, A1 2020, S12 2030

Ahoj kapitanie iglo.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC ma za zadanie wstępnie podgrzać powietrze wpadające do rekuperatora i wcale nie musi mieć ono dodatniej temperatury. Nawet jak będzie ono miało -20oC to wcale jeszcze nie oznacza zamarzania wymiennika. Wszystko jeszcze zależy od tego, ile tego ciepła reku odzyska z powietrza wywiewanego. Jeżeli suma tych temperatur będzie powyżej 0°C to nie ma mowy o zamarzaniu. Teoretycznie mając GWC reku nam nigdy nie przymarznie, ale tylko teoretycznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC ma za zadanie wstępnie podgrzać powietrze wpadające do rekuperatora i wcale nie musi mieć ono dodatniej temperatury. Nawet jak będzie ono miało -20oC to wcale jeszcze nie oznacza zamarzania wymiennika. Wszystko jeszcze zależy od tego, ile tego ciepła reku odzyska z powietrza wywiewanego. Jeżeli suma tych temperatur będzie powyżej 0°C to nie ma mowy o zamarzaniu. Teoretycznie mając GWC reku nam nigdy nie przymarznie, ale tylko teoretycznie.

Tak dokładnie, ale nie po to wydajemy tyle grubych tysiaków na reku aby nam kradł tyle watów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Tomek B.. Jak na razie nie mam skończonego swojego glikolowego GWC. Mieszkam już dwa lata. Jeżeli następowało przymarzanie reku to podejrzewam, że dopiero poniżej -15°C. Tych dni nie ma aż tak szczególnie dużo, więc i energii na rozmrażanie też tak dużo nie poszło, zwłaszcza że zimą reku pracuje na minimalnych obrotach. Dyskomfortu z tym związanego w domu w żaden sposób nie odczułem;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno tu wysnuć jeden zgodny wniosek czy robić GWC czy też nie bo jak zwykle chodzi o koszt budowy i nie dojdziemy do porozumienia.

Jeden sobie zbuduje sam a drugi musi zapłacić kilkanaście tyś za to samo.

 

PS. Glikolowe ma ten plus że nagrzewnicę dobiera się tak aby za nią zawsze było minimum 0 C .

Tu akurat da się to policzyć programami doboru jakie maja producenci nagrzewnic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. Glikolowe ma ten plus że nagrzewnicę dobiera się tak aby za nią zawsze było minimum 0 C .

Tu akurat da się to policzyć programami doboru jakie maja producenci nagrzewnic .

 

Dodaj, że dla określonej temperatury zewnętrznej. A co będzie jeśli spadnie poniżej? Będzie poniżej zera, co nie jest żadnym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Tomek B.. Jak na razie nie mam skończonego swojego glikolowego GWC. Mieszkam już dwa lata. Jeżeli następowało przymarzanie reku to podejrzewam, że dopiero poniżej -15°C. Tych dni nie ma aż tak szczególnie dużo, więc i energii na rozmrażanie też tak dużo nie poszło, zwłaszcza że zimą reku pracuje na minimalnych obrotach. Dyskomfortu z tym związanego w domu w żaden sposób nie odczułem;)

Mam na myśli tylko to, że odzysk ciepła powinien być cały czas ( pomijając okresy pracy by-pass ). Wszystko co tracone na stabilizację temperatury wymiennika oraz jego odmrażanie, trzeba doliczyć to kosztów zakupu reku.

Jeśli Twój reku przy -15 nie zamarza to chyba jakieś perpetum mobile. Pewnie jeszcze na nawiewie masz wtedy 19 st.

Istnieją 2 identyczne przepływy powietrza, pierwszy -20, drugi +20. Jaką temperaturę będzie miało powietrze przy 100% odzysku?

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był element dygresji dotyczącej sprawności rekuperatora, z wskazówką zastosowania zwykłego pudła z 2 wentylatorami.

Tylko wtedy to nie jest rekuperator tylko centrala wentylacyjna (jak razem te wentyle)... jak oddzielnie to WM nawiewno-wywiewna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...