Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeżeli następowało przymarzanie reku to podejrzewam, że dopiero poniżej -15°C. Tych dni nie ma aż tak szczególnie dużo, więc i energii na rozmrażanie też tak dużo nie poszło, zwłaszcza że zimą reku pracuje na minimalnych obrotach. Dyskomfortu z tym związanego w domu w żaden sposób nie odczułem;)

A ja odczułem :-(

 

Start reku u mnie to tegoroczna zima. Złożyło się to w czasie z wentylowaniem po wykonaniu tynków (a więc spora wydajność reku).

Złożyło się także tak, że pompka od GWC glikolowego była za mała (zbyt mały przepływ).

 

Wchodzę sobie do domu rankiem, a tu na suficie... naderwana w wielu miejscach folia paroizolacyjna. Krótkie śledźtwo w panelu reku i diagnoza: pompa od GWC nie dała rady, w nocy ok. -20st. C i wymiennik zaczął zamarzać. Co zrobił rekuperator? Była włączona opcja ochrony p-zamrożeniowej i zmniejszył obroty nawiewu. Stworzyło się podciśnienie rzędu kilkudziesięciu m3/h, co spowodowało oberwanie folii (kasa, praca, nerwy).

 

Także: opcja ochrony p-zamrożeniowej u mnie nigdy nie będzie włączana. Nie dość tego, mam lekką przewagę nawiewu nad wywiewem.

I, osobiście, nie wyobrażam sobie reku bez GWC. Przykład miałem zimą, natomiast druga korzyść, wiadomo, to chłodzenie latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dodaj, że dla określonej temperatury zewnętrznej. A co będzie jeśli spadnie poniżej? Będzie poniżej zera, co nie jest żadnym problemem.

Moc nagrzewnicy dobiera się do temperatur obliczeniowych dla danej strefy klimatycznej.

Przypadki spadku temperatury poniżej tej wartości są tak sporadyczne, że możemy je pominąć,... albo dmuchając na zimne lekko przewymiarować GWC i moc nagrzewnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, na nawiewie mam wtedy niewiele powyżej zera co i tak jest lepsze niż -15 przy wentylacji grawitacyjnej:)

Ale zawsze masz na nawiewie powyżej 14, skąd aż tyle? I jakie podciśnienie w domu? Drzwi wejściowe to najbardziej wrażliwa część domu.

Zmierzam do istoty działania i wydatkowania grubych tysiaków na reku. Po co nam taki, który po prostu woła jeść aby pracować tak jak powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym. Mam PC, ogrzewanie kosztuje mnie 1200-1300zł rocznie. Kupując rekuperator i zakładając WM dobrze wiedziałem, że ta inwestycja raczej nigdy mi się nie zwróci. Zależało mi na komforcie świeżego powietrza przy zamkniętych oknach nie zależnie od pory roku. Co chciałem, to osiągnąłem. Teraz jestem w trakcie wykonania GWC i myślę tu raczej o nie dopuszczeniu do szybkiego nagrzewania się domu latem niż o zyskach zimą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym. Mam PC, ogrzewanie kosztuje mnie 1200-1300zł rocznie. Kupując rekuperator i zakładając WM dobrze wiedziałem, że ta inwestycja raczej nigdy mi się nie zwróci. Zależało mi na komforcie świeżego powietrza przy zamkniętych oknach nie zależnie od pory roku. Co chciałem, to osiągnąłem. Teraz jestem w trakcie wykonania GWC i myślę tu raczej o nie dopuszczeniu do szybkiego nagrzewania się domu latem niż o zyskach zimą.

Na pewno pozytywnie odbije się to na rachunkach za prąd.

Ale mam nadzieję, że kozę trzymasz w kącie na w razie czego, w końcu jeść nie woła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem. Przy temperaturze -15 na zewnątrz do domu przez anemostaty wpada mi niewiele powyżej 0. Bez GWC.

 

Spece od rekuperatorów wymyślili juz opcję komfortowej temperatury. Tak dopasowuje sobie przepływy, że temp na anemostatach jest taka jaką sobie zażyczymy. Myslałem, że masz już ten specjalistyczny sprzęt:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj. Napisałeś, że jedynymi sposobami by wymiennik nie zamarzał jest albo grzałka albo GWC. Ja podałem ci trzeci, który wcale więcej energii nie zużywa od pozostałych. Najlepszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest GWC. Dobrze samemu wykonany kosztuje niewiele. Za komfort czasami warto zapłacić.

Podałem również, że mając PC zbytnio nie interesują mnie oszczędności na grzaniu. Podejrzewam, że zrównoważą się z kosztami pracy reku i GWC, zależy mi bardziej na jgo pracy latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj. Napisałeś, że jedynymi sposobami by wymiennik nie zamarzał jest albo grzałka albo GWC. Ja podałem ci trzeci, który wcale więcej energii nie zużywa od pozostałych. Najlepszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest GWC. Dobrze samemu wykonany kosztuje niewiele. Za komfort czasami warto zapłacić.

Podałem również, że mając PC zbytnio nie interesują mnie oszczędności na grzaniu. Podejrzewam, że zrównoważą się z kosztami pracy reku i GWC, zależy mi bardziej na jgo pracy latem.

Każdy sposób jest dobry, aby tylko był tani w eksploatacji. Także uważam, że GWC to najlepszy sposób. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na efektach w lecie, przyjmuj założenia dla tego właśnie okresu. Idealny dla lata będzie perfekcyjny w zimie. Na lato mógłbyś zrobić by-pass z dolnego źródła pompy ciepła, oczywiście jeśli zużywasz sporo ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wyliczysz to GWC na potrzeby chłodzenia latem, to zima na 100% spełni swoje zadanie.

Schładzanie gorącego, wilgotnego powietrza wymaga więcej energii niż podgrzanie suchego.

Tym bardziej że latem jakby przepływy inne.

 

Dokładnie. Dlatego planuję i GWC i DZ z PC latem podpiąć pod chłodnicę. Zimą będę korzystał tylko z GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego to już kompletnie nie rozumiem. Proszę jaśniej.

 

Liwko z Tomkiem po co te złośliwości - w zasadzie powinien się włączyć moderator sprowadzić temat do meritum.

Chodzi o to aby w profesjonalny sposób wysterować współpracą WM z rekuperatorem i GWC, a według mojego rozeznania także z powietrznym kolektorem słonecznym (PKS). Próbowałem to rozwinąć w wątku który nazywa się "ustawienie GWC za rekuperatorem" nie wiem dlaczego? Po namyśle uważam te 3 urządzenia powinny nieć autonomiczne sterowanie z wyznaczonym priorytetem - nie wiem jeszcze jaki parametr powietrza powinien być priorytetowy?

Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko z Tomkiem po co te złośliwości - w zasadzie powinien się włączyć moderator sprowadzić temat do meritum.

Chodzi o to aby w profesjonalny sposób wysterować współpracą WM z rekuperatorem i GWC, a według mojego rozeznania także z powietrznym kolektorem słonecznym (PKS). Próbowałem to rozwinąć w wątku który nazywa się "ustawienie GWC za rekuperatorem" nie wiem dlaczego? Po namyśle uważam te 3 urządzenia powinny nieć autonomiczne sterowanie z wyznaczonym priorytetem - nie wiem jeszcze jaki parametr powietrza powinien być priorytetowy?

Kazjan

 

witam, mam u siebie sterownik który ogarnia to wszystko ( i nie tylko), odniesieniem jest temp. wewnętrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...