Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

SUSPENSER:

Ależ zrozumiałem, że na wylocie GWC masz 18oC. To akurat jest typowy wynik. Powyżej są wpisy kilku osób które mają również 18-18,5 na wylocie z GWC.

O wiele "ciekawsze" są jednak wpisy związane z temperaturą powietrza na wylocie z anemostatów a te są już dużo mniej optymistyczne:

23-25oC na wylocie z anemostatów to brzmi w tej sytuacji jak antyreklama GWC.

Tak na dobrą sprawę nie dziwi mnie to wcale.

Prawdopodobnie optymalizowałeś GWC do pracy zimą:

Gruba rura z GWC którą trudno dobrze ocieplić bo stałaby się koszmarnie gruba idzie sobie gdzieś na poddasze tam zanurzone np w 10 cm wełny idą rury do anemostatów w pokojach. I wszystko jest bardzo dobrze zimą. Latem najwyraźniej nie jest tak różowo gdyż latem cały dom podgrzewa te rury i cały zysk z GWC jest marnowany na chłodzenie konstrukcji domu a nie powietrza w nim. A jak wiemy GWC to nie klimatyzacja więc i wydajność nie ta co potrzebna.

Chciałbym zaznaczyć - nie jestem przeciwnikiem GWC.

Usiłuję się dowiedzieć dlaczego chłód z GWC jest w gruncie rzeczy marnowany.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Są różne rozwiązania, ja osobiście zamontowałbym klime. nie działa ona 24h, lecz gdy jest taka potrzeba. Oczywiście patrząc na aktualne ceny energii elektrycznej i patrząc w przyszłość nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale jedno z wielu, które coraz częściej jest spotykane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER:

O wiele "ciekawsze" są jednak wpisy związane z temperaturą powietrza na wylocie z anemostatów a te są już dużo mniej optymistyczne:

23-25oC na wylocie z anemostatów to brzmi w tej sytuacji jak antyreklama GWC.

Tylko jedno z drugim ma bardzo mało wspólnego.

W dalszej części swojego postu sam odpowiedziałeś gdzie jest pies pogrzebany.

Źle ocieplone kanały nawiewne są przyczyna strat "na chłodzie" a nie bogu ducha winne GWC.

Nawet gdyby było perfekcyjnie wykonane, posadowione w idealnych warunkach gruntowych, dające po przejściu powietrza w największe upały 15oC... to nic to nie da jeśli kanały nawiewne będą zbierać ciepło z poddasza albo spod skosów.

Za te straty odpowiada dystrybucja schłodzonego powietrza, a nie sama schładzarka - GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam;

mam znowu zadanie domowe...

proszę wyliczcie mi proszę jaką grubością izolacji trzeba pokryć kanał wentylacyjny fi 160 o długości 10m z przepływem 250m3h,aby na wylocie z tego kanału było tylko jeden stopień więcej?

temp. na wlocie 15*

temp. pomieszczenia przez które biegnie ten kanał 25*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam;

mam znowu zadanie domowe...

proszę wyliczcie mi proszę jaką grubością izolacji trzeba pokryć kanał wentylacyjny fi 160 o długości 10m z przepływem 250m3h,aby na wylocie z tego kanału było tylko jeden stopień więcej?

temp. na wlocie 15*

temp. pomieszczenia przez które biegnie ten kanał 25*

Przy izolacji z lambdą 0,04W/(m*K), ok. 3cm izolacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam;

mam znowu zadanie domowe...

proszę wyliczcie mi proszę jaką grubością izolacji trzeba pokryć kanał wentylacyjny fi 160 o długości 10m z przepływem 250m3h,aby na wylocie z tego kanału było tylko jeden stopień więcej?

temp. na wlocie 15*

temp. pomieszczenia przez które biegnie ten kanał 25*

 

No co ty? Mamy wakacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest tak jak pisze Jani, winę ponosi spartolone wykonanie instalacji WM a nie GWC samo w sobie

 

A jednak chciałbym zobaczyć jakiś post który poparłby taką tezę.

A więc jakież to temperatury uzyskujecie dzięki GWC (jaki to rodzaj GWC? - wodne chyba łatwiej zaizolować) na anemostatach w porównaniu z temperaturami zewnętrznymi/wewnętrznymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzę wątek poboczny.

 

Jestem obecnie na etapie ustalania trasy dla rur odkurzacza centralnego. Na samą jednostkę centralną nas nie stać, ale rurki sobie założymy. A co?

 

Czy można (pewnie, że można, kto napalonemu zabroni?) i czy będzie to miało sens, podłączenie wylotu z odkurzacza do centrali rekuperacyjnej, do wyciągu z pomieszczeń?

Moim zdaniem ma to sens.

Raz - odkurzacz, z osobnym wylotem na zewnątrz, zaburza równowagę pomiędzy ilością powietrza wwiewanego i wywiewanego, a takie rozwiązanie przywróci w pewnym sensie tę równowagę,

dwa - wywiewane powietrze będzie miało podwyższoną temperaturę i szkoda byłoby utracić to ciepło.

Pozostaje kwestia kurzu wytrącającego się na filtrze rekuperatora.

 

Czy ktoś rozważał takie rozwiązanie?

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam montaż GWC, z uwagi na totalny bezsens ekonomiczny i praktyczny jego pracy. Te kilkadziesiąt m3/h chłodniejszego powietrza nie są w stanie ochłodzić pomieszczenia, zresztą przy coraz wyższych stopniach odzysku rekuperatorów GWC nie ma sensu również zimą. Zamiast wyrzucać w błoto kilka (przy wykonaniu z byle czego) do kilkunastu kafli (rury antybakteryjne), lepiej wstawić sobie zwykły split dobrej firmy za ok. 2 tysiące. Efekt końcowy o niebo lepszy. Również WM może być prawidłowo zaprojektowana i wykonana, a nie z rur 400 z doprowadzeniami do pokojów 125 :-))))))))))

 

Wyjaśnię jeszcze, dlaczego niektórym GWC "chłodzi" - jeśli dom jest prawidłowo zaprojektowany, to największe okna południowe, z dużymi zyskami ciepła, są po prostu przysłonięte znajdującymi się nad nimi elementami architektury, np. balkonem czy wystającym dachem. W ten sposób latem nie dociera promieniowanie bezpośrednie do pomieszczeń, i "jest super bo GWC chłodzi". Tymczasem bez GWC byłoby dokładnie tak samo.... te marne kilkadziesiąt do 300W chłodu, nie są w stanie odebrać nawet ciepła od przebywających w pomieszczeniach 2-3 osób, nie wspominając o schłodzeniu jakiegoś gotowania czy oglądania TV.

 

Jak już chcemy koniecznie wydać kilkanaście tysiaków na chłodzenie pasywne, to są znacznie lepsze i o niebo wydajniejsze sposoby, bo można uzyskać wiele kW prawdziwego chłodu zasilając nimi np. instalację grzewczo/chłodzącą sufitową. Ale jak zwykle, takie "nowoczesne rozwiązania", zaczną się pojawiać, gdy na świecie będą już nowsze rozwiązania :-)

 

Na razie więc jesteśmy na etapie montowania GWC :-)))))))))) Bo chłodzi latem - około 300 kWh chłodu za cały rok :-))), i grzeje zimą - tu nawet 500 kWh ciepła udało się raz uzyskać w trakcie badań :-)) Imponujące wyniki :-)))))

 

 

RE Pawełpiwowarczyk

Na pewno jak połączysz w ten sposób, chata nie wyleci w powietrze, ale przygotuj się jednak na spore wydatki :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i k...wa moje pytanie utonie w dyskusji z Indianąninem (mogę tak pisać, bo właśnie wino sobie z żonką sączymy).

 

Przedpiścy nie odpowiem, choć uważam że nie ma racji, acz nie odmówię sobie dobrej rady pod jego adresem, by pierw poznał różnicę pomiędzy watami, czyli jednostką mocy, a watogodzinami, będącymi miarą energii. To, wbrew pozorom, Szerloku nie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem przepływ powietrza przez jednostkę centralną (padło na Electroluksa) i wynosi ona 50l/s (czyli 180m3/h). A to oznacza, że jeśli centralka będzie ustawiona na niższą wydajność, niż 180m3/h (a będzie), wówczas brudne powietrze powracać będzie anemostatami wywiewnymi. Klops.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyny sposób, to zrobić pomiary na anemostatach przy włączonym GWC i wyłączonym GWC....ja niestety nie mam GWC jeszcze więc się nie kwalifkuję....

Czyżbyś nagle stracił pewność siebie?

Chwilę wcześniej zarzekałeś się, że winę ponosi WM.

Zaczynam odnosić wrażenie, że Indiana_ trafił w sedno. Tego nie da się dobrze zrobić ... przy pomocy GWC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzę wątek poboczny.

 

Jestem obecnie na etapie ustalania trasy dla rur odkurzacza centralnego.

Nie za szczęśliwy pomysł... różnice w wydajnościach i ciśnieniu.

Ale jeśli chcesz cześć tego ciepełka z prac porządkowych złapać to idź w ślad aadamuss24 i wywalaj powietrze do garażu.

Zawsze jakaś świadomość odzysku częściowego ciepła jest zanim uleci całkowicie na zewnątrz. ;-)

 

Zdecydowanie odradzam montaż GWC, z uwagi na totalny bezsens ekonomiczny i praktyczny jego pracy. Te kilkadziesiąt m3/h chłodniejszego powietrza nie są w stanie ochłodzić pomieszczenia, zresztą przy coraz wyższych stopniach odzysku rekuperatorów GWC nie ma sensu również zimą. Zamiast wyrzucać w błoto kilka (przy wykonaniu z byle czego) do kilkunastu kafli (rury antybakteryjne), lepiej wstawić sobie zwykły split dobrej firmy za ok. 2 tysiące. Efekt końcowy o niebo lepszy. Również WM może być prawidłowo zaprojektowana i wykonana, a nie z rur 400 z doprowadzeniami do pokojów 125 :-))))))))))

 

Wyjaśnię jeszcze, dlaczego niektórym GWC "chłodzi" - jeśli dom jest prawidłowo zaprojektowany, to największe okna południowe, z dużymi zyskami ciepła, są po prostu przysłonięte znajdującymi się nad nimi elementami architektury, np. balkonem czy wystającym dachem. W ten sposób latem nie dociera promieniowanie bezpośrednie do pomieszczeń, i "jest super bo GWC chłodzi". Tymczasem bez GWC byłoby dokładnie tak samo.... te marne kilkadziesiąt do 300W chłodu, nie są w stanie odebrać nawet ciepła od przebywających w pomieszczeniach 2-3 osób, nie wspominając o schłodzeniu jakiegoś gotowania czy oglądania TV.

 

Jak już chcemy koniecznie wydać kilkanaście tysiaków na chłodzenie pasywne, to są znacznie lepsze i o niebo wydajniejsze sposoby, bo można uzyskać wiele kW prawdziwego chłodu zasilając nimi np. instalację grzewczo/chłodzącą sufitową. Ale jak zwykle, takie "nowoczesne rozwiązania", zaczną się pojawiać, gdy na świecie będą już nowsze rozwiązania :-)

 

Na razie więc jesteśmy na etapie montowania GWC :-)))))))))) Bo chłodzi latem - około 300 kWh chłodu za cały rok :-))), i grzeje zimą - tu nawet 500 kWh ciepła udało się raz uzyskać w trakcie badań :-)) Imponujące wyniki :-)))))

 

 

RE Pawełpiwowarczyk

Na pewno jak połączysz w ten sposób, chata nie wyleci w powietrze, ale przygotuj się jednak na spore wydatki :-)

Nie chce się za bardzo rozwodzić nad "mądrościami" zawartymi w Twoim poście, ale

- czemu akurat 300W Ci wyszło mocy chłodniczej?

- no i oczywiście to te instalacje sufitowe są za darmo, bo jeśli nie to ... kasa na GWC bebe, ale instalację jak najbardziej... zajmujesz się dystrybucją tego rozwiązania?

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytuję więc co jest pod linkiem:

"U mnie przy upałach i gwc nie jestem w stanie zejść poniżej 24-25 stopni w domu. Z gwc przylatuje ok 18 stopni ale temp. jeszcze wzrasta w reku i na kanałach - nie mierzyłem ile wylatuje z anemostatów."

 

Czy widzisz różnice między tym wpisem a :

http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał orko http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png

Co chwila trafiam na posty typu mam GWC i nawiewa mi z anemostatów do domu 23-25oC. ???

 

Czy temperaturę w domu odróżniasz od tej na wylocie z anemostatów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER:

O wiele "ciekawsze" są jednak wpisy związane z temperaturą powietrza na wylocie z anemostatów a te są już dużo mniej optymistyczne:

23-25oC na wylocie z anemostatów to brzmi w tej sytuacji jak antyreklama GWC.

Tak na dobrą sprawę nie dziwi mnie to wcale.

 

Pokaż więc do diabła te wpisy [poza jednym moim] bo ja takich nie zauważyłem :evil:

 

Prawdopodobnie optymalizowałeś GWC do pracy zimą:

Gruba rura z GWC którą trudno dobrze ocieplić bo stałaby się koszmarnie gruba idzie sobie gdzieś na poddasze tam zanurzone np w 10 cm wełny idą rury do anemostatów w pokojach. I wszystko jest bardzo dobrze zimą. Latem najwyraźniej nie jest tak różowo gdyż latem cały dom podgrzewa te rury i cały zysk z GWC jest marnowany na chłodzenie konstrukcji domu a nie powietrza w nim. A jak wiemy GWC to nie klimatyzacja więc i wydajność nie ta co potrzebna.

Chciałbym zaznaczyć - nie jestem przeciwnikiem GWC.

Usiłuję się dowiedzieć dlaczego chłód z GWC jest w gruncie rzeczy marnowany.

 

A guzik - nie zgadłeś :p

 

Wyjście z GWC mam w garażu tuż obok centrali wentylacyjnej z której rury izolowane wychodzą na strych [ocieplony].

 

Ja już napisałem we wcześniejszym wpisie gdzie u mnie są straty chłodu [w 3 punktach].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za szczęśliwy pomysł... różnice w wydajnościach i ciśnieniu.

Ale jeśli chcesz cześć tego ciepełka z prac porządkowych złapać to idź w ślad aadamuss24 i wywalaj powietrze do garażu.

Zawsze jakaś świadomość odzysku częściowego ciepła jest zanim uleci całkowicie na zewnątrz.

Sęk w tym, że nie mam garażu.

Zastanawia mnie jedno. Jeśli taki odkurzacz wyciąga 180m3/h powietrza (wartość odczytana z katalogu jednego producentów) i wyrzuca je poza układ, to w trakcie jego działania nawiew i wywiew powietrza do i z domu są kolosalnie niezrównoważone.

Zastanawiam się czym to grozi i jak sobie z tym poradzić? Wyłączać, na czas odkurzania, wentylator wyciągowy w reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...