Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zdecydowanie odradzam montaż GWC, z uwagi na totalny bezsens ekonomiczny i praktyczny jego pracy. Te kilkadziesiąt m3/h chłodniejszego powietrza nie są w stanie ochłodzić pomieszczenia, zresztą przy coraz wyższych stopniach odzysku rekuperatorów GWC nie ma sensu również zimą. Zamiast wyrzucać w błoto kilka (przy wykonaniu z byle czego) do kilkunastu kafli (rury antybakteryjne), lepiej wstawić sobie zwykły split dobrej firmy za ok. 2 tysiące. Efekt końcowy o niebo lepszy. Również WM może być prawidłowo zaprojektowana i wykonana, a nie z rur 400 z doprowadzeniami do pokojów 125 :-))))))))))

 

Wyjaśnię jeszcze, dlaczego niektórym GWC "chłodzi" - jeśli dom jest prawidłowo zaprojektowany, to największe okna południowe, z dużymi zyskami ciepła, są po prostu przysłonięte znajdującymi się nad nimi elementami architektury, np. balkonem czy wystającym dachem. W ten sposób latem nie dociera promieniowanie bezpośrednie do pomieszczeń, i "jest super bo GWC chłodzi". Tymczasem bez GWC byłoby dokładnie tak samo.... te marne kilkadziesiąt do 300W chłodu, nie są w stanie odebrać nawet ciepła od przebywających w pomieszczeniach 2-3 osób, nie wspominając o schłodzeniu jakiegoś gotowania czy oglądania TV.

 

Jak już chcemy koniecznie wydać kilkanaście tysiaków na chłodzenie pasywne, to są znacznie lepsze i o niebo wydajniejsze sposoby, bo można uzyskać wiele kW prawdziwego chłodu zasilając nimi np. instalację grzewczo/chłodzącą sufitową. Ale jak zwykle, takie "nowoczesne rozwiązania", zaczną się pojawiać, gdy na świecie będą już nowsze rozwiązania :-)

 

Na razie więc jesteśmy na etapie montowania GWC :-)))))))))) Bo chłodzi latem - około 300 kWh chłodu za cały rok :-))), i grzeje zimą - tu nawet 500 kWh ciepła udało się raz uzyskać w trakcie badań :-)) Imponujące wyniki :-)))))

 

 

RE Pawełpiwowarczyk

Na pewno jak połączysz w ten sposób, chata nie wyleci w powietrze, ale przygotuj się jednak na spore wydatki :-)

dzięki że to napisałeś...

bo według mnie i moich obserwacji jest właśnie tak jak piszesz, ale nie chciałem się za bardzo "wymądrzać" bo co nie którzy i tak już mnie mają za fantastę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy jak kto ma instalację zrobioną.bo u mnie jest te wspomniane 3cm izolacji na kanałach i dodatkowo rury idą w warstwie izolacji nad sufitem z poddasza. Czyli te 3cm to mam wszędzie poza strychem. A tak z ciekawości zrobię serię pomiarów....

jak słoneczko hula to w tej warstwie ocieplenia jest znacznie wyższa temp. niż te 25*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuję więc co jest pod linkiem:

"U mnie przy upałach i gwc nie jestem w stanie zejść poniżej 24-25 stopni w domu. Z gwc przylatuje ok 18 stopni ale temp. jeszcze wzrasta w reku i na kanałach - nie mierzyłem ile wylatuje z anemostatów."

 

Czy widzisz różnice między tym wpisem a :

http://forum.muratordom.pl/images/misc/quote_icon.png Napisał orko http://forum.muratordom.pl/images/buttons/viewpost-right.png

Co chwila trafiam na posty typu mam GWC i nawiewa mi z anemostatów do domu 23-25oC. ???

 

Czy temperaturę w domu odróżniasz od tej na wylocie z anemostatów ?

 

Coś mi się zdaje że się zwyczajnie czepiasz.

Napisałem, że chciałbym zobaczyć wyniki pomiarów temperatury na anemostatach w porównaniu z temperaturami wewnętrznymi/zewnętrznymi.

I ... uzyskałem odpowiedź Indinay_, który pisze o bezzasadności wykorzystania GWC latem. Zresztą i twoje odpowiedzi są wymijające.

Dałem ci przykład wypowiedzi aadamussa24, który ma GWC i ma problemy z wysokimi temperaturami w domu. I z pewnością nie jest to spowodowane przyjemnym chłodkiem jaki uzyskuje z GWC (dodam chłodkiem przyjemnym dla rur i rekuperatora bo do mieszkańców wiele nie dochodzi)

A teraz weźmy na tapetę wypowiedzi SUSPENSERA:

Owszem twierdzi, że poprawi jeszcze to i tamto i będzie git, ale pisze też że dobrze byłoby pomyśleć o małej PC i dopiero wtedy będzie git - dowcipniś z Ciebie.

Za chwilę okaże się że PC będzie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli wyjaśnienia - rekuperator mam piwnicy, idą piony z piwnicy na strych i potem są rozprowadzone na poddasze i schodzą w rogach budynku do pokoi na parterze. Więc trochę tych metrów jest. Wziąłem do pomiarów 2 anemostaty nawiewne na parterze(najdłuższe kanały)

Rekuperator Brink HR400 z bypassem, nastawione 150m3/h

Temperatura zewnętrzna - około 20,5C

temperatura wewnętrzna około 23,5C

wyniki pomiarów:

T1 parter:20-20,5C

T2 parter:20-20,5C

pomiary trzeba powtórzyć jak będzie upał, bo teraz to upałów nie ma i może szybko nie być...

 

jaka była temp. na strychu i w piwnicy w trakcie robienia tych pomiarów ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich pomiarów:

Zewnątrz: 19,8

Wewnątrz: 22,5

Anemostat na parterze:22,5

Anemostat na piętrze: 22,5

Temperatura na stryszku (ocieplonym 20 cm wełny) (tam jest WM): 20,5

Pomiar na anemostatach pirometrem (na rurze wewnętrznej)

Pozostałe pomiary czujnikami stacji Bioterm

Okna zamknięte.

Na dachu mam blachę, rury WM przykryte co najmniej 30 cm wełny (nie owijałem a jedynie przykryłem).Między WM i częścią mieszkalną jest jeszcze 50 cm wełny.

(Nie mam GWC baypasu ani kasety letniej, WM z podwójnym Siwickim pracuje na 150 m^3)

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki że to napisałeś...

bo według mnie i moich obserwacji jest właśnie tak jak piszesz, ale nie chciałem się za bardzo "wymądrzać" bo co nie którzy i tak już mnie mają za fantastę.

 

Ja np mam tego świadomość o czym koledzy piszą i nie ma zamiaru robić sobie klimatyzacji.

 

Chodzi mi tylko o to ze jak zrobię gwc wodne 2 gdzie mam studnię , a potrzebuje wkopać jeszcze 15mb rur jest to żaden koszt. A jest szansa ze będzie trochę więcej wilgoci w domciu. Na wszelki jednak wypadek zrobię dodatkowo wyjście awaryjne przed studnia w górę. Ostatecznie oleje to i zrobię dziurę w ścianie. Ja nie patrzeć jestem zabezpieczony.

 

A i tak nie ma to jak dobry o wysokiej sprawności reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilka wywiew z odkurzacza do garażu. A czy garaż jest ogrzewany? Czy jest podłączony do reku?

 

Ja dowiadywałem się jakiś czas odnośnie okapu kuchennego i w firmie sprzedającej te okapy można zamówić opcje bez silnika właśnie podłączana pod reku. I w taki pomysł celuję. Z tym ze zasysanie w kuchni byłoby w tym wypadku z dwóch anemostatów czyli okap i dodatkowy anemostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Jani 63

Nie jestem dystrybutorem ogrzewań sufitowych, jestem właścicielem firmy projektującej i wykonującej wszelkie instalacje sanitarne, w tym również WM, ogrzewanie, wodę, itp. Z racji tego, że jestem czynnym audytorem energetycznym, bardzo zależy mi na jak najwyższej efektywności energetycznej pracy instalacji. Dlatego eksperymentuję, mierzę i wyciągam wnioski.

 

System ogrzewania/chłodzenia sufitowego, jako jedyny normalny system nadający się do montażu w domu umożliwia wykorzystanie chłodzenia pasywnego o mocy kilku kW, czyli 10-cio krotnie większej niż moc chłodnicza GWC na wentylacji. Jest to droższe rozwiązanie od ogrzewania podłogowego (dochodzi sterowanie temperaturą sufitów, uwzględniające zapobieganie punktowi rosy na powierzchni), ale za to zapewnia moc chłodniczą taką jak klimatyzacja, przy czym nie ma powiewów zimnego powietrza i jest całkowicie darmowe w eksploatacji (no, jedynie jakieś grosze za pracę pomp obiegowych). Jest to standard montowany w pasywnych budynkach użyteczności publicznej na Zachodzie. U nas na razie całkowita nowość.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje że się zwyczajnie czepiasz.

Napisałem, że chciałbym zobaczyć wyniki pomiarów temperatury na anemostatach w porównaniu z temperaturami wewnętrznymi/zewnętrznymi.

 

 

Wystarczy pisać prawdę a nie będę "się czepiał" ;)

 

Proszę oto moje wyniki pomiarów z 22.05.2011:

 

We z GWC 13,4 st, wy z centrali went. 13,7 st.

 

Na zewnątrz 28 st, w salonie 24 st, na poddaszu 26 st.

 

Anemostaty:

 

- salon [południe] – 21,2 st

- salon [wschód] – 20,6 st

- gabinet [północ-wschód] -

- nad garażem [zachód] – 20,4 st

- poddasze [północ] – 16,4 st

- poddasze [południe] – 17,6 st

poddasze [południe-zachód] – 18, st

 

Widać z nich, że w instalacji są spore straty - dlatego znajomym poleciłem kanały z izolacją 6 cm wełny [u mnie są tylko 3 cm].

Gdy poprawię izolację rur biegnących z centrali do i ze strychu oraz będzie ciepło i słonecznie zrobię i zamieszczę kolejne wyniki pomiarów.

 

I ... uzyskałem odpowiedź Indinay_, który pisze o bezzasadności wykorzystania GWC latem. Zresztą i twoje odpowiedzi są wymijające.

 

Zacytuj te moje wymijające odpowiedzi bo czepiasz się bezpodstawnie, a ja nie zamierzam udowadniać, że "nie jestem wielbłądem".

Indiana promuje nowe, drogie rozwiązania tępiąc wszelkie inne - gdy będę zarabiał w EURO tyle co w zł [jak ci z zachodu] lub ceny instalacji chłodzenia sufitowego mocno spadną [kwestia 2-3 lat - patrz ceny pomp ciepła] wtedy budując kolejny dom wezmę pod uwagę to rozwiązanie ;)

 

Dałem ci przykład wypowiedzi aadamussa24, który ma GWC i ma problemy z wysokimi temperaturami w domu. I z pewnością nie jest to spowodowane przyjemnym chłodkiem jaki uzyskuje z GWC (dodam chłodkiem przyjemnym dla rur i rekuperatora bo do mieszkańców wiele nie dochodzi)

 

Czy przeszło Ci przez myśl, że aadamuss24 podobnie jak większość nie ma 50 cm wełny nad poddaszem + 20 cm na strychu oraz ma sporo okien przez które słońce nagrzewa wnętrza i gdyby nie GWC miałby jeszcze wyższe temp. wewnątrz ?

 

A teraz weźmy na tapetę wypowiedzi SUSPENSERA:

Owszem twierdzi, że poprawi jeszcze to i tamto i będzie git, ale pisze też że dobrze byłoby pomyśleć o małej PC i dopiero wtedy będzie git - dowcipniś z Ciebie.

Za chwilę okaże się że PC będzie za mało.

 

Jak to mówią "dobrego nigdy nie za wiele" ;)

 

Mała PC jest o tyle ciekawa, że pozwala na bardzo tanie podgrzewanie CWU i mógłbym całkowicie wyłączać kocioł na lato [a może także na okresy przejściowe gdybym np. w nocy wodę z CWU puścił w obieg grzewczy], przy okazji wspomogła by GWC, żeby wentylacja jeszcze lepiej schładzała pomieszczenia [np. do 23 st gdy na zewnątrz będzie 33 st przez kilka kolejnych dni] - u Ciebie pewnie jest tak bez chłodzenia, ale ja w "magicznym domu" nie mieszkam ;)

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich pomiarów:

Zewnątrz: 19,8

Wewnątrz: 22,5

Anemostat na parterze:22,5

Anemostat na piętrze: 22,5

Temperatura na stryszku (ocieplonym 20 cm wełny) (tam jest WM): 20,5

Pomiar na anemostatach pirometrem (na rurze wewnętrznej)

Pozostałe pomiary czujnikami stacji Bioterm

Okna zamknięte.

Na dachu mam blachę, rury WM przykryte co najmniej 30 cm wełny (nie owijałem a jedynie przykryłem).Między WM i częścią mieszkalną jest jeszcze 50 cm wełny.

(Nie mam GWC baypasu ani kasety letniej, WM z podwójnym Siwickim pracuje na 150 m^3)

 

Jestem bardzo ciekaw tych pomiarów gdy przez kilka dni będzie w południe po 30 st i słonecznie ...

 

Dodam jeszcze, że koszt wełny którą położyłeś [50 cm] w porównaniu z np. 25 cm u mnie w pewnym stopniu skompensuje mój wydatek na GWC, a ile mniej miejsca zajmuje w domu to już moje [gdybym dał 50 cm w skosy poddasza to pomieszczenia zmniejszyły by się bardzo].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Jani 63

Nie jestem dystrybutorem ogrzewań sufitowych, jestem właścicielem firmy projektującej i wykonującej wszelkie instalacje sanitarne, w tym również WM, ogrzewanie, wodę, itp. Z racji tego, że jestem czynnym audytorem energetycznym, bardzo zależy mi na jak najwyższej efektywności energetycznej pracy instalacji. Dlatego eksperymentuję, mierzę i wyciągam wnioski.

 

Czy możesz nam napisać w jaki sposób ogrzewasz/chłodzisz własny dom i dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw tych pomiarów gdy przez kilka dni będzie w południe po 30 st i słonecznie ...

 

Dodam jeszcze, że koszt wełny którą położyłeś [50 cm] w porównaniu z np. 25 cm u mnie w pewnym stopniu skompensuje mój wydatek na GWC, a ile mniej miejsca zajmuje w domu to już moje [gdybym dał 50 cm w skosy poddasza to pomieszczenia zmniejszyły by się bardzo].

Problemu miał nie będę o ile w nocy będzie nie więcej jak 18.

Jeśli jednak nie uda mi się schłodzić nocą domu w dni słoneczne to po tygodniu będzie pewnie nieciekawie - sam jestem ciekaw jak bardzo.

W skosach mam "jedynie" 40 cm, za to na stryszku mam tylko tyle miejsca aby wymienić filtry. Zdecydowałem się jak i inni inwestorzy uczynić ze stryszku taki składzik na odpady .... wełniane :). Na GWC nie mogłem sobie pozwolić ze względu na drzewa oraz niezbyt miły zapach rozkładających się roślin na jaki trafiłem w trakcie wykonywania fundamentów. Koszt GWC jakoś mnie nie przeraża a Twoje informacje o temperaturach rzędu 16-18 na anemostatach są bardzo ciekawe i dobrze rokują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na odwrót surgi22

 

Re Jani 63

System ogrzewania/chłodzenia sufitowego, jako jedyny normalny system nadający się do montażu w domu umożliwia wykorzystanie chłodzenia pasywnego o mocy kilku kW, czyli 10-cio krotnie większej niż moc chłodnicza GWC na wentylacji. Jest to droższe rozwiązanie od ogrzewania podłogowego (dochodzi sterowanie temperaturą sufitów, uwzględniające zapobieganie punktowi rosy na powierzchni), ale za to zapewnia moc chłodniczą taką jak klimatyzacja, przy czym nie ma powiewów zimnego powietrza i jest całkowicie darmowe w eksploatacji (no, jedynie jakieś grosze za pracę pomp obiegowych). Jest to standard montowany w pasywnych budynkach użyteczności publicznej na Zachodzie. U nas na razie całkowita nowość.....

Chłodzenie sufitowe i owszem jest wydajne ze względu na swoja powierzchnie działania (analogia do ogrzewania podłogowego - grzanie), ale z kolei jako system grzewczy jest zdecydowanie mniej sprawne niż podłogówka.

Trudno połączyć w idealnie sprawny układ dwa całkowicie różne zadania.

Nie rozumiem skąd Ci się wzięła dziesięciokrotnie większa moc względem GWC... to na ile szacujesz moc chłodniczą GWC?... wcześniej napisałeś 300W, a tego właśnie nie rozumiem dlaczego akurat tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...